Здравословно хранене за децата - 3

  • 101 780
  • 1 446
  •   1
Отговори
# 1 215
  • Мнения: 747
За солетите: Всеки може да прочете съдържанието отзад и да си провери Е-тата в нет; дажи и да няма сол, агетът за залатистата коричка не е нещо което бихме искали да ядем дори ние. Има и без този агент, но пък с мазнина, също не е добър вариант.


Вярно, че на разградските солети има някакво ново Е - глазиращ агент, сега погледнах, доскоро като че ли го нямаше. Всъщност скоро не бях купувала, може и от по-отдавна да е. Ще проверя в магазина на детския им вариант дали го има

А за снаксовете - много съм бясна на едната фирма. Направили са и подаряват книжка за стикери, като във всяка опаковка са сложили по един.  И така децата се връзват да купуват. Синът ми покрай съседчетата се запалил и беше решил да си купува, голям спор настана вкъщи /той вече си пазарува сам/. Накрая измислихме решение - взема стикерите от съседчетата, като си купят пръчици /те вече са големи и не ги ползват/. Аз и на тях им обяснявах, но нищо не им влиза в главите. Хвалеха ми се единия ден, че те вода не пиели, а само газирани безалкохолни, но от тези евтините, с аспартама. Настръхна ми косата, ужас. Обяснявам им аз, те ми се смеят и се чувстват горди даже от това.

# 1 216
  • Мнения: 179
Аз също смятам, че трябва да се забрани внасянето на торти и други боклуци за рожден ден! Хубав празник с приятелчета не винаги означава торта или Макдоналдс, но за повечето ми познати е точно това. Понякога закуската в градината е филийка с колбас. Не смятам, че това е правилно.
Също съм за забрана на рекламиране на "боклуци" по тв или влагането на играчки вътре с цел покупка, включително неперстанните игри на данонино.
А относно възпитанието на децата да ядат правилна храна-ами наистина сега на 3 години виждам кака вече само не иска да яде определени храни. И да, колкото и да е чудно за някои-вече само отказва да яде торта, желирани бонбони и прочие. А от "обикновени" солетки такъв обрив получи, че не ми се говори...Хомеопатът при последната среща коментира, че в обикновения хляб има 5 Е-та, а във франзелата и земела 17 Е-та #2gunfire
Със сигурност готвенето на нормална храна не винаги означава безумно скъпи продукти или пък тотална крайност. Много неща зависят от нас като родители, много е лесно да се измъкваме с "Такива са времената, вече няма истински храни и т.н."
За едно познато дете, което в 10 часа ядеше желирани бонбони, майката каза съчувствено-Ами, да похапне поне това, че сутринта нищо не искаше да закусва Shocked

# 1 217
  • Мнения: 1 849
Мег, стават солетки с шприц/пош. Пълниш от тестото и правиш черта, фигурка или кръгче  Peace Печеш в загрята фурна или сушиш.

Хомеопатът при последната среща коментира, че в обикновения хляб има 5 Е-та, а във франзелата и земела 17 Е-та #2gunfire
Затова все по-често хората приготвят хляба си вкъщи, особено в чужбина. Така поне знаеш какво има вътре, дали ръженото брашно е такова или оцветител и набухвател  Close

# 1 218
  • Мнения: 3 869
Мег, стават солетки с шприц/пош. Пълниш от тестото и правиш черта, фигурка или кръгче  Peace Печеш в загрята фурна или сушиш.

Сърдечно ти благодаря за идеята!!!   bouquet Просто не ми е хрумвало....

# 1 219
  • Пловдив
  • Мнения: 40 776
Дайте рецепти та и аз да пробвам,моля! Wink

# 1 220
  • София
  • Мнения: 201
Следя си ви редовно, макар и да не пиша.

За последните разговори за детските градини и храните там и не само там,
искам само да споделя, че макар и повърхностно е факт, че финансовият фактор има основно роля.
Има и био детски кухни, има и частни градини, магазини с естествени продукти, има и варианти,
но за съжаление цената им е определяща. Или поне за мен и съм сигурна за повечето семейства засега.
Ако имах възможността детето ми нямаше да тръгва на ясла, или ако тръгне ще го запиша в частната през две преки, където има само 5 деца в група, но...не мога да си позволя. Не мога да си позволя и да не работя.
Макар и парадокс, бедните се хранят повече, и то с храни, в които последната съставка всъщност само става за ядене.
ВИнаги има начини, но за съжаление не е само въпрос на избор и решение и то в сегашните условия.

