Здравословно хранене за децата - 3

  • 101 779
  • 1 446
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 7 803
Soleil*, не си единствената  Wink аз нямам време да се обърна, само това ми липсва  Crazy

# 286
  • Мнения: 1 725
Soleil*, благодаря ти. Женското биле (или сладък корен или сладник, на англ. Glycyrrhiza glabra или licorice/liquorice) го поразучих наскоро - покрай кръвногруповите диети, много добра билка се води за моята, Б, кр.група. Но също така помага при простудни заболявания. Има и такива аюрведични таблетки за гърло /смучене/.
А да те питам сред закуските споменаваш за крем ядки+банан. Други подробности има ли или е просто така: някакви ядки - бадеми, орехи, лешници и т.н. + банан и може би малко течност. Или може би първо се прави ядковото мляко и после са разбива с банана? В случая липсва зърнената част - не е желателно да се добавя киноа, примерно, според разделното хранене имам предвид?
Аз не разбрах какво точно имате предвид във връзка с водата от накисването - зеленчуците се накисват във вода, преди готвенето ли? Това нали се прави точно с цел да се разтворят част от нитратите. В смисъл, аз не зная дали се прави и с друга цел? А печен омлет на тиган как се прави? Аз по принцип яйцата ги ям като панагюрски, с някои разлики - оставям жълтъка по-рохкав, а червен пипер не запържвам - само заливам със зехтин и къри, а киселото мляко си е разбито с чесън, разбира се, къде без него в панагюрски яйца. Heart Eyes
jabata_dil, да, сигурно има запознати хора, просто специализирани фирми, които да може да се извикат и да изследват въздуха, примерно, също и този разтвор, за който спомена при заразени стени - тук май не се престарават така, може би защото няма голямо търсене на такива услуги, някак самите потърпевши не са достатъчно информирани за сериозността на проблема. Наистина основно на майстори с опит в това може да се разчита. Но имам надежди за тази фирма, която предлага тези специални допълни устройства към дограмите. Осигуряват и специалист за консултация на място в самото жилище, за което дори не се плаща, доколкото разбрах.

Последна редакция: чт, 11 фев 2010, 01:12 от desi_sunshine

# 287
  • Мнения: 19 297
Разбивам ядки на сухо в блендера, после слагам банан и ванилия или канела и добавям вода колкото да стане на крем. Понякога слагам и малко сусамов тахан (бананът скрива вкуса му). Най-хубаво става с орехи.

Зърнени не смесвам вече със сурови плодове (освен със сушени за подслаждане). Не е добра комбинация и моята госпожица реагира.

За зеленчуците ако ще киснат в студена вода , тогава водата трябва да се хвърли. Но Кана пита ако се варят във водата, дали вече варената вода се изхвърля, защото при варенето също минават нитрати. И аз казвам, че ако правя супа, не хвърлям водата, където са врели. Аз по принцип ако ще ми трябват само зеленчуците, слагам съвсем малко вода и стават като задушени. Имах и решетка някъде за пара, но вече не мога да я намеря Mr. Green Така че почти никога не хвърлям водата Crazy

Омлет й правя от яйце, сирене и дребно нарязан праз. Обърквам всичко и го слагам в един тиган без мазнина. Пробвала съм обаче и в тава с малко мазнина и го пъхам в малката фурничка.
Яйцата по панагюрски във вода ли се правят?

# 288
  • Мнения: 1 725
Ок, ясно ми стана, мерси. За този омлет на тиган - на слаб огън ли трябва да е загрят, как така не загарят без мазнина? Ще взема да пробвам утре с едно яйце как се получава.
При панагюрските се чукват яйцата във вряща вода. От едно предаване на Кухнята на Звездев видях една рецепта с горещи панагюрски яйца, пробвах и понеже съгласно нея се слага и малко мазнина във водата, забелязах, че след това се почиства много по-лесно тенджерата (друг вариант е да се сложи малко оцет, но не помага толкова при чистенето, а и от здравословна гл.точка не съм наясно). Цялата работа е за секунди буквално, според това колко рохки искаш да са яйцата. По-здравословно е по-рохки - жълтъкът, иначе белтъкът веднага побелява.

