Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата...

  • 178 384
  • 921
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 6 346
2 седмици са много малко. Има смисъл не по-рано от 3 месеца след началото на приема, и то ако приемате дози от минимум 4000 - 5000 единици, защото само тогава реално може да се получи повишение на нивото на витамина в кръвта. При такива дози реално рискът за предозиране е много малък при повечето хора. За справка четете и гледайте публикациите и лекциите на Университета на Сан Диего и другите учени, които сътрудничат на организацията Grassroots Health (http://www.grassrootshealth.net/) д-р Робърт Хийни, д-р Седрик Гарланд, д-р Брус Холис. Тези лекари плюс д-р Майкъл Холик са най-големите специалисти в областта на витамин Д. Също е полезен сайтът на д-р Джон Канел: https://www.vitamindcouncil.org/

Много важно е също приемът на вит. Д да се съчетава с прием на магнезий, защото много често се получава или пък се задълбочава вече съществуващ дефицит на магнезий, когато се приема вит. Д. А в днешно време храната и водата не са достатъчни източници на магнезий.

Също е важно да се приема К2 - той е свързан с метаболизма на калция, най-общо може да се каже, че "насочва" калция към костите, след като е усвоен с помощта на вит. Д. Без К2 има реален риск калцият да се насочи и отложи в меки тъкани като артериите и бъбреците.

Ориентировъчно дават да се приемат по 1000 единици вит. Д на всеки 25 фунта телесно тегло, т.е. горе-долу на всеки 11-12 кг тегло. Но това е само ориентировъчно. Ако сте с наднормено тегло, трябва да увеличите тази доза, защото една част от приетия вит. Д остава неизползвана в мастната тъкан. Това не означава, че ще предозирате, а просто че няма да имате полза от нея.

Кога може да се получи предозиране:
- когато дълго време приемате над 30 000 единици на ден
- когато имате дефицит на магнезий - симптомите от предозиране са всъщност симптоми на дефицит на магнезий
- когато не приемате достатъчно К2
- когато не приемате достатъчно вит. А (животинската форма - ретинол) с храната или под формата на добавки, защото вит. Д и вит. А действат в сътрудничество и единият предотвратява възникването на токсичност от другия. В храната най-добрият източник на животински вит. А е черният дроб, така че не трябва да се пропуска поне веднъж седмично да се хапва дроб. За вегетарианците изходът е да приемат вит. А на капсули/капки - както им е възможно. Но да се разчита на морковите няма смисъл - към 50% от всички хора не могат да конвертират бетакаротина във вит. А. Също не трябва да се разчита да се набави вит. А от яйцата и млечните - количеството му в тях е прекалено скромно.

Ако разчитате на слънцето:
- трябва да сте навън във времето, когато сянката ви е не по-дълга от реалния ръст - тогава има условия за синтез на вит. Д
- трябва да излагате максимална част от тялото си на слънцето без защитна козметика, и то за достатъчно време, че да се получи синтезът на витамина - това означава 10-20 или дори 30 минути, това зависи от цвета на кожата - не трябва да се стига до изгаряне
- за съжаление в големите градове условията за синтез на вит. Д са влошени заради замърсяването на въздуха.

Последна редакция: пт, 24 юли 2015, 13:02 от Cioccolata

# 691
  • Мнения: 889
2 седмици са много малко. Има смисъл не по-рано от 3 месеца след началото на приема, и то ако приемате дози от минимум 4000 - 5000 единици, защото само тогава реално може да се получи повишение на нивото на витамина в кръвта. При такива дози реално рискът за предозиране е много малък при повечето хора. За справка четете и гледайте публикациите и лекциите на Университета на Сан Диего и другите учени, които сътрудничат на организацията Grassroots Health (http://www.grassrootshealth.net/) д-р Робърт Хийни, д-р Седрик Гарланд, д-р Брус Холис. Тези лекари плюс д-р Майкъл Холик са най-големите специалисти в областта на витамин Д. Също е полезен сайтът на д-р Джон Канел: https://www.vitamindcouncil.org/

Много важно е също приемът на вит. Д да се съчетава с прием на магнезий, защото много често се получава или пък се задълбочава вече съществуващ дефицит на магнезий, когато се приема вит. Д. А в днешно време храната и водата не са достатъчни източници на магнезий.

Също е важно да се приема К2 - той е свързан с метаболизма на калция, най-общо може да се каже, че "насочва" калция към костите, след като е усвоен с помощта на вит. Д. Без К2 има реален риск калцият да се насочи и отложи в меки тъкани като артериите и бъбреците.

