Монтесори - обучение у дома

  • 102 963
  • 695
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 4 555
Тези според мен са за яслена възраст, преди да се тръгне на градина. Не съм виждала деца над 3г да ги правят, освен това с водата, което е универсално  Simple Smile
В градините вече работят със специфичните материали, но въпросът беше какво може да се прави вкъщи, което хем да е по Монтесори, хем да не включва купуване на материали.

# 196
  • Мнения: 3 743
въпросът беше какво може да се прави вкъщи, което хем да е по Монтесори, хем да не включва купуване на материали.

И мен точно това ме интересува, но за възраст детска градина. Някой ако има идеи, ще съм много благодарна да сподели Hug

# 197
  • Мнения: 116

Ето и сайта на един от най-големите разпространители на монтесори материали ( между другото държат правата за всички монтесори материали- тези одобрените от Д-р М. Монтесори и никои освен тях не може да ги разпространява). Абстрахирайте се от цените и вижте какво можете да си направите вие самите: http://www.nienhuis.com/en/infant-toddler/infant-toddler-dressing-frames.html
Доброто е че нещата са разделени по възрасти

Titina, официална ли е информацията, че никой освен Nienhuis не може да разпространява Монесори материалите и къде може да се прочете това? Самата организация Монтесори посочва три прозиводителя на Монтесори материали в сайта си, а освен тях съм срещала още две фабрики в Русия, няколко в Китай... Техните материали по нещо се различават ли (изглеждат едно към едно с тези на Nienhuis) или ги прозивеждат/продават без да имат право?

# 198
  • Мнения: 293
Радвам се че намерих тази тема, благодарение на Титина, която спомена Монтесори в друга тема се заинтересувах и метода много ми допада. Все още съм от начинаещите и по-скоро попивам всичко което другите споделят, от колкото да споделям собствен опит, но и до там ще стигнем сигурна съм. В момента се опитвам да ви изчета. Трудно ми е да разбера как точно се разпознават "чувствителните периоди" и как точно се избира материя за изучаване (т.е. цветове, числа, букви, животни и т.н.). Споделете как вие преценявате за тези неща  Thinking

# 199
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Alerina, във всички сайтове на който съм попадала за търговия с Монтесори материали има изрично написано, че се разпространяват с разрешение на посочената фирма, кошто държала правата от 1920 и някоя си година. Пишат, че имат фабрики в Китай и още на няколко места, както и че боите които използват отговарят на  изискванията за съдържание на олово ( т.к. са за деца  към материалите по закон има много строги изисквания - в сила е за САЩ, ЕУ + България- това е областав която работя и съм сигурна, че се спазва). Посочено е , че без тяхно разрешение не могат да се разпространяват материалите.
Също така е посочено, че всички материали ( имам предвид Монтесори материали) са от сертифицираните от Мария Монтесори, които се използват в създадения от нея метод.

# 200
  • Варна
  • Мнения: 709
въпросът беше какво може да се прави вкъщи, което хем да е по Монтесори, хем да не включва купуване на материали.

И мен точно това ме интересува, но за възраст детска градина. Някой ако има идеи, ще съм много благодарна да сподели Hug
http://www.youtube.com/watch?v=p-185FD6XYg&feature=related
Преди време като търсех инфо за линийките на Кюизнер попаднах на тези клипчета. Не съм абсолютно сигурна, че това са методи на Монтесори, но така пише на клипчето. Освен това може всеки да си го разработи в къщи и е подходящо за деца над 3 години. Естествено не е задължително да започваме да смятаме огромни числа. Можем да започнем до 10, но пък простотата на методиката е удивителна! Едва ли има хлапе, което няма да схване логиката в събирането, респективно изваждането.

# 201
  • Мнения: 4 555
Такива ползват в Камелини, така че сигурно са по Монтесори.

Математиката е много лесна за онагледяване, защото произхожда от практическия живот. За съжаление ние сме свикнали да я разглеждаме като абстрактна, защото по този начин са ни я преподавали, а това е доста погрешно и трудно за осмисляне от децата.

# 202
  • Варна
  • Мнения: 709
Ние в къщи ползваме линийки Кюизнер и съм много доволна. Възможностите на тази теория са огромни. Абсолютно онагледяване на математиката. Много далеч от нашия начин на абстрактно мислене, е да видиш Питагорова теорема, доказана с дървени пръчици.
Само да споделя, че големият ми син запомни абстрактните числа (до десет) говоря, а не (ще го нарека) материалното им изображение.

# 203
  • Мнения: 116
Alerina, във всички сайтове на който съм попадала за търговия с Монтесори материали има изрично написано, че се разпространяват с разрешение на посочената фирма, кошто държала правата от 1920 и някоя си година. Пишат, че имат фабрики в Китай и още на няколко места, както и че боите които използват отговарят на  изискванията за съдържание на олово ( т.к. са за деца  към материалите по закон има много строги изисквания - в сила е за САЩ, ЕУ + България- това е областав която работя и съм сигурна, че се спазва). Посочено е , че без тяхно разрешение не могат да се разпространяват материалите.
Също така е посочено, че всички материали ( имам предвид Монтесори материали) са от сертифицираните от Мария Монтесори, които се използват в създадения от нея метод.