Иначе да, торта зашо да не се внесе и да няма празник,
нека се внесе....пък кой каквато реши ще я направи...сурова, зеленчукова, с крем или без.


----
без да се отвличам влизам за да кажа за машините -преси за паста,
Мег,
продават в големия китайски магазин до Женски Пазар в Сф.
Знам защото се купуват и от тези, които работят с фимо(полимерна глина).
Някои от момичетата поръчват и от ибей, и като се съберат им излизат на много прилична цена.

Но май идеята с пош-а е добра. и то много. ДОри и без пош с найлоново пликче  с дупчица става.

В тази връзка, сподели ми някоя рецепта за солетки!

# 1 221
  • Мнения: 3 869
Благодаря, МаЛе  bouquet
Мъжът ми е на тема суши, та съвсем скоро ще го посещаваме този магазин и ще видя дали ще ми хванат око пресите там. Аз не съм фен на пастата и ме блазнят други приложения на уреда - като спагети от тиквички Simple Smile

Рецептата за солетките е съвсем проста и търпи промени според вкуса:
- пълнозърнесто брашно
- брашно от амарант (на мен ми е специфично на вкус и обикновенно е до 1/3 от цялото количество брашно)
- морков, накълцан на ситно в кухненски робот или настърган
- червена чушка, накълцана на ситно (оранжевото и червеното придават същият златисто кафяв цвят на готовите солетки като на пакетираните)
- подходяща сол (може и без нея)
- малко мазнина (ползвам кокосово масло)
- зелени подправки на вкус (често ползвам риган в тази комбинация), може и без тях
Размесвам сухите съставки (брашната, солта, подправките). Отделно смесвам влажните (зеленчуците и мазнината) и пасирам до гладка смес. Прибавям пасираното към брашната и размесвам до получаването на средно-меко тесто. Ако е необходимо добавям по мъничко вода при месенето. Разточвам на тънак клой, режа на ленички и ги усуквам.
Може да сложи и сода, зада бухне повече.
За шприца сигурно ще трябва да е по меко тестото...
Може и с зелена чушка да се наплави или с маслини - само цветът ще е различен
Както и със всякакви брашна, важнот ода не е еднородно..

# 1 222
  • Мнения: 2 641
Вери, писах по рано от телефона а от там и на латиница не е много удобно. Благодаря ти за подкрепата! Hug

Не предполагах че такъв дебат ще породи поста ми.

Мег, зная за частните градини, в нашият град обаче няма такава. Май само една подобна на ДГ която е с 8 деца на различни възрасти и мъжът ми каза категорично НЕ. Според него това не е нормална среда за детето ни. Иначе моя избор е Монтесори само дето нямаме наблизо.

Сега си мисля дали да не плащам на учителки и лелки в плик за да не го карат да яде от общата храна, да мога да внеса храна....

А за социализацията по градинките...не, благодаря - пълно е с толкова агресия и боклукчава храна там че не ми се говори. Peace

# 1 223
  • София
  • Мнения: 201
Meg! мерси:))

предполагам, че мога да импровизирам и с други брашна и подправки, но какво горе-долу е съотношението сухо с течно.
Аз правя различни соленки(както им викахме преди), но за солетки ми иска да са по-хрупкави и незнам как да го докарам така.

Мерси пак.

Ако харесаш преса, пиши, дано и да има налични, че момичетата с глината казват, че бързо свършват.И май е 1вид
И аз за други приложения искам и те са далеееч от храната въобще:)

# 1 224
  • Пловдив
  • Мнения: 40 776
Вери, писах по рано от телефона а от там и на латиница не е много удобно. Благодаря ти за подкрепата! Hug

Не предполагах че такъв дебат ще породи поста ми.

