Как да избегнем първото секцио: 5 изключително важни въпроса

  • 4 449
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89

Прилагането на цезарово сечение, заради „неуспех“ на майката да роди трябва да се избягва. Обикновено става дума за „неуспех на лекаря да изчака достатъчно“. Много често след първо секцио за много жени става изключително трудно да намерят подкрепа за вагинално раждане при последваща бременност.
Задайте тези въпроси при първото си посещение при лекаря. С напредването на бременността става все по-трудно да го смените и може да започнете да се самоубеждавате, че всичко ще бъде наред, че на вас няма да се случи или че съпругът ви ще се застъпи за вас.

1. Ако раждането върви без усложнения, какви са рутинните ви действия? Избягвайте думата намеса, тъй като много лекари не смятат, че пукането на водите, постоянното наблюдение на бебето и др. са намеса. Някои наистина вярват, че всичко това трябва да е част от повечето раждания, за да може те да завършат нормално и навреме. Някои, за жалост, никога не са присъствали на раждане без намеса.

2. Как предпочитате да следите бебето по време на раждане без усложнения? По-добре използвайте термина „раждане без усложнения“, отколкото „нормално раждане“, тъй като много лекари смятат, че всяко вагинално раждане е нормално. Най-добрият отговор на този въпрос ще бъде – периодично наблюдение, което не изисква жената да бъде вързана за апаратурата, което ще й позволи да се движи по време на контракциите. Избягвайте лекари, които вярват, че постоянното наблюдение на бебето е най-добро при раждане без усложнения. Задавайте отворени въпроси на лекаря, а не такива, които позволяват отговор с да и не (като например „Може ли да имам периодично наблюдение“), тъй като по този начин по-добре ще усетите личната философия на лекаря. Въпреки че той може да се съгласи с всичко, което поискате, ако то противоречи на личната му/й философия, нещата могат да се променят по време на самото раждане. А когато сте по средата на раждането, не сте в добра позиция да обсъждате колко добри са действията, които лекарят ви препоръчва. Още повече, ако той ви каже, че бебето ви страда, най-вероятно ще се съгласите да изпълнявате препоръките му, просто защото ви е грижа за бебето ви. Затова е толкова важно да направите най-основното, за да намерите лекар, който да ви подкрепи, още в началото на бременността.

3. В каква позиция предпочитате да раждат пациентките ви? Верния отговор тук е „В каквато позиция иска тя“. Ако лекарят започне да ви обяснява защо полуседналата или легналата по гръб позиция са идеални за раждане, БЯГАЙТЕ! Ако ви каже, че може да избирате удобна за вас позиция, помолете го да ви каже в какви позиции са заемали жените по време на последните няколко раждания. Ако ви каже, че са родили по гръб, може да бъдете сигурни, че дори и лекарят да има желание да изражда бебета в други позиции, то той/тя не окуражава достатъчно жените да се движат свободно и да намерят най-добрата позиция за себе си.

4. Как ще реагирате, ако имаме различно мнение за това какво трябва да се направи по време на раждането? Отговорът на този въпрос трябва ясно да ви покаже каква нужда има лекарят да контролира всичко. Всички ние признаваме, че има редки случаи, когато спешната нужда не позволява време за дискусии, но това не е норма. Важно е да знаете как лекарят ви ще реагира, ако не искате да правите нещо, което той ви препоръчва, ако случаят не е спешен.

5. Какви бяха причините за последните няколко цезарови сечения по спешност, които сте направили? Това трябва да ви даде доста ясна картина на нормалната практика на лекаря. Ако последните няколко цезарови сечения са направени заради „неуспеха“ на майката да роди, „бебето не слезе“ и така нататък, трябва сериозно да се замислите за друг лекар. Прилагането на цезарово сечение, заради „неуспех“ на майката да роди трябва да се избягва. Обикновено става дума за „неуспех на лекаря да изчака достатъчно“. Голяма част от цезаровите сечения по спешност, направени от лекар, който подкрепя раждането без лекарска намеса, трябва да бъдат при наистина спешни случаи – като разкъсване на плацентата, патологични сърдечни тонове на бебето и тн.


от http://www.themidwifenextdoor.com/?p=769

# 1
  • Мнения: 27 524
Много хубаво,написано 100 процента като за Белгия например, но да ти кажа честно, засега в БГ ми се вижда почти неприложимо, за съжаление.

А, все пак бях вързана да следят пулса на бебето, мисля, че е нормално, но можех да се мотая насам-натам или да си вземем почивка с вана  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 253
Това е чудесно, но неприложимо в България. Като си помисля за моят лекар -тои би ми се изсмял още докато му задавам въпросите  Crazy

# 3
  • Мнения: 453
И аз мисля, че тук д-ра би ми се изсмял, ако му задам тези въпроси.
Аз когато задавах въпроси от сорта на "Сега защо е необходимо еди какво си?" ,ми отговориха "Ей, много четете, бееее!"

Последна редакция: чт, 15 апр 2010, 16:59 от Malvin@

# 4
  • Мнения: 2 521
Ако се зададе четвъртия въпрос на повечето от лекарите в БГ,реакцията ще бъде неописуема Laughing
И...аз съм раждала и двете си деца секцио,точно поради ''неуспех'' да родя нормално.При различни лекари и след достатъчно изчакване.

# 5
  • Мнения: 9 483
Крайно време е (но не знам кога дефакто ще се случи), не ние да се чудим как да зададем въпросите си "по деликатно и без да обидим" бялата манта с/у нас, а те самите да обясняват и разясняват без да ги питаме.
Сега не стига че не обясняват нищо без да бъдат попитани, ами и се сърдят и ни иронизират, ако им зададем някой по-конкретен въпрос с подобни реплики "Ей, много четете, бееее!" #2gunfire

# 6
  • Мнения: 623
Крайно време е (но не знам кога дефакто ще се случи), не ние да се чудим как да зададем въпросите си "по деликатно и без да обидим" бялата манта с/у нас, а те самите да обясняват и разясняват без да ги питаме.
Сега не стига че не обясняват нищо без да бъдат попитани, ами и се сърдят и ни иронизират, ако им зададем някой по-конкретен въпрос с подобни реплики "Ей, много четете, бееее!" #2gunfire

напълно съм съгласна .и освен това,че много четем,първата работа на генеколога е да каже да не четем из интернет и форумите какво пише.аз пък трябва да ви кажа,че съм научила изключително много неща от форума,които доктора беше пропуснал да ми каже или обясни като хората

# 7
  • Мнения: 1 691
Хубав списък с въпроси, ама наистина кой ли в България ще седне да си губи времето и да се обяснява с някаква си бременна? Дано да има и такива Praynig
Ще взема да си запиша въпросите и живот и здраве ще попитам, ако реша да отида предварително в болницата да проуча кое как... Най-много да ме отрежат и да знам поне какво да очаквам Wink

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 548
Хубав списък с въпроси, ама наистина кой ли в България ще седне да си губи времето и да се обяснява с някаква си бременна? Дано да има и такива Praynig
Ще взема да си запиша въпросите и живот и здраве ще попитам, ако реша да отида предварително в болницата да проуча кое как... Най-много да ме отрежат и да знам поне какво да очаквам Wink
Отрязали са те до две.

# 9
  • Мнения: 132
Темата ще бъде полезна, дано в бъдеще всичко това започне да изглежда все по-малко като утопия и все повече като реалност Praynig
И естествените активни раждания, и VBAC, и подрепата за кърмене, дано скоро всичко това започне да се случва масово, а не по излючение.

# 10
  • Мнения: 27 524
Тук в началото много се чудех на лекарите и безкрайните им, търпеливи и подробни обяснения. Викам си: Нещо серизоно ми има, чак толкова внимание и обяснения...  Laughing Сега ще ви боцна, ще усетите еди какво си, ще трае еди колко си, правя го защото и всякакви такива, като на дете.  Simple Smile

А като раждах и акушерката ми обяснява: Сега ще намажа перинеума с масла, после се видя, че няма да го бъде и взима една ножица и следва - сега ще ви резна малко, искате ли огледалце да гледате?  #Crazy Joy
Казах - не, не, благодаря, много сте любезна  hahaha

# 11
  • Мнения: 89
Колкото повече майки питат и искат и знаят, толкова повече ще се променя и отношението на лекарите. Според мен малко хора задават каквито и да е въпроси за философията на лекаря. Но докато ние самите гледаме на това като на лукс, а не като на наше право, лекарите ще си останат същите. Това кое ще се приема за нормално от повечето хора в крайна сметка е въпрос на обществен договор.

Аз родих секцио, планирано, заради полип на шийката, което е доброкачествено раково образувание. Не ми стигна смелост да настоявам за естествено, въпреки че самата лекарка ми каза, че е длъжна да се съобрази с моето желание. И сега си давам сметка, че втория път пак ще ми е много трудно да настоявам, защото всички ще ме убеждават, че така ще изложа на риск себе си и бебето. Ще имам нужда от доста подкрепа, за да се реша, а не виждам откъде ще дойде... Затова, ако може без секцио, не виждам защо насила да се прилага, само защото някой не му се чака.

# 12
  • Мнения: 31 206
Тук лекарите редовно казват, че много се чете с присмех.

# 13
  • Мнения: 15
което пък е супер грубо отношение... естествено, че ще четем, всяка средно интелигентна жена иска да е наясно какво я очаква, за да може да се подготви.

# 14
  • Мнения: 9
Те гледат на бременните и на хората по принцип "мамка му идва още един трябва да работя". Всичко, което на нас ни се струва за нужно да ни обяснят тъй като ни е за пръв път или просто не знаем (да не съм длъжна да завърша и медицина) им се налага по 300 пъти да го обясняват и идва момент в който им писва, но не си спомням аз да съм ги карала да стават лекари:) Аз може би съм късметлийка и рядко съм попадала на лекари, които не искат да обясняват, но това пък си го обяснявам с това, че винаги съм си плащала от джоба прегледите нищо че съм осигурена. Виждала съм лекари как се държат с хора с направления и съм потресена.

Общи условия

Активация на акаунт