Тровят ни с генномодифицирана царевица! Докога ще спим? Няма време!

  • 31 908
  • 700
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 3 695
Аз не съм се разбирала с никого. Правете каквото искате. Явно е, че не желаете помощ и не приемате(издържате)  критика. Ставайте смешни в очите на хората, които поне малко проумяват какъв е точно проблемът и какви ще са истинските последици от него.
 

# 166
  • Мнения: 4 392
Аз не съм се разбирала с никого. Правете каквото искате. Явно е, че не желаете помощ и не приемате(издържате)  критика. Ставайте смешни в очите на хората, които поне малко проумяват какъв е точно проблемът и какви ще са истинските последици от него.
 

Желаем, как да не желаем. Значи ли това, че вече писа на тези, които са написали петицията? Wink
Проблемът с ГМО не е един. Проблемите са няколко и мисля, че всички бяха споменати в тази тема. Ще ни кажеш ли какъв е според теб проблемът и какви ще са истинските последици от него?






Този линк дадох ли го:

http://gennoinjenerstvo.start.bg/

Има информация много. Всеки може да чете на воля. Нас не ни слушайте. Ние не сме специалисти. Ние сме просто родители.

Ето оттам:

Учени: Вредите от генните храни са непредсказуеми


Д-р Ървин Чаргов (Erwin Chargoff), известен биохимик и често наричан “баща на молекулярната биология”, предупреждава, че технологията на генното инженерство (ГИ) представлява по-голяма заплаха пред света, отколкото ядрената. Той пише в автобиографията си за ГИ: “Струва ми се, че науката прекрачи граница, която трябваше да остане непреминавана . . .

          Не можете да унищожите една новосъздадена форма на живот . . .  Тя ще ви надживее – и вас, и децата ви, и внуците ви. Една необратима атака върху биосферата е нещо, което предишните поколения не можеха и да си представят и за което много би ми се искало да не нося вина.”

         

 



Последна редакция: пт, 11 дек 2009, 16:53 от СпирОлина

# 167
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Изчетох цялата тема, всяко едно мнение...
Страшно е...
Последната картинка със зародиша в домата е страшна...


Аз искам да попитам нещо друго - купувайки екологично чисти продукти на почти двойна цена възможно ли е да съм предмет на подигравка (в смисъл, да се злоупотребява с желанието на една майка да купува чисти храни за детето си, а да й пробутват тези на редовна цена? )

# 168
  • Мнения: 957
Гледах предаване,американски фермер хранил животните си с генно модифицирана царевица около 2 години и станали безплодни,решил да експериментира и започнал да ги храни отново с нормална не генетично променена царевица,след още година и половина животните възвърнали способноста си да се размножават..........................................................................

# 169
  • Мнения: 58
А петицията за пред БАН ли е? Предполагам, че политиците използват съвсем друга терминология:
Цитат
"какво стана с генните промени в закона...
"какво стана със закона за мунтансо...
"какво стана със закона за царевицата...
"какво стана със онзи закон...
   ...че идва коледа"
Толкова от мен по отклонението за "йогурта и пачуърка". И както и по-горе писах - въртяхте, усуквахте и пак нищо (разбираемо) не казахте. И каква полза, ако петицията има само два подписа, но политиците не разберат написаното?
Аниш, много задълбаваш в генетиката и пропускаш основни неща. Опресни си знанията за "помощ", защото до тук не се вижда. За "критика" - прочети за градивната такава. Не за да натяквам, но и аз да кажа, че дано се вслушате.

