Айде отново за 133-то и 32-ро начален курс - мнения

  • 30 110
  • 209
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 13 206
Пускам тема, въпреки, че има подобна на втора страница  Wink
Дъщеря ми ще бъде в 1 клас тази есен. Колебая се между две училища. Едното е 133, а другото е 32-ро. Първо ще напиша критериите се за училището, в което искам да учи детето. Дисциплина и сериозен подход от страна на учителите към уроците. Бих искала и еднакво отношение към децата, в смисъл двойният стандарт във всяка форма да е сведен до минимум. Понеже всички ми казват, намери си учител, аз нямам идея къде да го търся, след като не ги познавам  Wink
Ако може да ми препоръчате учител, който ще поеме наесен първокласници (и за двете училища)
За 133-то четох доста негативни неща. В същото време в директен разговор с родители ми казват, че са доволни. Бих искала в тази тема да пишат само родители, чиито деца в момента са в начален курс, а не ученици завършващи сега училище.

Единствената учителка, която ми е препоръчана за 133-то е Емилия Стефанова.
Ако някой пък се притеснява да обсъжда тук учителите, моля да ми пише на лични.
Благодаря предварително!   bouquet

# 1
  • гр.София
  • Мнения: 4 156
 И аз избирах между тези две училища. Но по стечение на обстоятелствата,първо се кандидатстваше за 133-о и след като спахме пред него (тогава нямаше още въведени критерии за прием) 3 нощи,реших,че не мога да повторя същото и за 32-ро.
 Синът ми е в 4-ти клас. Класна е Пенка Шопова. За мен е много добър човек и учител. По-скоро от старата школа. Е.Стефанова предава по половината предмети на класа "ни". Тя е по-млада,по-дейна,мно-о-ого по-строга. Може би зависи от характера на детето ти. Шопова е подходяща за чувствителни деца. Синът ми е буен  (въобще,целият клас се случи такъв и имахме много проблеми с дисциплината) и сигурно при нея щеше да е по-лесно да го озаптим.
 Не съм съгласна с лошите неща,които се пишат за училището. Никога не съм виждала агресия от големите към малките ученици,училището си има и охрана, и портиер (при който често с часове висят малки деца,дошли по-рано сутрин или чакащи късно вечер родителите си), върху дисциплината много се работи,набляга.Имаме нормален контакт с класната.
 Също и другите две учителки на сегашните 4-и класове ми се виждат добри и съм чувала само добри неща за тях (включително от децата,когато поради болест на класната са били разхвърляни по съседните класове).
 Не виждам снобарщина в училището,нито пък делене на децата.
 Прави ми впечатление,че пишат много трудно високи оценки.

 Ваче,гледам да не пиша в теми за училището,понеже е трудно да спориш с някой,който е убеден в противното. Както и не мога да знам,каква ще е ситуацията в 5-и клас. Чувала съм и лоши неща от родители на деца в училището.
Но моето мнение е добро. Чета темите за другите училища и сравнявам за себе си нещата.
 Ами,личният ми извод е,че  133-о е едно от добрите училища в София.

 ПП В клас са по 22-24 деца (не повече !)
 
 
 

# 2
  • Мнения: 734
133-то не е онова, което беше.
 
Казвам го, за да нямате големи очаквания и после да се разочаровате както стана с мен.

В трети клас, чудесната ни класна напусна.
Сложиха на децата една жена, напуснала (гонена) от няколко училища, с много странни прояви в час. Обучението и дисциплината "отидоха на кино" през първия срок. Наложи се да правим подписки и да спретнем граждански комитет, за да осигурим на децата си адекватен учител и нормален учебен процес. Смениха я, след като направихме пътечка до Инспекторат, защото ръководството ни убеждаваше, че тя е много добра, нищо че не преподаваше голяма част от уроците, а караше децата да си ги четат сами и други подобни. За тези няколко месеца си разделяхме предметите с мъжа ми и в събота преди обяд обяснявахме всички "взети" уроци през седмицата (без руски и музика).

През същата година, в която напусна нашата чудесна класна, напуснаха и още няколко преподаватели от начален курс. Ръководството спретна едни измислени конкурси, набързо и със странен резултат в част от случаите, което доведе до назначаването и на други такива "педагози" като нашата нова госпожа. Учителката на единия първи клас пращала децата за кафе през улицата, ядяла ябълки в час и др. подобни, което накара и тези родители да ходят в инспектората да се оплакват (ръководството на училището не е пожелало да вземе мерки и в този случай - много квалифициран педагог, как така).

В резултат на тези аномалии за четири години детето ми смени четири класни...

Затова пък - учителката ни по руски беше просто чудесна.
Мисля, че и тя вече не работи в училището.

През последните две години нямам наблюдения върху обучението в началния курс, дано нещата са се оправили. Признавам, че след преживяното съм доста скептична.

В среден курс обучението все още е много добро по всички предмети (имам наблюдение върху преподавателите на сина ми).

