Консултации с адвокат / темата на tais

  • 121 335
  • 1 005
  •   1
Отговори
# 735
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Добър ден! Искам да попитам кое се води адрес по местоживеене на детето? Става дума за малко бебе, родено в София. Аз /майка му/ по лична карта живея в София и не съм сменяла адреса си чрез нова адресна регистрация или нещо подобно. Бащата пък живее в друг град. Двамата сме живяли заедно в трети град, където е и моят личен лекар, ако има значение. Доколкото разбирам, ако се прибегне до определяне на режим за виждане на детето, то се прави от съда по местоживеене на детето, нали? Може ли бащата без подпис на майката да смени адреса на местоживеене на детето, без тя да знае?
Също така искам да попитам, ако се стигне до развод НЕ по взаимно съгласие, може ли причината ми да е факта, че местоживеенето на бащата не е перспективно за мен и детето, а той отказва при наличие на имоти /на моето семейство/ в големи населени места да живеем там. Ако искам делото да се води в София, как да процедирам? Аз съм от София, а не искам делото да се води в неговия град поради опасение, че там може да има влияние върху съдебното решение. Нямаме обща собственост, нито общ бизнес. Борбата ще бъде за детето. До този момент той не е полагал никакви грижи за него, вижда го рядко. Може би въпросът ми звучи тъпо, но не можах да го формулирам по-добре, за което се извинявам.
Както сама казвате, детето живее при Вас, т.е. там е и неговото местожителство.
Тези доводи, аз не бих използвала в съда.

# 736
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте!
Незнам дали въпроса ми е за тук,но пък не се  сещам за друго място ,където мога да попитам.
Дъщеря ми  танцува в ансамбъл и ще пътува в чужбина.Какво е необходимо да извади баща й,с когото сме разведени. Дали може въпросния документ  да е безсрочен ,за да не се налага да се вади всеки път ,когато предстои пътуване.(ако е съгласен,разбира се).

В тази връзка да попитам  -  трябва ли и двамата родители да присъстват при подаване на документите за паспорт.Как,ако сме разведени и живеем в различни градове?Или има пълномощно от единия родител?
Моля ,кажете ми всичко ,което трябва да подготвя?

За паспорт- при подаването и двамата.
За декларация- да, може и да е безсрочна.

# 737
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте,
Искам да попитам мога ли да имам някакви претенции по отношение на времето, в което БНД прекарва с детето при следния проблем - вместо да му обръща внимание и да прекарва времето с него, той го оставя на новата си приятелка и не стои с тях, а си върши работа, понякога часове наред.
Нямам нищо против, даже предпочитам да го оставя при бившата свекърва, защото го обича и знае как да го възпитава например, но смятам че не е в полза на детето да бъде само с някаква нова кака.
На практика - не.

# 738
  • Мнения: 910
Здравейте, въпроса ми е следния
Какъв е срока за плащане на държавните такси по развода.
И от кога тече този срок-От датата на получаване на решението, или от датата на издаване.
и още, ако решението е при адвокатката, тече ли този срок. Попаднах на крайно некоректна адвокатка. Разчита на това да ме срещне на улицата за да ме уведоми и сега пък ме и заплашва че ще ми издадат изпълнителен лист.
Мога ли да си взема препис от деловодството и повече да не се занимавам с нея.
Три месеца я чакаш да препише едно споразумение, платих и хонорара и в крайна сметка едно толямо нищо.

# 739
  • Мнения: 448
Здравейте, въпроса ми е следния
Какъв е срока за плащане на държавните такси по развода.
И от кога тече този срок-От датата на получаване на решението, или от датата на издаване.
и още, ако решението е при адвокатката, тече ли този срок. Попаднах на крайно некоректна адвокатка. Разчита на това да ме срещне на улицата за да ме уведоми и сега пък ме и заплашва че ще ми издадат изпълнителен лист.
Мога ли да си взема препис от деловодството и повече да не се занимавам с нея.
Три месеца я чакаш да препише едно споразумение, платих и хонорара и в крайна сметка едно толямо нищо.

Отиди в съда, намери решението, плати си ДТ на касата и си вземи оригинал.

# 740
  • Мнения: 910
А начислява ли се лихва върху тези такси

# 741
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Момичета, не знам дали е обсъждано, но имам следната питанка - при плащане или неплащане на издръжка за дете след развода отпаднала ли е давността от 1 година, в която попечителят на детето може да съди другата страна за неизплатени издръжки?( не знам дали ясно се изразих - става въпрос за това, че преди можеше да се подаде иск за изплащане на издръжката максимум 1 година назад от датата на завеждане на иска, а сега май вече няма такъв срок).

# 742
  • Мнения: 2 931
Момичета, не знам дали е обсъждано, но имам следната питанка - при плащане или неплащане на издръжка за дете след развода отпаднала ли е давността от 1 година, в която попечителят на детето може да съди другата страна за неизплатени издръжки?( не знам дали ясно се изразих - става въпрос за това, че преди можеше да се подаде иск за изплащане на издръжката максимум 1 година назад от датата на завеждане на иска, а сега май вече няма такъв срок).

     Ясно се изрази, Пани. Тази една година назад се изчислява от сегашния момент. Ако подаваш молбата днес, а развода е приключил преди три месеца, ще можеш да си предявиш иск за издръжка за минало време за периода от 31.03.2010 г. до датата на присъдената издръжка с решението за развода /например 15.01.2011 г./ Ако от развода е минало повече от година, вече нямаш възможност.
     За предявяването на този иск няма значение дали присъдената с решението за развода издръжка е плащана.

