Рецепти от Израел и приятели... ІІ част

  • 60 953
  • 168
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 7 874
Някой може ли да ми предложи рецепта, включваща нахут и телешко? Мързи ме да правя фалафели, пък и време нямам, за сметка на това разполагам с телешко... благодаря!

Преди времи готвих телешко в доматен сос с нахут. Ама нахута ми беше сварен от консерва, та преди това го обелих, че моите не са любители на люспите. Та ми се наложи нахута да го добавя почти накрая, че да не ми се развари. Добавете обезателно и сушени сливи.

Като стана дума за нахута някой правил ли е крем супа от него че да знам дали си заслужава да се пробва.

# 106
  • Мнения: 22 867
Някой може ли да ми предложи рецепта, включваща нахут и телешко? Мързи ме да правя фалафели, пък и време нямам, за сметка на това разполагам с телешко... благодаря!

katiABV, виж  рецептата на Пина в поста и, на снимката изглежда много вкусно.

# 107
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Някой може ли да ми предложи рецепта, включваща нахут и телешко? Мързи ме да правя фалафели, пък и време нямам, за сметка на това разполагам с телешко... благодаря!


katiABV, аз съм вегетерианка и готвя месо по изключение, за това не me бива по тази част, но! бях запомнила, че Петя готви, намерих рецептата и тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=300803.msg7816583#msg7816583  Peace

(за да се види снимката голяма, да се кликне върху нея)

Надявам се да ти хареса и ме извини за закъснялата реакция   bouquet

Последна редакция: пт, 27 ное 2009, 15:29 от Mentha

# 108
  • София
  • Мнения: 17 592
Благодаря за съветите... и пак имам питане - как се правят Суфганиот?

Намерих тази рецепъа в нета:


Рецепта за Суфганиот (Еврейска кухня)
Суфганиот (Еврейска кухня)

Продукти 
500 гр  брашно тип 500
200 мл  олио
330 гр  захар
1/2 пак.  бакпулвер
1/4 пак.  канела на прах
1/2 ч.л.  лимонтузу
   
Приготвяне
1.Половин чаена чаша вода и олиото се слагат на огъня да заврат
2.Прибавя се брашното с бакпулвера като се разбърква постоянно
3.Размесва се меко тесто, от което се оформят 25 топчици
4.Всяка топчица се разточва на кръгче, върху което се поставя от плънката, направена чрез смесване на смлените орехи, 100 гр
захар и канелата
5.Завива се на кифличка, прищипва се от двата края и се извива на полумесец
6.Пекат се в силна фурна и се заливат в захарен сироп, приготвен от една чаена чаша вода, 230 гр захар и лимонтузуто.


... ама не ми се вярва тестото да се бърка на огъня? С врящо оио и вода... нещо не ми се вързва?...

Моля, обяснете като за глупав?

# 109
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Катя, има много рецепти за суфганиот, традиционните понички за Ханука обаче се пържат в дълбоко олио и след това им се вкарва пълнеж, обикновено от сладко (напр. вчера хапвахме със сладко от ягоди  Peace)



Няма проблеми да забъркваш тестото на огъня. Аз лично съм правила бурекитас по рецепта на … 72;ли, при която имаше същата препоръка за приготвяне на тестото  Grinning

Поничките (=суфганиот), които купувам тук, приличат повече на описаните в тази рецепта, но аз не съм приготвяла.
Идеята е на масата да се поднасят мазни неща  Peace

Весела Ханука!   Wink

# 110
  • T"A
  • Мнения: 2 515
По Ханука, която празнуваме тези дни, се приготвят латкес=левивот или просто картофени кюфтенца. Аз гледам всяка година да разнообразявам и да поднасям по нещо пържено през седмицата на празника, без да се повтаря едно и също всяка вечер.
Тази година попаднах на рецепта в едно списание (сп. Мента, бр. 111, декември 2009) за левивот крув - кюфтенца от зеле.
Напомниха ми кюфтенца от зеле, които сестра ми приготвяше някога (доста отдавна) и аз много обичах - за това реших да ги направя още през първата празнична вечер на Ханука
 Hug

Получиха се едни приятни рошковци: (снимката трябва да се натисне, за да се види в голям размер)

                             - съпругът ми, от чиято оценка се опасявах, каза, че са страшно вкусни  Wink излапахме ги за нула време - е, издържаха и този изпит!  Mr. Green

Продукти:
от оригиналната рецепта                         моите промени
3 ч.ч. "настъргано" зеле                           3ч.ч. бяло зеле, нарязано на тънко
1 яйце + 2 белтъка                                    4 яйца
1 стрък зелен лук                                       2 стръка зелен лук
2 с.л. соево брашно или пшенично-пълнозърнесто; в моя случай - галета
сол и черен пипер на вкус (сложих едро смлян черен пипер)
1 с.л. канола и спрей с олио - пържих ги в обикновено слънчогледово олио, ползвала съм малко количество обаче Simple Smile

