Обучение срещу ваучери по схема “Аз мога” 3- втората вълна

  • 77 181
  • 870
  •   1
Отговори
  • Мнения: 515
Програмата  е отворена за кандидатстване за работещи - наети по трудово правоотношение и самонаети лица без значение от сферата им на дейност. Изключение правят наетите в в държавната администрация, в администрацията на органите за местно самоуправление, в съдебната система, в системите на народната просвета, в Министерство на вътрешните работи и в Министерство на отбраната. Едно лице може да кандидатства по една ключова компетенция и по едно професионално обучение, но не едновременно. Програмата е валидна до 2013 г., а ваучери се издават до края на 2012 г.За успешното обучение по програма "Аз мога" е необходимо да няма повече от 20% отсъствия от обявения хорариум, както и успешно полагане на изпит. Липсата на някое от тези условия се счита за нарушаване на условията на програмата "Аз мога" и в този случай ДУ има право да изисква от приносителя цялата стойност на ваучера.


Можете да избирате едно от следните направления:
•         Общуване на роден език;
•         Общуване на чужди езици;
•         Математическа компетентност и основни знания в областта на природните науки и технологиите;
•         Дигитална компетентност;
•         Умение за учене;
•         Културна осъзнатост и творчески изяви.
•         Обществена и гражданска компетентност;
•         Инициативност и предприемачество.
•         Oбучение по професии

Кандидастването става по следния начин:
отиваш в Бюрото по труда, попълваш заявление, декларация, че си в трудово правоотношение, носиш си копие на лична карта и копие на диплом за завършено образование. Върху копието на диплома трябва да има текст "Вярно с оригинала" и подпис.
http://www.az.government.bg/internal.asp?CatID=28/02/06&WA=E … Other_docs/DU.htm - Одобрени доставчици на услуги

http://www.az.government.bg/internal.asp?CatID=28&WA=Efunds/ … 111/Menu_2111.htm- Заявление, декларация и други

Срокът за депозиране на ваучера при избрания ДУ е 20 работни дни от датата на получаването му
ДУ сключва писмен договор с лицето и се задължава да започне обучение в срок от 2 /два/ месеца от датата на сключване на договора.
В случай на писмен отказ от страна на ДУ да включи лицето в обучение, то уведомява БТ в срок от 3 работни дни от датата на получения отказ.
БТ изпраща уведомителни писма с обратна разписка до всички одобрени и неодобрени кандидати. Одобрените кандидати се поканват да се явят в БТ за получаване на ваучер за обучение в срок, не по-късно от 5 работни дни от получаването на писмото.
Кандидат, получил писмо за одобрение, може да отложи явяването си в БТ в указания срок. В този случай изпраща писмено уведомление до БТ за удължаване на срока за явяване, като удължаването е не повече от 10 работни дни от срока посочен в писмото.


Хорариумът за всяка специалност и стойността на ваучера, съобразно специалността е определен с ПМС № 251/21.10.2009
„ .....................
1. за обучения за придобиване на професионална квалификация:
а) за първа степен, с продължителност не по-малка от 300 учебни часа – 600 лв.;
б) за втора степен, с продължителност не по-малка от 660 учебни часа – 1200 лв.;
в) за трета степен, с продължителност не по-малка от 960 учебни часа – 1800 лв.;
г) за част от професия по първа квалификационна степен, с продължителност не по-
малка от 200 учебни часа – 400 лв.;
д) за част от професия по втора квалификационна степен, с продължителност не по-
малка от 300 учебни часа – 600 лв.;
е) за част от професия по трета квалификационна степен, с продължителност не по-
малка от 600 учебни часа – 1125 лв.;
2. за обучения за придобиване на ключови компетентности:
а) за обучения по ключова компетентност 1 и с продължителност не по-малка от 16 учебни часа – 70 лв.;
б) за обучения по ключова компетентност 2   и с продължителност не по-малка от 300 учебни часа и три нива на обучение – 700 лв.;
в) за обучения по ключова компетентност 3   и с продължителност не по-малка от 30 учебни часа – 140 лв.;
г) за обучения по ключова компетентност 4   и с продължителност не по-малка от 45 учебни часа – 250 лв.;
д) за обучения по ключови компетентности 5, 6 и 7   и с продължителност не по-малка от 30 учебни часа – 140 лв”


съкращения:
ДУ- доставчик на услуги
БТ—борса по труда


Важно- преди да отидете в БТ и да подадете необходимите документи, трябва предварително да сте уточнили с ДУ , дали провеждат обучението, на  което сте се спряли и дали ще успеят да ви организират курс в рамките на 2 месеца.
Имайте впредвид, че ваучера издаде ли се на името на дадена фирма след това неможе да се променя. Единсвения начин за промяна  е при получаването на ваучера да смените ДУ.
Внимавайте, когато подписвате договор с ДУ, защото може да се наложи да плащате учебници, пособия и т.н Четете внимателно!

