Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 6-та тема

  • 82 978
  • 373
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: X
maqaami , много са хубави питките!Браво!   Peace

И тортите не са лоши,но влизала ли си в тортената тема? /сори за оффа.../

# 196
  • Мнения: 22 867
Днешното ми питко-хлебче. Grinning Реших да пробвам едно сплитане - уинстън, отдавна му се каня, но нещо не го доизкусурих съвсем, малко ми се килна хлебчето на една страна.
Ето схемите, ако някой реши да пробва:


А ето и питката:


Продуктите са за половин доза:

250 мл пресно мляко (аз сложих наполовина с вода)
500 гр брашно (приблизително)
54 гр краве масло
2 малки яйца (едното цяло+белтъкът на другото в тестото, жълтъкът за намазване)
половин пакетче мая
сол

Във хладкото мляко и водата размих маята, добавих сол, разтопеното масло, яйцата, разбих, сипах брашно и замесих средно твърдо тесто. Разделих на 6 еднакви части, от тях оформих фитили с дължина около 40 см и после падна голямото плетене и разплитане по схемите. Сплетеното тесто се остава да втаса, намазва се с жълтъка, аз наръсих с мак и се пече в умерена фурна, както си печете питки и хляб, в моята фурна за 30-ина минути.

# 197
  • Мнения: 144
Да, да погледнах, Краси_мира във въпросната тема!
И там се породи поредната ми страст, която ще развихря в кухнята.
Незнам защо, но съм сигурна, че за следващият рожден ден освен питки, вече ще има и торта, при това красива! Laughing
Но до тогава има цяла година, пък и зимата е по-подходяща за опити на сладки изкушения!
Ето вчерашната ми бърза закуска, която спретнах, горкият ми мъж каза, че вече упорито се притеснява за килограмите си, за това занесох малко и на колежките!
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=13129020

# 198
  • Мнения: 319
labrex много сложна ми се вижда тази схема,  smile3501 справила си се страхотно, хлебчето ти е супер   bouquet

Аз днес пробвах една рецепта за сладка питка, стана много вкусна



и понеже нямам подходяща тавичка, а тестото се оказа доста, от половината направих кифлички с локум и сладки гевречета


# 199
  • Бургас
  • Мнения: 133
vesi_nn,браво много красива питка.Ще споделиш ли
рецептата и начина на оформяне?

labrex,плетката е интересна,но дали ще се справя EmbarassedТрябва да си начертая схемата, та да ми е под ръка.

Последна редакция: чт, 25 юни 2009, 07:09 от KIKI_nik

# 200
  • Мнения: 2 382
Лабрекс, плетката е много интересна!Аз се справям трудно, когато трябва да работя с по-дълги фитили.Как овладявате еластичността на тестото?
Веси, може ли рецептата за тази вкусотия?
Пумъкъл, заканих се, че и след като родя, ще възлагам тази дейност на половинката.Тестото беше по-добре измесено и от машина за хляб Laughing.А аз после ще си оформям питките.

Имам един въпрос относно количеството мазнина, което използвате.Някой път питката става почти като тутманик, т.е. по-мазна.Това на какво се дължи- на повечето мазнина вътре в тестото или на повече мазнина при оформянето на питката?

# 201
  • Мнения: 319
Момичета радвам се, че ви е харесала  Hug
Рецептата взех от тук Сладка пита "Слънце", но оформлението е друго по идея на pina и нейната "Плетена пита" и на  mari_eta и Питката й "Пролетни цветя", а розичките от мен  Blush. Отдавна се канех да изпробвам това оформяне и стана много сполучливо  Hug
 
  Naughty Тестото става доста като количество, от малко повече от половината стана тази питка в тава с ф 28. От останалото тесто направих гевреците и кифличките

# 202
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Лабрекс, Веси, разкошни питки, браво  bouquet  bouquet  bouquet!

Ех, как ме подкокоросвате само Rolling Eyes...ще взема и аз да замеся, ама нещо малко, че сме сами с мъжО и малкия и трябва и аз да ям, пък нов бански съм се наканила да си купувам Thinking Blush...

# 203
  • Бургас
  • Мнения: 133
Шайн ,аз слагам 3 супени лъжици олио.

vesi_nn ,благодаря за отговора.
Тази питка правих вчера  цветето на краси.мира 
Много трудно се справям с рязането на тестото,в тавата.
Моля тези които са я правили да помагат.Разтегля ми се тестото
и се разваля цветето



# 204
  • Мнения: X
KIKI_nik , добре се е получила!
И при мен се разтегляше така,опитах с намокрен и много остър нож и малко по-добре стана...но пак някои "листа" не се получиха както трябва.
vesi_nn, чудесни са ,и питката и кифличките и гевречетата!    Peace         

# 205
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Нямаше начин - месих Laughing.
Ето това се получи - ароматни питки със зехтин и босилек:

# 206
  • Мнения: 22 867
KIKI_nik страхотно питище!  chef  bouquet Не знам защо ми напомни за приказката "Каменното цвете".

mari_eta, а твоите вкусотийчета...........добре, че няма как да ги свия от екрана. Щеше да търчиш в магазина за хляб за довечера. Grinning Такива са едни привличащи Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes.

# 207
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Благодаря, Лабрекс  bouquet!
И станаха много пухкави и мекички, изядох една още топла-топла Embarassed, е и Малчо ми помогна де.
Утре това ще му е закуската - с малко сиренце или кашкавал, ммм Crazy...

# 208
  • Мнения: 22 867
Лабрекс, плетката е много интересна!Аз се справям трудно, когато трябва да работя с по-дълги фитили......

Шайн, това съм го пропуснала. Фитилите не са много дълги - 40 см. И още в началото се превиват на две, така че това не пречи. Е, наложи ми се да разплета, да премеся и пак да я сплета, но като я местех в тавата за печене я килнах на една страна е я поразместих. Следващия път ще внимавам повече. Grinning

# 209
  • Мнения: 1 394
Момичета,страхотни сте!Браво на вас...Два-три дни не съм влизала в темата и вие сте месили ли месили...Ох,като ви гледам ....така ме сърбят ръцете,ама....пусто му,докато се чудехте кой ми ги яде,сега наистина няма кой да ги яде...всичко живо стяга тяло за морето....какво да се прави....Надявам се скоро да има някой повод да меся,ама май нещо не се очертава.... Sad

Общи условия

Активация на акаунт