# 289
  • Мнения: 19 297
На слаб огън трябва (аз включвам на 2), но да те предупредя в зависимост от тигана може да се скъса при обръщането. Тиганът вкъщи  е на Силит, но не знам колко тефлон има. Не е съвсем незалепващ и се налага да обръщам малки парченца и ги препичам. На тефлонов става перфектно, но пък за тефлона в другата тема пишеше кофти неща.
Аз го правя така, защото малката го яде и гледам да използвам  Mr. Green

# 290
  • Португалия
  • Мнения: 3 966
Country Life ,значи за хляба с квас в машината...
Първи вариант-ако ще правиш хляб сутринта,то вечерта си зареждаш в машината 2-3 с.л. квас+малко брашно ,вода и сол,колкото да е на каша
сутринта е заквасено това количество,слагаш си брашно+вода,пускаш програма за месене/при мен е 1ч30мин,от които 1 час втасва/,след което си пускаш програма за правене на хляб/аз пусках 3ч30мин,че ми е най-успешна,но която и да е ще свърши работа,защото всъщност ще има второ месене,и второ втасване ,преди да се изпече/
Втори вариант-ако ще правиш хляба сутрин,пак от вечерта слагаш 2-3 с.л. квас в контейнерчето,но с половината до 2/3 отколичеството брашно и вода за съответната програма,която ползваш.Тука е ръкада пипне...работата.Само от опит/грешка ще разбереш колко да слагаш,защото бухванет  е голямо,и може да е проблем-да прелее примерно.НО!...
на сутринта включваш директно програмата за хляб -без предварително месене,само че ще трябва в процеса на месене да добавиш осанаото количество брашно.


Обяснението е доста оплетено,дано си разбрала Peace
всъщност не е никак трудно,но си трябва няколко опита,за да нагодиш мерките Grinning

# 291
  • Мнения: 1 725
Ммм, супер звучи за омлета - ще пробвам, но си мисля за извара, вместо сирене. И веднага да питам - защо се води по-здравословна изварата от сиренето? Само заради по-ниската масленост, по-малко или никак сол или и нещо друго? А всъщност за малки деца по-нискомаслените млечни продукти ли се препорчват, също както и при възрастни, според повечето източници, на които съм попадала (но в случая говоря за масови източници, а алтернативна информация по въпроса не съм чела)?

# 292
  • Португалия
  • Мнения: 3 966
по официалните източници съм срещала,че не се дават нискомаслени млечни до 2 г   Peace
за изварата-понеже при захранване се предполага,че е неясно дали има АБКМ-затова с извара да се почне,че е по-малкото зло  newsm78

# 293
  • Мнения: 1 725
Аз си разсъждавам сега тука едно-друго и може да ми се смеете, но ще кажа. Като ги сложиш на кантара, сиренето и изварата, по положителни качества може и да имат някаква разлика в качество и количество на протеини, минерали и т.н., но пък в отрицателните, мисля, сиренето бие повече изварата, затова като краен резултат, тя излиза по-полезната, т.е. липсват и евентуалните негативи на сиренето. Rolling Eyes

# 294
  • Мнения: 5 713
Жабата, ние нямаме къща с двор. Слушаме разкази на други, които вече са се опитали нещо да направят. Примерно да си отгледат краставица и домат. Ми не ставало казват. Ние не сме се пробвали.

# 295
  • Русе
  • Мнения: 11 918
Примерно да си отгледат краставица и домат. Ми не ставало казват. Ние не сме се пробвали.
  Има една тема Органична градина, където някои момичета правят такива опити. Simple Smile
Иначе ние си взехме една къща за вила в район на резерват и там се опитахме да отгледаме нещо между другото, но основно двора е гора и мисля да си запазя вида му. Въпреки, че почвата е варовик и скала предимно, доколкото мястото не е било обитавано над 20 години имахме някакъв епизодичен успех, който надали ще е траен.

