Как трябва да пишат левичарите?

  • 19 930
  • 100
  •   1
Отговори
  • Мнения: 283
Първокласници сме и вече сме объркани. Лява ръка, невиждащо ляво око ...
Аз чета, че ръката трябва да е под текста, при едни специалисти ходихме - ръката трябва да е над текста, в училище - тетрадката да е изправена, аз чета, ч е трябва да е наклонена към дясното рамо ... Горкото ми дете. Объркано, не знае какво да прави, аз още по-малко. А пишем чингелчета, буквички и когато е вучилище спазва техните насоки, когато е с мен - моите, а когато е ф тази фирма - спазва техните изисквания - ГОРКАТА ...
Моля, помогнете със съвети, снимки, статии ...

# 1
  • у дома
  • Мнения: 7 145
Моето дете е левичар и първите една-две седмици беше много трудно да усети наклона на ченгелите,да не казвам че не изписва парвилно посоката,ама това ми е последния проблем...в смисъл че например единицата я почва отдолу нагоре ,а не както е правилно отгоре надолу,о-то пак го пише в обратанта посока...и аз забелязах,че той сам си накланя тетрадката малко,за да му се получава наклона,не съм го спирала,учителката в училище също...
Пиши в темата на първокласниците за проблема,там се оказа че доста от дечицата ни са левичари...

# 2
  • Мнения: 62
Здравей.Не се паникьосвай , не е толкова страшно.Аз лично съм левичарка и нас преди 20 и повече години много ни тормозеха да ни научат да пишем с дясна ръка, но аз излязох по-упорита от "другарката" И ПРОДЪЛЖИХ ДА СИ ПИША С ЛЯВА РЪКА.Според мен най добре остави детето само да се нагоди към писането както си му е удобно,не го мъчете защото аз съм го изпитала това върху себе си , а аз лично пиша така както ти си прочела а не както те съветват специалистите.Наистина не става при нас левичарите да пишем на изправена тетрадка , трябва да е наклонена .

# 3
  • София
  • Мнения: 256
Аз пиша с лявата ръка и просто няма начин да напиша нещо ако ръката ми е под текста. Когато пиша ръката ми е над текста (ако химикалката пуска повече мастило става мазало  Grinning). Освен това листа ми най често е наклонен към лявото рамо или е изправен (горния ръб)(наклона на буквите ми е надясно). Ако е наклонен на дясно ръката ми наистина е под текста(по скоро върху него), но тогава не ми е удобно (наклона на буквите мие на ляво). Остави детето да си намири най удобната позиция на писане. Успех.

# 4
  • Мнения: 372
Да, в темата за първолаците го разисквахме това...
Моята пише с лявата и съм я оставила сама да реши как й е удобно. Аз си пиша с дясната и не съм наясно. Учителката също не я закача. Гледам, че си държи ръката над текста и наклоните все са й на обратно на исканите....трудничко й е, още се борим и с огледалното писане. Тетрадката иска да я накланя, но аз все я изправям...Сега Коте Боте и laluska ме накараха да се замисля и ще я оставя както й е удобно да я слага. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 339
Моят син пише с лявата ръка. Изобщо не съм гледала наклона.
Остави детето да пише както му е удобно. Важното е да се научи да пише, а не как  е завъртяна тетрадката му. Понякога сами си създаваме излишни проблеми.

# 6
  • Мнения: 52
и моята дъщеря е в първи клас и също пише с лявата ръка. Аз я оставям да пише както на нея и е удобно, а гледам че и учителката не я притеснява с особени изисквания. Но е факт че и е трудно. Дали защото е левичар, дали защото от ДГ няма никаква подготовка, но писането си е мъка. Чете гладко, смята добре, но писането...

# 7
  • Мнения: 4 458
и мойта дъщеря пише с лява ръка. Никой нищо не и казва, сама си нагажда листа и молива. Единствено в началото обръщах повече внимание на изписванедо на буквите които са огледални b d защото много се бъркаше с това b е завъртяно на дясно, на страната с чиято ръка пишете. Е да ама тя пише с лява  Crazy

Не се притеснявай толкова, остави детето само да усети нещата, ти само наблюдавай за правилно държене на молива, изписване на буквите и т.н.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И моята дъщеря пише с лява ръка. Не съм гледала как и стои ръката. Само мога да кажа, че изписва много красиво букви и ченгелчета.  Не съм я насилвала да пише с дясна ръка, въпреки, че познат логопед ми каза, че може да се развие еднакво моториката и на двете ръце.

# 9
  • Мнения: 950
Моя син пише с лявата ръка ,той сам си наглася тетрадката както му е удобно ,обикновено ръката му е над текста ,никой не го е учил или налагал правила на писане !

# 10
  • Мнения: 283
Благодаря ви за съветите, но при нас има комбинация от левичарство и невиждащо ляво око ... Това автоматично води до положение на главата, при което дясното око е по-напред, в комбинация с лява ръка, пишеща отгоре на реда - гръбначния стълб застава на "S".
Това е едно на ръка. Аз също не бих се притеснявала толкова ако специалистите - логопеди, при които ходихме не ми бяха казали: "Много е важно да се научи да пише правилно с лявата ръка !!! Разбери, много е важно това" и това с натъртване, с поглед, който казва - не неглежирай проблема, обърни сериозно внимание...
СЪщо така било много важно да не се мешат ръцете при работа или игра, или писане, рязане ...??? Има си дори диагноза - медицинско наименование. Шашнах се като разбрах. Винаги съм мислила, че както му е удобно на детето - така да реже и пише и яде ...
Та затова съм объркана, а за детето да не говорим
Та, толкова ли е важно ръката да отдолу или отгоре - не зная

# 11
  • Мнения: 363
Здравейте и от мен!Моето девойче ще бъде ученичка следващата година.Но забелязвам ,че в повечето случаи държи лъжица,вилица с лявата ръка,взима молив,химикал,рисува също с лявата ръка.Т.е очертава се да е левичар  newsm78.Моята майка еднакво красиво пише и с двете ръце,а в кунята се справя чудесно предимно с лявата ръка.Мисля да не се намесвам в действията на дететоНавремето на каката настоявахме да държи приборите и да пише с дясна,но май допуснахме грешка.Всъщност незнам дали е грешка,но определено променихме тази и способност.Ще следя темата,любопитно ми е как децата ще свикват с наклоните на букви и цифри. Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 39 771
Дияна е второкласничка. Левичарка е от 2годишна (т.е. тогава забелязах наклонността да използва основно лявата си ръка).
Учи в паралелка с изобразително изкуство.
Според мен няма чак такова значение накъде ще е наклонена тетрадката, главата, рамото или т.н. Детето само ще усети кога и как ще му е най-удобно и лесно да пише. Ако писането е съпроводено с дискомфорт, едва ли ще е най-приятният процес.
С Дияна проблем съм имала единствено с огледално изписване на букви. Понякога и сега ме пита на къде се пише еди коя си буква.

Моята ученичка не спи. Та, препитах я.
Ръката си държи с/у реда на писане, не под или над текста. 1вият път си завъртя тетрадката към лявото рамо. 2рият път беше перпендикулярна. Каза ми "всякак ми е удобно да пиша".

Последна редакция: пт, 23 окт 2009, 00:12 от AnMary

# 13
  • Мнения: 1 252
Моя син пише с лявата ръка ,той сам си наглася тетрадката както му е удобно ,обикновено ръката му е над текста ,никой не го е учил или налагал правила на писане !

И моя така , но много нечетливо пише. едва ли е от това , че левичар ... На големият също не му разчитам писаното,а си пише с дясната

# 14
  • Мнения: 4 458
Александра, ивинявай, мила, аз лично помислих, че това е образно казано "комбинация от левичарство и невиждащо ляво око"  Blush
Не мисля, че ще му е голям проблем. Пробвах да затворя лявото око и да пиша с лява ръка (до колкото мога хехе) и виждах добре. После пробвах същото с дясно око понеже това е ръката с която пиша.. пак не ми е проблем.
Мисля, че по-скоро трябва да обърнеш внимание на това да НЕ криви главата зщото това ще му е първоначална и естествена реакция. Постарай се да му покажеш, че без да се накланя/изкривява изцяло на една страна пак ще вижда и пише добре.
Желая ви супех в учението  Hug

Общи условия

Активация на акаунт