Веганството - да споделим опит 3

  • 48 305
  • 750
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 146
Относно пуканките от амарант аз лично слагам по една супена лъжица, та даже може и с връх.. Стават чудесно, но трябва и да се разклаща тенджерата, пукат се мноого бързо. Като спре шума т.е. "пукането" се отстраняват бързичко за да не загорят, че са много финички все пак...

А относно зелената леща - готвя я както всяка друга... В една аюрведа книга четох, че лещата и бобовите е добре да се съчетават с ориз, защото така се усвоявали по-добре голяма част от полезните им вещества...

 Peace

# 646
  • Мнения: 5 713
Мег, сготви я като обикновената.
Аз нея я покълвам и не мога да споделя рецепта.

Но ето тук:
http://www.epicurious.com/tools/searchresults?type=food&sear … 0lentil%20recipes
може да ти допадне някоя веганска рецепта.
Виждам, че си "играят" с подправките. В едната има и картофи (мерджемекът е с червена белена леща и картофи- турска рецепта).

# 647
  • Мнения: 3 869
Мерси Вери Simple Smile
Взех зелената (от шкафа) именно защото не исках да готвя обикновенна леща Simple Smile Иначе в моя шкаф компания си правят 3 вида лещи - изборът е според нуждите Simple Smile

# 648
  • Мнения: 5 713
Ето я и с горчица. Само че на прах. Но тя пък от семена или на прах много лесно става на крем.
http://www.holycowvegan.net/2009/02/spicy-french-lentils-spiked-with.html

Още една:
http://recipes.sparkpeople.com/recipe-detail.asp?recipe=71688

# 649
  • Мнения: 146
                                                                          ДАЛ
/леща със зеленчуци/

   Продукти:
1/2 ч.ч. белена /и цепена/ червена леща;
1 средно голям домат;
1 пиперка;
1 малка тиквичка /за Вата доша да се замени с морков/;
1 л. вода.
   
   Подправки: 
1 ч.л. кимион – семена;
1 ч.л. черно синапено семе /то е по-силно като състав от бялото/;
1/2 до 1 люто чушле;
1 см пресен джинджифил или 1/3 ч.л. сух;
1 ч.л. куркума;
1 ч.л. кориандър на прах;
1 щипка чиста асафетида или 2-3 щипки смесена с брашно /или запържена скилидка чесън/;
магданоз;
сол.

   Приготовление:
Съотношението дал : вода е 1:5 или 1:4.
Лещата се измива със студена вода, без да се накисва.
Тиквичката се нарязва на ситно. Доматът се обелва и се нарязва също на ситно. Пиперката също се нарязва на ситно.
Слага се лещата да заври с водата. Образувалата се пяна се обира.
Прибавят се ситно нарязаните тиквичка и пиперка, и подправките на прах.
Вари се на слаб огън като отвреме навреме се разбърква.
Когато лещата се напука, тя е почти готова и тогава се прибавят доматите и солта.

   Запръжка:
В джезве се загрява ги – 5 мм /или масло/. Добавят се заедно синапът и кимионът. Запържват се много внимателно, докато синапът започне да пука; появявя се и специфичен приятен мирис /осъществява се освобождаване на праната/.
Добавят се ситно нарязаното зелено чушле, асафетидата и джинджифила. Зяпържват се, докато кожичката на чушлето побелее.
Готовата запръжка внимателно се излива в лещата и се разбърква добре. Доварява се още 2-3 мин. и ястието е готово.

Готовото ястие се поднася с ориз ”Басмати”, приготвен на пара.

   Характеристики:
Лещата има охлаждащо действие. Тя е със сладко-тръпчив вкус и има сладък послевкус. Много е богата на желязо. Съдържа леки за усвояване протеини. Подходяща храна е за възрастни, болни хора и деца.
Другите бобови растения имат загряващ ефект и послевкусът им е лют.
Вата доша да използва повечко горещи подправки: асафетида, синап и др., но да внимава да не я разбалансира. Тиквичката може да породи газове – става ”много ветровито”,  и затова тя се заменя с морков, който е загряващ и сух по природа.
Питта доша да не използва лютото чушле.
Идеален вариант е използването  в менюто на бобови и ориз едновременно. Тогава усвояемостта на протеините от организма нараства от под 40% до над 60%.
Може в началото да се запържи скилидка чесън, за да се избегне образуването на газове.
Кимионът действа газогонно и подтиска гнилостните процеси в стомаха.
Синапът действа антислузообразуващо.

