НОРВЕГИЯ - слънчева и цветна тема №35

  • 16 985
  • 293
  •   1
Отговори
  • Норвегия
  • Мнения: 115
NORGE



КОИ И ОТ КЪДЕ СМЕ:

OSLO:  rkb       deata       Linda       mishelle

TRONDHEIM:  ЧервеноВинце       norah     

STAVANGER:  bob4enka       kvinne       МоLinKa

Tønsberg: Milva2003   

TROMSØ:  momo          slivka

BERGEN:   Майчица, elli_17

HAUGESUND:     palachinka

Florø:                     Бебинщайн

Gjøvik:      Smile... /ex p327/

SANDEFJØRD:         sandefjord

FLØYA:  sssvetla

PORSGRUNN:          Yuli83

BALLANGEN:    Bittersweet

 Извън Норвегия:           Marjo    бебчо        galuni       sem22



ПРЕДИШНИТЕ ТЕМИ:


ПРЕДИ ДА ПИТАТЕ ВИЖТЕ ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ПО-ДОЛУ
ПОЛЕЗНИ ЛИНКОВЕ:

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ


Тук можете да намерите почти всичко - жилище под наем, работа, д …  билети, книги...
Както и тук...
Интернет продажби



ИНФОРМАЦИЯ ЗА ОСЛО:

Сайта на общината в Осло - Информация за идващите в Осло  - за всеки квартал, към кого да се обърнете при различни ситуации и т.п.
Информация за живота в Осло
Информация за Осло


НОРВЕЖКИ ЕЗИК:

Информация за езикови курсове за хора, притежаващи разрешение за пребиваване
Norskklassen с аудио
Норвежка граматика
Норвежките глаголи
Интерактивен речник /Spanish, English and Norwegian/
English to Norwegian to English Dictionary
Lexin
 
Norwegian in 5 Minutes a Month
Превод на текстове и web страници
Уроци по норвежки
Уроци по норвежки
Уроци по норвежки
http://pavei.cappelen.no/Интерактивни уроци по норвежки
Folkeuniversitetet

ИНСТАНЦИИ И ПОЛЕЗНА БИЗНЕС ИНФОРМАЦИЯ
Lovdata – Норвежкото законодателство
UDI - Информация за емиграция, разрешителни за работа, необходими молби/. Има и на български език, но не е пълна.
Skatteetaten
Likningskontoret
UDI - Work and residence in Norway

Норвежка митница /англ./
Norwegian Public Roads Administration
Информация за новодошли в Норвегия
Fylkesmannen
Пътно управление
NAV - Бюро по труда   - Информация за работа и обучени …  система на англ.
Hudson - Информация за работа
Tax Return from NorwayTax Return from Norway

ОБРАЗОВАНИЕ:

UDI - Work and residence in Norway – Информация на български /*.pdf/
Информация къде и какво може да се учи в Норвегия
NOKUT - Инстанция, за признаване на чуждестранното образование
Информация за приравняване на дипломите за медицински персонал /англ./
Информация, кои училища за масажисти са признати от профсъюза /в …  да се кара курс/

ТРАНСПОРТ, БИЛЕТИ:

Norwegian Air Shuttle – Норвежки авиолинии
VING – Шведски авиолинии
LOT - Полски авиолинии
AUA - Австрийски авиолинии
Lufthansa – Германски авиолинии
Hemus Air– Български авиолинии
Ryanair  – Ирландски авиолинии
Wideroe Airline 
Kelkoo Norge
Информация за всички транспортни линии в Норвегия

# 1
  • Мнения: 249
Аз таман да се впиша в темата и то Bittersweet отвори нова. Благодаря за което. Аз обаче не се давам, няма да ми избягате, копирам от старата тема веднага

« #299 17 Май 2009, 17:48:50 »     

--------------------------------------------------------------------------------

Здравейте скъпи. Аз не съм се вясвала насам от векове, гледам бая нови хора-придобивки има във форума, чудесно. Ще се вмъкна сега аз с един коментар. Моя милост Евровизия по норвежкия NRK1 не гледа. Само шведския канал зачитам. Не мога, просто не мога да ги понасям тия коментатори. То няма млъкване, шведите от друга страна - говорят смислено, и то само в рекламите. Øystein Pedersen, горкия, просто ми отравяше душата с безкрайни глупости, които никога не спираха. Добре че го махнаха.   
Аз иначе го давам ваканционно. Изабелата и мъжо са двамата на "искурзиъ"   Аз - хихи, home - alone party. Ще си почивам ефективно от днес до четвъртък. Двете с котката - хоризонтално на дивана пред тв-то, в случай на слънце - ще работим върху тен.

