Органичната зеленчукова градина

  • 32 919
  • 72
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1

Всяко ново е добре забравеното старо.

Един „нов” начин за работа в градината. 
Или казано с други думи, как да използваме въображението си, за да превърнем  зеленчуковата си градина в нашето си трето чудо на света.

Поради ред причини аз реших да пробвам с органично градинарство на малки пространства.
Този тип градинарство излежда така



или така


или така


може и така

# 1
  • Мнения: 1
Посвещавам темата на всички онези хора и неща, които провокирайки нашите творчески заложби, са ни помогнали да станем по-усмихнати и по-добри със себе си и другите.

И така, да представя накратко идеята.
      Някои хора градинарстват по метода „Square foot gardening”, т.е. градинарство на квадратните участъци. Това е метод на интензивно градинарство, който използва участъци с размери 4 х 4 фута (прибл. 120см на 120см), които могат от своя страна да се разделят на по-малки участъци от по един квадратен фут и се засаждат с различни зеленчуци според вашето желание.
http://www.squarefootgardening.com/
Снимки на такива квадратни градини: http://images.google.bg/images?source=hp&q=square+foot+gardening+&gbv=2



       Други пък си правят „(Edible) Сontainer gardens”, т.е. контейнерно градинарство. Това е метод за отглеждане на растения (на балкони, малки или големи пространства) в саксии, бидони и други подобни контейнери.
http://www.containergardeningtips.com/
Снимки на такива контейнерни „градини” http://images.google.bg/images?gbv=2&hl=bg&safe=active&a … ell=1&start=0
http://lifeonthebalcony.com/category/video/



     Други комбинират различни методи и са получили това, което са нарекли  „Умный сад” (Умна градина)
http://kurdyumov.ru/



    Аз посъбрах по нещо от всякъде, пригодих го към действителността, в която живея и се получи
„Моята градина”. В нея:
никога не я копая с права лопата или мотика (с изключение на моментите, когато работя в компоста си или правя основи за построяването на  издигнатите градински лехи, в които расте градината ми). Според метода на градинарстване, който ползвам, постоянното ровене в почвата унищожава жилищата и обърква работата на  малките усърдни  работници там, които са главната причина за плодородието
плевя толкова рядко, че просто въпроса за плевелите отдавна не е на дневен ред
поливам значително по-оскъдно от съседите, покривам почвата, за да запазя влагата, там, където е необходима и за да осигуря по-уютен и топъл дом за гореспоменатите си работници : )
използвам билките и цветята като защитно средство срещу нашествениците  по  посевите ми
правя скромни жилища на разни добронамерени буболечки, като божата кравичка. (тези жилища не са нищо повече примерно от вътрешността на угниващия дърнер, който може да се аранжира прекрасно с някоя глинена саксия с билки, или каквото друго там би ви подсказала фантазията)
когато се налага да пръксам, го правя с фитонутриент на цитрусова основа. Мисля, че вече има навлизащи такива продукти и на бг пазара. Ще проверя отново как е точното наименование на български на тези био препарати.


Използвам темата да поздравя всички градинари (които вероятно вече ги сърбят ръцете) и да им пожеля невероятен урожай : ) през новия градинарски сезон.

# 2
  • Мнения: 25 619
Много интересна тема, благодаря!
Особено идеята за моркови в саксия е много интересна, ще я пробвам напролет. В момента имам само едно сандъче с ягоди на терасата, които цъфнаха през ноември - декември и още стоят в това положение.  Може би чакат пролетта, за да ги опраши нещо. Laughing

# 3
  • Мнения: 461
За тук съм!
Особено, щом не трябва да се копае, плеви и полива . Sunglasses  Wink

За фитонутриент на цитрусова основа в бг може да се използва Цитросепт-а, предлаган в обикновените аптеки, но ми се струва, че идва и скъпичко.
То, и няма как да бъде хем евтино, хем естествено и полезно.

Моркови в саксия е много хитро - оттърваш се от мравките и поповите прасета, дори ако се налага да се използва химия, може да се наръси препарат извън и около саксиите.

Последна редакция: сб, 16 яну 2010, 16:20 от KrIvOnDeLa

# 4
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Айде, хвърлих през балкона палмите и бегониите.  Казвайте от къде се почва ?  Mr. Green

# 5
  • Мнения: 2 024
Задължително и аз съм тук!
Само ми кажете как така не се плеви!?
Това, че не се копае- добре, аз съм си мързелива и няма да дялкам червейчетата и др. ама , че и плевели не никнат...
Иначе идеята ми харесва много и след като в друга подобна тема нещата не отиват на добре , а към 5 страница и то в това усилно време...
Успех и се надявам да има и други, които да споделят идеи!

