Машина за хляб - 17 част

  • 96 658
  • 1 047
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 970
Само да попитам-На мен ли много се рони като изстине хляба  Thinking и ако не дайте някоя рецепта която се доближава повече до заводски -купешкият хляб Praynig
Да попитам и още нещо Embarassed ако искате сутринта топъл хляб дали млякото няма да вкисне newsm78 като стои цяла вечер Thinking и има ли опасност да се оставя машинката като работи без надзор newsm78 Съжалявам за  тъпите въпроси,ама то като не му хващам още ....-ИЗВИНЕТЕ МЕ  bouquet

# 331
  • Мнения: 383
Само да попитам-На мен ли много се рони като изстине хляба  Thinking и ако не дайте някоя рецепта която се доближава повече до заводски -купешкият хляб Praynig
Да попитам и още нещо Embarassed ако искате сутринта топъл хляб дали млякото няма да вкисне newsm78 като стои цяла вечер Thinking и има ли опасност да се оставя машинката като работи без надзор newsm78 Съжалявам за  тъпите въпроси,ама то като не му хващам още ....-ИЗВИНЕТЕ МЕ  bouquet

в такива случаи програмирането или използването на такива продукти не се препоръчва

# 332
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Само да попитам-На мен ли много се рони като изстине хляба  Thinking и ако не дайте някоя рецепта която се доближава повече до заводски -купешкият хляб Praynig
Да попитам и още нещо Embarassed ако искате сутринта топъл хляб дали млякото няма да вкисне newsm78 като стои цяла вечер Thinking и има ли опасност да се оставя машинката като работи без надзор newsm78 Съжалявам за  тъпите въпроси,ама то като не му хващам още ....-ИЗВИНЕТЕ МЕ  bouquet

в такива случаи програмирането или използването на такива продукти не се препоръчва

В такъв случай се използват вода и сухо мляко,също така маята трябва да е суха.Всички продукти трябва да са отделени с брашно.

# 333
  • Панагюрище
  • Мнения: 104
Аз си правя хляба само с вода и не ми се рони.

# 334
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Само да попитам-На мен ли много се рони като изстине хляба  Thinking и ако не дайте някоя рецепта която се доближава повече до заводски -купешкият хляб Praynig

Пробвай с друга рецепта,нещо с прясно мляко+1 яйце например,или прибави 1 лъжица кисело мляко или заквасена сметана,нещо промени.

# 335
  • Мнения: 383
Само да попитам-На мен ли много се рони като изстине хляба  Thinking и ако не дайте някоя рецепта която се доближава повече до заводски -купешкият хляб Praynig
Да попитам и още нещо Embarassed ако искате сутринта топъл хляб дали млякото няма да вкисне newsm78 като стои цяла вечер Thinking и има ли опасност да се оставя машинката като работи без надзор newsm78 Съжалявам за  тъпите въпроси,ама то като не му хващам още ....-ИЗВИНЕТЕ МЕ  bouquet

в такива случаи програмирането или използването на такива продукти не се препоръчва

В такъв случай се използват вода и сухо мляко,също така маята трябва да е суха.Всички продукти трябва да са отделени с брашно.

# 336
  • Мнения: 970
Благодаря на всички ви Hug
Да знаете- много сте ценни на такива като мен  bouquet

# 337
  • Мнения: 383
Eстествен хляб


# 338
  • Мнения: 28
Вчера правих хляб по рецептата на мах-мама с 300 мл.прясно мляко,две мер.лъж.захар,една мер.лъж.сол,три мер.лъж олио,500 гр.бяло брашно и едно пакетче 7гр.суха мая на д-р Йоткер,но тестото стана рядко,не стана на топка и се наложи да добавя още около 100 гр.брашно.Само при мен ли се получава така?Брашното го меря с чашката от машинката мулинекс.Иначе хляба стана супер

# 339
  • Мнения: 383
Вчера правих хляб по рецептата на мах-мама с 300 мл.прясно мляко,две мер.лъж.захар,една мер.лъж.сол,три мер.лъж олио,500 гр.бяло брашно и едно пакетче 7гр.суха мая на д-р Йоткер,но тестото стана рядко,не стана на топка и се наложи да добавя още около 100 гр.брашно.Само при мен ли се получава така?Брашното го меря с чашката от машинката мулинекс.Иначе хляба стана супер

олиото с голямата мерна лъжица(tablespoon / с.л.) или с малката(teaspoon / ч.л.) беше добавена?

