Египет - четвърта тема

  • 70 263
  • 747
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 215
Точно за коптите се смята, че са потомци на коренното население. Какъв е проблемът, че са християни? Преди да дойдат арабите повечето са били такива, след това се налага мюсулманството като масова религия. Но пък преди християнството са другите религии, то не е изначалната религия по тези земи...
По отношение стопанисването на старините има много какво да се желае за съжаление.  Tired
На юг наистина водата може да е по-чиста все още....на север обаче отдавна е твърде замърсена.

# 91
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 731
МАГНИТ, да тримата са екскурзоводи с български на място. Има и 4-ти и той е със "С", но може сега да не е там при тази криза. Иначе Станислав им се води нещо като шеф. Египтяните му викаха по скоро "Стела" или нещо то сорта. Този човек не спря една седмица да ръси вицове и шеги. Обещала съм му шише ракия и луканка Wink Стоян пък е изключително ерудиран що се отнася до историята - той е любител археолог и участва от време на време в разкопки в Египет. Умее да разказва увлекателно и да вмъква интересни факти в сухата история. От Симеон имам най-малко впечатления - малко стеснителен, но пък нашата група беше само от хора в туристическия бранш, т.е. колеги и е нормално.

За Нил - този момент съм го пропуснала, ама не съм и напирала да се къпя. Във вода, която не виждам, какво плува не влизам. От друга страна доколкото знам водата във водопровода в Кайро си е от Нил след някаква преработка естествено, съответно съм се къпала  Mr. Green. Е, малко жълтичка беше, ама съм жива Mr. Green Mr. Green

# 92
  • Мнения: 3 215
Галактик, сериозно ли?? За водата в курортите съм сигурна, че е основно пречистена морска вода, но за Кайро...струва ми се направо невъзможно..Нил е адски замърсен. Ако е така, направо заслужават отличие за успеваемост в пречистването  Crazy (мързелите им с мързели  Laughing)

# 93
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 731
Ами така ми обясниха...Ама, кой знае, може да е пак някои от митовете, които се разказват на туристите. Mr. Green

# 94
  • Мнения: 3 215
Ми дано...щото морската вода както и да е, но нилската ...  ooooh!

# 95
  • Мнения: 1 725
Това за чешмяната вода в Кайро и на мен са ми казвали, че е пречистена Нилска вода, и се използвали доста агресивни химикали за пречистването, та и от там още една от причните за така известните стомашни неразположения  Thinking

# 96
  • София
  • Мнения: 6 963
Незнам каква е водата в Кайро, но определено е жълта, напълних ваната да къпя детето  Confused Но това може да е от ръжда или от нещо друго. Важното обаче е , че те си я харесвт и си я пият, видях с очите си  Laughing
Адаш, всичко е на 6 и ушанките и апреските  Crazy

# 97
  • Мнения: 3 215
Адаш, може наистина да е от тръбите, защото при нас не се е случвало да е жълта - нормална си беше.
Ани, според мен, ако използват силни химикали би трябвало да изтрепват и бактериите  newsm78
С тоя воден въпрос направо ме налита да звънна на каирското В и К, да ги питам, да се просветлим  Laughing

# 98
  • София
  • Мнения: 13 149
И там, където се къпахме водата беше жълтеникава. Бистра, прозрачна, но жълтеникава. Не знам дали някой ни го каза или сами си го измислихме  Mr. Green, но си мисля, че е свързано с почвата. А защо в Кайро е жълтеникава водата във водопровода - може да не си правят труда да я обезцветяват  Mr. Green. И аз съм чувала, че е от Нил  Grinning.

Ето да онагледя с част от снимка/като никога не сме снимали само водата, а така не е качествена снимката Embarassed/:



Все пак с въображение може да видите камъчетата. Това е съвсем близо до язовирната стена, където могат да плуват само лодки между островчетата. Пълно е с птици. Само 1-2 км в посока към Асуан реката става плавателна и мръсна. Уж корабите ходят на някакво специално място, за да зареждат гориво и да не замърсяват реката, но наоколо всичко беше в петролни петна и др.гадости.

# 99
  • Мнения: 4 447
Таня67, снимката, която си показала си е направо на чиста вода в сравнение с тази,
по която ние плавахме (и не само ние,а и още разни неидентифицирани обекти).


А коптите не са тези с най-старата църква, защото монахът Евтих (след 440 г.) изопачава ортодоксалната вяра, като проповядва, че Иисус Христос има само божествена и никога не е добивал физически облик и материя от майка си Мария. Отлъчват ги като секта от Вселенския общоцърковен съвет, свикан през 451 г., но успяват да оцелеят в Египет, като египетски християни или копти. За това и календарът им показва 1200 и някоя си година (започнали са летоброенето си след като са стъпили по египетски земи) .   Rolling Eyes Това са си мои разсъждения на базата знания, които имам, но винаги е възможно да има и друга истина, версия....