ПС. Става и със всяка друга леща!
Както и ги-то да се замсети с растително масло.

Последна редакция: чт, 03 фев 2011, 00:13 от miniemouse

# 650
  • Мнения: 3 869
  bouquet Вери,
още от първия линк си харесах рецепта Simple Smile

Иначе червената редовно я мятам към зърнени за плънка на чушки, тиквички, към елдата за кюфтета. В общи линии гледам да има присъствие на бобови при зъренините и обратното.

За дал само съм слушала/чела... Крайно време е да го опитам лично Simple Smile
Мерси, Мини Simple Smile

# 651
  • Мнения: 19 302
Аз го четох това днес , но ми се стори малко повърхностно написана статията. От там попаднах на филма на Майкъл Мур за здравната система в Щатите и съвсем се шокирах. Голяма гадост...

Щастлива, никой не е споменавал млечните или месото, нали?  Wink

# 652
  • Мнения: 381
Soleil, явно аз не съм разбрала. Hug Heart Eyes

Писах го по повод това -

От прочетеното досега обаче оставам с впечатлението, че за да се случи това в дългосрочен план, трябва или да се вземат добавки, или да се ядат от време на време животински продукти. Например аз не виждам от хуманна гледна точка, нито от здравословна обективна причина защо 2-4 пъти в месеца да не се ядат яйца или гхи.


С такова впечатление останах, затова го написах онова, понеже казваш, че в дългосрочен план - или добавки или някакви животински (гхи-то си е масло, което си спада към млечните според мене).

Както и да е.  bouquet

Тия дни се каня да Ви питам за водата.
Колко вода пиете?
Чувала съм едни количества, които винаги са ме изумявали и честно казано започвам да се чудя дали пък в мене не е някъде проблемът.
В последно време се усещам, че пия много, много малко вода. Става въпрос за две-три чаши от по 250 мл например на ден. Дори за третата се насилвам малко.
Не се сещам, не ми се пие, не се чувствам жадна.
Някъде прочетох, че чувството за жажда вече е индикация, че организмът е отровен, и от тази гледна точка съм щастлива, че не се чувствам жадна, ама все пак...струва ми се, че съвсем да не ме влече е някак...странно.  Rolling Eyes Иначе - не пия нищо друго - нито смутита, нито фрешове, нито чайове, нито сокове, кафе...абе нищо. Вариант е да се хидратирам достатъчно с храната, която поемам, ама не ми се вярва много. Thinking
Та, това исках да Ви питам, полезно ще ми е всяко мнение по въпроса (както винаги Simple Smile). Hug


# 653
  • Мнения: 1 732
Вариант е да се хидратирам достатъчно с храната, която поемам, ама не ми се вярва много. Thinking
Та, това исках да Ви питам, полезно ще ми е всяко мнение по въпроса (както винаги Simple Smile). Hug

да, вариант е Peace
Ти самата забеляваш ли промяна в количествата вода, която пиеш преди /след прехода ти в новия хранителен режим?
И аз много съм се замисляла за количествата препоръчвана вода.
със сигурност рядко ги постигам само и единствено с чаши.
При мен зависи както от храната, която съм хапнала , така и от сезона, натоварването ми за деня....
Никога не пия еднакви к-ва всеки ден.
Освен това вода чиста пиех с голямо желание само по време на бременност.
Иначе препочитам все да я смесвам с нещо.
Моето убеждение е,че когато поемаш жива вода, под формата плодове и зеленчуци/богати  на сокове/, ти си набавяш вода и е нормално да не не ти се пие така , като при друг хранителен режим.
Как като изядем една диня, как да изпием и един литър вода?

Другото е, че тези препоръчителни литри са доста "унифицирани", обикновено не се конкретизира пол, възраст, телесно тегло, физически натоварвания...

а и е доста индивидуално , пак според конституцията ни.
За състоянието на хидробаланса ни, един от основните показатели е вида на урината ни , също и с-то на кожата ни.

говорихме си наскоро с моята позната, която сподели, че докато учила нутрициология, професорът в Университета им е казал, че тук официално производителите на месни изделия имат завишено съдържание на сол  в продуктите си и това е "договорено"с производителите на газирани и др. напитки.
Защото като добавят повече сол, ще се купуват повече напитки......

