Простички игри (Боц, буба лази, друса конче...)

  • 29 805
  • 81
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 508
Вчера една продавачка тръгна да прави Боц на Йойо и аз осъзнах, че има много такива игри и почнах да му ги прилагам и той умира от кеф. Засега се сещам за Боц, Буба лази, друса конче (което май не е много полезно сега, ама после ще може). Също Йоан обожава да ме катери с крака прав, като съм полуседнала и да го подрусвам хванат под мишниците (без да стъпва, моля ви се, не ме бийте).

Дайте други идеи за простички, но супер весели игри!  ura

# 1
  • Мнения: 4 292
Дъщеря ми много се смее, когато и разперя двете ръчички и  въртейки главата си, я гъделичкам с нея по коремчето. От смях почва да хълца чак.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 508
Ааа, също се сещам, много обича като го държа по корем върху мен и се правя все едно ще го изям, доближавам го и го отдалечавам и викам АААААМ!

# 3
  • Мнения: 99
не е ли малак още за такива игри Thinkingи аз гъделичкам по коремчето и по вратлето и голям смях пада Joy

# 4
  • София
  • Мнения: 2 508
В какъв смисъл малък... За друса конче - да, а в другите няма никакво напрежение върху краката. За раменете се чудя, ама то аз толкова го държа през мишниците, че... Ама айде да не отваряме ортопедичния спор пак... Joy

# 5
  • София-Дружба 2
  • Мнения: 1 192
Можеш да му пееш "Хей ръчички..." със съответната жестикулация- ще му хареса.  Grinning

# 6
  • София
  • Мнения: 2 508
Ама кой жестикулира? Embarassed Grinning

# 7
  • София
  • Мнения: 44 122
С едно пръсче въртиш кръгче по овала на личицето и казваш....вървяло, вървяло едно камионче и срешнало друго камиотнче иказало...бип-биипп...и с бипкаш пръсче на нослето....
моят много го обича...правим го с всякакви камиончета, колички, моторчета, които искат да се изпреварват по бузките и челото му.....

# 8
  • София
  • Мнения: 2 508
Даааа! Знаех я тази, ама я бях забравила! Hug

# 9
  • Мнения: 805
Сещам се за прословутата игра, само не се смейте, Тути.
Криеш се зад нещо и се показваш, казвайки Тути.
Пак и се криеш и така. Сменяш посоките, от които се показваш и така караш бебето да "познае" от къде ще се покажеш този път...

# 10
  • София
  • Мнения: 2 508
Е това е английското Peek-a-Boo, което се чудех има ли еквивалент на български. Тути ми звучи странно... Laughing По-скоро Хоп! или Ехо!...

# 11
  • София
  • Мнения: 44 122
всъщност ма е - Ку-ку..... Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 12
  • Мнения: 55
При нас на дневен ред е ДА ДА ДА ДА ДА с различна интонация супер му е смешно или пърдешки по вратлето,подухване върху тумбака,повдигане на краката във вертикално положение и "схрускване" на палците,подухване върху стапалата ,въртене наляво надясно с леко увиснала главичка надолу да вижда обратно ,пеене на различни песни(осбено  О О О Обичам те мила ще те чакам на Старозагорската гара  Joy много се забавлява има и други, но не казвам).
Вечер светвам и  угасям крушката с някакъв  възглас.
Абе шантава работа Joy
Ако ми беше казал някой на каква маймуна ще се правя ,нямаше да повярвам.

# 13
  • Мнения: 805
Да, и Ку-ку може.
Когато Изабела беше бебе, всички около мен казваха Тути и аз така съм свикнала.
Така ме питаха: Играете ли на Тути?

# 14
  • Мнения: 2 013
Моята мишка се залива от смях,като я сложа по коремче и я гъделичкам.Или като и правя "бррр" на коремчето.А също и като и целувам вратлето.
Смее се и като и духна в лицето,а след това направя смешна физиономия.
А,също и като и помагам да пляска с ръчички. Laughing

# 15
  • Мнения: 283
От известно време се опитвам да се сетя за една такава игра, която много обичах като ми я правеше баба ми. Беше с пръстчетата и само си спомням, че бяха прасенца, първото отишло на пазар и т.н. по нещо за всичките, и нямам никакъв спомен в какво точно се състоеше нататък, само помня, че голям смях падаше. Дали я знае някой?

# 16
  • София
  • Мнения: 44 122
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24581
ето една тема с мн такива залъгалки Simple Smile
mill77 - вероятно и тази я има.

