Баба каза така... Тема № 2

  • 140 570
  • 724
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 529
В този тон-ефикасно лечение или профилактика за уши знае те ли?
Пъдпъдъчата мас не помага...
Благодаря!
По капка в ухото от лист на "дебела мара".

Така наречената Дебела Мара принадлежи към семейство Тлъстигови. То е представено от множество растения, широко разпространени из сухите, каменисти, сипейни места в цялата ни страна. Много от тях, отглеждани в саксии, допринасят за уюта в нашия дом и са достъпен лечебен дар на природата. Листата на Дебела Мара притежават болкоуспокояващи, противовъзпалителни, антибактериални свойства и способстват за бързото заздравяване на рани.
Налагат се счукани с обелена ципа. Прикрепват се върху болното място и престояват така няколко часа. При гнойни рани и мазоли е необходимо многократно подновяване на превръзката. За лечение на мазоли е добре вечерта преди лягане да се направи баня на краката с топла вода, към която е прибавена 1 чаена лъжичка сода за хляб. След подсушаване върху възпалената и загрубяла кожа се поставят обелени свежи листа на растението. Някои лечители препоръчват върху тях да се капнат 3-4 капки винен или ябълков оцет. Отгоре се покриват с лейкопласт и престояват цялата нощ. Процедурата се повтаря и през следващите няколко вечери.
    Сокът от току-що откъснатите листа от едра тлъстига е подходящо обезболяващо средство при възпаления на външното и средното ухо. За целта е достатъчно да се сложат няколко капки от него в ушния канал. Не трябва да се забравя обаче, че те са абсолютно противопоказни след лекарска манипулация или когато спонтанно от ухото изтича гной.
Eто какво намерих в един форум за приложението на Дебела Мара:
“Вкъщи го отглеждаме само с лечебна цел. Мъж ми се е родил със стафилококова инфекция и от време на време му излизат някакви неща като циреи зад ушите. Единствено с дебелата мара се оправя. Като се обели ципата й, се поставя на мястото. Издърпва перфектно.”

# 46
  • Мнения: 82
Звездичка,може би си права,ще продължа само със сребърна вода!

Шпунц Hug
Как да предположа,че моите"розички"били лечебни Grinning

# 47
  • София
  • Мнения: 1 529
 Peace
 аз съм баба ,но го знам от мойта баба.  Като дете ,често ме боляха ушите ,сама си късах и слагах. Винаги имам на балкона дебела мара.

# 48
  • Мнения: 730
Не знаех,ч е така се казва това растение, оказва се,че го имам в изобилие..ще го ползвам и аз/дано д ане се появяват проблеми/ Heart Eyes

# 49
  • Мнения: 2 011
За болни уши ( слабото място на детето ми)  слагам в ушетата тампончета памук , които предварително съм   потопила
( и след това съм изцедила ) в Шведска горчивка !  Спи се с тях ! 
Действа безотказно!  Peace

# 50
  • Мнения: 627
Моето дете излекувах с компрес от ракия, първак и черен пипер. То, милото, издържа само няколко часа, но беше достатъчно - кашлицата овлажня.
А аз спах с такъв компрес и на другия ден след махане не компреса и врял душ бях чисто нов човек.
Да живее ракията за външна консумация. Laughing

# 51
  • Мнения: 294
Този компрес и аз съм го ползвала бременна в 8мия месец. Наложих го върху памперс! Наистина подейства!
За малки деца незнам дали ще издържат, много пари!!!

# 52
  • Мнения: 6 003
интересно smile3529 тъкмо навреме открих темата Hug

# 53
  • Мнения: 2 641
Този компрес и аз съм го ползвала бременна в 8мия месец. Наложих го върху памперс! Наистина подейства!
За малки деца незнам дали ще издържат, много пари!!!

Може ли да обясниш точно как го направи?

И за компреса с мед все се каня да питам? Няколко пъти го правих с течен мед и беше ОК, но като свърши течния и направих с озахарен мед. Цялата бях в мед на сутринта. Rolling Eyes Как го правите вие?

