Цьолиакия-тема 5

  • 50 120
  • 735
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 1 849
Отдавна се мислим да ги съберем тези рецепти в една тема или блог, ама си иска време...
Корите ги точа, не стават като другите точно, но са си вариант. Слагам 2 яйца, 1 каф. ч. вода, 1/2 ч.л. сол и брашно до меко тесто. Има и др. рецепти за точени кори.
Иначе правя и с оризови (накисват се първо в гореща вода) и после се слага плънка от сирене и яйце и малко олио, навиват се на ролца. Не бяхме много очаровани, но си приличаха на баница. Най-успешна ми стана пак със същата плънка, но изпържено ролцето и отцедено на хартия. Ама пък са пържени...

За оризовото брашно си трябва яйце, смеси го и с царев. нишесте за да стане по-лепкаво, да не се рони. На 200 ориз. брашно - 30 гр. царев. нишесте. Това на Панино си има отметка за без глутен и е добро  Peace

# 631
  • Мнения: 144
Отдавна се мислим да ги съберем тези рецепти в една тема или блог, ама си иска време...
   Благодаря за рецептата за корите!
   Би било чудесно да се съберат на едно място рецептите наистина. В разните сайтове има такива, подходящи за нас, но са или вегатариански или само за суровоядство  и т.н. Ако се направи конкретно за безглутеново хранене би било голямо улеснение.
   Вярно е, че трябва доста време първо за самото събиране на рецепти, а после и да се оформят и поддържат в тема, блог, сайт...Аз  започнах да събирам безглутеновите рецепти, които срещам и одобрявам в нещо подобно на Интернет "бележник" за да ми е по-удобно. Но като го правя сама ще е доста бавничко.
   Имам едно предложение, ако го смятате за удачно:  Би могло да се направи временно споделен Интернет файл (достъпен за всички  или само за избрани от нас)  в който всички да могат да си пишат докато се посъберат рецептите. Така ще се поразпределят усилията и времето по създаването на този бъдещ сайт между повече хора и после вече може събраното да се оформи и пренесе на по-подходящ постоянен Интернет адрес.
   Би могло моят Интернет бележник или друг подобен Интернет файл, направен от някой друг от вас,  да стане достъпен за всички от темата "Цьолиакия". Така той може да послужи за първоначално събиране на рецепти от всички нас и по-бързо да го напълним заедно с безглутенови рецепти? А после вече може и някой да направи от събраните рецепти специален блог или сайт.

# 632
  • Мнения: 335
Ето тук трябва да са ни рецептите!

http://www.bacbg.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BE.html

# 633
  • Мнения: 144
Благодаря bisi.s! Чудесно - вече има започнат сайт.
Сега само остава да се посъберат и
още рецепти...

# 634
  • Мнения: 1 849
Бистре, ние си го знаем сайта, но кой може да вкарва рецептите там - само администратора май.
Дали няма да е по-лесно, например тук в готварския да пуснем една тема Безглутенови рецепти и там ще могат да допълват и мами от други форуми. Има поне 3 от много активните готвачки, които готвят и безглут. храни - Нордина и др. и имат интересни предложения. Също и вегетарианците и веганите имат, така че ще могат да се включат и други хора.
А от темата тук (от разл. автори) може да се взимат наготово рецепти и да се пускат и в предложения сайт на Цьолиакия.
Знаете, че и мамите от Аутизъм пускаха безглутенови и безказеинови рецепти. Също и на някои с Хашимото им препоръчват безглутенова диета.

Последна редакция: чт, 14 окт 2010, 22:07 от M_Nik

# 635
  • Мнения: 144
Бистре, ние си го знаем сайта, но кой може да вкарва рецептите там - само администратора май.
Дали няма да е по-лесно, например тук в готварския да пуснем една тема Безглутенови рецепти и там ще могат да допълват и мами от други форуми. и - Нордина и др. и имат интересни предложения. Също и вегетарианците и веганите имат, така че ще могат да се включат и други хора.Има поне 3 от много активните готвачки, които готвят и безглут. хран
А от темата тук (от разл. автори) може да се взимат наготово рецепти и да се пускат и в предложения сайт на Цьолиакия.
Знаете, че и мамите от Аутизъм пускаха безглутенови и безказеинови рецепти. Също и на някои с Хашимото им препоръчват безглутенова диета.
  Много добро предложение! Така ще е лесно да се събират на едно място от всички заинтересовани в целия форум тези безглутенови рецепти, за да се запълни с рецепти и сайта на Цьолиакия по-лесно.
   Нека да го направим. Да не чакаме повече и да се започне със събирането на едно място на рецептите с обща помощ от всички във форума. За нас  като "начинаещи" в това хранене" и предполагам, че и за много други "безглутенови новаци" - това ще е безценна помощ в нашия безглутен старт!
   Кой ще пусне нова тема?
   А информацията ти за Хашимото и безглутеновата диета е много ценна за мен. Аз имам Хашимото и за да правя компания на детето преминах наскоро и аз главно на такава храна и наистина се повлиях добре и аз от това безглутеново хранене. Четох и в други форуми за други автоимунни заболявания, неподлежащи на лечение от традиционната медицина, че се препоръчва такъв режим (например в сайта за МС и МГ и др.)
   Дали изобщо не е добре за повечето автоимунни заболявания такъв режим newsm78
  

# 636
  • Мнения: 168
Аз също съм "за" да пуснем тема в готварския,за да може повече хора да се включат,а ако трябва вече който има администраторски права в сайта да ги пусне и там.Аз също съм си направила файл на компютъра с безглутенови рецепти -събрани от всичките теми ,а и от други сайтове .