# 17
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
"Иди си - ела си" - класика в жанра Grinning Мая на почти 6г. още обича.
Слага се детето да седне на коленете на възрастния (или ако е бебе, може да легне по корем върху свитите крака - възрастният лежи по гръб). След това, придържано (под мишници, за ръцете - според възрастта) - се реди със закачлива интонация:

Иди си (отдалечаваш го от себе си, ако е по-голямо, може да се наклони сииилно назад и надолу към пода)
Ела си (приближаваш)
Иди си (отдалечаваш)
Ела си (приближаваш)
Да сварим каша (отдалечаваш)
Да станеш наш/а-наш/а-наш/а! (тук приближаваш и според това как си хванала детето, гъделичкаш с лице коремчето му или друга закачка някаква)

# 18
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
"Иди си - ела си", но в друг вариант:

Иди си
Ела си
Майка ти
Опече
Топла
Пита
Иди
Да се наядеш
И
Да ми донесеш


"Замазала баба..."

Замазала баба таванчето (галиш с длан челцето на детето)
Замазала стеничките (галиш бузките)
Замазала пода (галиш брадичката)
Затворила прозорците (притваряш с длан или просто погалваш клепачите)
Хлопнала вратата (с пръсти притваряш устата)
И врътнала ключето (врътваш нослето)

# 19
  • пак там
  • Мнения: 2 885
А някой знае ли целия текст на Хей ръчички?

# 20
  • София
  • Мнения: 44 122
Хей ръчички, хей ги две
Те ме слушкат най-добре
Едната мие другата
А пък двете лицето

Хубавите ръчички
Те са още мънички
Тупа лупа ръчички
Цапа цапа мънички

Да се хванем за ръце
Да направим колелце
Трака трака тракалце
Вижте нашето хорце

Хайде всички ред по ред
Че да тръгнем все напред
Хайде крачка едно две
Да вървиме две по две.

# 21
  • Мнения: 6 442
"Замазала баба..."

Замазала баба таванчето (галиш с длан челцето на детето)
Замазала стеничките (галиш бузките)
Замазала пода (галиш брадичката)
Затворила прозорците (притваряш с длан или просто погалваш клепачите)
Хлопнала вратата (с пръсти притваряш устата)
И врътнала ключето (врътваш нослето)
И аз се сетих да това.
Но вместо замазала казвам изчистила.
И накрая,след ключето :"Хайде на пазар"  Grinning

# 22
  • Мнения: 2 110
Децата ми много обичат да си играят на топло и студено.

# 23
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Angel_Dust, благодаря!

# 24
  • Там....където всичко е възможно ....
  • Мнения: 745
Една по възрастна жена онзи ден държеше едно бебе и тропаики му крачетата пееше:"троп,троп краченцаааа,троп,троп краченцааааа  (едното отива наляво)едното за водаааа,(другото на дясно ) друготооо за храна ,(сега ги хваща и двете крачета на ляво )ама не може и двете трябва да отидат за вода ,(сега ги хваща и двете крачета на дясно)и двете за хранаааа.

Това детенце толкова мируваше ,че после и аз го испробвах на моето момиче Mr. GreenМного и е интересно и на нея  Grinning

# 25
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Ей, че хубави неща, някои ги бях забравила.
Имаше нещо с ..."" Вървяло едно камионче, срещнало
едно завойче и ...казало би-бийп" .Прави се като се обикаля внимателно
с пръст по лицето на детето, като накрая се натиска нослето за бип.

# 26
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
И накрая,след ключето :"Хайде на пазар"  Grinning
Ще си намериш извинения ти Mr. Green
"Варило мишле кашичка" обичам аз.

# 27
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
"Варила баба кашичка" играем ние.

Правиш кръгчета с показалец по дланта му, все едно бъркаш каша и казваш:"Варила баба кашичка" 2-3 пъти. После хващаш палчето:"На това мишле дала", после показалчето:"На това мишле дала" и така с другите пръстчета. Като стигнеш до кутрето, казваш:"На това не дала. И то се разсърдило (правя тъжна или сърдита физиономия), и хукнало да бяга, и бягало, бягало, и чак тук се скрило." Бягането е с твоите пръсти нагоре по неговата ръчичка, а скриването - под брадичката му, като го гъделичкаш.

Дано ме разбра.

Другата игра - слагаш детето полулегнало в скута ти, с гръб към теб  Mr. Green (и аз четох "онази" тема  Wink) Хващаш едното краче и го поклащаш, като казваш:"Иди краченце за водичка", после поклащаш другото:"Не, ти иди". После пак първото:"Ти иди" и така ги редуваш няколко пъти. Накрая хващаш двете и лекичко ги удряш едно в друго:"Хайде двете, хайде двете"

Последна редакция: чт, 28 май 2009, 12:22 от svetlitsa

# 28
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
" Вървяло едно камионче, срещнало
едно завойче и ...казало би-бийп" .Прави се като се обикаля внимателно
с пръст по лицето на детето, като накрая се натиска нослето за бип.