# 6
  • Мнения: 803
Искам да знам и това,  интересно е Simple Smile

# 7
  • Мнения: 1
Благодаря за топлото посрещане!

Пуснах отделна от другите две градинарски теми, понеже повечето хора, пишещи там отглеждат градината си по "традиционния български" начин. Всички ние си спомняме нашите баби с мотики в ръце и образцовите дворове на съседите от село, където не можеше да се види бурен между посевите. Е, след доста ровене къде ли не, оказа се, че копаенето и пръскането с отрови са съвременни методи, от края на втората световна война.
Прочетох, че преди да е била въведена колективизацията в Русия, колхозните селяни са отглеждали градините си по съвсем различен начин от днес. Слагали са подложка (един вид одеяло от различни органични материали поставено над почвата), за да задържат влагата и да възпрепятстват поникването на бурените.
Някои азиатски народи от векове използват методи на градинарстване, от които доста бихме могли да се поучим. Покрай едно проучване във Виетнам случайно открили една древна продуктова гора  (food forest).  Нямам възможност  сега да преразкажа видяното, можете сами да погледнете тук- http://www.youtube.com/watch?v=-5ZgzwoQ-ao .

 
Може би чакат пролетта, за да ги опраши нещо. Laughing
Гледах преди време по Дискавъри, как китайците от една провинция шетаха неуморно из крушовите си градини и сами опрашваха с четчици цветчетата. Мисля, че имаше някакъв сериозен проблем с пчелите и за да запазят препитанието си, дребните хорица се катереха по стълби, опрашвайки едно по едно цветчетата. Защо не пробваш с една четчица и ти, да видим какво ще се получи?  Wink

# 8
  • Мнения: 54
E, запалих се и аз:) От няколко месеца планувам да се заема с гледане на подправки на балкона, но и аз като ги видях тези хубави моркови и... разширих контекста:) Само дето досега съм гледала единствено кактуси... ще е хубаво да има практически съветчета! Какво друго може да се гледа така? Виждала съм при баба ми и малки люти чушленца в саксия. Други идеи?

Благодаря за топлото посрещане!
 
Може би чакат пролетта, за да ги опраши нещо. Laughing
Гледах преди време по Дискавъри, как китайците от една провинция шетаха неуморно из крушовите си градини и сами опрашваха с четчици цветчетата. Мисля, че имаше някакъв сериозен проблем с пчелите и за да запазят препитанието си, дребните хорица се катереха по стълби, опрашвайки едно по едно цветчетата. Защо не пробваш с една четчица и ти, да видим какво ще се получи?  Wink

Наблюдавала съм нещо такова с клечки за уши, но наистина си е цветче по цветче.

# 9
  • Русе
  • Мнения: 11 918
  Впечатлена съм от идеята за продуктовата гора. Преди госина за първи път чух за нея.
Имаме вила, която има двор, обрасъл с дървета, част от които диворастящи, много ми харесва и искам да реализирам такъв вид двор, въпреки протестите на мъжа ми, се боря за всеки клон. До колкото близо до двора ни започва резерват се намират и фазани, които се надявам да влязат в ролата си в една такава еко система, понеже не предвиждаме за сега кокошки и прасета  Simple Smile Така, че ще следя темата

# 10
  • Мнения: 25 619
Мислих го този номер с опрашването, благодаря. Хем имам и опит - що цветя съм опрашила с четката за рисуване на сина ми...  Laughing
Отказах се, защото е студено, а не ми се вкарват вкъщи.

На тераса в града спокойно могат да се отглеждат всякакви подправки и билки, лук, чесън, домати "Чери", корнишони, люти чушки...
Щом в саксии могат да се отглеждат декоративен фасул, грах, слънчоглед, може и обикновените да виреят?  Thinking
А на някоя по-сенчеста тераса може и гъби да станат, кой знае?  Mr. Green

# 11
  • Мнения: 54
А така, малко се шашнах:) Нали за нещата от типа на корнишоните трябват разни колчета? Или бъркам нещо  newsm78... В такъв случай май ще изискват доста по-големи саксии и повече пространство... За декоративен слънчоглед същно не бях чувала, но със сигурност ми се иска да гледам, не във връзка с "производство  Mr. Green", а по-скоро заради естетичната страна на нещата:) За гъбите - ако не станат на балкона - ги местим в мазето!   bouquet

# 12
  • Мнения: 25 619
Ето ти го на картинка, много е красив:

http://www.jungleseeds.com/images/HelianthusDouble.jpg

Всъщност, има различни видове. Потърси семена в цветарските магазини и големите хипермаркети.

# 13
  • Русе
  • Мнения: 11 918
  Как` Сийка , тази китка може ли на терасата да вирее  newsm78, или аз още не мога да изляза от контекста на последните постове.

# 14
  • Мнения: 25 619
Може, има нискостеблени видове.
Но този вид спада към цветята, а темата беше за зеленчукова градина, все пак.  Wink Laughing

Общи условия

Активация на акаунт