# 54
  • Мнения: 294
Този компрес и аз съм го ползвала бременна в 8мия месец. Наложих го върху памперс! Наистина подейства!
За малки деца незнам дали ще издържат, много пари!!!

Може ли да обясниш точно как го направи?


Върху памперс (вероятно става и в/у нощна превръзка-идеята е да обхване целия врат) се сипва ракия, после посоляваш с черен пипер и увиваш около врата, прикрепяш с шал.
Навремето като дете, класиката на компреса беше - памук напоен с ракия, вестник, найлон и накрая шал.
Това с памперса е по-удобно, пък и се избягва прекия контакт със спирта, а с прибавения черен пипер става направо изгарящо. Но пък наистина помага!

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 40 784
Този компрес и аз съм го ползвала бременна в 8мия месец. Наложих го върху памперс! Наистина подейства!
За малки деца незнам дали ще издържат, много пари!!!

Може ли да обясниш точно как го направи?

И за компреса с мед все се каня да питам? Няколко пъти го правих с течен мед и беше ОК, но като свърши течния и направих с озахарен мед. Цялата бях в мед на сутринта. Rolling Eyes Как го правите вие?

Що не пробва първо да го разстопиш меда...

# 56
  • Мнения: 294
Възпаленото гърло се оправя с топло яйце    newsm78


http://www.lekar.bg/news-104/info-3898/%D0%92%D1%8A%D0%B7%D0%BF% … 0%B9%D1%86%D0%B5/

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 40 784
За яйцето...ние сме пробвали,помага.На сутринта белтъка е свит и като изшушен.Но аз го пълня с пудра захар,лошото е че малко може да потече.

# 58
  • Мнения: 1 267
И аз тук.

С една питанка.
Синът ми кашля вече 2-3 седмици.Водих го при няколко лекаря, но казват, че поводи за притеснение няма  newsm78 Гърлото му е абсолютно чисто, гърдите също.Кашля предимно нощем и сутрин. Мисля си за някава алергия... Идеи?
Лекарите само вдигат рамене и казват, че нищо му няма.

гърлото чисто?
да няма някоя бактерия,
ако няма опитай това с чай от  босилек, успокоява бронхите.
При нас действа много, въпреки че почти не срещам босилека в това му приложение при кашлица,
все други билки се спрягат.
в 500 мл вряща вода, се слага 1 с.л. чай ( има го като подправка).
ври 1 минута, оставя се с отвара да стои 30 мин. на стайна тепмература.
прецежда се и се пие преди ядене по 150 мл приблизително.
моите деца го пият целия ден, не мога да ги накарам на 3 пъти.

# 59
  • Мнения: 2 784
И аз тук.

С една питанка.
Синът ми кашля вече 2-3 седмици.Водих го при няколко лекаря, но казват, че поводи за притеснение няма  newsm78 Гърлото му е абсолютно чисто, гърдите също.Кашля предимно нощем и сутрин. Мисля си за някава алергия... Идеи?
Лекарите само вдигат рамене и казват, че нищо му няма.

гърлото чисто?
да няма някоя бактерия,
ако няма опитай това с чай от  босилек, успокоява бронхите.
При нас действа много, въпреки че почти не срещам босилека в това му приложение при кашлица,
все други билки се спрягат.
в 500 мл вряща вода, се слага 1 с.л. чай ( има го като подправка).
ври 1 минута, оставя се с отвара да стои 30 мин. на стайна тепмература.
прецежда се и се пие преди ядене по 150 мл приблизително.
моите деца го пият целия ден, не мога да ги накарам на 3 пъти.

Само да вметна, че дневната доза на бива да се надвишава, защото в големи количества босилекът е токсичен.  Peace
Между другото аз съм пила босилек преди да родя, по съвет на една майка от Отчетната. Започнах го две седмици преди термина и раждането беше много бързо и леко. Не знам, обаче, дали се дължи на босилека- и първото ми раждане беше лесно, а тогава не съм пила босилек. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт