Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата...

  • 178 631
  • 921
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 2 140
Теди, в коя седмица ти изписаха Вигантол Оил? На мен ми го изписаха още в 12 г.с. и ми се струва рано.

# 721
  • Sofia
  • Мнения: 526
Привет, да ти кажа, че в 12-та никой дори и не се е сещал да ми прави изследване за витамин D, а може би е трябвало, знам ли.. А иначе бях в 25-та, когато ми пуснаха изследване за витамин D и витамин В12. Отделно като съм давала кръв за ПКК аз си пускам задължително и желязо, така че и това го гледат. АГ-то като като ми пусна тези трите иска задължително и хормон ТSH.
Cioccolata според мен най-добре ще ти каже, защото е най-запозната с темата. Лично аз не мисля, че е рано, то зависи и колко ти е резултата. Като се има предвид, че сега тепърва идва зимата, нямам как да си го набавиш по друг начин, според мен не би трябвало да има проблем.
Аз пих капките един месец и от 31 ми стана 79. АГ-то каза да си го продължавам, може да го пия и до края на бременността, незнам. Отделно продължавам и с желязото и витамин В12...

# 722
  • Мнения: 1 849
Теди, каква е причината да ти е забранило аг-то магнезий по време на бременност?

# 723
  • Варна
  • Мнения: 301
Момичета,ама то има огромна разлика КОЙ вит.Д се дава,нали токси4ния бил Д2 -  опасност от предозиране,а най-4истия и бленуван е именно Д3? Аз взех от Д3 да давам на сина си. И не е все едно Вигантола от 5 лв и Вит.д-то на "Виридиан" примерно дето е 35 кинта шишенцето, или на "Джеймисън".

# 724
  • Мнения: 1 849
Вигантола съдържа витамин д3 - дават го на бебетата. Та все едно е... Peace Друг е въпроса до колко добре може да е дозират капките с това шише, дето тече бано и неравномерно.  Laughing

# 725
  • Sofia
  • Мнения: 526
Теди, каква е причината да ти е забранило аг-то магнезий по време на бременност?
Аз ходя при д-р Сигридов. Питала съм го няколко пъти, защото всички около мен пият магнезий - кой за контракции, кой за нещо друго. Като се пие витамин Д също трябва да се пие магнезий, защото нещо се свързва и намалява, пише го в темата, Cioccolata го е обяснила. Той ми каза, че магнезия изобщо не е ОК за бебетата, защото повече наврежда, отколкото помага, бебетата после са с по-нисък мускулен тонус и нещо такова. На никой не е казвал да пие допълнително магнезий. Аз смятам обаче като родя живот и здраве да пия по малко, сега не смея.
Момичета,ама то има огромна разлика КОЙ вит.Д се дава,нали токси4ния бил Д2 -  опасност от предозиране,а най-4истия и бленуван е именно Д3? Аз взех от Д3 да давам на сина си. И не е все едно Вигантола от 5 лв и Вит.д-то на "Виридиан" примерно дето е 35 кинта шишенцето, или на "Джеймисън".
Аз давам на дъщеря ми и мъжа ми точно витамин Д3 на Виридиан по 1 капсула на ден. А аз лично пия вигантол, който д-ра ми изписа. Специално съм го питала дали да започвам с витамин Д3 на Виридиан и той ми каза, че мога да си го пия като поддържаща диета, но да си пия вигантола, защото знае, че е Ок и действа, така че специално за вигантола нямам опасения, че нещо не му е ОК, особено като го дават и на бебета. Има сега витамин Д на Evital, Baby Guard D3. Много е добро, защото всяка доза си е в една малка капсулка с маслиново масло, просто се завърта, отчупва се и се изсипва в устата на бебето - няма предозиране, няма нищо, не е нужно да се броят капки, да се разрежда с нещо. Живот и здраве, всичко да е наред с бебето, като се роди ще давам от него.

# 726
  • Мнения: 1 849
Благодаря за отговора! За първи път чувам такова нещо!  Предполагам лекарят не е особено запознат с хранителните добавки по време на бременност.

# 727
  • Sofia
  • Мнения: 526
Най-добре да не се приема на гладно. Капсулите омега-3 не са толкова големи все пак.
Cioccolata, от няколко дни се чудя дали няма риск от предозиране на витамина. Аз първо го пих 30 дни, после за 5 дни спрях, сега съм го пила 27 дни все по 6 капки, каквато ми е изписаната дозировка. От 2 дни не съм го взимала, защото нещо се стреснах да не би да е вече над референтните граници от 120 IU. При мен за 1 месец от 30 стана на 79. Другата седмица смятам да си пусна едно изследване, но мислиш ли че имам повод за притеснение? Ще ходя на контролен преглед при доктора чак на 20 януари, но дотогава наистина ми е притеснено, защото незнам при бременност се усвоява витамина от майката и от бебето и да не стане някакъв проблем, както е описано в листовката.

# 728
  • Мнения: 6 347
Абсолютно няма начин да си го предозирала. Нали не ходиш на солариум? Нито пък живееш на екватора и всеки ден ходиш на плаж? През зимата нямаш никакъв друг източник на витамин Д все пак. Но за твое успокоение си направи ново изследване.