Poxy, ще споделя за сиренето но тук във Варна,отдавна си купуваме сирене и мляко Алфатар ,защото съм чувала от много хора, че е истинско и си има вкус на истинско.Те произвеждат само сирене,кисело и прясно мляко/собствено производство/ и за всеки случай реших да звънна на собственика и той ме увери на 100% че е истинско,че няма нишесте или сгъстители.Започнах да го давам преди 4-5 дена и редовно и засега реакция няма,но аз имах идея да пробвам, ако има реакция да го спра,а и така или иначе другата седмица сме на изследвания,но пък изследванията  все още ще са положителни.Не мога да вярвам, че за толкова кратко време организма се е изчистил от глутена,но разчитам на реакцията на организма все още.
Кашкавал давам на Пършевица и реакция няма.

Миленка,беше ме попитала дали имам акаунт в  Ихерб.ком ,не нямам но мислих да се регистрирам и да си поръчвам ,защото там също има доста витамини и добавки,имуностимуланти  - безглутенови.Реших засега да не губя време и взех от тук Самбукуса и го започнах,вече 3 ден.

Рози ,стискам палци Макси бързо да пребори болестта. Praynig

# 637
  • Мнения: 2 755
Да споделя една рецепта за, която много харесвам. Парено тесто по обичайната рецепта се разстила на тънък пласт в тава. След опичането се  намазва с плънка от  около 200 гр. намачкано меко сирене, 1 прясна краставица на кубчета, 1-2 скилидки чесън, шунка или мек колбас на кубчета и пресен копър или магданоз.  Завива се на руло, стяга се с фолио и се слага в хладилник да стегне. Става много ефектно и вкусно, подходящо предястие за празници.

# 638
  • Мнения: 144
Аз също съм "за" да пуснем тема в готварския,за да може повече хора да се включат, а ако трябва вече който има администраторски права в сайта да ги пусне и там.Аз също съм си направила файл на компютъра с безглутенови рецепти -събрани от всичките теми ,а и от други сайтове .
Мариета, ако обмениш с нас своя файл от компютъра си ще сме ти много благодарни! Например, ако можеш да ми го изпратиш на е-майла - има го в профила ми  или пък ако и в Нета "публикуваш" своите бележки?
Аз както писах започнах да си събирам тук 
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0ArSvZqF2JT5adHJ4bXdxSk5 … ;authkey=CIP0zZ0I 
безглутенови рецепти в този Интернет бележник, но едва сега го започвам. Чудя се дали ще е добре по-този начин както съм го почнала като таблица в Excel файл или пък би било по-добре в по-обикновен Word файл  newsm78
(Вече сложих сред първите рецепти за хлябовете - тези на Асер и  M_Nik,  ако нямате нищо напротив)

# 639
  • Мнения: 168
Sega,нещо не мога да вляза да видя тази таблица  newsm78.Моите съм си ги събрала в Word файл и не съм ги подредила ,както ми се иска да са,но ще го направя и ще ги кача.

# 640
  • Мнения: 1 849
Момичета, пуснах темата - Безглутенови рецепти!  Peace
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=533454.new#new

Дерзайте!  Hug Може би да я започнем с хлябовете?
Утре ще се включа и с рецепти, може като някоя от нас приготви нещо и се получи добре, направо да го вписва там. А ще разгледам (вие също помагайте) и старите теми за да постна някои рецепти.

# 641
  • Мнения: 144
Sega,нещо не мога да вляза да видя тази таблица  newsm78.Моите съм си ги събрала в Word файл и не съм ги подредила ,както ми се иска да са,но ще го направя и ще ги кача.
 Ще се радваме, ако подредиш своите рецепти по-скоро и да ги качиш. Вие сте отдавна в този "безглутенов свят" и навярно сте натрупали доста опит в готварството. Ще е полезно да се сподели.
  Моят "Бележник с безглутенови рецепти"  ( https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0ArSvZqF2JT5adHJ4bXdxSk5 … ;authkey=CIP0zZ0I ) сега е достъпен за всеки - пробвай отново (правих промени  в достъпа за малко и сигурно тогава не е било възможно да се влезе). Още са съвсем малко рецептите, тепърва ще ги довъвеждам и доподреждам, но хубавото на този начин е, че всеки би могъл да се включи в попълването.

# 642
  • Мнения: 1 849
Момичета, вадя всички рецепти от 4-та тема и ги качвам в Безглутенови рецепти. Ако на някои му се занимава и има време да хване някоя от другите теми и също да качва или да сложи рецепти, които има събрани.

# 643
  • Мнения: 144
Момичета, вадя всички рецепти от 4-та тема и ги качвам в Безглутенови рецепти. Ако на някои му се занимава и има време да хване някоя от другите теми и също да качва или да сложи рецепти, които има събрани.
Чудесно си се справила M_Nik  и с темата и с рецептите от 4 тема. Благодарим ти   bouquet
Дали обаче няма да може да се сложи най-отпред на първа страница и на онази тема някои общи неща и принципи при безглутеновото хранене? И по-общите линкове от тази тема, отнасящи се само към безглутеновите диети? Или да не се получи дублиране  newsm78

# 644
  • Мнения: 1 849
Сложих връзка с тази тема, за който се интересува! Минах я цялата 4-та тема, утре - повече  Simple Smile
Ако имате снимки, моля пускайте ги! Аз имам, но са ми по дискове и докато ги открия...

Общи условия

Активация на акаунт