Здравеопазването...

  • 6 445
  • 96
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Здравейте момичета, здравният министър в България обяви,че предстои дългоочакваната реформа в здравеопазването и новия модел ще прилича на холандското, израелското и немското здравеопазване. Какво означава това, какво да очакваме?!
 Бихте ли споделили как е организирано там където живеете и кои според вас са добрите и лошите практики. А качеството, специалистите на какво ниво са? Кой плаща за неосигуряващите се?
В момента знаете как е в Бг предполагам, но да напиша-задължително здравно осигуряване 8% в една държавна ЗОК,която покрива ограничен брой изследвания,процедури и консултации и около 20 доброволни здравноосигурителни дружества,в които всеки може да избере пакет от услуги срещу определена месечна такса. Качеството...зависи. Има изключителни специалисти,които не са добре платени и изключително добре платени лекари,които не са специалисти. Недостиг на обслужващ медицински персонал е факт.
Ще бъде интересно и полезно всичко,което решите да споделите. Предварително ви благодаря.

# 1
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 096
Ох, дано не е само по модел на английското здравеопазване, че България ще се стопи съвсем само за няколко години.
Довечера ще напиша подробно, ако някой не ме е изпреварил да се похвали как му се усмихвали акушерките докато раждала.

# 2
  • Мнения: 119
Не съм раждала в Англия , но имам приятелка която практикува в лондонска обществена  болница и ми е разправяла работи ,  които не бих и помислила за бяла държава.
После отиде в Германия и казва  , че разликата е огромна в полза на немското здравеопазване.
Общественото здравеопазване във Великобритания е нарицателно с лошото си качество.
За сметка на това частното е на първокласно ниво !

Не ми е ясно как ще се сравняваме с тези модели , когато да кажем холандското и английското са коренно различни ?
Английския модел е много сходен с този в България , а холандския модел почти изцяло се доближава до този в САЩ.

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Упс, че те тук в Германия искат да правят някакви промени и ще качват месечните вноски. Харесва ми, че имаш избор, в коя каса да се осигуряваш, иначе и тук има недостиг на лекари из Дивия Изток. Понякога се чака с месеци за специалист. Но пък се грижат съвестно, ако попаднеш в болница.

# 4
  • Мнения: 19
Не съм запозната с различните модели на здравеопазване, бих потърсила информация, но ми е по-важно да чуя вашето мнение базирано на лични впечатления от опит, кое как и как би било по-добре. Помагайте със съвети, общността на майките е влиятелен социален фактор, опитът показва че успяват да се наложат най-вече като инициатори на добри идеи и като коректив, засега. В страна като БГ с ограничени ресурси най-добрия вариант е оптимална организация, все пак е добре да се има предвид нечий опит,надявам се положителен или какви грешки да не се повтарят. Важно е какво ще се случва в сферата на здравеопазването, ако не пряко за вас и децата ви, то за вашите родители и близки.

# 5
  • Мнения: 19
Пепеляшка от колко на колко искат да качат осигуровките при вас, тук от 8 на 10% от общия доход, но повечето мед услуги ще се доплащат кеш. Скъпо ли е здравеопазването в ДЕ на фона на общия стандарт на живот?

# 6
  • Мнения: 7 914
За Холандия с две думи:
 До специалист можеш да се добереш само с препоръка на личния лекар. За да се добереш до личния лекар, рябва да се пребориш с асистентката му. Няма частни лекарски кабинети. Веднъж изпишат ли ти лекарство можеш  многократно да си го вземаш от аптеката.
 Peace

# 7
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Пепеляшка от колко на колко искат да качат осигуровките при вас, тук от 8 на 10% от общия доход, но повечето мед услуги ще се доплащат кеш. Скъпо ли е здравеопазването в ДЕ на фона на общия стандарт на живот?
Не мога да дам точни цифри, защото осигуровките са на % от доходите, но в новините говорят за 8 евро месечно повече. Това, което тук се развива е 2-класово осигуряване. Тоест, много добре заработващите имат право да се осигуряват частно, плащаш повече, но и имаш право на избор кой лекар да те лекува; не чакаш дълго за термин и в чакалнята и пр. Като отидеш на преглед ти тупват с нужни и не толкова нужни изследвания и манипулации. Веднъж ако си започнал частното осигуряване, измъкването е трудно. Касовите пациенти пък, си плащат определената сума, ако веднъж в тримесечието отидеш при лекар, първо се "отчиташ" с 10 евро, които после заминават за касата. Да не споменавам пак за дългото чакане и бързите прегледи..и възможно най-необходимото.
Зъболекарите правят 1 път в годината безплатен профилактичен преглед и почистване от зъбен камък. Пломбите също досега са ми били безплатни, както и една коронка (но нея трябваше да ми я разрешат от касата и то след като съм представила доказатлества, че редовно преди това съм билан на профилактиките и тази коронка е жизнено необходима, а не прищявка)
Та така...

# 8
  • Мнения: 119
В Германия здравната осигуровка в момента е 12 % от дохода

# 9
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Не знам какво точно от израелското здравеопазване ще копират. Аз съм доволна като цяло, но има някои неща, с които българският пациент трудно би свикнал може би... Специалистите има на всякакви нива, но има и някаква конкуренция за пациенти, така че повечето се стараят, ако не друго  Peace

Има няколко здравни каси, това оценявам като плюс. За специалист и тук понякога се налага да се чака и при него се ходи с направление от личния лекар. Но личния лекар няма  ограничен брой направления, както е в България. Към специалистите има потребителска такса, към личните лекари - зависи от касата, някои взимат, някои - не. Специалист може да се сменя веднъж в тримесечието - т.е. отиваш, плащаш потребителската такса (символична сума) и после 3 месеца се водиш при него.

