4-та тема на чакащите

  • 111 106
  • 1 485
  •   1
Отговори
# 525
  • Варна/UK
  • Мнения: 1 008
Съветът по осиновяване се събира веднъж на две седмици, поне беше така до преди две години. Критериите по които се ръководят са, какво сте писали в изискванията си от една страна и от друга, какъв е социалния доклад на детето. Тоест, разглеждат се няколко кандидат осиновители за определено дете. Комисията се състои от социален работник, психолог, юрист и т.н.

# 526
  • Мнения: 23
Вече е всяка седмица за критерии те не знам точно .

# 527
  • Мнения: 5 508
   Здравейте, дами. Работя в системата и бих могла да отговарям на някои от Вашите въпроси, в рамките на моята компетентност, разбира се. Ще се радвам ако мога да съм полезна. Не четох цялата тема, но бих могла да отговоря на въпроси от последните страници, а по-нататък ще се опитам да съм редовна. Няма проблем да ми задавате въпроси и на ЛС.
   Относно времето, което минава от подаване на молбата в РДСП до пристигането на детенцето вкъщи - зависи от практиката, която съответният съд е наложил. В областта, където работя, окръжният съд насрочва делото в рамките на 10-тина дни от подаване на молбата и приблизително минава максимум месец, докато детенцето отиде при мама и татко. Разбрахме обаче от колеги, че не навсякъде съдът действа по еднакъв начин, оттам се получават и разликите, така че няма категоричен отговор на въпроса. Някои от съдилищата изискват допълнителна информация, понякога се налагат нови проучвания, но това зависи от конкретния случай и преценката на конкретния съдия.
    Съветът по осиновяване заседава всяка седмица. Членове на съвета са юрист от Областна администрация, лекар от Регионалната здравна инспекция, педагог от Инспектората по образование, психолог и директорът на дома, от който е детето. Идеята е да се търси семейство/родител за детето, а не обратното. Тоест, за едно дете се предлагат около 5-6 семейства, като се спазва поредността им на вписване. Детето трябва да отговаря максимално на критериите, които са посочили семействата. Примерно, ако семейството е посочило, че иска дете до 1 година, то това семейство не се включва в обсъждане за дете на 1 год. и 1 месец. Съветът обсъжда и решава кое от семействата, внесени на заседание, е най-подходящо за детето и в общи линии, това е.
      Надявам се да съм била полезна с отговора си дотук, каквото мога да обяснявам - насреща съм. Желая успех на всички!

# 528
  • Колибите
  • Мнения: 357
Мойа  bouquet, би ли дала малко повече информация за самата процедура на практика, след подаването на документите в отдел "Закрила на детето", какво става? Какво е това "Съвет по осиновяване"? Досега мислех, че само социалните работници се грижат за това.
Вероятно на повечето момичета това е известно, ако темата не ги интересува, и не ти представлява проблем, ще се радвам да прочета нещо от теб на лични. Вълнувам се много в момента...Събрах вече всички документи, само разглеждам папката и в сряда с Божията помощ ще ги внеса в отдела...

# 529
  • Мнения: 52
Moaia, благодаря за предложението да ни информираш за някои неща от "кухнята".

Когато се разглежда досието на дадено дете и има няколко семейства отговарящи на критериите възраст, пол, етнос, здравословно състояние и т.н., как се процедира нататък? Само по поредност на вписване в регистъра или се вземат предвид други критерии?

Как се избягва субективния фактор?

Как се разбира кое семейство пасва най-много на детето, особено когато се касае за няколкомесечно бебе, чийто психологически портрет далеч не е оформен още?

В съвета по осиновяване равни ли са гласовете на практика (не на теория!) или Директорът на дома, който де факто познава детето най-добре, казва тежката си дума? Другите работят само по досие всъщност.

Голямата част от момичетата са наясно със законовата база, но точно мачингът, начинът на избор на семейство за дадено дете си остава малко неясен...А е много важен, защото определя човешки съдби...

Ще се радвам да разбера повече и да успея да схвана логиката Wink

Благодарности предварително!
Желая ти хубав ден.

# 530
  • Мнения: 5 508
Розмариня , ще ти отговоря в темата, за да може информацията да е достъпна до повече хора. След подаването на документите в ОЗД следва проучването, което трае не повече от 3 месеца при нормални обстоятелства. След като сте одобрени, се издава заповед от директора на Дирекция "Социално подпомагане" за вписването ви в регистъра. Регистрите се водят обаче в Регионална дирекция за социално подпомагане - РДСП. РДСП са 28 на брой, във всички областни градове. Процедурата по осиновяване се движи чрез РДСП, така че след вписването можете да се обръщате към вашата РДСП. Заповедта за вписване, заедно с доклада и документите ви отиват в РДСП и се вписвате в регистъра. Докладът се изпраща на другите РДСП, които сте посочили като желани. Не е задължително да получавате писма от всички РДСП, по наредба трябва да получите писмо само от вашата РДСП, с което да ви уведомят, че сте вписани. После вече чакате писмо с предложение за информационна среща Simple Smile Съветът по осиновяване е независим орган, който взема решение кое детенце на кое семейство да бъде предложено. Всички тези неща са нормативно заложени в НАРЕДБА № РД-07-7 от 5.10.2010 г. за условията и реда за водене и съхраняване на регистрите за пълно осиновяване и в Семейния кодекс - в случай, че някой иска да се запознае с нормативната рамка. Мисля, че обясних основното, ако имаш още някакви въпроси, не се притеснявай да питаш, ще отговоря на всеки въпрос, на който мога.

anitza13 ще опитам да отговарям поред на въпросите Simple Smile
    При Съвета по осиновяване няма как да се избегне човешкия фактор, просто защото всички членове на Съвета са хора с чувства, емоции, предпочитания... Критериите, по които едно семейство се избира пред друго, са много разнообразни и индивидуални и зависят изключително от конкретния случай. Като обобщение само мога да спомена някои по-често срещани критерии, които дават превес - възраст на осиновителите, образование, готовност за приемане на дете със здравословен проблем и разбира се, готовност за приемане на дете от различен етнос. Но няма правила в тази насока. Не може и да има правила, защото каквито и да биха били, биха се считали за дискриминационни спрямо някого, който все ще остава извън критериите...  Доста е разтегливо понятието "най-подходящи за детето", така че при избора на подходящи кандидат-осиновители има и голяма доза късмет. Колкото по-отворени са критериите на кандидат-осиновителите, толкова по-голям е шансът им да бъдат предпочетени пред други.
      Гласовете на членовете на Съвета са равни. Гласът на директора на дома не е с по-голяма тежест. Той познава детето, но не познава кандидат-осиновителите, така че също работи само по досие. Той може да даде по-подробна информация за детето, за характера му, за потребностите му, но кой от предложените кандидати ще е най-подходящ, няма как да знае със сигурност. Информацията от директора е полезна дотолкова, доколкото другите членове да са по-наясно със особеностите на самото дете.
     Дано да е станал по-ясен начинът на избиране на подходящи осиновители. Просто е невъзможно да има конкретни правила и критерии, за да "схванеш логиката" Simple Smile


  

# 531
  • Мнения: 262
здравейте момичета от 2-3месеца не съм ви писала,но сега имам новина страхотна,днес бяхме в Велико Търново поканиха ни за дете на 1г.3м. от български произход момиченце, и го харесахме и пуснахме дело за осиновяване много съм щастлива пожелавам ви на всички вас скаро да ви се обадят и да си имате детенце,успех на всички

# 532
  • Мнения: 80
  Поздравления!!! Бъдете щастливи с дъщеря ви! bg

# 533
  • Мнения: 262
pany благодаря ти,пожелавам ти съсем скоро когата най-малко очакваш и ти да изпиташ същото щастие като мене

# 534
  • Мнения: 80
  Дано това щастие ме споходи за втори и трети път. Първото ми спи в другата стая,  щастливо и спокойно.   bouquet

# 535
  • Колибите
  • Мнения: 357
Moaia,   bouquet, благодаря ти за изчерпателния отговор. Разпечатах си наредбата.  Peace

И още - вчера подадох документите, много се вълнувах Embarassed, оказа се, че не са ми дали бланки за анкетите, които се попълват от препоръчителите, та сега допълнително ще трябва да ги занеса.  И тогава се надявам всичко да тръгне Flowers Four Leaf Clover.

Трайкова, честито Two Hearts, дано всичко е все така наред.

рany, дано и при теб стане чудото още два-три пъти Two Hearts


Малко трудно се ориентирам в навигацията на сайта, но ще се справя.

Последна редакция: чт, 13 окт 2011, 13:13 от Розмариня

# 536
  • Мнения: 1 325
Трайкова, честито! Приятно и щастливо родителстване.

Ама...щом никой от тук списващите не те питат за произхода ти по каква причина го споделяш?

# 537
  • Мнения: 712
Трайкова, и от мене честито! Желая ви много щастливи мигове заедно, здраве и любов! Flowers Rose Flowers Sunflower Flowers Rose Flowers Sunflower Flowers Rose Flowers Sunflower

# 538
  • Плевен
  • Мнения: 197
  bouquet   Трайкова бъдете много щастливи заедно!   bouquet

# 539
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Трайкова, да сте живи и здрави. Прекрасни емоции по посрещането на малката принцеса.

Общи условия

Активация на акаунт