# 170
  • Мнения: 1 732
Цитат
realist,някъде да прочетохте, че подкрепям ГМО?Или действаме на принципа"чукча не читател,чукча писател?Повсеместно и безконтролно изпозлване на ГМО съществува само в главите на някои от вас,камо ли да ме е погълнало...Относно моите опасения,няколко пъти казах,че ги има,но отново избирателно четем...
Не мога да проумея как си позволявате да твърдите,че ме разбирате,при положение,че дори нямам щастието да ви познавам.Въз основа на какво сметнахте, че съм увлечена от науката?Уви,отдавна не съм,това просто е моята професия, професия като всяка друга.Видите ли някак се мъчим да сме полезни на хората.И аз смятам заниманията със счетоводство за плашещи, но уважавам хората, които го владеят.
Не само,че не е явна  описаната от вас липса на посоки и цели в прилагането на генното инженерство,също така генно модифицираната царевица не е напълно изкуствена.Влезте в час с понятията преди да влизате в спорове.
Че е драстична намесата в природата от страна на съвременния човек съм напълно съгласна, но проумейте, че има много повече вредни аспекти на нашето съществуване от ГМО.
Ако питате мен, не е необходимо изобщо да се намесваме в работата на природата и вярвайте ми, с най-голямо удоволствие бих останала без работа.Но реалните случаи, в които аз и колегите ми помагаме всеки ден на реални хора са много по-силни като аргументи.Виждала ли сте някога дете с генетичен синдром?Аз много...Ако сте за спиране на вмешателството,това означава ли ,че сте против процедурите in vitro?Недейте с лека ръка зачертава решения, за проблеми, които никога не сте срещала,особено когато те сбъдват мечти и спасяват животи.

Хеликаза,
иска Ви се да цитирате шаблони, с които да изглеждате по-интересна ли? За кой  чукча всъщност става дума !?!?

Май това сте Вие-  не четейки с внимание точно какво се  пише и дори се опитвате да преиначавате!  Mr. Green
Точно защото Ви чета, от всичките Ви публикации оставам с убеждението, че имате едва ли меркантилна мотивация, за да държите подобен назидателно-поучителен тон, подкрепящ ГМО.
След като вмятате, че  и Вие имате опасения, моля,  напишете ги също така находчиво и красноречиво, каквито са постоянните Ви хапливи фрази и реплики.
А професията Ви не е ли научна?!?! че така сърдито ме контрирате че " не сте увлечена от науката"........ Rolling Eyes
И моля Ви, имайте предвид:
Нищо не си позовлявам да твърдя. Още повече пък, че Ви разбирам!
Изказвам само усещанията, които сте породили у мен след като Ви прочета.

С интерес чета мненията Ви, защото сте специалист в областта. Но съм дълбко смутена от тона и стила, който държите.
Това, че не сме специалисти по генно инженерство, дава ли Ви основание пренебрежително и с насмешка да поучавате?
Сякаш избивате комплекси.
Най- искрено Ви препоръчвам да наблегнете на научи публикации и форуми. Сигурна съм, че участвате и в такива Simple Smile
Всеки един от нас има достатъчна обща култура и всички сме образовани. Това, че има пропуски във формулировките и подбраните материали към петицията, би трябвало по- скоро да Ви трогне.
Как с цялата си същност някои се отдават за каузата- въпреки своя недостатъчно "професионален" подход.
Ами помогнете. Опитайте се да сте по- добронамерена и се отнасяйте към разнообразните мнения по- скоро със  смирение.
Защо с подигравка
Цитат
"препратките към филмчета и популярни книжки,за пореден път ви моля да си ги спестите"
?
Ами нали точно по този начин, с медийна помощ- "фимчета" и т.н. пробпемът ще се огласи най- резултатно и ефективно!
Ще влезе по- ясно и отчетливо в съзнанието на повече хора. Не само на тези, чиято професия е ГИ.  Simple Smile
А на Вас, като не Ви харесват, не ги гледайте. Peace Simple Smile

Защо трябва да описвам посоки и цели- не пиша научна публикация в момента. Те се подразбират! Тук всички знаем за какво става дума. Simple Smile
Искаше ми се да науча повече. Наистина се отнасям с уважение към компетентността Ви. Или по- скоро към евентуалната Ви компетентност, която се надявам, че притежавате. Peace
Изобщо не искам да влизам в спор. И не мисля , че ми е нужно "да влизам в час", в който така или иначе съм въвлечена от съвремието, в което живея......на всичкото отгоре - и на мен науката не ми е чужда.........

