Машина за хляб-21 част

  • 41 044
  • 749
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 11 607
Искам да направя тутманика на TheNMaster .
В тема 16-та,където е рецептата, няма точните пропорции.Например не видях колко точно брашно се слага.
Моля, ако някой има точните мерки на продуктите, нека ги напише.
Благодаря! Hug

Гледам,че никой не ти е отговорил до сега......Не съм Мастерчето, но явно тя не е написала количеството брашно заради това,че всяко брашно поема по различен начин течността. Ето тук и е рецептата - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=389900.msg11349152#msg11349152 - написала е брашно, колкото да не маже под бъркалките........Предполагам,че брашното е някъде към 500гр., но не повече. Ти ако искаш сложи към 400гр. и прецени как е консистенцията. Ако ти се вижда мека - добави още по малко, така че да стане една хубава еластична топка. Но според мен на тази рецепта с тези пропорции - повече от 450-500гр. брашно не отива.


Дядо Хаджи, изядохте ли хляба вече или се отказа да го правиш?

В момента се меси.

Ще чакаме, ще чакаме.......

# 331
  • Мнения: 81
защо винаги като правя хляб 1,5кг. с прясна мая,чак ми се залепя за капака,а със сухата е на половината на другия(но пак хубаво изпечен)рецептата ми е за френски хляб от форумите   Crazy

# 332
  • София
  • Мнения: 7 962
защо винаги като правя хляб 1,5кг. с прясна мая,чак ми се залепя за капака,а със сухата е на половината на другия(но пак хубаво изпечен)рецептата ми е за френски хляб от форумите   Crazy

Сподели колко суха мая слагаш и колко суха мая за една и къща рецепта.

# 333
  • Мнения: 15
Ето обещаните снимки на хлебопекарната и машината за пуканки:
http://montib.snimka.bg/cooking/hlebopekarna.445856.16060406

И двете вършат чудесна работа Joy
За сега използвам рецептата с айряна. Първия хляб го направих на 1-ва програма, която е малко по-длъжка - някъде 3,5 часа. Както съм написал в по-горното мнение, опря в капака и там не се изпече добре. След като го извадих, го метнах на бързо във фурната и стана ок. На вкус и на вид ми хареса, очарован съм.
Сега сложих още една доза от същата рецепта, но на 2-ра програма, която е кратка - 1,58 часа. Вече е почти готов /пече се/ стигнал е почти до капака, но не е залепнал за него. Явно тази рецепта е за бързата програма, или на бавната трябва да се слага по-малко материал.

# 334
  • Русе
  • Мнения: 7 801
Ако замеся тесто за пита с жива мая и оставя тестото да " спи" тази нощ в хладилника, какво ще стане  newsm78
Или да не рискувам и да пека тази вечер  Thinking

# 335
  • Мнения: 767
eli_dechkin, на сутринта ще имаш втасало тесто, с което да работиш.  Wink

# 336
  • София
  • Мнения: 7 962
Ето обещаните снимки на хлебопекарната и машината за пуканки:
http://montib.snimka.bg/cooking/hlebopekarna.445856.16060406

И двете вършат чудесна работа Joy
За сега използвам рецептата с айряна. Първия хляб го направих на 1-ва програма, която е малко по-длъжка - някъде 3,5 часа. Както съм написал в по-горното мнение, опря в капака и там не се изпече добре. След като го извадих, го метнах на бързо във фурната и стана ок. На вкус и на вид ми хареса, очарован съм.
Сега сложих още една доза от същата рецепта, но на 2-ра програма, която е кратка - 1,58 часа. Вече е почти готов /пече се/ стигнал е почти до капака, но не е залепнал за него. Явно тази рецепта е за бързата програма, или на бавната трябва да се слага по-малко материал.


Страхотн хлебопекарна имате. Със здраве да си я ползвате и често да гледаме снимки от нейното производство.

# 337
  • Мнения: 15


Страхотн хлебопекарна имате. Със здраве да си я ползвате и често да гледаме снимки от нейното производство.

