Веганството - да споделим опит 3

  • 48 305
  • 750
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 1 732


Някой ще се включи ли за това растение? Simple Smile
аз ям такова когато си купувам готови листни смески.
Не съм си купувала отделно.
Вкусът му е малко нагарчащ понякога.
На бг не знам как се казва.
на немски е Friseesalat, до колкото видях в уикито, е от семейството на Цикорията.

# 466
  • София
  • Мнения: 1 402
Friseesalat, до колкото видях в уикито, е от семейството на Цикорията.

на английски съм го виждала като French curly endive (frisée) или само curly endive - точно вид цикория

# 467
  • Мнения: 5 713
Хорта идва от гръцки. Трева е и се казва щир. Много е вкусно. Води се като традиционно ястие в Гърция.

http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=97841&page=1

Ето още за щира. Цветовете на амаранта се използват за оцветител в хранителната индустрия.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A9%D0%B8%D1%80

http://www.gradina.bg/bg/articles/309-blagorodniyat-shtir.html

# 468
  • USA
  • Мнения: 675
Момичета да ви питам, в какво мога да ползвам сусамов тахан. Кое мога да заменя с него и мога ли да го слагам в тестени зиделия? Благодаря!

# 469
  • София
  • Мнения: 1 402
Момичета да ви питам, в какво мога да ползвам сусамов тахан. Кое мога да заменя с него и мога ли да го слагам в тестени зиделия? Благодаря!

сусамовият тахан слаган в дресинги за салати, както и в едни сладки о кулинарния блог на йоана, които са с овесени ядки - често се използва като слепващ елемент за продуктите в сладки; аз лично се пазя от големи количества консумация, понеже е доста калоричен

# 470
  • Мнения: 2 132


Някой ще се включи ли за това растение? Simple Smile
аз ям такова когато си купувам готови листни смески.
Не съм си купувала отделно.
Вкусът му е малко нагарчащ понякога.
На бг не знам как се казва.
на немски е Friseesalat, до колкото видях в уикито, е от семейството на Цикорията.
Ми то тук рядко има смеси от зеленолистни.
Ще поръчам на мъжът ми да го купи като се прибира и ще пробвам Simple Smile
Гледам по рецептите, че може да се използва в манджи като спанак, лапад. Ще го пробваме на салата и ще направя и една супичка Simple Smile

# 471
  • Мнения: 3 869
Момичета да ви питам, в какво мога да ползвам сусамов тахан. Кое мога да заменя с него и мога ли да го слагам в тестени зиделия? Благодаря!

Разбърквам го с пасирани маслини и подправки - страшен пастет става!! Детето пък го предпочита намазан на филия под лютеницата Simple Smile
И аз като Дао, гледам да не прекалявам и не го бутам навсякъде. Калориите са ми последна грижа, но като цяло знам че не е устойчив на топлинна обработка, затова не го слагам в печива. За печивата има сусамово брашно - след като се зитегли мазнинаната от зърната - то е удобно в малки количества и издържа на стандартна топлинна обработка.


Успях най-накрая да изчета отнзи линк за маслото от гродови семки, в който има подробна инфо за много други масла. Убедителен беше за мен. Кокосовото масло го дават като стабилно и предпочитано за топлиннна обработка, но пък зависело как е добито. Аз как мога да разбера от опаковката.? За кокво трябва да следя?

Последна редакция: вт, 25 яну 2011, 15:07 от Meg!

# 472
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Сусамът е сред храните с най-лесно усвояем калций, като 1 с.л сусамов тахан покрива дневната нужда от тоз елемент на възрастния организъм, което е към 85 калории, ако не ме лъже паметта. Съдържа и омеги 3, въобще еликсир за тялото!
Освен в дресинги, мазани филии с мед и други вкуски, може да се добавя и в плодови или зеленчукови шейкове, зависи от вкуса.

# 473
  • USA
  • Мнения: 675
Много благодаря, момичета, за информацията и идеите за сусамовия тахан  bouquet!

Аз пък да си кажа за бозата, сложих да правя закваска с пълнозърнесто пшеничено брашно, обаче все така си стои, вече около 48 часа. Но първия ден за кратко се беше образувала пяна(12 часа след като я сложих), дали пък не е била готова, но на мен ми се видя рано и може да съм я изтървала. Ако до утре не стане, ще я хвърля и пак наново. Даже вече си купих и био брашно от просо, чакам с нетърпение, че много ми се пие бозичка Heart Eyes.

Искам да ви помоля за рецепти за хумус (без пържене) и баба гануш! Благодаря!

Последна редакция: ср, 26 яну 2011, 05:21 от maimun77

# 474
  • Мнения: 5 713
Не хумуса се пържи, а фалафела.

Това съм писала преди:
"моите пропорции за хумус с варен нахут са:
2 кутии от 540мл нахут като изцеждам водата
1/2 ч.ч. сусам, който го смилам предварително в кафемелачката и ако не го правя с тахан. Ако е с тахан, слагам 1/4 ч.ч.
2-3 скилидки чесън (може и по-малко, ние ядем чесън и люто)
сол на вкус
сокът на 1-2 лимона
3-4 с.л. зехтин
с кимион не ми допадна и не слагам

А баба гануш съм правила по тази рецепта:
http://vkuhniata.wordpress.com/2009/06/22/baba_ganush/

Последна редакция: ср, 26 яну 2011, 05:44 от Вери

# 475
  • Мнения: 1 732
JeniB ,
много интересно,че става и за супичка. Simple Smile
Сподели, моля как се получава, ако направиш.
А, и ако успееш разбереш, името на този вид салата на български Simple Smile

Meg!

мисля, че за кокосовото масло ще разбереш повече от темата    
Каква е истината за кокосовото масло


maimun77 ,

48 часа са си ОК.  Simple Smile  Peace

Не си я изтървала. Бъркай я през няколко часа с дървен или пластмасов прибор.
Трябва да си замирише съвсем на вкиснато.
На мен ми вкисва на 3-тия ден, при  Т в помещението е не повече от 23 градуса.
Нямам спомен да ми е вкисвала за един ден, както пише в сайта.
Другото, което по мой опит бих споделила, е, че в единия сайт пише 5 литра вода, а в другия, 2,5 литра.
Аз слагам 3, 5 литра.
5 ми се струва много и става разредена, а с 2, 5 пък е супер гъста.
в началото бозата е доста сладка, ако обичаш резлива, пак ще се наложи да я почакаш към 2 дена на топличко.
Успех!

# 476
  • Мнения: 2 132
Вчера мъжът ми се прибра за обяд без растението, но беше накупил рукола, смеска зеленолистни- зелена, червена марула + рукола. За пръв път виждам такава смеска тук Simple Smile Надписите им бяха на гръцки, та явно от там са ги внесли. Вечерта като се прибра, изрично е питал за въпросното растение, което продавача нарича ''хорта''. Подарили са му 2, че вече било почнало да пожълтява и ги били махнали от сергията Simple Smile Продавача му казал, че гърците го варят леко и поръсват после с зехтин и оцет. Аз сложих в салатата от него и действително горчи Simple Smile
Рецептата за супа я видях из нета. Но май беше с месо. Дали ще се запази горчивото, ако го пусна в една зеленчукова супичка?

# 477
  • Мнения: 3 869
Мерси, Реалист   bouquet Явно пак ме чака четене... Simple Smile

# 478
  • Мнения: 1 849
Ако говорите за Friseesalat, на български си е фризе салата  Simple Smile
Има я по хладилните витрини на големите хипермаркети, в пласт. кутиики, внос е от Гърция или Италия. Продават я накъсана обикновено или в смес с рукола или др. салата.
http://www.bonapeti.bg/index.php?cook=6&menu=56&id=5061
http://www.kulinarno-joana.com/2010/04/green-salad-with-our-favorite-dressing/

ЗЕЛЕНА САЛАТА С КИВИ-ДРЕСИНГ
ПРОДУКТИ: 1 червена къдрава салата, 1 салата фризе, 200 гр моркови, 200 гр пресни гъби, 1 връзка зелен лук;
За дресинга: 2 кивита, зехтин, сол, бял пипер, бял балсамов оцет, 1 ч.л. захар.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Суровите гъби и леко попарените моркови се нарязват на филийки. Използва се само средната част на зеления лук /без перата/. Салатата се накъсва.
Продуктите за дресинга се слагат във висок съд и се пасират. Съотношението между зехтина и оцета трябва да бъде 3:1 / Пример: 50 гр зехтин: 20 гр оцет/. Сервира се в отделен съд и всеки добавя според вкуса си.

 

# 479
  • Мнения: 5 713
Е да, но както писах по-горе хорта казват на щира главно. И като се свари не горчи. После наистина овкусяват със зехтин и оцет и е по принцип за гарнитура към месо.

Общи условия

Активация на акаунт