Хеликаза,
Желая Ви успех в професията. Simple Smile

Благодаря на всички, посочили конкретни факти и направили си труда да дават толкова много ценно инфо по темата! Hug Simple Smile
СпирОлина ,
това  с домата и с цитирането на Д-р Ървин Чаргов (Erwin Chargoff) може и да затрогне нечии професионални сърца  Mr. Green.......

Последна редакция: пт, 11 дек 2009, 22:33 от realist

# 171
  • Мнения: 2 386
Хеликаза, инам само един въпрос към вас - Имате ли дете и (ако имате), имате ли нещо против то да се храни с ГМО?

Благодаря.

# 172
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 317
Моля, ето линк със материал, който е писан от човек с научни титли. Има позовавания с автори. Нямам време да превеждам всичко нито имам за цел да превеждам и издирвам всяка научна статия в интернет по този наболял въпрос.

http://www.actionbioscience.org/biotech/pusztai.html?print

Ще преведа само кратките изречения, които са в страни от основния текст и са в синьо. Мисля, че са достатъчни.
Има твърде малко информация за рисковете за здравето, като например токсичност на ГМ култури.
Генетично модифицираните храни могат да причиняват резистентност(устойчивост) към антибиотици.
Те могат също така да причиняват алергии.
 Настоящите методи за тестване на ГМО се нуждаят от радикални промени.
Някои плъхове умрели за период от няколко(2) седмици хранене с ГМ домати.
Способността на плъховете да храносмилат намяла след хранене с ГМ царевица.
Съдържанието на алергени в соята се увеличило, след като била генно модифицирана.
Нивото на токсини в генно мифицирания памук е непредвидимо.
Плъховете имали по-слабо наддаване на телесна маса когато били хранени с ГМ соя.
ГМ грах изглежда, че няма вреден ефект при животни, но това не значи ,че е безвреден за хората.
Токсини били открити в мишки , хранени с ГМ картофи.
Когато били разкрити рисковете от генно мифицираните картофи в някои проучвания, възникнал дебат.
Алергиите са един от сновните проблеми с ГМ храните, особено ако съставът на храната не е обозначен на етикета.
Няма надеждни начини за тестване на генетично изменените храни за алергии.(тъй като се тества върху животни)
Има нужда от по-добри методи за тестване преди ГМ храните да се пускат конумация от хората.


Разбира се целият текст е много по-пълен и подробен.
А генно мофицираните храни нямат етикети  , че са такива. Не знаем какво ядем, няма и да разберем, ако това не стане закон.
Да не се чуди някой някой ден как така детето му имало атопичен дерматит или астма или други тежки прояви на алергия или защо даден антибиотик въобще не му действа...Не го пожелавам на никой, просто такива се очертават перспективите.
За екологичната катастрофа в Аржентина, който иска може да намери информация. В Мексико също.
Не случайно вече има и дрехи с етикет "Bio cotton".

Всъщност какво стана със закона? Това е важното.

# 173
  • Мнения: 592
tefterche - аз по-горе писах: на първо четене не е минал, но сега е на второ раздаване на картите по комисиите. Работата е на кантар, честно казано, зависи какъв /колко/ коз ще изкарат Монсанто!
Хеликаза - ти откъде разбра че става въпрос за теб - ти не си Хромозомка или се припозна в поста ми!!!
Аниш - последно - дай формулировка на петицията, за да не мине закона! Ако искаш де!

# 174
  • Мнения: 4 392




Ето го текстът  пак/ за улеснение/ Wink




Петиция за забрана на царевичния хибрид MON810 в България




Коалиция «За да остане природа в България» предлага на българското правителство да приложи и в нашата страна предпазната клауза по чл. 23 на Директива 18/2001 и се присъедини към 6-те страни, членки на ЕС със забрана на царевичния хибрид МОN 810.