заб. - оригиналната рецепта е с претенции да е по-здравословна, но аз не можах да я изпълня дословно, така че за някои неща импровизирах

Приготовление:
1. В купа слагаме зелето, разбъркваме с останалите продукти (без олиото)
2. С помощта на лъжица внимателно избутваме по една доза за запържване в тигана, олиото трябва да е нагорещено! Ако има малко течност от яйцето - да не ви притеснява - в горещото олио тя бързо се стяга като омлет и така държи зелето в една цялост, наподобяваща рошаво кюфте  Grinning

(поднесох ги със сос от кисело мляко, чесън, копър, магданоз и смлени орехи, но на снимката в списанието бяха с най-обикновен йогурт  Peace)

На смелите експериментатори - добър апетит   chef

# 111
  • София
  • Мнения: 167
Mentha,  още утре ще ги пробваме тия зелеви кюфтенца. Много апетитно ми звучи.  Peace

Катя, рецептата, която си дала е по-скоро за тишпишти, но под формата на кифлички. Това обикновено се сервира на моцей Йом Кипур тъй като е много силно калорично и те презарежда на мига, след като 25 часа си гладувал и жадувал. На Ханука е традиция да се яде пърженко зарди чудото, което е станало в Храма - свщите от мнората са горяли 8 дена с олио, достатъчно само за едни, та заради това чудотворно олио и се попръжва повечко Simple Smile

ето една страхотна рецепта за суфганиоти, коята изпробвах онзи ден:

Сугфаниоти


Продукти:
6 ч.ч. брашно
2-3 с.л. мая
6 с.л.захар
2 ч.л.сол
3 яйца
6 с.л.олио 1 ч.ч. вода
1 с.л. ванилова есенция (аз ползвах ч пакетче ванилена захар)

Всички съставки се объркват в купата, докато се получихубаво тесто. От тестото с намазнени ръце за по-лесно се накъсват и оформят малки топчета (ок. 25-30), които се разточват с точилка, ок. 1-2 см. дебелина. Поставят се върху намазнена хартия за печене. Оставят се да втасат на топличко ок. час. След това се пържат в не много горещо олио, защото отвън ще покафенеят, а вътре ще останат суровички.
Пълнят се с помощта на шприц или спринцовка с какъвто пълнеж си пожелаете, традиционно с мармалад. Може с шоколад, карамел и каквото друго успеете да измислите за пълнеж.
Интересното е, че не стават мазни. Най-вкусни са още докато са топли, но и на следващия ден на са за изхвърляне  Wink

Хаг Ханука Самеах!

# 112
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Илка, поздравления за поничките   bouquet Аз още не смея да се захвана с тях, много пържене ми става по Ханука  Blush
А тиштипищи е с друго тесто, ползва се грис, доколкото знам...

Моето включване е по повод специалитет на съпруга ми  Grinning Страшно много обичам табуле и вкъщи се консумира поне веднъж месечно от тази салата. Приготвяме я по традиционна рецепта (публикувала съм я тук), но понякога импровизираме за разнообразие  Wink (както се вижда напр. на тази снимка - със зелен лук и киноа, вместо бургул). Моят скъп съпруг се захвана с рецепта на известния израелски майстор-готвач Исраел Аарони за "подобрено" табуле и сътвори нещо много вкусно, а и красиво за поднасяне:

"Подобреното" табуле на Аарони - с репички, зрънца нар и кедрови ядки - рецептата може да се види на иврит тук

Продукти:
3 ч.ч. едър булгур (става и с дребен, + това да се намали дозата)
3 краставици (в България -  максимум 1 и половина) – нарязани на малки кубчета
3 домата – нарязани на дребо
1 ч.ч. нарязани наситно листенца магданоз
½  ч.ч. нарязани наситно листенца мента
½ ч.ч. кедрови ядки, печени на тиган
зрънцата на 1 нар (става и с половин нар)
½ ч.ч. зехтин (по-малко – на вкус)
1/3 ч.ч. лимонов сок (търпи да се сложи поне 2/3)
1 с.л. настъргана кора на лимон
2 малки люти чушки, изчистени и нарязани (може и без тях)
1 голяма глава червен лук, нарязан на дребно
6 малки репички, нарязани на дребно
 Sign Exclamation в скоби със зелено съм отбелязала забележките от нашия опит с тази салата
- относно количеството булгур - не слагайте толкова много, колкото е в оригиналната рецепта, намалете на око, защото иначе се получава твърде преобладаващо  Peace Дори и в по-малко количество, веднага се вижда как изобилства в салатата: вижте уголемена тази снимка ->




Приготовление:
1.   Накисваме булгура в голям съд с много студена вода за половин час (напр. В салатиера). След това го изцеждаме от водата и подсушаваме (т.е. леко го изтискваме от водата)
2.   Добавяме всички нарязани предварително зеленчуци.
3.   Подправяме със зехтин, лимонов сок и лимонова кора, сол и черен пипер.
4.   Преди поднасяне слагаме магданоза, ментата и разбъркваме. При сервирането поднасяме с наровите зрънаца и кедровите ядки.