тема 1 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=472941.0
тема 2 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=482144.0

Темата за учащите английски език по програмата :  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=481691.0



Със специални благодарности на mari6a   bouquet


Важно

От 01.09.2010 г. Агенцията по заетостта подновява издаването на ваучери за включване в обучение по професионална квалификация и обучение по ключови компетентности по схема „Аз мога”. Ваучери ще се издават на лица, подали заявления в бюрата по труда до 26.04.2010 г. и одобрени от оценителните комисии. Паралелно с това само в периода от 01.09.2010 до 30.09.2010 г. бюрата по труда ще приемат и нови заявления на заети и самонаети лица, които желаят да се обучават по схема „Аз мога”.
Заявленията се подават в териториалните поделения на Агенцията по заетостта по местоживеене или по месторабота на кандидатите.
Одобрение на новоподадените заявления ще се извършва след издаване на ваучери на вече одобрените лица.

# 1
# 2
  • Мнения: 515
Сладък Бонбон  видях , че си питала в старата тема за разликата между Графичен дизайн и Компютърна графика. Това можеш да го разбереш само от ДУ. Обаждаш се на ДУ, което си си харесала и питаш какво включва курса как се провежда и т.н. Аз лично бях звъняла на едно ДУ по квалификация " Програмист". Програмата беше 300 часа и беше дистанционно  Crazy Пратиха ми програма какво включва целия курс.. Още не съм решила дали това искам да уча   Crazy

здравейте. имам въпрос.
като попълвате заявление за ключова компетентност посочвате и точно какъв курс искате да карате - например английски, френски, лидерство?

да  Peace

Последна редакция: ср, 08 сеп 2010, 11:34 от ♥VIKI♥

# 3
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Да попитам, копие само от последната си диплома ли представяте или и от предните?

# 4
  • Мнения: 2 759
Сладък Бонбон  видях , че си питала в старата тема за разликата между Графичен дизайн и Компютърна графика. Това можеш да го разбереш само от ДУ. Обаждаш се на ДУ, което си си харесала и питаш какво включва курса как се провежда и т.н. Аз лично бях звъняла на едно ДУ по квалификация " Програмист". Програмата беше 900 часа и беше дистанционно  Crazy Пратиха ми програма какво включва целия курс.. Още не съм решила дали това искам да уча   Crazy
                              Може ли да ми препратиш програмата, и аз се интересувах, звънях им (то май нямаше други)... в крайна сметка дистанционния вариант ме поотказа... Да учиш програмиране сам...  Rolling Eyes ... Но пък искам  Crazy. А и честно казано ако не е дистанционно сигурно ще имам доста отсъствия  Thinking...

# 5
  • Мнения: 1 108
Сладък Бонбон  видях , че си питала в старата тема за разликата между Графичен дизайн и Компютърна графика. Това можеш да го разбереш само от ДУ. Обаждаш се на ДУ, което си си харесала и питаш какво включва курса как се провежда и т.н. Аз лично бях звъняла на едно ДУ по квалификация " Програмист". Програмата беше 900 часа и беше дистанционно  Crazy Пратиха ми програма какво включва целия курс.. Още не съм решила дали това искам да уча   Crazy



благодаря ти
 И аз точно това направих и сега чакам отговор

# 6
  • Мнения: 515
Да попитам, копие само от последната си диплома ли представяте или и от предните?

аз само от последната, да не ме вземат за много компетентна и да ме отрежат  Crazy

Викито
Пратих  Peace

# 7
  • Мнения: 2 142
Включвам се да следя темата.
изчетох всички предишни   bouquet
ще кандидатствам КК
Въпросът ми е как трябва да опиша КК?
езикова квалификация; нужен ми е немски език

Последна редакция: ср, 08 сеп 2010, 12:13 от МИШЕЛ

# 8
  • Мнения: 55
Да попитам, копие само от последната си диплома ли представяте или и от предните?
Аз даже дадох по-предната - дипломата ми за висше не беше в мен - питах ги дали искат да взимам уверение от университета или да им дам от гимназията и те взеха само тази от гимназията. Иначе в документите си пишеше къде, какво съм завършила.

# 9
  • Мнения: 663
Не ми е ясно заверката на дипломата ("Вярно с оригинала") кой трябва да я постави, в учебното заведение  от където е издадена ли?

Последна редакция: ср, 08 сеп 2010, 14:27 от ZDRAVI4

# 10
  • Мнения: 515
Не ми е ясно заверката на дипломата ("Вярно с оригинала") кой трябва да я постави в учебното заведение  от където е издадена ли?

на мен не ми искаха такова нещо  Simple Smile

# 11
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
За дистанционното обучение - къде мога да видя това?
Всяко ДУ ли има такова или трябва да се обаждам на всички и да питам?

# 12
  • Мнения: 515
За дистанционното обучение - къде мога да видя това?
Всяко ДУ ли има такова или трябва да се обаждам на всички и да питам?

трябва да се обаждаш Peace

# 13
  • Мнения: 2 142
за заверката на документите, лично на ръка трябва да напишеш "вярно с оригинала" и подпис

# 14
  • Мнения: 5 140
в нашето БТ ми казаха, че за сега няма да има... Confused

Общи условия

Активация на акаунт