До Министерство на околната среда и водите
Народно събрание на Република България

Отчитайки резолюцията приета от участниците в 5-та международна конференция за Региони, свободни от ГМО „Храна и демокрация” в Люцерн, 2009;

Подкрепяйки предпазната клауза по чл. 4, алинея на Директива 2001/18 на ЕС ;

Основавайки се на Приложение II, т. B, считаме, че е необходимо да се проведат научни изследвания за специфичните условия в България, преди да се въведе за комерсиално отглеждане на хибрида MON810;

Отбелязвайки, че въвеждането на ГМО култури е форсирано от частния сектор, чиито интереси за развитието и маркетинга на ГМО са по-големи отколкото оценката за потенциалния риск за биоразнообразието, здравето на хората и животните, както и пренебрегването на правата на човека и в частност земеделските производители;

Отчитайки факта, че вече 6 страни в Европа са забранили MON810 и други 6 имат тотална забрана за отглеждане на ГМО култури или и други хибриди, освен MON810;

Имайки предвид нарастващите научни доказателства и изследвания, а именно:
• МОН810 не убива само целевия вредител (стъблопробивач), но и други организми, като ларвите на калинката, малки водни организми и пеперуди. Това води до отрицателно въздействие по хранителната верига нагоре и към други по-големи организми.
• Изследване в Люксембург показва, че полените на MON810 могат да се разпространяват на много по-голямо разстояние, отколкото се смяташе досега;

Отчитайки нарастващата загриженост на политиците от страните-членки на ЕС, а именно:
• На 2 март 2009 Съветът на Министрите на околната среда отхвърли предложението на Европейската комисия за отмяна на националната забрана на МОН810 в Австрия и Унгария.
• На 4 декември 2008 Съветът на Министрите на околната среда подчерта възможността за вземане на ограничителни мерки, включително и забрана, за да се осигури опазване на биоразнообразието в чувствителните системи и/или в региони със специфични агрономически и екологични характеристики;

Отчитайки конкретните условия за България като:
• Царевицата е широко разпространена култура в страната и е особено важно опазването на не-ГМ полета – конвенционална и биологична царевица.
• Последни данни сочат повече от 50 м разпространение на царевичният прашец.
• Няма данни за увеличено заплевеляване в България при царевицата и конвенционалните средства за борба с плевелите дават добри и сигурни решения за проблема;

Коалиция «За да остане природа в България» предлага на българското правителство да приложи и в нашата страна предпазната клауза по чл. 23 на Директива 18/2001 и се присъедини към 6-те страни, членки на ЕС със забрана на царевичния хибрид МОN 810.



# 175
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 317
tefterche - аз по-горе писах: на първо четене не е минал, но сега е на второ раздаване на картите по комисиите. Работата е на кантар, честно казано, зависи какъв /колко/ коз ще изкарат Монсанто!

Боже, стискам палци и дано повече хора се поинтересуват. Какво още може да се направи, кажете?
Вчера, ровейки мрежата в един труд на жена от Кеймбридж открих , че в България се произвеждат ГМО с комерсиална цел от 2000-та година.
Не ми се мисли какво става.
И малко офф-топик, вчера си купувам от рекламирания боб на Крина и откривам,че е произведен в Аржентина, един от големите производители и износители на ГМО...И да беше само той....