Мег, зная за частните градини, в нашият град обаче няма такава. Май само една подобна на ДГ която е с 8 деца на различни възрасти и мъжът ми каза категорично НЕ. Според него това не е нормална среда за детето ни. Иначе моя избор е Монтесори само дето нямаме наблизо.

Сега си мисля дали да не плащам на учителки и лелки в плик за да не го карат да яде от общата храна, да мога да внеса храна....

А за социализацията по градинките...не, благодаря - пълно е с толкова агресия и боклукчава храна там че не ми се говори. Peace

Явно и ти не живееш в БГ,нали?!Или греша...
Но това за" плащането в плик на лелките"...направо ме втрещи!!!Като се замисля щом предлагаш тоя вариант  явно си в БГ! Wink А ако /дано не/ се намери някой да ти го позволи... Shocked

# 1 225
  • Мнения: 3 869
Всеки сам си търси и избира алтернативи за ДГ. За някои евентулано и водене след закуска, взимане за обяд и прибиране преди следобедната такава също би бил вариант.
Честно казано не разбирам защо ХЕИ следат на 4 какво влиза в ДГ, а за училищата няма никакви ограничения по отношение на внасянето на храна. Каква е разликата межде деца на 6 г. и деца на 7 г. по отношение на обеда/закуските...
И след като частните ДГ приемат внасянето на храна от родителите, заначи всичко е въпрос на вътрешна организация и контрол, а не веждесъщи забрани от ХЕИ...

МаЛе, ако се сложи сода и поречко различни брашна се получава по-шуплесто тесто, т.е. ще станат по-хрупкави. Ама все са си хрупкави, просо са по-плътни от пакетираните. Количествата ги определям като видя какво излиза от зеленчуците - зависи колко е голям моркова и чушката. Среден морков и средна чушка (с ок 2 сл мазнина) поемат ок. 250-300 гр. брашно плюс малко вода. А това си е голямо количество за солетки (поне при нас Wink) Слагам ги на 150С в минифурната, а в голямата с вентилатор на 140С и чакам доката хвата пубав цвят, което е много бързо при тези размери..

Последна редакция: пт, 17 сеп 2010, 16:22 от Meg!

# 1 226
  • Мнения: 5 713
В нашата градина също не дават вафли,кроасани и т.н. И ма поне 1 седм. овесени ядки,плодове също!А ...неможах да разбера кое е вредното при солетите,че някой ги спомена?


Зависи от солетите. Обикновените разградски например само солта и консервантите са им кусурите, но другите са с гадния глутамат овкусени.
А за кроасаните - не съм от майките, които стриктно ограничават децата, давам и шоколад, и сладичко в разумни количества, но кроасаните ги недолюбвам и избягвам. И изобщо всичко, съдържащо маргарин. Ето затова: http://www.aktivnipotrebiteli.bg/?p=722.



Е,да де и аз това казвам,но мамите "по-горе" не могат да ме разберат!!!Както и да е!Много Ви се радвам как успявате с толкова малки деца 2-3г....да ги учите на такъв "ред"!

 Peace

Ми явно взаимно не можем да се разберем. Така да бъде.
Защо си мислите, че като чисто и просто не се яде нещо, не се внася у дома е лишаване, строг ред, стриктно ограничаване и забраняване?
Няма нищо подобно...

Не черпя случайни деца с храна. Не искам и чужди хора да черпят моите. Всъщност този ритуал тук не е разпространен.

Жабче, специалните хранения си имат специални теми.  Wink

Честно казано не разбирам защо ХЕИ следат на 4 какво влиза в ДГ, а за училищата няма никакви ограничения по отношение на внасянето на храна. Каква е разликата межде деца на 6 г. и деца на 7 г. по отношение на обеда/закуските...
Лично аз въобще не съм сигурна в контрола на ХЕИ. Мисля си, че е по-скоро оправдание на възпитателките/лелките.

Нивеа, разбрахме се.  Hug

И предлагам да сме по-внимателни с критиките.

Последна редакция: пт, 17 сеп 2010, 18:27 от Вери

# 1 227
  • Мнения: 747
В нашата градина също не дават вафли,кроасани и т.н. И ма поне 1 седм. овесени ядки,плодове също!А ...неможах да разбера кое е вредното при солетите,че някой ги спомена?