Аз го знам така:

Едно камионче обикаляло, обикаляло, обикаляло...накрая стигнало до едно мостче и казало "би-бииип".
Обикаляш с показалец лицето на детето няколко пъти, после през челото минаваш по нослето и на върха завършваш с бип.

# 29
  • Велико Търново
  • Мнения: 76
Една по възрастна жена онзи ден държеше едно бебе и тропаики му крачетата пееше:"троп,троп краченцаааа,троп,троп краченцааааа  (едното отива наляво)едното за водаааа,(другото на дясно ) друготооо за храна ,(сега ги хваща и двете крачета на ляво )ама не може и двете трябва да отидат за вода ,(сега ги хваща и двете крачета на дясно)и двете за хранаааа.

Това детенце толкова мируваше ,че после и аз го испробвах на моето момиче Mr. GreenМного и е интересно и на нея  Grinning

Ето още едно такова: "Хайде, крачо за вода" (държи се едното караче); "Не, ти иди" (съответно другото); "Не, ти" (пак първото) "Двамца, двамца, двамца да идем прясна водица на мама да донесем" (едновременно двете краченца)  Wink

# 30
  • София
  • Мнения: 2 508
Лелееее, страхотни са! Grinning Hug

# 31
  • София
  • Мнения: 1 535
Още един вариант на иди си-ела си от свекърва ми:

Иди си
Ела си
диво прасе
кой те пасе
дядо Власи
как ти рече
бруч кочина кочина (тук гъделичкам коремчето)
сина ми още преди да стигнем гъделичкането си умира от смях   Laughing

Много обича да му пея и за хей ръчички. Засега аз въртя ръце, мия и т.н движенията, с надеждата и той да започне, но засега само се смее и пляска с ръце  Crazy

# 32
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
"Варила баба кашичка" играем ние.

Правиш кръгчета с показалец по дланта му, все едно бъркаш каша и казваш:"Варила баба кашичка" 2-3 пъти. После хващаш палчето:"На това мишле дала", после показалчето:"На това мишле дала" и така с другите пръстчета. Като стигнеш до кутрето, казваш:"На това не дала. И то се разсърдило (правя тъжна или сърдита физиономия), и хукнало да бяга, и бягало, бягало, и чак тук се скрило." Бягането е с твоите пръсти нагоре по неговата ръчичка, а скриването - под брадичката му, като го гъделичкаш.
Нашият вариант на кашичката е с поука Mr. Green

Варило, варило мишле кашичка (кръгчета се описват в дланта).
На това пръстче дало (палец), че дърва цепило. (докосва се пръста)
На това пръстче дало (показалец), че вода носило.
На това пръстче дало (среден), че къщата подредило.
На това пръстче дало (безименен), че пода премело.
На това не дало (кутре) и му се скарало: (почуква се укорително)
Гиди калпазане, гиди мързелане,
ти дърва не цепи,
ти вода не носи,
ти къщата не реди,
ти пода не мете.
За теб каша няма,
кашата е наша.

Дейностите могат да се заменят с други поучителни занимания Laughing

# 33
  • Мнения: 2 658
всъщност ма е - Ку-ку..... Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Аz го правя с Тутуу_ бауу  Joy
А сещата ли се zа "Дай ми бабо огънче"? Но тя е zа по_големички, може би след годинка и половина две... В нея участва активно и детето и страшно се смеят на финала  Heart Eyes
Ако не се сещате, ще я опиша  Peace

# 34
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
...а като порасне още малко, не пропускай да го научиш на "Дай, бабо, огънче" Grinning Да я казвам ли, или я знаеш?

Друга хубава за малко дете е "Пиу, пиу вранке". Не я знам изцяло (не я помня), та моя вариант е малко импровизиран.

Хващаш с пръсти кожичката отгоре на дланта на детето (щипваш) и вдигаш ръчичката.
По-нататък може детето да хване твоята ръка така с другата негова, а ти горната му ръка - с твоята свободна, т.е. 4 ръце една над друга, като всяка 'носи' долната за кожата.

Пиу, пиу, вранке, (ръцете леко се поклащат, все едно лети пиле и носи нещо в краката си)
къде ходи, вранке?
При баба на гости.
Какво ти даде баба?
Орехче, кравайче.
Минах по моста,
изтървах кравайче,
Фиуууу, пилето го взе (и тук ръцете се "разхвърчават" с жест настрана).

# 35
  • София
  • Мнения: 2 508
Кажете, кажете за "Дай, бабо, огънче". Simple Smile

# 36
  • София
  • Мнения: 44 122
Дай бабо огънче малкият много я обича...всъщност дядо му го научи.....
тя беше слагаш ръцете пръстче към пръстче и детето се катери със показалче , първо на кутрето, после безименният и т.н. и на всяко стъпалце казва - дай бабо огънче...а ти - иди по-нагоре.....на показалеца, като стигне - дай бабо огънче....и ти - влез вътре и си вземи....слага си то ръчичката между дланите ти и ам-ама-ам кучето изяжда ръчичката.....

Дай бабо огънче
от Уикикниги
Направо към: навигация, търсене

"- Дай бабо огънче.

- Качи се по-нагоре.

- Дай бабо огънче.

- Качи се по-нагоре.

- Дай бабо огънче.

- Качи се по-нагоре.

- Дай бабо огънче.

- Влез вътре и си вземи.

- Ами това черното, да не е куче?

- Не, това е на дядо поп килимявката.

- Бау! Бау! Бау!"

Когато се казва залъгалката, пръстите на двете ръце, на възрастната жена, се разперват и

едноименните пръсти си долепят връхчетата. Образува се нещо като стълба. Малкото дете

застава, с пръстчето си, постепенно на всяко стъпало и казва "Бабо дай огънче", а бабата

отговаря "Качи се по-нагоре", докато се стигне до най-високото стъпало. Детето поглежда

навътре, в дома, образуван от двете ръце и пита "Ами онова там, черното, какво е, да не е

кучето", а бабата отговаря "На дядо ти /може да се спомене и името на дядото / калпака /или

кожуха/". Всеки път може да се поставя ново изречение, варианти на даденото по-горе. Когато

се стигне до последното изречение, двете ръце се разделят и създават илюзията, че кучето

хапе детето.



хахаха това от уики Simple Smile

# 37
  • София
  • Мнения: 2 508
Етооо:

http://bg.wikibooks.org/wiki/%D0%97%D0%B0%D0%BB%D1%8A%D0%B3%D0%B … D0%BB%D0%BA%D0%B8

Не знаех, че се казват залъгалки. Simple Smile

# 38
  • Мнения: 1 085
Ако сте фенове на ранното чуждоезиково обучение ето линк към Itsi bitsi spider:
 http://www.youtube.com/watch?v=bJnaADMFozk&feature=fvst

# 39
  • Мнения: 2 960
Много интересни хрумки-записвам се ,че доста нещо съм позабравила. bowuu

# 40
  • Мнения: 6 442
И накрая,след ключето :"Хайде на пазар"  Grinning
Ще си намериш извинения ти Mr. Green
Mr. Green

Бабата на моят син му пее една песничка за краченца.
Скарали се две краченца
две братленца
,кой ще ходи за вода.
Ти иди,ти иди...
Гушнали се двечките,
днес ще ходим заедно.


За Пиу-пиу-ние я играем като се щипкаме леки по ръчичките и образуваме нещо като пирамидка,но със следни текст:
Пиу-пиу,Марче
Къде ходиш Марче?
-На бабини на гости
пиленца да видим.
Пиуууу
(и ръчичките нагоре,вече пуснати)

# 41
  • Мнения: 6 442
Ако сте фенове на ранното чуждоезиково обучение ето линк към Itsi bitsi spider:
 http://www.youtube.com/watch?v=bJnaADMFozk&feature=fvst
Аз я знам и на Бг
"Вижте Ици-бици,паяце добро.
Сутрин оплита своето легло.
Вътър подухна,
дъжд заваля
и домът на Ици-бици бързо отлетя"
Но с малко по-различна жестикулация от показаното на клипчето.

# 42
  • Мнения: 1 085
Ако сте фенове на ранното чуждоезиково обучение ето линк към Itsi bitsi spider:
 http://www.youtube.com/watch?v=bJnaADMFozk&feature=fvst
Аз я знам и на Бг
"Вижте Ици-бици,паяце добро.
Сутрин оплита своето легло.
Вътър подухна,
дъжд заваля
и домът на Ици-бици бързо отлетя"
Но с малко по-различна жестикулация от показаното на клипчето.

Не знаех за българският вариант. Жалко че синчето вече порасна.

# 43
  • Там....където всичко е възможно ....
  • Мнения: 745
Една по възрастна жена онзи ден държеше едно бебе и тропаики му крачетата пееше:"троп,троп краченцаааа,троп,троп краченцааааа  (едното отива наляво)едното за водаааа,(другото на дясно ) друготооо за храна ,(сега ги хваща и двете крачета на ляво )ама не може и двете трябва да отидат за вода ,(сега ги хваща и двете крачета на дясно)и двете за хранаааа.