# 340
  • Мнения: 202
Здравейте.За тази рецепта ползвам мерителните лъжички към машината.Захарта две равни от голямата и една равна сол+З олио или стопен маргарин.Много зависи от плътността на ползваното брашно.Може да се намали прясното мляко на 280 мл.или при 300мл.да се добавя по малко брашно.Винаги ми се получава много пухкав хляб.Брашното задължително меря на кантарче.Дори вземам два три пакета премервам по 500 гр.и така са готови за всеки хляб.Зависи и от прясното мляко.Като заредя машината ако трябва докато меси пръскам с лъжичка още брашно.

# 341
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Здравейте!
Имам един-два тъпи въпроса и, моля, някой да ми обясни.
Първи: за брашното - има няколко типа:300, 500, 700 и т.н.. Каква е разликата и какъв тип трябва да взема за обикновен хляб ?
Втори: защо на обик. хляб слагате и други брашна - ръжено, пълнозърнесто и други ?
Предварително благодаря.

# 342
  • Мнения: 28
Олиото са 3 големи лъжици,а брашното е на софимел тип 500.Почти във всички рецепти които съм пробвала за хляб ми се налага да дослагвам брашно за да стане хубава топка и да не маже под бъркалките,а всичко меря със мерителната каничка и лъжицата от машината.

# 343
  • Мнения: 383
Олиото са 3 големи лъжици,а брашното е на софимел тип 500.Почти във всички рецепти които съм пробвала за хляб ми се налага да дослагвам брашно за да стане хубава топка и да не маже под бъркалките,а всичко меря със мерителната каничка и лъжицата от машината.

количеството на течностите в дадената рецепта изглеждат вповече, количеството течност според количеството брашно трябва да бъде между 56 и 60 процента, ако намалиш водата в рецептата до 265 мл всичко ще е ок. всъщност според международните стандарти масленноста според количеството брашно в хляба не трябва да превишава %2(в твоята рецепта е %9).
вместo водата може да се намали и количеството масло

поздрави

# 344
  • Мнения: 383
Здравейте!
Имам един-два тъпи въпроса и, моля, някой да ми обясни.
Първи: за брашното - има няколко типа:300, 500, 700 и т.н.. Каква е разликата и какъв тип трябва да взема за обикновен хляб ?
Втори: защо на обик. хляб слагате и други брашна - ръжено, пълнозърнесто и други ?
Предварително благодаря.

Тип на брашното
В България се произвеждат три основни типа брашно: тип 500, 700 и 1150. От тях се приготвят основните видове хляб "Стара Загора", "Добруджа" и "Софийски". Числото, указващо типа на брашното, изразява пепелното му съдържание в проценти. Примерно, брашно тип 700 има 0,7 % пепелно съдържание. Произвеждат се и други типове пшенично брашно - 650 и 800, които съдържат голямо количество белтъчни вещества, и тип 1850, наричано пълнозърнесто. Поради влошаването на качеството на пшеницата като суровина за производство на брашно за храна на хора, в брашната се влагат много и различни видове коректори. Те подобряват качеството на крайния продукт - брашното.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%BD%D0%BE

Ето как изглежда едно житно зърно:
Многослойна обвивка, богата на витамини( от групата B), минерали и фибри, но бедна на протеин - 14% от теглото на зърното. При смилането от нея се получават триците.
Алейронов слой – този слой се намира под обвивката и е богат на протеини.
Зародиш - богат на протеини и витамини. Предлага се като отделен продукт или се добавя в в брашната за да станат пълнозърнести.
Ендосперм - 83% от теглото на зърното - основен източник за получаване на брашна, богат на протеини (глутен), въглехидрати (нишесте), витамини и минерали.

