Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата...

  • 178 470
  • 921
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 6 346
Да, може със зехтин.

По отношение на неприемането цели 2 седмици преди изследване, каква точно е идеята? Това е витамин, който може да се синтезира само през 6-7 месеца от годината. През останалото време организмът трябва да разчита на запасите, а в днешно време със сигурност са малко хората, които ще успеят да синтезират достатъчно през лятото, за да им стигне за цяла зима. Затова е препоръчително да се приема вит. Д през студената половина на годината. А ако през лятото използвате слънцезащитна козметика и не излизате навън по обяд, когато именно има условия за синтез, също трябва да го приемате като добавка. Ако живеете в голям град като София, също трябва да се приема добавка, защото замърсеният въздух значително затруднява синтеза. Но пак казвам - това са все неща, които са станали известни през последните години. Със сигурност повечето лекари не ги знаят. Аз съм ги чела и чула в специални сайтове за вит. Д, създадени точно от учените, които го изследват и искат да популяризират откритията си. Те имат и много полезни лекции в Ютюб, от които може да се научи страшно много, но се обзалагам, че почти няма или може и съвсем да няма ендокринолог или друг лекар, който да знае толкова за вит. Д, колкото аз съм научила през последните години. Peace

Последна редакция: ср, 25 ное 2015, 12:38 от Cioccolata

# 706
  • Мнения: 2 140
Cioccolata благодаря! свързах се с имунолога си, той също потвърди, че не бива да чакам и да имам празни дни без прием преди да го пусна. но когато го пуснах вече бях чакала 1 седмица, според теб това много ли ще изкриви резултата?

# 707
  • Мнения: 6 346
Вероятно не много, но просто няма смисъл и нужда да се спира.

# 708
  • Sofia
  • Мнения: 526
И аз няма да го спирам, още повече че незнам колко съм го усвоила като не съм го взимала правилно. Като направя контролното изследване утре ще ви пиша, за да имат инфо и другите майки и да са наясно:)
Пак благодарско на Cioccolota за актуалната информация Peace

# 709
  • Sofia
  • Мнения: 526
Момичета, ето инфото за усвояването при мен на витамин Д. Първоначално ми е бил 31,53 nmol/l  при референтни граници 50-120. След 3 седмици по 6 капки всеки ден ми се е вдигнал на 57,71 nmol/l, което е почти двойно. Изследването си го пускам в Цибалаб, за да няма разминавания. За информация, който иска да си го изследва - в Цибалаб всеки ден може да се вземе кръв и излиза на същия ден и е по евтино. В Кандиларов изследването се прави само в петък, т. е. ако ви вземат кръв днес, резултата ще излезе в петък много късно вечерта или в събота (както беше при мен).
Cioccolata, според теб това ОК ли е като усвояване за този период? АГ-то каза, че по принцип трябва да се целим да ми е 100 nmol/l, но това няма как да стане само за 30 дни...

# 710
  • Мнения: 6 346
О, браво, Теди! Simple Smile А за нивото аз мисля, че 100 нмол/л е сравнително добре - това съответства на 40 нг/мл. Повечето автори вече препоръчват това като минимум. Оптималните граници според тях са в порядъка 40-60 нг/мл, т.е. 100 - 150 нмол/л.

# 711
  • Sofia
  • Мнения: 526
Благодаря:))Ще го пия сигурно още няколко месеца, за да стигна такива нива, още съм далече от 100-те нмол/л, но поне има някакво усвояване, което ми беше най-притеснено.

# 712
  • Мнения: 6 346
Дори много добре върви, сигурно защото организмът има остър дефицит. Peace А пиеш ли магнезий?

# 713
  • Sofia
  • Мнения: 526
АГ-то ми е забранил да го пия, а като чувам, гледам и чета почти масово се изписва и то в големи дози...
Аз си пускам контролно магнезий от време на време. Днес също си го пуснах, защото знам че си влияят с витамин D. Най-интересното е (ако няма грешка:)), че ми е най-висок от 3-те резултата, които имам до момента  - 0,88 mmol/l при граници 0,65-1,10 mmol/l. Досега ми е бил 0,80 и 0,70.

# 714
  • Мнения: 6 346
Ами, ето как стоят нещата: магнезият спомага за активацията на вит. Д, т.е. необходим е, за да може вит. Д да действа. Освен това често се оказва, че хората не могат да си повишат добре нивата, докато не започнат прием на магнезий. При теб засега няма проблем, дано и по-нататък да бъде така. Но с течение на времето вит. Д извлича магнезия, така че има риск да настъпи дефицит - това ще се види по евентуални крампи, трепкане на клепачите, запек, аритмия, главоболия/мигрена, пренапрегнати мускули или сухожилия и оттам лесно контузване, нервност, депресивни състояния.

А що се отнася до изследването, така не се изследва магнезий. Това изследване показва само наличието му в кръвта. Но магнезият е вътреклетъчен минерал - количеството му трябва да бъде по-голямо в клетките. Когато в организма има дефицит на магнезий, се изчерпва този вътре в клетките, но нивото в кръвта кажи-речи до последно се поддържа нормално. За да падне нивото и в кръвта под нормата, трябва наистина драстично да се изчерпи и вътреклетъчният магнезий. Така че искам да кажа, че това изследване не показва дали нямаш вътреклетъчен дефицит. За да се види дали имаш вътреклетъчен дефицит, е необходимо изследване на еритроцитен магнезий, но в България май изобщо не се прави (всъщност прави се на малко места в света, дори в Щатите не е масово изследване). Но това е най-точният начин. Ако се гледа нивото в кръвта, то не показва почти нищо, освен че нямаш много критичен дефицит.

# 715
  • Sofia
  • Мнения: 526
Аз засега поне нямам такива оплаквания (за дефицита на магнезий), но живот и здраве като родя ще започна да го пия със сигурност. вече започнах и витамин D да го пия с една лъжичка зехтин и после си хапвам е една лъжица сусамов тахан. Дано така по-добре да се усвоява. Ще видя след 10 дни какво ще излезе.
Cioccolata, на теб със сигурност трябва да ти дадат като минимум някоя докторантура по въпроса с витамин D.  newsm10 newsm74

# 716
  • Мнения: 6 346
Хе-хе, едва ли, Теди. Laughing

# 717
  • София
  • Мнения: 1 554
Cioccolata, може ли Витамин Д да се приема вместо със зехтин, с Омега 3, когато е на гладно? Благодаря!

# 718
  • Мнения: 6 346
Най-добре да не се приема на гладно. Капсулите омега-3 не са толкова големи все пак.

# 719
  • София
  • Мнения: 1 554
Най-добре да не се приема на гладно. Капсулите омега-3 не са толкова големи все пак.
Благодаря! bouquet

Общи условия

Активация на акаунт