# 2
  • България
  • Мнения: 1 090
Milva, еее, ти се появи , къде се скита досега Laughing? А на Изабелата да и имам розовите о4ила, малии  4470 ! Колко е пораснала, пу пу! Ама защо гледа така сърдито, май не е много  по "искурзиите" като майка си, а? Laughing

Запис в цветната тема, но задълженията ме зоват.


Битър4е, да взема да си сложа ангел за аватар и аз ли, хем вярвам в тях, мдаа Thinking!

Хубава и слън4ева седмица на вси4ки от мен!  Nature Sun With Face

Последна редакция: нд, 17 май 2009, 20:49 от norah

# 3
  • Норвегия
  • Мнения: 115
Милва, добре завърнала се!  Grinning Вече щяхме да те пускаме за издирване.
Изабелата колко много е порастнала. Кажи верно къде се изгуби?

Норка, сложи и ти едно ангелче за аватар е готино. Но наскоро ми подариха салфетки с 2 ангелчета, а, кажи ми как да си избърша устата с тях?  Naughty

Литиум, по повод питанката от края на предишната тема - ще ти отговоря на лични, че за днес достатъчно мъка излях.  Crazy

И за да сме верни на традициите на днешния ден - отивам да сложа на грила няколко кренвирша и да нарежа салатка.  Laughing Без хляб обаче.  badscale

# 4
  • Мнения: 244
Здравейте отново на вси4ки  Hug
Днес си изкарах доста добре към 4-5 4аса по улиците  Grinning
Хапнах храна от така и не се сетих 4ие знаме е - 4ервено със тигърско глава в средата  newsm78  Mr. Green
Потанцувах малко под ритмите на индийска и африканска музика,на другите не съм - ядях  Laughing
Нагледах се на хора,снимах се с непознат заради носията му за да я покажа на наште и се снимах с един от ръгби отбора,забравих му името,дето преди години е у4аствал в Робинсон - онова дето е като Сървайвър , искам да покажа снимката на баща ми и да му кажа 4е това ми е гаджето за да се посмея на реакцияата му, той ония цяла мутра изглежда и е шошкав със розова фланелка  Laughing
Ве4е изкъпана и готова за ранно лягане,малко норвежки ще по4ета първо оба4е  Laughing book
 smile3529 smile3503

# 5
  • Мнения: 249
Ами тук съм си аз, обикалям наоколо като ударен самолет. Ама все имам работа и не ми остава време да наминавам. То откакто останах без работа (февруари), все много работа имам. Изабела трябва да се закара на ясла, после  ходя на курс, после Изабела да се прибере от яслата, после пък с нея удома е просто немислимо да правя каквото и да било без нейно у4астие. А то откакто се затопли все гледам да изляза с нея, по ми е мирна главата така. Пускам я навън да играя, тя дъв4е камъни, ближе цветя, бър6е колите на съседите с ръкав и про4ие дивотии.
Ние 6те си ходим в Бг Юли и сега гледам хотели покрай 4ерноморието, покрай Варна или пък Созопол. 4удя се о6те дали да се насо4а към апартамент на самоиздръжка в някой от комплексите или all inclusive. Никога не съм била на all inclusive, все гледам да обикалям да ям по разли4ни ресторанти когато сме в друга страна, Бг вклЮ4ително. Ама сега си мисля, 4е може би е по удобно с all inclusive, няма какво да мисли6 и организира6, яде6 когато иска6.
Та това е об6то взето от мен. Лека седмица на вси4ки.