Това детенце толкова мируваше ,че после и аз го испробвах на моето момиче Mr. GreenМного и е интересно и на нея  Grinning


Ето още едно такова: "Хайде, крачо за вода" (държи се едното караче); "Не, ти иди" (съответно другото); "Не, ти" (пак първото) "Двамца, двамца, двамца да идем прясна водица на мама да донесем" (едновременно двете краченца)  Wink
Явно в всеки краи е различно Mr. Green

# 44
  • Мнения: 9 973
май с нищо не сме играли

# 45
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 332
Много интересни игрички и много от тях не ги знаех. Peace
Записче да ви следя

# 46
  • Мнения: 519
"Замазала баба..."

Замазала баба таванчето (галиш с длан челцето на детето)
Замазала стеничките (галиш бузките)
Замазала пода (галиш брадичката)
Затворила прозорците (притваряш с длан или просто погалваш клепачите)
Хлопнала вратата (с пръсти притваряш устата)
И врътнала ключето (врътваш нослето)
И аз се сетих да това.
Но вместо замазала казвам изчистила.
И накрая,след ключето :"Хайде на пазар"  Grinning
  Нашата версия след "Врътнала ключето" е "И го скрила по платченцето" - с което ги гъделичкам под брадичката.

# 47
  • Мнения: 656
Ей, че хубава тема!  Grinning

Аз много малко игри имам, но сега ще разгледам подробно и ще си обогатя репертоара Wink

Играем си доста често на "точка-бочка" - тя играта е всъщност да я рисува дребното, но и така става. Като се казват думите се пипат съответните части на тялото на бебчето:

Точка - бочка (пипате лекичко клепачите), запетайка (веждите)
тире (нослето), минус (устичката), обиколка (лицето)
шийка-бийка (шията Wink), тумбалака (коремчето), двата крака (ясно е пак Wink)
две ръчички със байряка (е, няма знаме, ама пощипвате леко ръчичката например)
и ушички със калпака (и пак нещо гъделичвате ако няма калпак Wink)
копче-бобче, копче-бобче, копче-бобче (това все едно пипате копченца по елечето на детето, т.е. го гъделичкате нагоре до шийката Wink)

Моето много се радва, ама най-вече на последното, щото сигурно го гъделичкам Wink  Hug

# 48
  • Мнения: 141
Сещам се за прословутата игра, само не се смейте, Тути.
Криеш се зад нещо и се показваш, казвайки Тути.
Пак и се криеш и така. Сменяш посоките, от които се показваш и така караш бебето да "познае" от къде ще се покажеш този път...
Laughing Grinning...ние пък викаме ДЗАК!

# 49
  • Мнения: 141
А също така си спомням и тази:
Здрасти,здрасти,здрасти,(като държите ръ4и4ката)
дай,пари за пасти,
Улица лисица,
На' ти една плесница(като шляпвате леко по бузката
..... Laughingнамерете смисала...
На моя племенник като правих така,ме гледаше с едно внимание...и накрая си шляпваше сам шамар4ето Laughing

# 50
  • Мнения: 400
Драго ми е да видя една такава свежа тема Wink
Доста от игричките ги бях позабравила,та са  от голяма полза идеите Flutter

# 51
  • Там....където всичко е възможно ....
  • Мнения: 745
Smiling_Sisi  това е много интересно  Peace

labulgara  и ние в нашия краи я пеем точно така Laughing

# 52
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Сещам се за прословутата игра, само не се смейте, Тути.
Криеш се зад нещо и се показваш, казвайки Тути.
Пак и се криеш и така. Сменяш посоките, от които се показваш и така караш бебето да "познае" от къде ще се покажеш този път...
Laughing Grinning...ние пък викаме ДЗАК!

А в моя край викат ДЯК! Laughing Ама и с КУ-КУ става.  Peace

# 53
  • Мнения: 386
Сещам се за прословутата игра, само не се смейте, Тути.
Криеш се зад нещо и се показваш, казвайки Тути.
Пак и се криеш и така. Сменяш посоките, от които се показваш и така караш бебето да "познае" от къде ще се покажеш този път...

А свеки тази игара я прави като се пкаже вика "куку" а като се скрие "зак". На мен ми е малко странно, но детето се забавлява baby_neutral

# 54
  • Мнения: 143
При нас е много весело като и хапвам пръсчетата на крачетата - чак се смее с глас.
Кефи се много като я целувам зад ушичките. Обожава да й пея.
От вчера се кефи на приказката за Червената шапчица - така ме слуша все едно ме разбира и на моменти се смее много (като започна да имитирам вълка с гласа на бабата).
На Хей ръчички със жестикулиране не се кефи.

# 55
  • София
  • Мнения: 2 508
Ей, че хубава тема!  Grinning

Аз много малко игри имам, но сега ще разгледам подробно и ще си обогатя репертоара Wink

Играем си доста често на "точка-бочка" - тя играта е всъщност да я рисува дребното, но и така става. Като се казват думите се пипат съответните части на тялото на бебчето:

Точка - бочка (пипате лекичко клепачите), запетайка (веждите)
тире (нослето), минус (устичката), обиколка (лицето)
шийка-бийка (шията Wink), тумбалака (коремчето), двата крака (ясно е пак Wink)
две ръчички със байряка (е, няма знаме, ама пощипвате леко ръчичката например)
и ушички със калпака (и пак нещо гъделичвате ако няма калпак Wink)
копче-бобче, копче-бобче, копче-бобче (това все едно пипате копченца по елечето на детето, т.е. го гъделичкате нагоре до шийката Wink)

Моето много се радва, ама най-вече на последното, щото сигурно го гъделичкам Wink  Hug


Баси, това посмъртно не мога да го науча! ooooh!