Освен това, Теди, ще напиша за стотен път (в този форум, не само в тази тема): референтните стойности на лабораториите са стари. Тази горна граница от 120 нмол/л отговаря на 48 нг/мл - това изобщо не е висока или опасна стойност. Всъщност специалистите препоръчват 40-50 нг/мл като минимум. А за хора със сериозни заболявания препоръчват да поддържат по-високо ниво (60-80 нг/мл или дори повече). Разбирам, че те е страх да ми повярваш. Но има много нови неща за витамин Д, които не са достояние все още нито на повечето ендокринолози (камо ли пък на гинеколозите), нито на лабораториите. Не са тяхно достояние, защото не са се интересували от тези неща. Препоръките и съответно лабораторните граници не са актуализирани към новите данни, затова са в този вид. Всеки трябва да се информира и да реши за себе си. Нищо страшно няма да достигнеш горната граница на тази лаборатория - тя е 120 нмол/л, т.е. 48 нг/мл, което е прекрасно. Но не е високо в никакъв случай, просто лабораторията работи по стари стойности.

Няма смисъл повече да повтарям едно и също. ooooh! Четете, има предостатъчно информация в Интернет.

Последна редакция: пт, 08 яну 2016, 09:46 от Cioccolata

# 729
  • Sofia
  • Мнения: 526
Никога не съм ходила на солариум, а слънцето мен трудно ме вижда и през зимата и през лятото, защото съм със светла кожа и много бенки, не се пека, а ако случайно съм на плаж се мажа с разни кремове 50+ Simple Smile))
Незнам защо се стреснах, но мен ме "гони параноята" особено сега. Отново благодаря за светкавичното инфо, другата седмица ще пусна едно контролно изследване и дано да съм в нормите.

# 730
  • Мнения: 6 347
99% е сигурно, че си в "нормите". А нормите са неправилни, вече написах защо - прекалено ниска е горната граница.

Хора, разберете тези 2 неща:
1) От една страна лекарите не учат и не се интересуват много-много от хранителни добавки. За вит. Д знаят вероятно една хилядна от всичко, което е излязло като информация през последните години. Добре, че въобще нещо са чули, най-вече във връзка с рахита и остеопорозата, но това е само върхът на айсберга. ooooh!
2) В днешно време има предостатъчно информация. Но трябва да решите дали ще си слушате стриктно лекарите (които по много въпроси грешат или просто не следят и не знаят новите неща), или ще поемете отговорността за здравето си и ще проверявате всичко, преди да действате. Специално за хранителните добавки не се доверявайте на лекарите, а четете - това е моят съвет. Но не четете на български, а на английски, и не кой какво писал, а четете официалните източници, доколкото ви е възможно - публикациите. За вит. Д могат да се намерят страхотни материали точно от учените, които го изследват - търсете и четете тях. Но отговорността е ваша - вие решавате. На лекарите не можете да разчитате за съвети в това отношение, защото просто повечето не са ги учили тези неща.

# 731
  • Мнения: 2 453
Чоки има ли някаква доза на витамин д при която не е необходимо да се приема с к2 и магнезий примерно бях чела нещо че до 2000 iu може самостоятелно? Също така може ли да препоръчаш някакъв комбиниран препарат с витамин д и к2 че ми станаха много добавките.
Иначе съм много съгласна че лекарите хич ги няма с добавките .... Още ми е смешно колко учудено ме гледаше една ендокриноложка като я питах за витамин Д, седи гледа ме мига мига и вика то това се пие от бебета за рахит за какво ти е на теб

# 732
  • Мнения: 6 347
Нис, чела съм същото - че при дози до около 2000 единици няма нужда от К2 и магнезий. Но пак зависи - поне магнезият може да е необходим, ако нивото упорито не се повишава. Отделно може причината за неповишаването да е, че просто дозата на вит. Д е ниска.

А от К2 има нужда в по-далечен план, така да се каже - за предотвратяване на евентуална токсичност и за насочване на усвоения калций към костите. Връзката е по-непряка.

# 733
  • Мнения: 452
 Cioccolata бих те попитала от това,което си чела за вит.Д за псориазис в какви дози трябва да го приемам.Беше ми попаднала една статия за вит.д и псорито,че в големи количества се повлиява мн добре.

П.с.за дъщеря ми,когато се роди личната ни каза да пием вит.Д по капка,но докторката ,която я следеше на частно ми каза,че тя е с по малка фонтанела и няма смисъл да й давам,за да  не предизвикам по бързо затваряне.

# 734
  • Мнения: 6 347
Не вярвам да има специалист по вит. Д, който да каже, че на бебе не трябва да се дава изобщо. ooooh! Дори има данни, че преди време, когато даваните на бебетата във Финландия количества са били доста по-високи от сегашните (мисля, че ставаше въпрос за 4000 единици на ден през първата година от живота), заболеваемостта от диабет тип 1 е била значително по-ниска. После, с намаляването на дозата, се увеличава и броят на случаите на деца, които развиват този диабет.

А за псориазис предполагам, че трябва да се следи какво е нивото в кръвта - поне 50 нг/мл трябва да се достигне и да се поддържа. За целта може ориентировъчно да се започне по формулата 1000 единици на всеки 11 кг тегло, например ако тежиш 55 кг, това означава 5000 единици на ден.

Общи условия

Активация на акаунт