Благородната лъжа

  • 9 150
  • 75
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 66
Не знам дали пускам темата в точния раздел. Търсих, но не открих друга подобна тема. Извинявам се ако има такава нека модераторите да я затрият.
Интересно ще ми бъде да чуя вашите мнения за благородната лъж. За вас тя по - малко ли е лъжа от другата? Налагало ли ви се е да лъжете благородно? Ако разберете, че ви лъжат благородно, по - лесно ли ще приемете нещата, с които е свързана лъжата? В какви случаи мислите, че е по - добре да се излъже благородно?

# 1
  • Мнения: 11 578
Няма благородна лъжа-всичко рано или късно се разбира-вярвай ми.

# 2
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Лъжата е само една!!! Нарича се лъжа! А от нея винаги много боли... devil

# 3
  • Мнения: 46 615
Налага ми се. Лъжа. Благородна е, т.е. няма последствия, от друга страна би предизвикала непрестанно безпокойство. Намирам за редно да го спестя.

# 4
  • София
  • Мнения: 15 502
   Зависи! Ако някой умира, не е ли по-добре да го излъжеш за състоянието му? Но пък аз специално искам да знам.  Зависи и дали е пълна лъжа или само леко изкривяване на истината?От лъжа до лъжа има огромна разлика.

# 5
  • Мнения: 1 175
От лъжа до лъжа има огромна разлика.

Точно така. Освен това много зависи от конкретната ситуация. Понякога благородната лъжа е по-правилното решение от истината. Например, живея далеч от майка ми, а тя е страшна паника и за всичко се притеснява, от всичко се шашка, особено след като не може да ме види и да ми помогне. Всеки път като се чуем по телефона редовно ме пита "да не сте болни", и аз винаги казвам че сме здрави, дори и да не е така. Не споделям здравословни проблеми с нея, особено ако са маловажни и минават за няколко дни, защото знам че тя няма да спи докато не ми мине. За една операция споделих, и въпреки че вече мина година и съм се възстановила напълно, тя винаги ме пита и само ако й кажа че отивам на ски, например, винаги има едно "ама да не ти стане нещо, обади ми се като се прибереш да знам че си добре." Знам, че е в правото си да се притеснява като майка, но понякога наистина няма смисъл.

Друг тип благородна лъжа, която е наложителна, е в ситуацията "харесва ли ти новата ми прическа/рокля/обувки" и т.н. Ами, ние хората сме с различни вкусове, и това че за мен тая розова рокля е отвратителна не значи, че на приятелката ми не й харесва. Ако й призная истината, ще се сконфузи дори и да разбира разликата във вкусовете. Или пък на гости, когато домакинята те попита харесала ли ти е манджата. Тогава пак - прегоряла, недоопечена, казваш че ти харесва и толкоз. Някои въпроси са по-скоро риторични и повече им приляга любезна лъжа, отколкото истината.

# 6
  • Мнения: 1 085
Не обичам да ме лъжат, па макар и благородно.
Истината винаги лъсва и за мен, това автоматично сваля завинаги доверието от човека, който е излъгал.
Съответно не лъжа и другите.
Предпочитам да заобикалям проблемните теми и да си спестя мнението, ако изпадна в ситуация, в която трябва да лъжа.

# 7
  • Мнения: 36 145
лъжата си е лъжа
лъгала съм 'благородно', но пак си е било лъжа
лъгали са ме 'благородно' - благодаря, но предпочитам гадната истина  Twisted Evil, предпочитам да не губя  доверието

пп нямам предвид лъжи от типа 'пресолената ти маджа е чудесна' и 'бабешката ти прическа те подмладява' например

# 8
  • Мнения: 4 916
Благородна или не, все си е лъжа  Laughing Това с благородството е интерпретация на лъжещия, вероятно за успокояване на съвестта.

# 9
  • Мнения: 862
Не познавам човек, който казва единствено и само истината.
Аз също лъжа, къде благородно, къде не толкова, зависи много от ситуацията.

# 10
  • Мнения: 1 175
Не познавам човек, който казва единствено и само истината.
Аз също лъжа, къде благородно, къде не толкова, зависи много от ситуацията.

 newsm10 Наивно е да се очаква от хората никога да не лъжат. Дори и от себе си да го очакваме е наивно. Според мен затова е измислен терминът "благородна лъжа" - за да покрие случаите на неизбежните, дипломатични, добронамерени лъжи от ежедневието, а не за оправдание на лъжите с лоши помисли и намерения. Затова споменах случаите с грозна прическа или прегоряла манджа, защото те също са лъжи, но някакси ги приемаме по-различно. Баш благородни лъжи са.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 217
Всички лъжат....
Иначе зависи от ситуацията - бих спестила нещо на някого по моя преценка....

# 12
  • Мнения: 2 168
Зависи от ситуацията.Предпочитам да премълча,но някой път се налага - няма смисъл от допълнително опъване на нервите.А истината е истина и винаги "лъсва",рано или късно.

# 13
  • Мнения: 637
Да те лъжат благородно или да те правят на глупак - пак има разлика.
За мене лъжата е долно и гнусно нещо, за жалост се сблъсквам с нея всеки ден....... а най-боли от истината после.

# 14
  • Мнения: 241
Няма благородна лъжа. И изобщо-на земята няма нищо благородно.

Общи условия

Активация на акаунт