# 56
  • Мнения: 822
Много хубави идеи за игрички Simple Smile
A това за крачетата и водичката аз го знам и правя така:
-Иди краченце, за водичка!
-Ти иди!
-Аз не ща!
Скарали сееее, сбили сееее - троп-троп-троп, хааайде двете за водичка!
(това го казвам, играейки си с крачетата й)

 Mr. Green

# 57
  • Мнения: 3 929
Моят син много обичаше, като го хванех под мишнички и го вдигах, като той подскачаше в скута ми, а аз му казвах "Скок-подскок, Гинко Пружинко". Така се вживяваше, че наистина все едно беше с навит пружинка и по инерция подскачаше. Беше на окло 7 месеца.

# 58
  • Мнения: 494
Мерсаж за идеите  bouquet

Таман съм на тази вълна и дори се рових в Интернет,но нещо хич не мога да помня. Зайченцето Бяло го учих цял ден,а пък Хей ръчички още ми е голям зор Embarassed (Вярно,че с кърмата изтичал мозъка,неслучайно са го казали хората Mr. Green)

# 59
  • Мнения: 567
А някой може ли да ми обясни как се играеше варяла баба каша...или нещо такова май беше  newsm78

# 60
  • Мнения: 115
 smile3501 Браво, много готина темичка се е заформила. Страхотни игрички, честичко ще я препрочитам.

# 61
  • Мнения: 143
Привет, днес измислих нова игра - сложих си един чорап на ръката, скрих се зад леглото и започнах да жестикулирам и да говоря. Голяма веселба падна (като в куклен театър). После се сетих,че имам ръкавици ( само да ги намеря), на които всеки пръст им е различен и ще бъде още по - забавно.

# 62
  • Мнения: 411
За моя е голяма веселба когато ходя на четири крака  Laughing,така го гоня от едната в другата стая и издавам животински викове на зверове.В резултат на това коленете ми почти винаги са насинени  Crazy
Друго - лягаме на леглото и му правя пързалка,като пързалката разбира се съм аз.Слагам го седнал на глезените ми като съм вдигнала крака достатъчно за да се задържа,държа го за ръчички.После го плъзгам до корема ми,ако правя и земетресение,става много смешно.На конче също се носим като подскачам като бясна.Също и когато говоря от името на някоя плюшена играчка,мърдам и главата и говоря някакви измишльотини.Напоследък му е интересно да правим мимики в огледалото...

# 63
  • Мнения: 405
Поздравления за хубавата теми4ка.   bouquet

# 64
  • Мнения: 192
Аз се сещам за следната игра, но тя е за дечица, които могат вече да сядат:
Детето се слага седнало в скута с лице към този, който го държи и се започва

По пътечката-по пътечката, по пътечката-по пътечката (леко поклащаме краката си нагоре надолу),
По камъчетата-по камъчетата, по-камъчетата-по камъчетата (подрусваме детето все едно пътя става каменист)
По буууците-по буууците, по буууците- по буууците ( подклащаме детето още повече )
И хоп - в дупката (тук разтваряме краката си, така че все едно детето пада в дупка, но го хващаме да не падне, разбира се)

Търси се моментът на изненадата, в който уж става пропадането в дупката. Аз много я обичах тази игра и помнч, че така сме играли с племенника ми - и той умираше от смях.

# 65
  • Мнения: 283
4erveno6iika, много ми харесва твоята идея за игра - ще я пробвам. А за кукления театър - аз и приятелката ми правим на Алекс цели представления, ужасно ги обича... Даже вече очаква Мечо да има точно определен глас и реплики и току го побутва като си играе сама с него и се чуди защо не говори Simple Smile Много обича и да й чета приказки - мислех, че е много мъничка още, на 8 месеца е, но все на книгите налиташе, и й взех няколко с картонени корици. Това са единствените минути през деня, в които мога да я накарам да се спре за минута на едно място - докато й чета...даже обръща сама страниците Simple Smile важното е да не четете текста в книжката, защото обикновено е дълъг и тежък, а да си измисляте смешни неща и звуци по картинките. Само дето много ме затруднява - ха ми кажете например, как прави сърната... хахаха... сърн-сърн-сърн ли?

# 66
  • Мнения: 7
Благодаря ви и аз за хубавите идеи, повечето ги бях забравила....
Моят Малчо много се смее като му чета стихотворения, като това например: Изпълнено е с толкова много любов и нежност....