# 6
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Да се разпиша и аз. Гледам и нова темичка те заформили. В предишната много истини сте казали за брата норвежец, подкрепям с две ръце  Peace
Евровизията неможех да я гледам, но се раздвам на успеха на Норвегия. Заслужен е  Peace

Милва, ние винаги досега, наемаме апартамент от агенция. Излиза ни по 30- 35 евро на нощ и всяка седмица идват да го чистят и да сменят чаршафи. Много по- спокойно ни е така. Вярно, че храненията не са организирани, но ресторанти колкото искаш има  Peace На алл инклузив не съм била, но пък там е неудобно, че трябва да се спазват часовете за закуска, обяд и вечеря, което пак е ангажиращо.

Иначе, ние сме супер. В къщи при мам и тате. Вчера сватбат амина страхотно. Ние с малката бяхме шаферки. Тя геройски издържа до 01:30 през ноща. Остави мам да танцува и така. От тук нататък ни чакат дълги разходки и изпълнение на поръчките на тати, който неможа да дойде.
Прави ми впечатление, колко са напрегнати и изнервени хората тук. Ами, хабят се нерви за незначителни неща. Може ли такова нещо значи  Thinking

После, ще пиша още, че младоженците идват да се видим след сватбата  Peace

# 7
  • България
  • Мнения: 1 090
Милва, ние като сме ходили на море в България не сме ползвали all inclusive, но си има своите предимства определено, освен както казва Боб4енка, 4е трябва да се съобразяваш и това донякъде ограни4ава.
А ти не се кахъри , 4е си без работа, наслаждавай се на най -хубавото време , докато детето е малко , 4е много бързо минава това време. Приеми го като знак to slow down Sunglasses . А работа винаги се намира, 4е после няма мърдане Mr. Green.
Bob4enka, омъжихте сестра ти ве4е, а  Party. Българите сме ненадминати да се оплакваме за глупости, това е така. Но особено този, който не е живял на спокойствие мисли сигурно, 4е е нормално да се мърмори за дреболии Thinking. А от ли4ен опит знам , 4е този който се оплаква за дреболии, няма сериозни проблеми. Това важи за вси4ки държави. Като запо4нат колегите ми норвежки да мрънкат за какво ли не ми идва да им фрасна нещо по главата Mr. Green Blush Joy.Убедена съм , 4е когато ни се стовари истински проблем, вси4ко друго запо4ва да ни се струва маловажно. Явно нямат истински проблеми хората Rolling Eyes.
Молинка, да не се събрахте пак с Великан4о Whistling, гледам при теб е само лайф, танци и музика Joy. Браво Grinning


Последна редакция: пн, 18 май 2009, 19:01 от norah

# 8
  • Мнения: 249
Аз да ви попитам нещо тук набързо. Знам, че е дискутирано много, но като човек мързелив, ми е по лесно да питам, отколкото да ровя. Аз ако реша да регистрирам Изабела в Бг и да и присламча бг гражданство към норвежкото какво трябва да имам под ръка? Трябва ли да представям преведен акт за раждане? Заверен от посолство? Нещо друго?

# 9
  • България
  • Мнения: 1 090
Милва, когато вадих гражданство на Кристиан, помня само със сигурност едно: искаха присъствието (освен ако няма пълномощно)и съгласието на двамата родители Peace. А за другите документи имам пълна амнезия ooooh!. Най -добре е да помолиш някой да пита в местната полиция , тоест откъдето си родом . Те знаят какво то4но, може дори да има промени от преди. Ааа, сетих се , 4е искаха свидетел Shocked, който да потвърди, 4е детето е и на двамата, та една приятелка на майка ми идва жената с нас да каже , 4е ни познава и 4е ние сме родителите #Crazy.

# 10
  • Мнения: 249
 newsm62 Мойто детенце нали го прави един доктор в Rikshospitalet, то да го взема за свидетел тогава, от него по сигурно няма. Ама ги измислят и те дивотии.

# 11
  • България
  • Мнения: 1 090
newsm62 Мойто детенце нали го прави един доктор в Rikshospitalet, то да го взема за свидетел тогава, от него по сигурно няма. Ама ги измислят и те дивотии.
rotfImbo rotfImbo Joy
Aми като го е правил дофтора, какъв свидетел е това newsm78, хем го е правил, хем свидетел, ааа, къде дават така? newsm12
Ама верно голяма дивотия е това със свидетеля . Свидетел на какво, аджеба? Joy Crazy




# 12
  • Мнения: 244
Здравейте и днес от мен  Grinning
Гледам да пиша редовно,4е аха Нор4ето ме е бутнала от балкона  Laughing Wink
Та Нор4е,не не сме се събрали,аз не мога да простя такава грешка каквато той направи на когото и да е било  Naughty
Но си се 4уваме всеки ден и се виждаме 4есто,въпреки вси4ко не съм срещала друг като него така да върви приказка и вси4ко останало така добре  Flutter Но каквото било преди било.
Но от него следват последните 2 подаръка за рожденния ми ден,след месец за 3 дена в Лондон двамцата и бяло лятно спортно яке.Щом иска 4овека няма да отказвам я  Laughing Mr. Green
Знаете ли 4е усещам как леко се поизпарява негативизма ми.Усетих колко съм негативна като цяло когато дойдох в Норвегия.Сега някакси доста неща ве4е не ми правят впе4атление,ина4е си мрънкам и аз доста ама то навик  Laughing Та 4ак половината ми колежки ,които продължават да са доста негативни ме дразнят 4ак,сами си се натоварват психи4еси една друга със негативни разсъждения и про4ие.4уствам се по-мотивирана та 4ак се гордея  bowuu
Мишеле да не е от Трана а  Wink

Е Милва ти ме разби  Laughing
Лека ве4ер ви желая, аз ще у4а и после другите ежедневни неща преди лягане   Hug

# 13
  • България
  • Мнения: 1 090
Здравейте и днес от мен  Grinning
Гледам да пиша редовно,4е аха Нор4ето ме е бутнала от балкона  Laughing Wink
Аха, влезе в пътя най -сетне Grinning, ми така де , не се наложи да те бутам от балкона  WinkJoy!


Та Нор4е,не не сме се събрали,аз не мога да простя такава грешка каквато той направи на когото и да е било  Naughty
Правилно, дръж го на нокти, така му се пада Mr. GreenMr. Green Mr. Green Crossing Arms

Но си се 4уваме всеки ден и се виждаме 4есто,въпреки вси4ко не съм срещала друг като него така да върви приказка и вси4ко останало така добре  Flutter Но каквото било преди било.
Но от него следват последните 2 подаръка за рожденния ми ден,след месец за 3 дена в Лондон двамцата и бяло лятно спортно яке.Щом иска 4овека няма да отказвам я  Laughing Mr. Green
:
Много умен компромис, като иска  4овека , какво сега Wink bowuu.


А за негативизма, много е заразен, затова гледам да се пазя напоследък от негативни хора, 4е ми коства много на мен самата да съм позитивна и не искам някой да ми хвърля усилията на вятъра.  Naughty

Аз отивам да релаксирам, на вси4ки приятна ве4ер  bouquet!

# 14
  • Мнения: 1 062
Хайде и аз да се разпиша за малко, че вие 2ра тема започнахте Laughing
Милва, кажи кой беше да ти го доведа Mr. Green Единия даже ми е съсед Mr. Green
Аз вече броя не дните, ами часовете до заминаването ни за Франция, толкова съм изморена, че на моменти изключвам. А как не ми се говори след работа.......Наприказвам се за цял ден обикновено и после в къщи ми се иска само тишина...................
И ние ще си ходим до Бг, ама не знам още кога.
Милва, на мен и за паспорта ми искаха свидетел, нищо че и 2те сме с бг-гражданство и че носех решението на съда за осиновяването. Обмислили ли сте го хубаво? Така или иначе на 18 трябва да избира, а с 2но гражданство сега трябва да имаш декларация на границата......
Норка, много си активна напоследък и това ми харесва Simple Smile Явно влизаш в релси ( или е от слънцето?) Joy
Молинка, продължавай в същия дух Hug

Общи условия

Активация на акаунт