# 176
  • Мнения: 2 719
 Понеже имам малко повече време сега, а и дискусията започва да върви в правилната посока, ще ви досадя с един малко по-дълъг пост и предварително благодаря на прочелите го Hug
 Когато в студентските ми години започна картирането на регионите, които да влязат в Натура 2000, имах честта отблизо да следя процеса.Поради липса на кадри на държавно ниво всичко бе възложено на неправителствени организации и млади учени.Смея да твърдя, че работата бе свършена на ниво и по спомени беше предложено да защитим 41% от територията на страната.На пръв поглед това е сериозна цифра, но тя напълно отговаря на доста богатото биоразнообразие на България.Пак по спомени, мисля, че само Португалия или Испания имаха повече.Това бе предисторията, а останалите събития сигурно си спомняте.
 Предложението за защита на 41% от територията бе отхвърлено с решителния глас на тогавашния Декан на Биологически факултет(нечувано!) и без оглед на научни критерии бяха извадени "апетитни" територии.Тогава студентите от БФ организирахме подписка и протести, но уви на законодателно ниво нищо не се промени.Самата аз взех участие в първите протести.
 Колегите и съмишлениците бяха пълни с ентусиазъм и с абсолютната вътрешна увереност, че "така трябва".Поради липса на опит и недостатъчно обмисляне бе създадено едно противопоставяне между протестиращи и общество.Акциите бяха нестандартни-младежи по пижами, нарисувани цветя...ентусиазъм.Само дето голяма чат от обикновените хора ни сметнаха за пълни откачалки и масата не взе присърце идеята.
 Това, което направи правителството тогава бе удобно да си мълчи по темата.Смея да кажа, че 90% от населението не разбра какво е Натура 2000 и съответно се уплашиха, че по някакъв начин земите им ще бъдат отнети.И имаше масови протести ПРОТИВ тази чудесна програма.
 Вие сте на път да повторите същата грешка.Тук е момента да си призная, че аз всъщност силно подкрепям каузата ви, но съм категорично против представянето и в такъв вид.НАЛОЖИТЕЛНО Е да се предизвика дебат, медиен и всякакъв по темата.Не с емоции, а с мисъл.Невежеството и неинформираността на населението са факторите,които улесняват прокарването на корпоративната политика.
 И ако не се постигне друго, то изписването на съдържанието на ГМО на всяка една опаковка е абсолютно задължително!

# 177
# 178
  • Мнения: 644
Хеликаза, първата част ми беше много интересна, а с долната съм много съгласна:
Тук е момента да си призная, че аз всъщност силно подкрепям каузата ви, но съм категорично против представянето и в такъв вид.НАЛОЖИТЕЛНО Е да се предизвика дебат, медиен и всякакъв по темата.Не с емоции, а с мисъл.Невежеството и неинформираността на населението са факторите,които улесняват прокарването на корпоративната политика.
 И ако не се постигне друго, то изписването на съдържанието на ГМО на всяка една опаковка е абсолютно задължително!
Не забелязвам, за съжаление особен интерес в медиите към темата. Sad Освен тук -там в нета.
За телевизиите и вестниците тази тема не съществува, като че ли.

 А за изписването на етикетите, дори е редно за всички продукти от животиннски произход (меса, яйца, млека, сирена) да е ясно дали са от животни хранени с ГМО.

# 179
  • Мнения: 212
Колегите и съмишлениците бяха пълни с ентусиазъм и с абсолютната вътрешна увереност, че "така трябва".Поради липса на опит и недостатъчно обмисляне бе създадено едно противопоставяне между протестиращи и общество.Акциите бяха нестандартни-младежи по пижами, нарисувани цветя...ентусиазъм.Само дето голяма чат от обикновените хора ни сметнаха за пълни откачалки и масата не взе присърце идеята.

Вие сте на път да повторите същата грешка...

Хеликаза, поздравявам Ви с ентусиазма Ви и този на колегите Ви. Това, което сте написала по-горе обаче, е много, много важно и аз го повтарям неуморно в най-различни теми, в които участвам.
За дадена кауза или промяна е необходима широка обществена подкрепа. За да бъде привлечено обществото, фактите трябва да се представят по най-честния, задълбочен и обективен начин, да се избягват всякакви крайности и да се привличат експерти в дадената област. Крайностите сериозно отблъскват мнозинството от хората и в крайна сметка поради това добри начинания избягват от фокуса на обществения интерес.

[off]Хеликаза, погледнах какво пише за "Натура 2000" в българската Уикипедия и там има една снимка на група от хора. От тогавашния протест ли е?[/off]

И ако не се постигне друго, то изписването на съдържанието на ГМО на всяка една опаковка е абсолютно задължително!

Ето това е нещо изключително важно, което напълно подкрепям!

Общи условия

Активация на акаунт