Лече-буболече
Там в гората, там далече
расло Лече Буболече.
Мъничко, с кафява дрешка
и носле като черешка
с две оченца да си гледка
с шест краченца да си шетка,
с гладко гръбче и муцунка
сладко мама да го цунка.
На листенце си седяло
от роса попарка яло.
Под бодливата къпинка
вечер лягало да спинка.
Нежно мама го люляла,
тихо песничка му пяла:
На възглавничка от лайка
спи ми чеденце на майка.
Чичо Слънчо се затули,
нани - нани, люли - люли!
Под юрганче от тревица
спи ми, мамина душица.
Чичо Слънчо се затули,
нани - нани, люли - люли.
Чудно лече-буболече –
Там, в гората, там, далече!
Без да пита, с тихи стъпки
Тръгнало веднъж за гъбки.
Леви, десни!
Леви, десни!
Ех,че срещи интересни!
Под листо от дива круша
Спряло, коса да послуша.
Спряло се до кукуряче,
Да му каже “боц” с мустаче.
Спряло се до росна капка,
да поцапка като жабка.
Спряло да погледа чинка.
Поиграло с песъчинка.
После взело да се люшка
На листец от теменужка.
И съгледало черупка –
орех с провъртяна дупка.
Мушнало се до средата
И настъпила бедата:
охка, ахка,
врънка,мрънка –
ни навътре, ни навънка!
Ей, немирниче проклето,
де си пъхаш ти нослето? –
някой с весел глас попитал
и го щипнал и посритал.
(Палав паяк бил, изглежда,
в тъмното мотаел прежда.)
А горкичкото юначе
Почнало на глас да плаче –
там в гората, там, далече:
- Аз съм лече-буболече –
галенко, с корава дрешка,
аленко като черешка.
С две оченца,
да си гледкам.
С шест краченца,
да си шеткам.
С гладко гръбче и муцунка,
сладко мама да ме цунка.
Ах, ти, лече-буболече –
Там, в гората, там, далече!
Чула мама буболечка
от върха на суха млечка,
спуснала се с цяла сила
и юначето спасила.
Поизбърсала с листенце
хубавото му носленце,
дала му зелена сламка,
да си гризка, да си амка,
и завела го да спинка
под бодливата къпинка.
На възглавничка от лайка
сложила го мила майка,
да расте и хубавее,
като слънчице да грее.
Под мустаче се засмяло
аленото буболече
и заспало,
засияло –
там, в гората, там, далече...

# 67
  • Мнения: 127
от известно време търся такива стихчета, които се играят, защото Емо много обича да играе на "Варила баба кашичка", и тук намерих много хубави идеи. Благодаря ви! Hug

скромен принос и от мен за вече проходили деца Simple Smile
"Балонът се надува"
(предполагам всички я знаете, да не я обяснявам newsm78)
Емо много се забавлява с тази игра Grinning

# 68
  • Мнения: 251
И на нас "Лече Буболече" ни е любимо!
Играем  "Варила баба кашичка", Балона се надува", и една игра от детската песничка "Стройте се в редичка", "Мий мий ръчички", Стълбче стълбче"

# 69
  • Мнения: 360
Доре бравос за готината тема  bouquet
Аз пея на Мая хей ръчички и тя вече си ги събира и то съзнателно(всъщност отдавна го прави)страно но факт,но има една подробност вече каквото и да и запея и тя мие ръцете Joyна мама чистофайницата.
другото на което много се кефи е да и пръцкам на коремчето така за първи път я накарах да се смее с глас.

# 70
  • Варна
  • Мнения: 192
Игра и гимнастика в същото време.
Слагам я по дългата част на спалнята да легне по гръб.
И започвам напевно (като в същото време с крачетата въртим колело, т.е. на влака колелетата):

Пуф-паф, пуф-паф,
тръгва пътнически влак,
машинист ще бъда аз,
а кондуктор - Атанас.
Сядат в първите купета
зайчета, мечета,
а в последния вогон,
дреме сладко чичо слон.
Пуф-паф, пуф паф
Тутууууууууу (на тутуууу я издърпвам за крачетата като на пързалка по цялата дължина на леглото, като беше по-малка на тутууууу дръпвам нагоре двете крачета)

Много се кефи като пръцвам на коремчето и викам "кой пърдииииии, кой пърдииииии?"

Последна редакция: чт, 02 юли 2009, 21:15 от Lazy_Lady

# 71
  • София
  • Мнения: 292
Ние засега сме на хеи-ръчички и тръгнал кос, други песни залъгалки не знам.
Но темата е супер и ще я разуча.
Когато е нервна и пея руски детски песнички (чунга чанга, улибка) и много я успокояват.