На мен ми бе поднесена ето така: - а, ако си го аранжирате по-така..., може да се получи много празнична порция  Wink    chef

Последна редакция: ср, 23 дек 2009, 13:18 от Mentha

# 113
  • Мнения: 2 952
  עוגת תמרים

За тези които обичат фурми - Кекс със сладко/конфитюр  от  фурми



3 белтъка + 1 чаша захар
2 чаши брашно
1 бакпулвер
1/2 ч.л. сода
1/2 кутия сладко от фурми

3 жълтъка
1 ч. вряла вода
1 ч.л.  канела
3/4 ч. олио


Пожелание - орехи или други ядки.

# 114
  • Мнения: 836
здравейте!
някой има ли типична еврейска рецепта за сладки(ши) с махлеп / махлеб ?
намирам основно гръцки рецепти в нета.

мерси   bouquet

# 115
  • Мнения: 2 952
Махлеб  е  арабска подправка.Трябва да я има и в България ... 100 - на грама   струват около 4-5 лева мисля . Ползва се  при пригорвяне на разни хлябове, гевреци, десерти, супи , а някои слагат и в сладко-киселите сосове.Има вкус на нещо като бадем , но леко по-плодово - на череша . Има в  арабските магазини на Женския пазар в София. По Рамадан много се използва в приготвянето на сладкиши.Египтяните даже правят нещо като сладко с махлеб на прах. Смесват махлеб подправката с мед , ядки , сусам . Маже се на хляб и се хапва така. Слага се и в чийз кейк самата подправка.

Предполагам ако попиташ  във  форум за арабска кухня ще получиш повече отговори.  Simple Smile

# 116
  • София
  • Мнения: 167
Петя, а освен продуктите някаква технология? Или всичко се разбива на две смеси и се смесват?

И идея как да си направя сладко от фурми  Rolling Eyes

# 117
  • Мнения: 2 952
 Да , на 2  и се смесват. То няма кой знае каква технология . Миксерчето и това е . Не  е  някакъв  сложен сладкиш. Кексче  Simple Smile.

 Ето няколко идеи за  конфитюр от фурми ( Date Jam ) :

http://www.grouprecipes.com/44624/medjool-date-jam.html
http://blog.kristenrasmussen.com/post/54922151/delicious-medjool … he-desert-that-is
http://www.livestrong.com/thedailyplate/nutrition-calories/food/ … raba-tamer_23113/

 При нас е много евтин този конфитюр. Половин кило в кофичка е около 5 шекела (има повече и по-малко). Да кажем най-много 2 лева.  Simple Smile  

 Успехи в опитите. Трябват хубави фурмички.   Пресните фурми до 2 седмици в найлонов плик в хладилник се съхраняват. Изсушените фурми могат да се съхраняват в херметически затворена кутия на стайна температура на хладно и сухо място до 6 месеца, а в хладилник – до 1 година.

 Виж какви сладурчески бисквитки с фурми :
http://www.kulinarno-joana.com/2009/02/date-coconut-biscuits/

 До скоро!




# 118
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ето го и нашият кекс от фурми:  Grinning Фурмите дават тъмния цвят, жалко, че фотоапаратът не може да улови аромата на този кекс...

Както споменах и в другата тема, ние го правим по друга рецепта - която съдържа сметана и масло, но прецених, че тематично се връзва с обсъжданата угат тмарим  Hug

esme_bolger, аз бих пробвала гръцките рецепти - за арабския свят и за гръцката кухня това е много по-типична подправка  Peace Чувала съм, че я слагат и в сладкишчетата мамул, ако обичаш. И при нас те са популярни сладки, но евреите не ги правят с махлеб...  Rolling Eyes (поне тези, които аз съм яла, са били без)


До скоро и от мен!

Последна редакция: нд, 07 фев 2010, 12:45 от Mentha

# 119
  • Мнения: 1 085
Като бях малка, бабата на моя приятелка еврейка, често ни черпеше с някакъв сладкиш от белени бадеми и локум.
Някой сеща ли се за какво става въпрос?

Общи условия

Активация на акаунт