За много малка част от учителите има значение, кои са родителите, но все пак - дразни, защото несправедливото и нееднакво отношение обърква децата в преценката им кое е редно и кое не. На "еди кой си" му простили, че решавал скришом задачите с елка на контролното, въпреки че не успял да пререши същите задачи без елка. Как да обясня на сина си да не си носи елката на следващото контролно, защото, освен че е нередно, на него няма да му простят, ако го хванат...

# 3
  • Мнения: 2 755
...Понеже всички ми казват, намери си учител, аз нямам идея къде да го търся, след като не ги познавам  Wink
Прави са. От моят скромен опит с "учителките" в ДГ на сина ми и сега с УЧИТЕЛКАТА в ПГ в училище, категорично знам, че догодина ще търсим не подходящото училище, а подходящата учителка. Докато първите го докараха до състояние да намрази детската градина, сегашната му учителка намери точният подход и не само го мотивира да се справя добре с материала, но и да ходи с удоволствие в училище. Днес детето ми каза : "Ох, омръзна ми от почивни дни. Не може ли да ходя на училище в събота и в неделя?".  Laughing
Vache, едва ли ти бях полезна, но от сърце ти желая да имате късмет с първата учителка.

# 4
  • София
  • Мнения: 13 206
blanc, благодаря ти!   bouquet
Един светъл лъч в цялата работа, защото честно казано бях започнала да се притеснявам  Confused
Искам да кажа и какво е детето ми. То е диво, емоционално, чувствително. Трудно се подчинява на правила  Rolling Eyes, в същиото време е по мнение на психоложката в градината едно от 5-те деца с горен праг на интелигентност в цялата градина. Което както се разбра донякъде й пречи, макар да е странно... учителката ни, която е прекрасна жена, педагог по призвание ощр от 1-ва група ми каза, че моето дете е много артистично и че не бива да й подрязваме крилата. В същото време, обаче тя трябва да спазва правила, което е трудно за нея. Самата аз съм затруднена в това как хем да има правила, хем да не се подрязват крилата й. Надявам се да попадне на учител, който да не иска да я слага в рамки, а в същото време да изисква от нея спазването на строга дисциплина. Учителката й в градината е точно такава. Моето дете не бих казала, че е прилежно. Умее да прави много неща добре, много самостоятелна е, иска да е лидер и отстоява позициите си. Но всичко това го прави с рогата напред. Аз бях прилежно дете и правех "каквото трябва", тя прави каквото иска. Запъна се, че не желае да учи буквите и край! Не че не може, а просто не желае. За сметка на това смята доста добре от малка. В градината по отношение на учебния процес нямам никакви оплаквания, точно обратното, казват детето няма никакви проблеми. Значи, при всичко, което написах ако тя попадне на учител с подход може чудеса да направи и обратното, ако не попадне може да бъде смачкана.

blanc, а има ли някаква възможност ако евентуално я приемат да се избира учител? и ако има такава възможност, в крайна сметка кой да избера, като имаш предвид горното дето написах  Confused

И още нещо... доколкото виждам всяко училище има различни срокове при приема. На 32-ро молбите ще се подават в края на март, а в 133 вероятно през май. Тази седмица ще питам. При положение, че предпочитам 133, а молбите се приемат по-късно аз какво да правя  ooooh! Ако я приемат в 32-ро преди изобщо да е подавана молба в 133-то как ще стане цялата работа? Ще трябва лид а се откажа от 32-ро? Ей тази техническата част хич не ми е ясна  Wink

mama_jenny_r, благодаря ти за отговора! За мен са полезни всякакви мнения. От всяко аз извличам информация, която ми е нужна.   bouquet

Тонита,  Heart Eyes Hug!

# 5
  • гр.София
  • Мнения: 4 156
Vache, не знам някой да си е избирал класната. Когато срещна нашата,ще я попитам,има ли такава възможност.
 За датите на кандидатстване-сигурно не е проблем впоследствие да откажеш едното училище.
 При нас изместиха датата,но преди беше от 4 април, а класирането излезе чак в средата на май. Как е в 32-ро?
 Ще ти напиша на ЛС никовете на майки от класа на Стефанова-поразпитай ги.
 Не се наемам да кажа,коя класна е за вас,да не ям бой после Simple Smile

 
mama_jenny_r, знам вашата одисея,имам познато дете-момиче в класа ви. От познати с третокласник чух също ,че са им сменяли учителите.
 Но екипът ,който тази година излиза,"предава" четвърти клас, е силен. Учителките са стабилни. Не са нови,не са млади,утвърдени са,сериозни са.

 А в образованието нищо не е същото като едно време
 Моите разочарования-руският не се учи както преди,в училището няма странични занимания,както в други амбициозни училища (липсва база,място. В по-горните класове има силен волейболен отбор). И последно-че класните предават по физическо.
 

# 6
  • Sf
  • Мнения: 978
Стефанова е много добра учителка. За съжаление, моето дете беше в класа на Шопова.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 1 484
Имам впечатления от 133-то. Аз лично съм доволна от училището, моето дете имаше късмет с учители.
За съжаление, в това училище добрите учители масово напускат, а новоназначените се подбират по странен принцип.
Ако сега имах първокласник, не бих спала пред училището, за да го запиша точно там.