# 72
  • Мнения: 9 441
Сещам се за "Пил,пил,вранке......." Grinning

# 73
  • Мнения: 429
Друга хубава за малко дете е "Пиу, пиу вранке". Не я знам изцяло (не я помня), та моя вариант е малко импровизиран.

Хващаш с пръсти кожичката отгоре на дланта на детето (щипваш) и вдигаш ръчичката.
По-нататък може детето да хване твоята ръка така с другата негова, а ти горната му ръка - с твоята свободна, т.е. 4 ръце една над друга, като всяка 'носи' долната за кожата.

Пиу, пиу, вранке, (ръцете леко се поклащат, все едно лети пиле и носи нещо в краката си)
къде ходи, вранке?
При баба на гости.
Какво ти даде баба?
Орехче, кравайче.
Минах по моста,
изтървах кравайче,
Фиуууу, пилето го взе (и тук ръцете се "разхвърчават" с жест настрана).
Тази пра-баба ми я правеше едно време- насълзих се от умиление Embarassed (сори за спам-а, но ме върнахте в детството  Embarassed)

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 2 483
Еййййй, Доре, оправи ми настроението!  Страхотна тема! Hug Hug Hug

Много хубави идеи има, благодаря, момичета!

А "Лече Буболече" направо ме разсмя с глас! Страхотно е!!! Crazy

# 75
  • София
  • Мнения: 1 946
Сещам се за прословутата игра, само не се смейте, Тути.
Криеш се зад нещо и се показваш, казвайки Тути.
Пак и се криеш и така. Сменяш посоките, от които се показваш и така караш бебето да "познае" от къде ще се покажеш този път...

a ние му казваме "дзааак"  Crazy

# 76
  • Мнения: 4 335
Има една такава игричка"Хоп краченце за вода",ама не се сещам цялата как беше.
Баба ми я правила на Денис,като беше сьвсем мальк и той много се смял.Аз сьм била навьн и не сьм видяла,та пребираме се в кьщи и чувам баща му му пей"Хоп краченце за вода,хоп краченце за вода"и следва ха-ха-ха.Ми само до там я запомнил човека,ама и двамата се заливаха от смях Laughing
Ако някой се сеща нататьк как беше да сподели Wink

# 77
  • Мнения: 2 784
Люляме детето гушнато в нас:"Миеме лъжички, миеме панички, а пък мръсната вода ще изхвърлим ей така." Следва по-силно люшване, уж, че ще хвърлим детето.
Друс-друс, конче, (друскаме детето върху коленете си). "Къде ходи, момче?" "В бабини на гости." "Що ти даде баба?" "Орехче, халвичка и една паричка." Конче каза топ-троп (подрусваме по-силно), момче каза хоп-хоп(леко повдигаме детето от коленете си).

# 78
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932

Пиу, пиу, вранке, (ръцете леко се поклащат, все едно лети пиле и носи нещо в краката си)
къде ходи, вранке?
При баба на гости.
Какво ти даде баба?
Орехче, кравайче.
Минах по моста,
изтървах кравайче,
Фиуууу, пилето го взе (и тук ръцете се "разхвърчават" с жест настрана).

Друс-друс, конче, (друскаме детето върху коленете си). "Къде ходи, момче?" "В бабини на гости." "Що ти даде баба?" "Орехче, халвичка и една паричка." Конче каза топ-троп (подрусваме по-силно), момче каза хоп-хоп(леко повдигаме детето от коленете си).


Аз знам някаква комбинация от  тези двете, с друсане на детето на колене.

Дий, дий, конче
Де ходи конче
У бабини на гости
Какво ти даде баба
Фъндъче, копче и накрая бобче...
Фъъър...


Не се връзва много фър и конче, ама така ме научи майката на мъжа ми.

# 79
  • Стара Загора
  • Мнения: 494
Явно тази песничка я има в много варианти Simple Smile Майка ми я пее така на дъщеричката ми:

Фър, фър, гарго,
къде ходи, гарго?
У бабини на гости.
Какво ти даде баба?
Орехче, бобче, костено зъбче. Фъъъъррр

# 80
  • София
  • Мнения: 2 508
Ох, ох, ужас, чак сега тръгнах да разучавам темата и то заради "Ици Бици", защото песента много му харесва и си спомних, че тук я има на български! Много е готина! Hug

Обаче как ме мързи да ги уча наизуст тия неща... Много съм зле. ooooh! ooooh! ooooh!

# 81
  • Мнения: 1 219
има една с пръсти:

-Дай бабо огънче
-качи се по-нагоре
-дай бабо огънче
-качи се по-нагоре
-дай бабо огънче
-качи се по-нагоре
-ама да не ме изяде кучето
-няма,няма,не бой се

и като влезне с пръсти да си вземе огънче ти правиш "Хам,хам,хам Joy Joy"


Не знам дали го обясних добре,но дъщеря ми много се смее на тази игра Wink

Общи условия

Активация на акаунт