# 296
  • Мнения: 1 178
Мили дами, днес, 11 февруари, е денят, в който в цяла България започват протести срещу опитите на правителството да прокара пагубен за България и българския народ закон, допускащ разпространение и пускане на пазара на ГМО.

За Чиста земя! Здрава храна! България свободна от ГМО!

София:
14:00 - 17:00 ч.
Площад "Независимост' (карето между Министерски съвет и Президентството)


Пловдив:
16:30 - 18:30 ч
Площад Стефан Стамболов / на Копчетата (до фонтана пред община Пловдив)


Варна:
16:00 - 18:30 ч
Пред областна управа - Варна (ул.Преслав 26)


Русе:
16:00 ч. - тръгване на шествието
Пред "Вазата"


Велико Търново:
13:00 - 15:00 ч.
пред факултета по изобразителни изкуства (срещу централна поща)


ЗАПОВЯДАЙТЕ!  bouquet

Ето и темата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=471795.0

# 297
  • Мнения: 3 066
Честно казано ми се искало да направя органична градинка,но не съм много по земеделието!Имам пресни подправки в градината-розмарин,магданоз,джоджен,копър и до тука стигнах!нямам умения за това,но ми се иска!селото на мъжа ми е до Пловдив и 4 дк градина само мене чака:)ако поискам!Иначе баща му гледа там домати,тиквички ,краставици,зеле,овошки и друг зеленчук като си ходи уикендите ,а баба му ги полива и знам какво какво ядем!иначе за зимата замразявам от тях и имаме още доста!Правим си и оцета,виното,сладката и консервите като знаем то1но какво има в тях!Малко назадничаво ,но полезно!

Последна редакция: чт, 11 фев 2010, 18:24 от tanyatais

# 298
  • Мнения: 7 803
Честно казано ми се еискало да направя органична градинка,но не съм много по земеделието!Имам пресни подправки в градината-розмарин,магданоз,джоджен,копур и до тука стигнах!нямам умения за това,но ми се сика!селото на мъжа ми е до пловдив и 4 дк градина само мене чака:)ако поискам!Иначе бабща му гледа там домати,тиквички ,краставици,зеле,овошки и друг зеленчук като си ходи уикендите ,а баба му ги полива и знам какво какво ядем!иначе за зимата замразявам от тях и имаме още доста!Првим си и оцета,виното,сладката и консервите като занем то1но какво има в тях!Малко назадничаво ,но ползно!
що да е надазничаво, като имаш време и продуктите тъпо би било да не го правиш  Peace аз не мога да си го позволя, щото нямам време да отглеждам, а да купивам плодове и да ги консервирам аз, няма да мога финансово да си го позволя. така че мога само да ти завиждам

# 299
  • Мнения: 1 725
Та въпроса ми е знаете ли дали Сусамовото олио съдържа и трите ненаситени мастни киселини?
Тук има табличка, сусамено олио точно няма, но за сусама пише. Не съдържа омега 3, логично и при олиото няма да има. От 50 % мазнини, които по принцип се съдържат в семето, 40 % ги дават за омега 6, 45 % за омега 9 и 15 % са наситените МК.
Ако някой има подобна табличка за омегите, ще съм благодарна да даде! Но и тази върши работа - отново виждам в колко малко храни, макар и доста концентрирано в някои, се съдържа омега 3. Затова и нарушеният баланс на мазнините, водещ до болести, е винаги в превес на по-голямото количество на омега 6. Разнообразието на храни, богати на омега 3, е стеснено, поне в рамките на храните, потребявани в БГ. Confused  На мен ми свърши рибеното масло и се хващам да си чукна орехи. Simple Smile

Последна редакция: пт, 12 фев 2010, 01:57 от desi_sunshine

Общи условия

Активация на акаунт