Стоматологични грижи не ни се покриват от здравните застраховки, ходим на частно. Някои каси осигуряват и това, но пак в ограничени размери.

Има няколко вида застраховки към касата, в зависимост от това каква застраховка си е направил човек, тя му покрива по-малко или повече от разходите (напр. отстъпките при закупуване на лекарства, специалните прегледи и изследвания и т.н.). Нашето семейство си има и частна, т.е. допълнителна на тази от касата застраховка, направихме я заради бременността.  Peace

Прием в болница също става с направление от лекар, престой, лечение и консумативи не се заплащат, естествено.
Линейката се заплаща. Ако болницата не издаде документ, който не оправдава повикването на линейка, касата не връща парите на пациента. По спешност се ходи в болница наистина в спешни ситуации (не може напр. за дете, вдигнало 37о температура), но има дежурни лекари към касата, които приемат в нетипични часове (скоро бях на такъв прием, платих за удоволствието сума равнозначна на около 15-17$).

За лекар се запазва час предварително (за личен може и в същия ден) и после се явяваш в определения ти час, и извънредно приемат, но е истинска борба...

Няма неосигуряващи се. Който не работи и е регистриран в бюро на труда, социалното му поема застраховката.

Последна редакция: сб, 23 яну 2010, 11:56 от Mentha

# 10
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Когато преди години правеха в БГ здравната каса и реформите, взеха английският модел и леко го побългариха. Всички знаем на какъв хал е здравеопазването тук. Но пък има и частно осигуряване и все повече хора си правят и частни осигуровки. Не е чак толкова скъпо за работещ човек.
Айде сега пак реформи. То не че предишните са се спирали де.

# 11
  • Мнения: 3 371
 по три метана на аллах на ден да правите, сакън да не стане като холандското, че тогава ще видите кон боб яде ли  Stop

За Холандия с две думи:
  До специалист... добереш...

само исках да акцентирам на думата добереш  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 558
допълнение за Де:
държавната здравна застраховка в Германия е към 14% от брутната заплата (+-2% зависи към коя каса си) като половината се поема от работодателят. При профилактични прегледи без сериозни оплаквания се поема само най-необходимото. Но, ако си болен, се правят всички необходими изследвания и всичко се поема от касата.  За зъболекар може да се направи допълнителна застраховка, за да поема коронки, фотополимерни пломби и подобни...
Хората със собствена фирма и  печелещи повече от 4200€/месец имат възможност за частна застраховка, но не знам дали е фиксирана сума на месец, или също е процент от дохода.

# 13
  • Мнения: 122
Немското здравеопазване го намирам за добро. Системата наистина е двукласова, защото богатите се осигуряват отделно и са извън квотите, но и останалите пациенти не са "ощетени", т.е. при положение, че парите като цяло са достатъчни за основните манипулации, разпределянето им вече не е трудно. При специалист се отива с направление от gp-тo. Специалисти има всякакви, също се налага да търсиш, докато намериш кадърен, особено ме впечатлява липсата на компетентност при gp-тата. Най-доброто на системата е според мен, че практически всички са осигурени. Има изключения, обикновено "изпаднали" през дупките на системата, но са малко.
 
допълнение за Де:
Хората със собствена фирма и  печелещи повече от 4200€/месец имат възможност за частна застраховка, но не знам дали е фиксирана сума на месец, или също е процент от дохода.
Сумата е като при всички останали застраховки - зависи от това колко разходи има касата с тебе, т.е. дали често боледуваш, дали отдавна си застрахован, като не я интересува колко печелиш и дали парите ти стигат да се застраховаш (това е "дребният" проблем...)

# 14
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 096
За английското здравеопазване.
Тук няма здарвноосигурителни вноски (държавно здравеопазване). Който работи му се отдържат данъци и от тези данъци правителството отделя за здравеопазването. Който не работи само ползва. За да се запишеш на ГП е достатъчно да покажеш постоянен адрес, нищо друго. И от тук идва проблема, много ползващи, малко плащащи.
Тук ГП-то  е всезнаещо, само по негова преценка може да те изпрати на специалист, като преди това те е лекувал главно с парацетамол. Ако е малко по-компетентен може да забележи симптомите на някоя болест и да те прати на специалист. Пращането на специалист всъщност е писне на е-майл ( време 1 седмица), още една седмица докато го прочетат и отговорят и 13 седмици чакане да те приеме. Ако си спешен случай времето за чакане се съкращава на 1-2 седмици. Не можеш да избираш специалист ( то и няма как да получиш информация за тях), на който попаднеш. И там, зависи от състоянието ти, но пускат ти изследвания, чакаш за резултати 1 седмица и след 3 месеца пак ти определят час да ти каже резултатите и да види какво да те прави по-нататък. И така може да продължават визитите през 3 месеца дори години. Ти през туй време може и доста да се влошиш.
Тук лекарите са супер заплатени, но за мен голяма част некомпетентни. Късмет е да попаднеш на компетентно ГП и след това да те прати на специалист, също компетентен. Разполагат със супер техника, но работят с компютъра и де факто той поставя диагнозата. Дори в специализираните клиники най-обикновените лекари са недостатъчно компетентни и по лични наблюдения всеки по-заплетен случай го решава я доцента, я професора. Те са на супер ниво, но по-добре да не стигаш до тях, поемат тежките случаи.
Повечето лекарства се отпускат с рецепта от ГП-то или специалиста. Рецептата струва 6.50 паунда независимо калкво количество и колко струва лекарството.
Има разбира се и частно осигуряване, но по сведения на тукашните единствения плюс е да съкратиш чакането за специалист. Разбира се можеш да отидеш и на частен преглед при специалист, но само началния преглед е непоносима цена за средната класа.
Има още, но ще продължа по-късно.

Общи условия

Активация на акаунт