Благодаря дядо хаджия. Заради такива съфорумци като Вас  smile3501 попрочетох някои неща, откраднах някои съвети и още първия хляб ми хареса. Пък като и хвана чалъма...... Hug.
Надявам се, че няма да ми омръзне да я експлоатирам и да снимам, какво съм направил. Но ще ми е лесно, защото пътеката вече е отъпкана и тук намирам съвети, които ще ми спестят доста усилия, нерви и неудачи  cheers

# 338
  • Мнения: 81
защо винаги като правя хляб 1,5кг. с прясна мая,чак ми се залепя за капака,а със сухата е на половината на другия(но пак хубаво изпечен)рецептата ми е за френски хляб от форумите   Crazy

Сподели колко суха мая слагаш и колко суха мая за една и къща рецепта.
за 1,5кг. 2ч.л. суха мая /22гр.жива   ( Rolling Eyes

# 339
  • Мнения: 81
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=440164.msg13079302#msg13079302
дядо хаджия от твоя сайт гледам(но и преди съм правила почти така )....

# 340
  • Мнения: 202
Привет на всички.
Вкусотии от хлябове и питки.
И от мен един бърз хляб с пълнеж/не знам дали става за италиански...но български 100%/по рецептата на мах-мама за месеницата с кисело мляко.Благодаря  newsm51

# 341
  • София
  • Мнения: 372
ето моята Чиабата



аз не си падам по такъв хляб. мнооооооооого мек. напомня ми на бирения, който правих преди време.
тази иначе не е обикновена само с бяло брашно. има и черно, сирене, мащерка, мед ...

# 342
  • София
  • Мнения: 2 658
браво момичета, чудни хлебчета сте направили!

Аз пък днес ползвах машинката освен за хляб и за направя на първите два щолена. Утре ме чакат другите два. Ако са с прилична форма, утре ще снимам и покажа. Simple Smile

# 343
  • Мнения: 15
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=440164.msg13079302#msg13079302
дядо хаджия от твоя сайт гледам(но и преди съм правила почти така )....

Тая табличка и аз я гледам и нещо или не разбирам, или има някаква грешка. Става въпрос за съотношението на сухата мая ч.л./гр.
Ако 1ч.л.=4,33гр. то 2ч.л. трябва да са = на 8,33гр.,  ама в таблицата не е така  newsm78. Нататъка също забелязвам разминаване.
Сигурно тези 1-2гр. нямат значение? Сигурно този който е правил таблицата не е използвал математически приоми, а е мерил съответно бр. лъжици. А като имаме предвид, че лъжиците не могат всеки път да бъдат еднакво пълни и се получава леко разминаване.
Много задълбах и ако всичко бе толкова просто, математиците щяха да са най-добрите кулинари Embarassed.

# 344
  • София
  • Мнения: 7 962
Чувствам се задължен да споделя това произведение на кулинарните ми експерименти, защото рецептата е направена благодарение на подкрепата на много съфорумки (включително и със съвети на лични съобщения за което пък ного благодаря). Затова тази рецепта няма авторство и не се знае на кого е. Може пък и да е направил някой преди мен, но аз не знам затова ако някой знае нека го напише.

Та:

ШАРЕН КОЗУНАЧЕН ХЛЯБ СЪС СВИНСКА МАС

- брашно - около 1000 грама;
- мляко - 250 мл (една чаена чаша;
- свинска мас - 180 грама (измерена е на кантарче замръзнала), ако нямате свинска мас или пък не я предпочитате, заместете я със същото количество масло пак така измерено замлъзнало;
- краве масло - 3 или 4 супени лъжци разтопено (не е задължително, просто жена ми през това време правеше други нейни творения и и остана), него го добавих към разстопената мас;
- яйца - 3 броя;
- захар - 1 чаена лъжица;
- жива мая - 1 кубче (42 грама)
- шарена сол - 1 чана лъжица (смело ги увеличете на 2 или добавете 1 чаена лъжица готварска сол, защото при мен хляба излезна малко безсолен);
- подправки по избор и вкус - аз сложих по 1 чаена лъжица чубрица и босилек и 1/2 чаена лъжица риган (у нас той не е много на почит затова е толкова малко);
- дометено пюре - от 1 до 2 супени лъжици (аз нямах и затова сложих лютеница);
- семена за поръсване (по желание).

Начин на приготвяне:

Аз приготвих тестото в домашна хлебопекарна машина. Затова ще опиша тази технология, не намирам причина обаче хляба да си го приготвите изцяло ръчно.

1. Маята се натрошва, добавят се две три щипки захар и една супена лъжица брашно и това се залива с топла вода до получаване на каша подобна на боза.
2. Моята машина няма подгряваща функция и понеже продуктите ми ги извадих от хладилника, затова включих програмата за печене и я оставих три четири минути да се загрее.
3. Разтопих свинската мас. Трябва да го направите така, че когато стане време да я добавите, та трябва да се е охладила, даже при мен тя беше полумека.
4. Изключих програмата за печене и изсипах в контейнерчето млякото, яйцата, захарта, солта и подправките.
5. Добавяме част от брашното (около 700 - 800 гр.).
6. Най отгоре изсипах шупналата мая.