Ориентировъчно дават да се приемат по 1000 единици вит. Д на всеки 25 фунта телесно тегло, т.е. горе-долу на всеки 11-12 кг тегло. Но това е само ориентировъчно. Ако сте с наднормено тегло, трябва да увеличите тази доза, защото една част от приетия вит. Д остава неизползвана в мастната тъкан. Това не означава, че ще предозирате, а просто че няма да имате полза от нея.

Кога може да се получи предозиране:
- когато дълго време приемате над 30 000 единици на ден
- когато имате дефицит на магнезий - симптомите от предозиране са всъщност симптоми на дефицит на магнезий
- когато не приемате достатъчно К2
- когато не приемате достатъчно вит. А (животинската форма - ретинол) с храната или под формата на добавки, защото вит. Д и вит. А действат в сътрудничество и единият предотвратява възникването на токсичност от другия. В храната най-добрият източник на животински вит. А е черният дроб, така че не трябва да се пропуска поне веднъж седмично да се хапва дроб. За вегетарианците изходът е да приемат вит. А на капсули/капки - както им е възможно. Но да се разчита на морковите няма смисъл - към 50% от всички хора не могат да конвертират бетакаротина във вит. А. Също не трябва да се разчита да се набави вит. А от яйцата и млечните - количеството му в тях е прекалено скромно.

Ако разчитате на слънцето:
- трябва да сте навън във времето, когато сянката ви е не по-дълга от реалния ръст - тогава има условия за синтез на вит. Д
- трябва да излагате максимална част от тялото си на слънцето без защитна козметика, и то за достатъчно време, че да се получи синтезът на витамина - това означава 10-20 или дори 30 минути, това зависи от цвета на кожата - не трябва да се стига до изгаряне
- за съжаление в големите градове условията за синтез на вит. Д са влошени заради замърсяването на въздуха.

Cioccolata, много изчерпателна информация, благодаря   bouquet

А приблизително след колко време мога да видя резултат при косопада ако пия необходимото количество ( естествено ако косопада е от липсата на този витамин)? Ако примерно след месец няма ефект да продължавам ли 3 месеца?

# 692
  • Мнения: 6 346
Косопадът се повлиява много бавно и трудно, без значение по каква причина е. Embarassed Дано вит. Д да помогне, но причините могат да са много - и анемия (дори лека), и хипофункция на щитовидната (дори при наглед нормални хормони може да има хипофункция, защото просто критериите за оценка не са съвсем правилни и много хора си ходят с хипофункция, въпреки че са обявени за "нормални" по реф. стойности), и стрес, и нещо от половите хормони или пък от кортизола. А сигурно може да има и други причини.

# 693
  • Варна
  • Мнения: 816
Здравейте. На 45 години съм. Миналата година реших да си изследвам костната плътност  и изненада.  Остеопороза на гръбнака. Хормоналните изследвания - менопауза. Изписаха ми единствено вигантол от октомври до май по 6 капки сутрин на гладно. Тук четох че се приема с някаква мазна храна. Ходих на плаж доста това лято. Пак си направих изследване на костната плътност. Остеопорозата се увеличава . Миналата година вит Д ми беше 37,3. Тази година не съм се изследвала.
Никога не съм боледувала. Някакъв съвет?

# 694
  • София
  • Мнения: 966
Отново е време да помислим за имунитета. Взех Вигантол, но на децата не давам тъй като пият рибено масло на Абофарма, а в него има и вит.Д.

# 695
  • Мнения: 2 140
Здравейте, колко време не трябва да съм приемала вит. Д като добавка, за да пусна изследване?
Мога ли да се предозирам с 400 IU на ден? Бременна съм.

# 696
  • Мнения: 6 346
Витамин Д е необходим постоянно и няма нужда да се спира преди изследване. В крайна сметка целта на приема е точно да се коригира дефицита.

А 400 единици на ден са недостатъчни дори за бебе, камо ли за предозиране.

# 697
  • Мнения: 2 140
Приемам ги в комбинация с калций, който в таблетката е 500 мг, продукта Идеос. Може би трябва да премина на чист вит. д3? Ciocolata, питам заради подобни публикации на лаборатории - http://ruse.cibalab.com/?page_id=1174

# 698
  • Мнения: 6 346
А аз ти отговарям какво е мнението на водещите учени, които са най-големите специалисти по вит. Д в света. "Цибалаб" не са чак такива специалисти. Rolling Eyes Няма нужда да спираш вит. Д - като го спреш за седмица-две, нивото ти ще излезе по-ниско. Това е логично - спряла си го. А целта е нивото да е високо. Но с 400 единици няма посмъртно да си повишиш нивото и да коригираш дефицит, а е 99% сигурно, че имаш дефицит. За бременни 4000 - 5000 единици на ден са напълно ОК и са дори необходими - и такова проучване има (от 2011 г.), пак от водещите учени, но от вчера Пъбмед не ми се отваря.