А изначалната ми идея беше, че египтяните като коренно население като това от династиите по онова време вече го няма.

# 100
  • Мнения: 3 215
МАГНИТ, фараоните ги няма, да...също както ги няма и прабългарските ханове..за траките да не говорим. Обаче ние се смятаме за техни наследници. И в Мексико маите сега са доста примитивни в сравнение с това, което са били някога....  Grinning Но както и да е.  Peace

# 101
  • Мнения: 4 447
МАГНИТ, фараоните ги няма, да...също както ги няма и прабългарските ханове..за траките да не говорим. Обаче ние се смятаме за техни наследници. И в Мексико маите сега са доста примитивни в сравнение с това, което са били някога....  Grinning Но както и да е.  Peace


Да, напълно си права. Има една малка скоба, която може да се отвори, но ще навлезем
в много тъмни и мътни води. Почти като нилските до Кайро.  Mr. Green

# 102
  • Мнения: 3 215
Със сигурност  Peace А няма нужда  Hug

Все пак се порових и намерих една доста информативна статия, откъс от която пускам:
Over 90 per cent of Cairo's drinking water is drawn from the Nile. In general, in the 70's the river's water quality appeared quite good, as well as in the 80's, but during that decade deterioration indicators started to appear which monitoring over the entire Nile confirmed. This deterioration was due to increased industrial and agricultural discharges, and also (moderate) contamination from human sewage. [24]

The Cairo Water Authority has 16 clean water treatment plants. Most of the water supply is drawn from intake points in the middle of the Nile, and ground water sources provide about 8 per cent of the supply. The finished water goes to storages or pump stations for distribution; at this point, as it enters the distribution system, Cairo's drinking water is nearly always clean. However, some problems in the water distribution system or storages sometimes lead to erratic water supplies and/or contamination entering the drinking water in several areas. Erratic water pressure and unreliable supply may cause pollution from contaminated groundwater or sewage from leaking drains and sewers when entering the drinking water distribution system through damaged joints

А това е линк към цялата статия, в случай, че на някой му се чете по въпроса: http://www.smi.uib.no/paj/Myllyla.html

Последна редакция: вт, 15 дек 2009, 16:17 от Old Sport

# 103
  • Мнения: 1 725
А коптите не са тези с най-старата църква, защото монахът Евтих (след 440 г.) изопачава За това и календарът им показва 1200 и някоя си година (започнали са летоброенето си след като са стъпили по египетски земи) .
А изначалната ми идея беше, че египтяните като коренно население като това от династиите по онова време вече го няма.

За какво стъпване по египетските земи говорим, като те са си били там  newsm78 дори самата дума копт, означава египтянин...

http://en.wikipedia.org/wiki/Copt
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BF%D1%82%D0%B8

МАГНИТ, фараоните ги няма, да...също както ги няма и прабългарските ханове..за траките да не говорим. Обаче ние се смятаме за техни наследници. И в Мексико маите сега са доста примитивни в сравнение с това, което са били някога....  Grinning Но както и да е.  Peace


Ей затова говорим  Peace

Олди, много интересен материал за манастира св. Екатерина, както и за водата в Кайро Wink

# 104
  • Egypt
  • Мнения: 132
 Да се изкажа и аз по въпроса за водата- когато за първи път дойдох в Кайро и аз бях чела из нета как пиенето на вода от тръбопровода си е чисто самоубийство, и мъжът ми ми купуваше минерална вода, а той си пиеше от чешмата, като наливаше в бутилка и слагаше в хладилника, да е студена. Аз хич не му се вързвах като ми се смееше и ми разправяше, че всички пият от чешмата и няма страшно. И така, докато един ден не осъзнах, че аз редовно бъркам моята и неговата води в хладилника, и кой знае от кога съм си пила Нилската водичка... Сега и детето пие чешмяната вода, и не само в Кайро, ами и във Файед, където живеем. Водата в почти цял Египет е от Нил, изключение са някои области в Синай да речем. Прочистването става както навсякъде по света- в централи, където първо се утаява тинята и по- големите частици, после с химикали, не по различни и силни от нашите примерно. За цвета- от тръбите е това кафеникаво оцветяване.
 За коптите мога много да кажа и в исторически план, и моите наблюдения сега, но ще стане прееедълъг пост  Sad Магнит е права, че коптската църква е най- старата в света, но не е точно да се каже, че са отлъчени като секта.
Тъй като в Египетските земи са стъпили много народи- след фараоните идват персийците, после гърците, после римляните, след това арабите, турците и последна е британската окупация- та е почти невъзможно да се определи кои са днешните наследници на фараоните.

Общи условия

Активация на акаунт