# 654
  • Мнения: 1 267
аз поствам един прекрасен пълнозърнест хляб, който се изпича за 20 мин.

500 гр. пълнозърнесто брашно
1 ч.л. оцет
1 ч.л. сода
1 с.л. захар
1 бакпулвер ( може и без него предполагам)
ч чаша хладка вода.

Брашното се омесва с бакпулвера,
прави се "кладенче".
Содата се гаси в оцета, прибавя се захарта ( може и без нея предполагам),
смесва се с водата.
Течността се прибавя бавно към брашното.
Меси се 10 мин, пак толкова си почива тестото.
Сплесквам хляба, по-разлят стои.
Пече се 20 мин. на 180С, на вентилатор.

Предполагам, че малко овесени ядки биха могли да се прибавят за хрупкавост,
ще пробвам следващия път.

Гладувах 5 дни преди 2 седмици,
за първи път - много чай, мед, ябълки, но си позволявах и банан, малко ядки, накисната елда.
От тогава ми "заработиах" червата.

# 655
  • Мнения: 2 761
                                                                   
Идеален вариант е използването  в менюто на бобови и ориз едновременно. Тогава усвояемостта на протеините от организма нараства от под 40% до над 60%.

Благодаря ти много за рецептата  bouquet.Може ли да кажеш източника(може би е книга).Зърнени с бобови и още няколко хранителни комбинации,които по принцип са анатемосани,дават комбинации на пълноценни белтъци.

# 656
  • Мнения: 1 849
Ом, точно същите разсъждения има в книгата, която ти ни препоръча - Vedichesko - за Аюрведа храненето. Там при темата за варивата (123 стр.) пише за Дал-а и това, че е желателно да се яде дал (варива) и ориз, точно заради по-доброто усвояване на белтъчините.  Simple Smile
Точно Дал Таркири, Самбар и Кхичри са ми любимите  Peace

А иначе при Шанка - Пракшалана не напразно се захранва и яде точно след 1 час точно леща с ориз. Много я обичам точно тази комбинация и наистина действа добре на червата.
http://dhost.info/boldin/authors/a/alexboldin/shanka_prakshalana.htm

За водата - лятото пия 2-3 литра (то времето си го изисква), а зимата едва 1 литър и то повече от билкови чайове.

# 657
  • Мнения: 1 849
В момента тече гражданска подписка срещу директива 2004/24/ЕС от 31 март 2004 за забрана на свободна продажба в Европа на традиционни билкови лечебни продукти и биодобавки от 01.05.2011 и забрана от 2012 да се съобщава за каквито и да положителни ефекти от приложението ...на тези природни продукти.
Тази подписка е в подписа ми. Ако сте съгласни - помогнете!

# 658
  • София
  • Мнения: 5 190
Реалист, ти какво ги ситниш най-интересните неща  Joy
Това винаги съм го подозирала, сега и да го прочета, че не си въобразявам.

За количеството вода - оплаках се на Гайдурков, че много малко урина се отделя, но въобще не ми се пие вода. той каза да не се насилвам, да пия само колкото ми се пие и да  наблюдавам урината. А тя няма лоша миризма, така че карам на 2 чаши вода на ден (не кърмя обаче, Щастлива ! )
Моят приятел (който ме снабди с витализатора за вода) ако чуе.... Но той яде бял ориз със сол и т.н. и не може да ми влезе в положението... с 500мл зеленчуков сок на ден  Simple Smile
Той не пирема пиенето на сок за хидратиране на клетките Simple Smile

# 659
  • Мнения: 2 761
Ом, точно същите разсъждения има в книгата, която ти ни препоръча - Vedichesko - за Аюрведа храненето. Там при темата за варивата (123 стр.) пише за Дал-а и това, че е желателно да се яде дал (варива) и ориз, точно заради по-доброто усвояване на белтъчините.  Simple Smile

Не е чудно,че го пише-мен ме интересуваше откъде е рецептата.За комбинациите ползвам и други източници.

Той не пирема пиенето на сок за хидратиране на клетките Simple Smile
Водата не е само за хидратация,а и за да изхвърля непотребните вещества-пък това не може да стане със сок-опитай се да измиеш чиния с него-ще полепне.Най-добре е гореща вода за случая-варена 10 мин. и 2-3 литра на ден.Но това не е от натуропатята,така че може да не се взема впредвид Simple Smile

Последна редакция: чт, 03 фев 2011, 14:09 от ॐ

Общи условия

Активация на акаунт