Последна редакция: пн, 11 яну 2010, 22:00 от noshtna_ptica

# 8
  • София
  • Мнения: 13 206
blanc, в 32-ро ми казаха да се обадя в края на март. Така че, имам притеснения да не би подаване и класиране в 32-ро да мине през април, а подаването за 133-то да е през май и класирвене през юни. Да не се получи да се откажа от 32-ро и да не я приемат в 133. А точно то е предпочитано от мен.
За избора на класна  май ще оставя нещата на късмета.
Едно време когато мъжът ми е ходил да учи там първо децата са го избирали със събеседване и после класните са си разпределили децата. Сега нямам никаква представа как е. За препитването е ясно, забраниха го в закона за образованието за първокласниците.

Честно казано темата ми помага доста, защото събирам всякакви мнения и притесненията ми започват да намаляват  Wink
Абе то било много гадно... #Crazy Все едно аз тръгвам в 1 клас  Joy

# 9
  • София
  • Мнения: 14 693
Ваче, в 6-то молби се приемат и сега, но класирането ще излезе края на май. Би трябвало навсякъде да е един и същи срока за класирането.

# 10
  • София
  • Мнения: 13 206
Ваче, в 6-то молби се приемат и сега, но класирането ще излезе края на май. Би трябвало навсякъде да е един и същи срока за класирането.

А, е това вече е нещо. Благодаря ти! Внесе яснота в техническата част  Wink
Добре де, ами как би могло да се въведе целодневно обучение за децата до 4 клас конкретно в 133-то? Мен това също живо ме вълнува, защото сме на работа и хич не ми е ясно какво ще правим. Това по принцип важи за всяко училище, в което отиде детето ми. А занималните до колко работят вечер?

# 11
  • София
  • Мнения: 1 078
Добре де, ами как би могло да се въведе целодневно обучение за децата до 4 клас конкретно в 133-то? Мен това също живо ме вълнува, защото сме на работа и хич не ми е ясно какво ще правим. Това по принцип важи за всяко училище, в което отиде детето ми. А занималните до колко работят вечер?
Ако не ти е проблем частна занималня, бих ти препоръчала тази на дъщеря ми, която се ръководи от бивша учителка по руски. Смятам, че тази занималня е най-доброто, което се е случило на дъщеря ми в училището, макар че няма пряка връзка с 133-то. И ние сме на работа, а занималнята работи от 7.30 или 7, до 19 часа. Има топла храна, лятото лагери на море, но най-важното страхотна подготовка. Учат по часове, имат контролни, тестове и др. подобни екстри. Дъщеря ми се подготвя повече за занималнята, защото материала по програмата са вече минали преди това.  Simple Smile
Иначе тя сега е 3-ти клас в 133-то. Бяха ни препоръчали класа на една госпожа Олга Узунова, тя е по руски и математика, но не са ни записали при нея. Не мога да кажа нищо лошо за училището, но специално в нашия клас не се случва нищо, което да е интересно. Ако може да не се организират тържествата или др. подобни, няма да се организират. В други паралелки като че ли по-интересно протича живота на децата, ако мога да се изкажа така.

Последна редакция: вт, 12 яну 2010, 20:13 от sVeshti4ka

# 12
  • София
  • Мнения: 13 206
Благодаря на всички за отговорите!
Всички те ми бяха много полезни. Ориентирах се за училището. Сега с мъжът ми ще говорим, защото след целят хаос, който настъпи в главата ми и информация за всички училища, май ще отидем на варианта детето да учи близо до нашия квартал. Това засега седи като вариант. Но темата ми беше много полезна, защото до подаването на молбите ще има да мислим още  Wink

# 13
  • Мнения: 175
И ние сме пред дилемата за 133-то. Моля, ако има мами с дечица в 4-ти клас, да споделят впечатления за учителите. Има ли странични занимания - танци, спортове? Първи клас само първа смяна ли е? Как е базата - стол, тоалетни? Има ли зелени училища? Вярно ли е, че до 5-ти клас се учи само руски като чужд език?

# 14
  • гр.София
  • Мнения: 4 156
И ние сме пред дилемата за 133-то. Моля, ако има мами с дечица в 4-ти клас, да споделят впечатления за учителите. Има ли странични занимания - танци, спортове? Първи клас само първа смяна ли е? Как е базата - стол, тоалетни? Има ли зелени училища? Вярно ли е, че до 5-ти клас се учи само руски като чужд език?
Да,първи клас-само първа смяна. Втори-само втора !!Нагоре се редуват вече.
 На 1-ия етаж-тоалетната на момчетата изглежда добре. Всички са ремонтирани.
 Чака се 2011 г= да е построен басеин.
 Само руски учат до 5 клас,което за мен е голям плюс. Така или иначе много от децата ходят на уроци другаде.
 За останалото съм писала вече.

Общи условия

Активация на акаунт