Зависи от солетите. Обикновените разградски например само солта и консервантите са им кусурите, но другите са с гадния глутамат овкусени.
А за кроасаните - не съм от майките, които стриктно ограничават децата, давам и шоколад, и сладичко в разумни количества, но кроасаните ги недолюбвам и избягвам. И изобщо всичко, съдържащо маргарин. Ето затова: http://www.aktivnipotrebiteli.bg/?p=722.



Е,да де и аз това казвам,но мамите "по-горе" не могат да ме разберат!!!Както и да е!Много Ви се радвам как успявате с толкова малки деца 2-3г....да ги учите на такъв "ред"!

 Peace

Ми явно взаимно не можем да се разберем. Така да бъде.
Защо си мислите, че като чисто и просто не се яде нещо, не се внася у дома е лишаване, строг ред, стриктно ограничаване и забраняване?
Няма нищо подобно...



Всъщност идеята ми в този пост е точно обратната на това, което се е разбрало. Исках да кажа, че не съм толкова сериозен последовател на здравословното хранене, както повечето хора в тази тема, но и за мен кроасаните не са добра храна.  Вери, нямам намерение да критикувам теб или някой друг, просто си разбрала думите ми по друг начин, под "стриктно ограничават децата" имам предвид от junk food, не от видове храна.  Peace Аз използвам бяла захар, като приготвям десерти на дечицата, затова не се слагам към ограничаващите.

# 1 228
  • Kyustendil
  • Мнения: 100

При нас например сме се разбрали всеки ден да се носят плодове от родителите (редуваме се) и в 10 часа се дава на децата по някакъв плод. Например 1/4 ябълка (круша) или 1/3 банан или чепка грозде се пада на дете, не е нещо което да затормози обяда - в 12.30 часа, а даже възбужда апетита. Правим го и защото сутрин голяма част от децата почти не закусват и към 10 часа са си много гладни. А от градината не са длъжни да осигуряват плодове за децата. А и за плодове ХЕИ няма забрана.
Положителното е, че доста деца, които иначе не ядат особено плодове са им харесали и искат и вкъщи така  Simple Smile


Страхотна идея, ще я предложа в и нашата ДГ! Благодаря, че я сподели!!!

# 1 229
  • Мнения: 9 052
В нашата градина също не дават вафли,кроасани и т.н. И ма поне 1 седм. овесени ядки,плодове също!А ...неможах да разбера кое е вредното при солетите,че някой ги спомена?


Зависи от солетите. Обикновените разградски например само солта и консервантите са им кусурите, но другите са с гадния глутамат овкусени.
А за кроасаните - не съм от майките, които стриктно ограничават децата, давам и шоколад, и сладичко в разумни количества, но кроасаните ги недолюбвам и избягвам. И изобщо всичко, съдържащо маргарин. Ето затова: http://www.aktivnipotrebiteli.bg/?p=722.



Е,да де и аз това казвам,но мамите "по-горе" не могат да ме разберат!!!Както и да е!Много Ви се радвам как успявате с толкова малки деца 2-3г....да ги учите на такъв "ред"!

 Peace

Ми явно взаимно не можем да се разберем. Така да бъде.
Защо си мислите, че като чисто и просто не се яде нещо, не се внася у дома е лишаване, строг ред, стриктно ограничаване и забраняване?
Няма нищо подобно...



Всъщност идеята ми в този пост е точно обратната на това, което се е разбрало. Исках да кажа, че не съм толкова сериозен последовател на здравословното хранене, както повечето хора в тази тема, но и за мен кроасаните не са добра храна.  Вери, нямам намерение да критикувам теб или някой друг, просто си разбрала думите ми по друг начин, под "стриктно ограничават децата" имам предвид от junk food, не от видове храна.  Peace Аз използвам бяла захар, като приготвям десерти на дечицата, затова не се слагам към ограничаващите.

ами много добра идея си имаш  Hug за какво спориш? всеки в тази тема си има своя идея. Няма ни единствена правилна идеална теория за хранене.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт