Белгия - 20

  • 39 756
  • 744
  •   1
Отговори
  • Мнения: 872

Новата ни 20-та белгийска тема, Коледно - Новогодишна!



Обичам мириса на бор в камината,събрала ни във края на годината,
съгряла ни сърцата и душите и дала порив на мечтите!
Обичам огънят в камината да свети, дъха на баница с късмети,
на старо вино, сини сливи и искам вий да сте щастлви!
И всички да живеем дружно - повече не ни е нужно!
Весели празници!




Полезна информация:
Българско посолство в Белгия
Белгийското посолство в България
Туристическа информация за Белгия
VDAB - трудовата борса във Фландрия
Друг сайт за търсене на работа

Наемане или купуване на жилище
Детски консултации Kind en Gezin
Детски консултации ONE
Имунизационна схема в Белгия /единствено полиомелита е задължителен/

Българското училище в Антверпен


Български магазин в Антверпен : Bisschopstraat 17/19, Antwerpen

Превоз на товари - Ивайло Стоянов: български GSM +359 888 317 690  белгийски GSM - +32486 23 50 82
Всяка сряда сутрин тръгва от Перник (София), всяка събота от Брюксел.

Зъболекар в Брюксел - Иван Стоименов  - в кабинета (не е всекидневно там) - 02/ 534 88 16 и GSM - 0476/ 76 11 36
Гинеколог с български език в Антверпен

# 1
  • Мнения: 12
Metsysstraat номер 76.ако не се лъжа това адреса на бг.магазин в Скарбек.

# 2
  • Semmerzake, Белгия
  • Мнения: 46
МаriaF страхотно оформление на новата ни тема  Hug! Вече се усеща Коледното настроение навсякъде.  santa2
Ние обаче сме с вирус и сме в къщи  Sad  yu5.

# 3
  • Мнения: 258
МАРИА-както винаги страхотно оформление на темата ни,невероятно коледно-новогодишно настроение!!!Благодарим ти!

# 4
  • Мнения: 240
Мария, чудесно оформление  Grinning С тази картина ме пренесе в един вълшебен свят хихи

Веле, честита дъщеричка! Жива и здрава и много да и се радвате   bouquet

# 5
  • Мнения: 1 572
Айде и аз тук  Wink

# 6
  • Мнения: 4
И аз да се цопна Grinning.Честито момиченце на Веле,да им е живо и здраво малкото мъниче.

# 7
  • Мнения: 305
Мария, благодаря за новата темичка. Страхотна е!

Охлала, как е мамчето? Днес ли беше операцията?

# 8
  • Мнения: 240
Бони, за сряда я отмениха. Дано всичко мине добре! Докторката е казала, че и предстои сложна операция, но нищо повече...

# 9
  • Мнения: 4 734
Здравейте момичета, нова съм във форума, но искам да ви попитам нещо... Виждам че повечето от вас живеят от доста време във Белгия и даже са родили тук децата си, та ми е необходима малко информация. От няколко месеца живея и работя в Белгия, но наскоро разбрах, че съм бременна с второто си дете. И просто незнам какво да правя, защото не познавам законите тук. Къде, кога и как се регистрира бременност тук? Къде ще ми се водят консултациите и колко често са? Какво се поема от здравните осигуровки /здравната карта/ и какво се плаща допълнително? Самото раждане безплатно ли е? Най-вероятно ще се наложи пак да раждам с операция /като първото си дете/, та операциите поемат ли се или се заплащат? Да спомена, че живея в Антверпен. Има ли там български гинеколог към когото мога да се обърна или такъв, говорещ английски? Ще ми бъде интересна и важна всяка информация относно бременност и раждане в Белгия. Наистина не знам нищо и няма и кого да питам....  Например колко време е майчинството тук и кога се излиза в болнични преди раждане? Мога ли да очаквам някаква помощ от белгийската държава или нямам право на никакви помощи, поне докато съм в майчински? Доколкото съм чувала тук отпуската по майчинство е само 2 месеца, така ли е наистина и ако е вярно, кой гледа бебетата след това време /ако няма баби да помагат/? Има ли ясли или се разчита на гледачки? Аз имам фирма и работя като субконтрактор и нямам осигуровки тук, но таткото ни има, мога ли да ползвам неговите здравни осигуровки? А имам и възможност да мина на трудов договор / но временен за 1 година/, дали това ще е по-добрия вариант за мен за в бъдеще? Моля тези, които са минали по моя път да споделят какво знаят, много ще съм ви благодарна...

# 10
  • Мнения: 1 069
Мария, благодаря за хубавата темичка!

lunna pateka, добре дошла. Аз за съжаление не мога да отговоря на въпросите ти, защото съм тук от 3 месеца. Но момичетата, със сигурност ще се включат с подробности! Лека бременност и леко раждане, сигурна съм, че всичко ще е наред! Виждам, че си доста притеснена, но всичко ще е ОК.

# 11
  • Мнения: 872
Лунна пътека, добре дошла!

Къде, кога и как се регистрира бременност тук? Къде ще ми се водят консултациите и колко често са?
Адреса на гинеколог с бълг.език в Антверпен . Консултациите при нормална бременност са всеки месец, като последния месец при мен бяха всяка седмица.
Дали раждането ти ще е безплатно и до колко, това само осигурителите ти могат да кажат, тъй като ти не се самоосигуряваш, попитай от работата на мъа ти.
Защо ще раждаш с операция? Тук, до колкото аз  съм запозната, не правят доброволни секцио, а само при медицинска нужда
Платеното майчинство в Белгия е 3 месеца, а болничния преди раждане е 10 дни. След това има няколко варианта, баба, приемна майка-гледачка или детски ясли.

# 12
  • В облаците
  • Мнения: 63
Хоп и аз да се шмугна Simple Smile

Здравейте и от мен
Болни бяхме цялото семейство, но сега всичко е ок. Почна се зимата и боледуванията зачестиха Sad

И при нас мина добре празника, Сейнт Николас донесъл на децата подаръци, бонбони. Има и снимки, но още не съм ги взела от учителката.
Сони бързо оздравяване
Мария, много е красива снимката  bouquet
Лунна пътека, не мога да отговоря, защото моето дете е родено в България, но мисля, че всеки гинеколог може да те ориентира, документално как се оформят нещата. Кураж и просто отиди някъде на преглед. Миналата година в чакалнята на моя гинеколог имаше брошури за бременни. Помня, че пишеше и за безплатни някакви прегледи, но... не се зачетох подробно, просто си убивах времето. Иначе със сигурност е платено раждането, но при големи суми, ако работодателят на съпруга ти издаде сертификат, че си към неговата осигуровка би могла да го  представиш в болницата и плащането да стане директно между работодателя или касата (точния механизъм не ми е ясен) и болницата.
Аз се водех на работа в България (неплатен) и ми отказаха здравна осигуровка, но накрая се оказа, че всъщност заради ниския ми доход там (т.е. никакъв) (представих съответните документи от България) трябва да съм към осигуровката на съпруга ми, както и детето. Дори искаха да откажат и на малкия осигуровки, защото аз съм била работеща и трябвало детето да е към осигуровката на майката, но в крайна сметка се оказа, че при нисък доход те нямат право да отказват. Така че със сигурност има варианти и в твоя случай.   

# 13
  • Мнения: 240
Аз продължавам да се чудя как си оставят бебченцата на баба или гледачка на 3 месеца. Аз добре, че си имам майчинство от БГ и си го гледам Алекс, ето вече е на 10 месеца. Оставям го на баба му, но само да ходя на курс 4 часа три пъти в седмицата. И то това започна когато Алекс навърши 7 месеца. Но тук е така, нищо не можем да направим  Laughing
Иначе тук няма нищо безплатно, убедих се в това  Joy

# 14
  • Мнения: 1 572
Lunna Pateka аз си регистрирах бременността в 7-мия месец , тогава дойдох от Бг , мъжа ми ми извади СИС карта към здравната каса в Белгия , направи ми и застраховка хоспитализация към ФОРТИС , плаща се много малко на месец около 10 евро и нищо не платих за раждането , сметката беше около 2000 евро за 6 дневен престой в индидуална стая.Нямах нито договор за работа нито нищо , само разрешително за престой.Може би въпроса стои по различен начин ако имаш брак с белгиец , но мен ако питаш , регистрирай се в някоя здравна каса и виж какво ще ти кажат те , но не би трябвало да има проблем .Успех  Hug

Общи условия

Активация на акаунт