Майчинството счетоводно - 35

  • 30 261
  • 734
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 2 200
Моля ако въпростът ми не е за тук да ме извините. Дано някой да може да ме информира по моя казус:
Собственик съм на ЕООД, осигурявам се като самоосигуряващо се лице (420 лв) и по договор за управление (800 лв). 45 дневния ми болничен започва от 28 февруари 2011г. Изчитайки доста тук се ориентирах за начина по който се изчислява болничния, но не ми е  никак ясно какво ще се случи с фирмата ми когато съм по майчинство. Мисля поне година да си гледам детето. Трябва ли да плащам осигуровки, да назначавам ли управител? Ако назнача управител - какво като осигуровки ще плащам? Уточнявам, че спокойно мога да спра дейност - няма да ми попречи на бизнеса. Въпроса е да не се обърка нещо с майчинството.  Интресуват ме как практически се разрешава такъв казус.
Благодаря предварително!   bouquet
До 410-я ден може да си ползвате майчинството и като собственик на ЕООД. Ще си внасяте здравна осигуровка. След това ако искате да ползвате майчинство до 2 год. трябва да назначите прокурист. Това поне е при сегашното законодателство.

# 736
  • Мнения: 2 200
здравейте, имам следният казус
на служителка, която е в майчинство (до 135 ден все още) й се полага годишен бонус сега в декември в размер на 300 лв
като направя декларация 1 в нея излиза, че лицето е в 22 дни отпуск - майчинство, но има възнаграждение и за него се дължат осигуровки
така правилно ли е, нали няма да има порблем за служителката, че получава възнаграждение в месец, в който не е била на работа?
Няма как цял месец да е в болнични и да е получила възнаграждение. Ще е проблем за изплащане на болничните. Ако е възможно коригирайте някой от старите месеци, когато е била на работа.

# 737
  • Мнения: 177
Здравейте!

Някой знае ли как стои въпросът с майчинството след изтичане на двете години платено такова. Интересува ме конкретно:
1- след като изтекат двете години, какви отпуски може да се ползват максимално за гледане на дете?
2- Как е най-удачно да се комбинират?
3- Работодателят плаща ли нещо при ползване на неплатен отпуск от страна на майката? Ако "да" колко?

Предварително благодаря!   bouquet

# 738
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!

Някой знае ли как стои въпросът с майчинството след изтичане на двете години платено такова. Интересува ме конкретно:
1- след като изтекат двете години, какви отпуски може да се ползват максимално за гледане на дете? -натрупаната ти платена отпуска + 6 м неплатен,ако имате брак.ако нямате и не живеет в едно домакинство имаш 12 м неплатен

2- Как е най-удачно да се комбинират?-няма значение
3- Работодателят плаща ли нещо при ползване на неплатен отпуск от страна на майката? Ако "да" колко?-не,нищо не се плаща.затова и се казва неплатен отпуск

Предварително благодаря!   bouquet

# 739
  • Мнения: 29

 "Усредява се" среднодневен брутен и среднодневен нетен осигурителен доход за периода и се изплаща 90% от първото или 100% от второто, което е по-малко. Кой определя на коя база ( нетна или брутна )  се изплащат 90 % ?
 И  здравните осигуровки, които дължи работодателя се отчисляват от тази сума или се вземат от работодателя?
Може ли някой да ми каже добър генеколог във Варна?

# 740
  • Мнения: 2 755
Здравейте, изтече ми 2г. майчинство и платените отпуски след него. Не мога да се върна на работа защото детето ми е алергично към много храни и не може да ходи на ясла, а заплатата не стига за гледачка. Работодателя ми не иска да ме съкрати, опасява се от големи проверки към фирмата след това. Ако напусна по взаимно съгласие имам ли право на обезщетение за безработица и в какъв размер? Трудовият ми стаж е над 5г.

# 741
  • Мнения: 2 200

 "Усредява се" среднодневен брутен и среднодневен нетен осигурителен доход за периода и се изплаща 90% от първото или 100% от второто, което е по-малко. Кой определя на коя база ( нетна или брутна )  се изплащат 90 % ? Наредбата за изчисляване и изплащане на парични обезщетения и помощи от ДОО
 И  здравните осигуровки, които дължи работодателя се отчисляват от тази сума или се вземат от работодателя? за сметка на работодателя
Може ли някой да ми каже добър генеколог във Варна?
Здравейте, изтече ми 2г. майчинство и платените отпуски след него. Не мога да се върна на работа защото детето ми е алергично към много храни и не може да ходи на ясла, а заплатата не стига за гледачка. Работодателя ми не иска да ме съкрати, опасява се от големи проверки към фирмата след това. Ако напусна по взаимно съгласие имам ли право на обезщетение за безработица и в какъв размер? Трудовият ми стаж е над 5г.
Имате право. Четири месеца ще получавате обезщетение щом напускате по взаимно съгласие.