7. Включих програмата за месене и наблюдавах тестото. Наложи ми се да добавям със супена лъжица още докато то се отдели и спря за "лиже" под бъркалката. Целта ми беше полумеко тесто защото ми предстоеше добавяне на маста, а тя също щеше да го направи по-меко.

8. Оставих програмата да меси до момента на втасване (в моята програма имам 5 минути месене, 5 минути почивка и после още 15 минути месене - общо 20 минути).

9. Когато приключи първото месене (тоест първите 20 минути от моята програма) изключих програмата. Накъсах тестото (това не е задължително, в една друга тема говорим за интуиция и ето, че моята интуиция пък ме кара да го правя). Включих отново програмата за месене отначало и със супена лъжица започнах да добавям размекнатата мас. Всяка следваща лъжица само след като предходната мас е поета изцяло от тестото. На няколко лъжици мас ми се наложи да добавям около една равна лъжица брашно.

10. След като добавих всичката мас оставих програмата да продължи да меси, а след това и за първото втасване на тестото. Тестото е много меко на пипане.

11. Втасването продължи докато тестото удвои обема си. Моята програма за месене е настроена така, че е предвидено втасването да продължи един час, обаче аз прекъснах втасването някъде след 30 - 40 минути, защото толкова му беше необходимо, затова отново изключих предварително програмата.

12. Извадих цялото тесто в една купа. Тестото буквално беше като едно много гъсто желе, ама много гъсто желе с много шупли. Половината тесто върнах в машината, веднага я включих на програма за месене за да направя червеното тесто. Добавих лютеницата на части (пак така по малко и като поеме едната част добавям втората). Мисля че три или четири минути ми бяха достатъчни. Между временно добавих може би около 1 или 2 супени лъжици брашно - този път наистина исках да получа меко но не твърдо желеобразно тесто, затова и другата "бялата" част също позамесих леко с малко брашно.

13. Двете теста разсточих с точилка и нарязах на широки ленти (не съм ги мерил от снимките по-долу може да се ориентирате).

14. Оформянето на хляба се състои в реденето на една червена, една бяла, пак червена и т.н. ленти. В средата сложих плънката (тя не е задължителна, аз направих два малки хляба с наденица и сварено яйце, нарязани на едни парчета и два само със сирене). Започнах да редя по начина на пълнения хляб, който е известен тук. Ето така:


15. Да не забравя хляба го оформях върху хартия за печене. Тя трябна така да е нарязана, че после като го редите в тавата да може отстрани да го разделя от другите хлебчета. Та нали оформям го върху хартия за да мога да го преместя в тавата. Ето един оформен вече хляб:


16. Така от това тесто при мен излязоха 4 малки хляба, които наредени в тавата отидоха във фурната на печката, която беше предварително  загрята на около 50-60оС и там остана да втасва. Пак няма време има критерий, а той е обема да се удвои. Ето ги наредените хлябове след втасване:


Този втория отляво на дясно е същият дето го гледахме досега как го оформяхме.

17. Та значи след второто втасване ги извадихме за да ги намажим с олио и да ги поръсим със сусам, мак и ким (на зърна). Това нали пожелание. Вие пък може да си намажете само с яйце или пък само с разтопено масло, а семената пък може да ги изключите. След тази последна процедура по офомянето, тавата я слагаме на второто ниво от долу на нагоре и печем на 180оС.

Ами това е. Ето ви сега няколко снимки в готов вид отвън и отвътре:

     

Да не забравя да ви напомня, че трябва да кликате върху снимките за да ги видите в по-голям размер.

И накрая няколко думи за грешките, които допуснах:

1. Не улучих количеството сол. Хлябът ми стана леко безсолен. Затова вие си преценете количеството сол в зависимост от количеството, което ще правите.

2. Това с тия семена отгоре направо ме вбеси и накрая наистина го ударих през сусама ъъъъ ... исках да кажа през просото. Ако ви се играе го правете ако ли пък не пак повтарям не е задължително.

3. Чак като ги изпекох се зачудих защо аджиба направих 4, а не два хляба ама а де.

А вкусът. Вкусът напомня леко на рогчетата на Пина и наистина е нещо несъвпадащо с нищо друго.

Последна редакция: нд, 22 ное 2009, 00:17 от дядо хаджия

Общи условия

Активация на акаунт