Съвременните мелници са валцови - зърното се строшава между два метални валяка.
При този процес се получават различни по големина парченца, които се пресяват и продължават да се мелят на други валци с по-малко разстояние между тях.
Меленето и пресяването води до получаването на т.нар. ПОТОЦИ от различно смлени грисове и брашна - до 150 вида в някои мелници.
Най-фините брашна са от грисове от централната част на зърното - 40-60% от общото тегло.
От следващите 20% се произвеждат по-тъмните брашна тип Добруджа, следващите 10% са брашната 1150 - Типов( Софийски), останалите 5% се прибавят за получаване на пълнозърнести брашна и остават 5%, които не стават за хранителни цели.
Числата 400, 500, 700, 1150 дават представа за това от коя точно част на зърното е смляно брашното - по-близките до обвивката са по-тъмни - определя се като минералният остатък( пепелта) при изгаряне на доза брашно.
Най-важното качество на брашното е съдържанието на глутен - това е белтъкът, който създава и удържа структурата на изделията.
За да обобщим:
Брашната от централната част на зърното са фини и сипкави - имат малко глутен( 8%) и са подходящи за сладкарски изделия - блатове, кексове и прочие - тип 400.
Брашната тип 500 са за обща употреба - те са смеси от различни грисове с цел да се докара някаква универсалност - глутен 9-11%
Брашната тип 650-850 са отлични за изпичане на хляб, но са вече по-тъмни - глутен 10-14%
Брашната 1150-1400-1600 са за пълнозърнести печива.

Какви добавки може да слагате в хляба,за да бъде той по-полезен и здравословен?


Ленено семе


Лененото семе е основен източник на фибри, което не само предпазва от болести като рак на дебелото черво, но е и пряко свързано със свалянето на килограми. Фибрите потискат колебанията в кръвната захар и създават усещане за ситост. В допълнение, лененото семе е един от най-добрите източници на омега-3 мазнините ALA (алфа линоленична киселина), които са полезни за сърцето и имат противовъзпалителен ефект. Едно от местата, където възпалителните химикали (цитокините) се произвеждат е в мастните клетки, така че ако сте по-пълен, може да имате възпалителни проблеми. В крайна сметка, прясното ленено семе е едно чудесно допълнение към вашата програма.

Сусам
Това малко семенце има толкова много полезни свойства:

- допълва енергията на бъбреците, която повлиява качеството на костната тъкан (при остеопороза напр.), също образуването на кръвта (при анемия), повишава количеството и качеството на спермата (безплодие при мъжете), повлиява качеството на косата-нейния растеж, също повлиява слуха
- профилактика и лечение на запека, също при суха кашлица
- сусамът трябва да бъде ежедневно допълнение към храната при жените в менопаузата – при горещи вълни, изпотяване, безсъние, сърцебиене, слабост
- при жени с преждевременна и силна менструация
- при хора с хиперактивност, склонност към повишено кръвно налягане, сърдечни заболявания, мозъчни проблеми
- увеличава продължителността на живота

Сусамът съдържа:

20% белтъчини
50% растителни масла
захариди 16%
9 % влакнести вещества

витамини – тиамин (В1),
рибофлавин(В2)
ниацин(В3)
каротени

минерални съставки – сусамът е мултиминерален природен продукт-
в 100 гр. сусам има:

калций до 1500 мг. !!!
магнезий -350 мг.
желязо – 10 мг.
цинк – 10 мг.
калий – 410 мг.
фосфор – 890 мг.

Слънчогледово семе

Българското слънчогледово семе е богато на ненаситени мазнини, протеини и влакна, плюс важни хранителни вещества като витамин Е.

Сушени зеленчуци

Може да прибавяте в хляба всякакви видове сушени зеленчуци -домати, моркови, чушки…каквото намерите в магазина или си произведете сами.

Добър апетит!


http://zdraveya.com/show_comments.php?id=71

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 08:50 от Ердинч

Общи условия

Активация на акаунт