# 742
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

 "Усредява се" среднодневен брутен и среднодневен нетен осигурителен доход за периода и се изплаща 90% от първото или 100% от второто, което е по-малко. Кой определя на коя база ( нетна или брутна )  се изплащат 90 % ?


изплаща ти се по-малката сума като се сравняват двете-90 процента от среднодневно бруто и среднодневно нето

# 743
  • Мнения: 3 638
здравейте, имам следният казус
на служителка, която е в майчинство (до 135 ден все още) й се полага годишен бонус сега в декември в размер на 300 лв
като направя декларация 1 в нея излиза, че лицето е в 22 дни отпуск - майчинство, но има възнаграждение и за него се дължат осигуровки
така правилно ли е, нали няма да има порблем за служителката, че получава възнаграждение в месец, в който не е била на работа?
Няма как цял месец да е в болнични и да е получила възнаграждение. Ще е проблем за изплащане на болничните. Ако е възможно коригирайте някой от старите месеци, когато е била на работа.
няма как да коригираме старите месеци, а това не е заплата а годишен коледен бонус, който се полага на всички служители без значение дали са в болнични, майчинство и т.н-
освен да си подам декларацията така и да видим какво ще стане  Wink

# 744
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Здравейте Simple Smile

Предстои ми да стана майка през май 2011 и предвид новите изменения на КСО искам да знам колко ще ми бъде майчинството въз основа на следните данни:

Терминът ми е на 9 май 2011, а 45 дневния период преди него започва да тече от 26 март 2011.  От септември 2010 г. съм на трудов договор и доходът върху който ми се плащат осигуровки е 1000 лв (това ще продължи докато излезна в майчинство). Имам необходимия минимум осигурителен стаж, за да получавам майчинство изобщо, но той не е непосредствено преди забременяването, което означава, че преди септември 2010 ще ми се вземе база върху 240 лв.

Според мен излиза така че за 11 месеца ще ми се вземе база върху 240 лв., а за 7 месеца 1000 лв.?? То тогава колко ще ми бъде майчинството?

Благодаря предварително за отговора. Успешен ден Simple Smile

Около 423лв. Месеците на 1000лв. са 6 - 09.2010-02.2011.

# 745
  • Мнения: 8
Здравейте.Имам дете на 1г.4м.и сам бременна с 2-ро.Когато родя 2-те май4инства ще се застапят.Знае ли някои дали първото се прекъсва и остава само 1,или въобще какво става с май4инството?Благодаря предварително.

# 746
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте.Имам дете на 1г.4м.и сам бременна с 2-ро.Когато родя 2-те май4инства ще се застапят.Знае ли някои дали първото се прекъсва и остава само 1,или въобще какво става с май4инството?Благодаря предварително.

ако до 45 дневния на второто не се връщаш на работа,отпуск,болничен,ясла за първото,обезщетението за второто ще ти е колкото е било за първото
45 дневния трябва да се издаде преди първото да е навършило 2 г

с 45 дневния ще получаваш обезщетение+120 лв за първото ти дете

# 747
  • Мнения: 1 351
Здравейте !
Въпросът ми е следният :
Родила съм на 05.10.2009г , и отогава са ми изплатени болнични - първо 40 дневният и после 90 дневният , след това си получавам майчинските редовно по 270лв на месец . Този месец обаче майчинските са ми 99.36лв. Не ми е ясно защо размера на майчинските е толкова малък ? Трябва ли да подам наново декларация , за втората година от майчинството ? Извинете ме за неусведомеността , но как може да се проверяват паричните преводи във НОИ , чрез интернет и изисква ли се "ходене" до там ?
  Благодаря !!!

# 748
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте !
Въпросът ми е следният :
Родила съм на 05.10.2009г , и отогава са ми изплатени болнични - първо 40 дневният и после 90 дневният , след това си получавам майчинските редовно по 270лв на месец . Този месец обаче майчинските са ми 99.36лв. Не ми е ясно защо размера на майчинските е толкова малък ? Трябва ли да подам наново декларация , за втората година от майчинството ? Извинете ме за неусведомеността , но как може да се проверяват паричните преводи във НОИ , чрез интернет и изисква ли се "ходене" до там ?
  Благодаря !!!

за да взимаш и втората година пари,трябва да подадеш декларация,да
явно това са ти парите докрая на 410 те дни /броят се от първия ден на 45 дневния ти болничен/

в първия пост на темата,линковете в червено ги има документите

# 749

Общи условия

Активация на акаунт