# 699
  • Sofia
  • Мнения: 526
Cioccolata, на мен са ми изписали по 6 капки Вигантол на ден, защото имам дефицит, а и съм бременна, което още повече задължава приема им. Аз ги пия сутрин на гладно и си ги капвам в една малка лъжичка, за да знам че са точно 6 капки и веднага ги изпивам. Облизвам лъжичката след това много обстойно, но се чудя така ОК ли е? Не ги слагам в храна или във вода. Въпроса ми е дали по този начин е ОК, организма наистина ли получава това количество или да ги капя върху нещо? Пия ги вече от 3 седмици и ако не го правя, както трябва незнам...Blush Close Поне в листовката нищо не пишеше, само за бебета беше упоменато, но там си е ясно.

# 700
  • Мнения: 6 346
При Вигантола има един много голям проблем - дозаторът е калпав. Отначало капките са големи, после намаляват, а така намалява и количеството вит. Д, което приемаш. Затова аз правя следното: когато отворя шишенцето за първи път, т.е. чисто ново, капвам броя капки, които искам, в чаша с вода и отгоре се образува мазно петно - обръщам внимание на големината му и гледам всеки следващ път да я наподобя. Това означава, че броят на капките се увеличава. Но така пък дозирането не е много точно... На мен ми помага от самото начало да си сметна за колко дни трябва да ми стигне шишенцето. Ако съм сметнала да ми стигне за 30 дни, а излезе, че ми е стигнало за 60, това не е ОК, нали така? Но точно това се получава с дозатора на Вигантола, ако просто броиш капките. Затова аз предпочитам капсули - при тях дозата е една и съща и няма нужда да броиш. Потърси си капсули с подходящата доза или примерно с 1000 единици в капсула - тогава ще приемаш 3. По аптеките може да няма, но търси в магазините за хранителни добавки. Важното е да е витамин Д3 и да е маслена капсула, а не просто таблетка или капсула с някакво сухо вещество за пълнеж. Но дори да вземеш такива, вит. Д се приема заедно със съдържаща мазнини храна, защото е мастноразтворим витамин. Ако закусваш една ябълка и пиеш вит. Д, вероятно няма да го усвоиш.

# 701
  • Мнения: X
Tedito27 - +/-1 капка не е фатално, спокойно  Simple Smile
Аз взимам вигантола в 1 непълна лъжица зехтин, ако не ти е неприятен зехтина може да опиташ.

# 702
  • Sofia
  • Мнения: 526
Но дори да вземеш такива, вит. Д се приема заедно със съдържаща мазнини храна, защото е мастноразтворим витамин. Ако закусваш една ябълка и пиеш вит. Д, вероятно няма да го усвоиш.
Лелее, аз да ти кажа точно така правя....пия го на гладно и първо ям плодове и зеленчуци и после закусвам нещо друго....Това означава ли, че за тези 3 седмици нищо не съм направила??? Как не съм видяла темата по-рано Close. А и в указанията за употреба на листовката нищо не пишеше и аз реших, че щом на децата ги дават сутрин на гладно и аз така ще правя.
Tedito27 - +/-1 капка не е фатално, спокойно  Simple Smile
Аз взимам вигантола в 1 непълна лъжица зехтин, ако не ти е неприятен зехтина може да опиташ.
Няма да има проблем с това, просто се чудя къде съм гледала и изобщо дали нещо се е усвоило от организма. То въпроса е бебето да не страда и да няма някакво изоставане заради незнанието ми. АГ-то специално ми го изписа за това + желязото и витамин В12.

# 703
  • Мнения: 6 346
Вигантолът сам по себе си съдържа и мазнина, но не знам дали тя е достатъчна, така че е добре първо да хапнеш нещо с мазнина. По принцип листовката му е писана преди доста време и не е променяна, а през последните 15-16 години излязоха много нови данни за витамин Д и на практика наличната информация се увеличи стократно или дори повече. Но официалната политика все още е много консервативна, защото е базирана на знанията преди тези 15-16 години - в медицината е така: докато нещо ново стане реалност в практиката, често минават 20-30 години. Rolling Eyes

# 704
  • Sofia
  • Мнения: 526
Утре ще си пусна едно контролно изследване да видя поне дали нещо се е променило и дали все пак не се е вдигнала стойността. В Цибалаб например предупреждават, че не трябва да си приемал витамин Д последните 10 дни, а ти си написала, че не трябва да се спира точно заради дефицита. Наистина нещата много бавно навлизат в практиката и аз заради такива неща пак съм пропуснала много време...Така, както примеа капките ФРИ в лъжичка зехтин, ОК ли е?

Общи условия

Активация на акаунт