# 743
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
Момичета, не знам дали е обсъждано, но имам следната питанка - при плащане или неплащане на издръжка за дете след развода отпаднала ли е давността от 1 година, в която попечителят на детето може да съди другата страна за неизплатени издръжки?( не знам дали ясно се изразих - става въпрос за това, че преди можеше да се подаде иск за изплащане на издръжката максимум 1 година назад от датата на завеждане на иска, а сега май вече няма такъв срок).

     Ясно се изрази, Пани. Тази една година назад се изчислява от сегашния момент. Ако подаваш молбата днес, а развода е приключил преди три месеца, ще можеш да си предявиш иск за издръжка за минало време за периода от 31.03.2010 г. до датата на присъдената издръжка с решението за развода /например 15.01.2011 г./ Ако от развода е минало повече от година, вече нямаш възможност.
 
     За предявяването на този иск няма значение дали присъдената с решението за развода издръжка е плащана.
Обаче май са променили закона. Попечителят на детето може да има претенции за издръжка от излизането на решението за развода, независимо дали е минала 1, 5 или 7 години  ooooh!. Малко е абсурдно това.
П.С.
 Как така няма значение дали е плащана издръжката?! Нали всъщност за това се подава жалба - за неизплатена издръжка?!

# 744
  • Мнения: 2 931
     Не са го променили Пани. Има разлика между присъдена издръжка, и такава която не е присъдена. Изглежда все пак не съм те разбрала.
     Ако се интересуваш дали може да се търси присъдена с решение издръжката, чрез съдия изпълнител, която не е плащана и са минали няколко години - да може. През целия период решението е действало. Между родители и деца давност не тече, докато децата са непълнолетни. Но текат лихви. Така, че от първата посочена дата в решението могат да се търсят присъдените суми. Давност ще започне да тече чак когато детето навърши пълнолетие.
      Изразът "издръжка за минало време" означава друго: ако съм живяла разделена с бащата на детето си, да речем три години, и не съм го съдила никога за издръжка, и не съм се развеждала с него, т.е. нямам никакво съдебно решение за издръжка, мога да заведа дело днес, и да търся суми най-много за една година назад, считано от днес.
      Това което съм написала, че плащането няма значение, не касае случаите на вече присъдена издръжка. Ако те интересува, ще обясня.

# 745
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Вероятно и аз не съм обяснила за какво иде реч  Crazy. Има издадено решение за размера на издръжката. Плащана е. Не са изплатени само няколко от последните месеци ( по една или друга причина - не ми се навлиза в подробности). Има бележки за изпращани пощенски записи за последните две години, а преди това издръжката беше давана на ръка. Предполагам, че " отмъщението" ще е да се изиска издръжка от излизането на решението  до момента ( 6г.) ( макар че вече веднъж е платена, но няма с какъв документ да се докаже, че е дадена).

# 746
  • Мнения: 2 931
     Лоша работа. Ще ти трябва адвокат. Ако разполагате със свидетели, че сте плащали през изминалите години, за които нямате документ, може да водите дело, с което да оспорите вземането за стария период.
    За периода, за който разполагате с документи, трябва да ги представите пред съдия-изпълнителя.
    Ако не възразяваш, ще ти пратя ЛС.

# 747
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Благодаря!
 Ако наистина се стигне до такива глупости - ясно, че ще наемем адвокат. Свидетели има. Лично аз съм носила издръжка на място - от моята заплата  Crazy. Никога не съм мислела, че може да се стигне до тук. Грозна работа! Жалко за детето! То ще страда най-много  Sad, а моето ще тъгува за кака си. Ужасни отношения!

# 748
  • Мнения: 910
Здравейте, искам да попитам за следното. Нямам проблем относно изплащането на издръжката за сега, но с бившия ми съпруг се разбрахпме да направим минаването на издръжката му на ведомост.Т.е. да му я удържат от заплатата, и да я превеждат по моята банкова сметка. Какъв е редът и можем ли ние сами да свършим тази работа?

# 749
  • Бургас
  • Мнения: 1 649
     Не са го променили Пани. Има разлика между присъдена издръжка, и такава която не е присъдена. Изглежда все пак не съм те разбрала.
     Ако се интересуваш дали може да се търси присъдена с решение издръжката, чрез съдия изпълнител, която не е плащана и са минали няколко години - да може. През целия период решението е действало. Между родители и деца давност не тече, докато децата са непълнолетни. Но текат лихви. Така, че от първата посочена дата в решението могат да се търсят присъдените суми. Давност ще започне да тече чак когато детето навърши пълнолетие.
      Изразът "издръжка за минало време" означава друго: ако съм живяла разделена с бащата на детето си, да речем три години, и не съм го съдила никога за издръжка, и не съм се развеждала с него, т.е. нямам никакво съдебно решение за издръжка, мога да заведа дело днес, и да търся суми най-много за една година назад, считано от днес.
      Това което съм написала, че плащането няма значение, не касае случаите на вече присъдена издръжка. Ако те интересува, ще обясня.

Каква е тази давност? Означава ли че детето , когато навърши 18 г на бащата му се опрощават всички издръжки които не е плащал от датата на решението?

Общи условия

Активация на акаунт