Titina, понеже обмислям да си поръчам такива материали, не от Nienhuis, за мен е важно да уточним този въпрос. Качеството на боите се отнася за всички детски играчки и мисля, много не европейски фабрики имат сертификати за качество, което отговаря за европейските стандарти. Относно правата, доколкот съм запозната, те могат да бъдат зщитени с патенти, които важат за периоди около 20 години. Може би държат авторски права?  
Ето наприер един сайт, където не видях бележка, че материалите се разпорстраняват с разрешението на Nienhuis.
http://adenamontessori.us/global2/US.php

А и в самия сайт на фирмата, не намерих информация, че са единствените с права. Пише, че са най-големият оторизиран производител, но не и че са единствен или че трябва другите такива да имат тяхното разрешение за това.

Бих била благодарна на помощ да се уточни този въпрос.

Последна редакция: вт, 18 окт 2011, 14:16 от Alerina

# 204
  • Мнения: 2 652
Аз най-накрая качих някои снимки. Сравнително малка част от нещата са, но засега толкова за вдъхновение. От летните ни проекти - отглеждахме попови лъжички в буркан, които пуснахме като станаха малки жабки. Към тях направих книжка на английски с "life cycle of a frog".

Покълнахме зрънца нахут, боб, царевица, леща и т.н. и наблюдавахме кое расте най-бързо. После ги посадихме в саксии на балкона.

Отгледахме малка зелена гъсеничка в буркан, която пред очите ни се превърна в нощна пеперуда.

Други идеи - опаковка от пъдпъдъчи яйца (мита в миална машина), дървени топчета от Джъмбо за 2 лева и щипка за лед.

Буркан с дупки на капачката, в които се пускат клечки за зъби (за по-малки).

"Стълбата", направена от Лего.

От нарязани в произволни форми домакински гъби стават чудни картини.

Моливник - от дървена кутия и рула тоалетна хартия. "Резачка" за ябълки и др. и детска белачка. Отделното ниско чекмедже, за да се обслужва детето само. Същото има и за посуда - купички, чинии и т.н., както и нисък рафт в хладилника.

Език - дървена кутия, букви от една игра на думи, карти с букви и думи. Черната поставка също е от играта.

Arts & crafts - кутия за бродидане с парченца етамин, малък гергеф, голяма тъпа игла, нарязани предварително вълнени конци. На етамина с тънка химикалка се рисуват очертанията. Аз направих геометрични форми (хем и математика Simple Smile )

Имам и още.

И накрая ще помоля всички да се придържате към темата. Която е за споделяне на опит какво правим у дома. За философията и Монтесори метода си има отделна тема.

# 205
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
Бих искала много да благодаря на майката пуснала тази тема. Благодарение на нея със синът ми много се забавляваме. По край играта той си повярва за много неща.
Сега може да прелива вода. Преди няколко дена го видях да прелива от една 1/2 литрова бутилка в друга, като разля само първия път.
Сортира картинки- изпринтих на хартия, без да ги ламинирам малки картинки на животни, геометрични форми и пр. и го карам да ги сортира (картинките си харесах от крокатак). Обожава да ниже макарони, горда съм, че намерих кожени връзки, които не се огъват и издържат вече втори месец. Брои до 10 без да се замисли и с малко помощ до 20. С пръчици реди числата до десет, 1- една пръчка, 2- две пръчки и т.н. Реди пъзели. Сега учи буквите. Има проблем с ножицата, но ентусиазъм не му липсва, за това помагам.
А, днес видях идеи от I see you  , които възнамерявам да осъществя. Благодаря ти  Hug

# 206
  • Мнения: 116


Език - дървена кутия, букви от една игра на думи, карти с букви и думи. Черната поставка също е от играта.



I see you чудесни идеи! Отново!  Hug
А тази дървена кутия откъде е? От много време се опитвам да намеря нещо такова.

# 207
  • Мнения: 2 652
От магазин Слънчоглед. От там е и другата дървена кутия за моливника. За жалост е с повече отделения от буквите в азбуката, но все пак върши работа при липса на оригиналния материал. Буквите могат да се направят и от хартия - разпечатват се, изрязват се и се ламинират. Подходящият шрифт, който се ползва при Монтесори, е Century Gotic. Може да се направят главни и малки букви също.

# 208
  • Варна
  • Мнения: 709
За нанизване например ние правихме топчета от съхнеща глина. С обратната страна на четка пробивам дупка. След като изсъхнаха ги боядисахме с акварелни бои и после на кожени верижки нанизваме герданчета. Това като заместител на макароните.
Ай сии ю, да питам само, какво правите с буквичките.

# 209
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Синът ми е под 2 години, последните материали, които получихме за да работим в къщи и затвърдим ученото в детската градина са следните:
- на един лист са залепени частите на лицето - уши, очи, нос, уста - питам кое къде е и той го показва ( отдавна е научил къде са неговите уши, очи, нос, уста , сега учи вежди и мигли)
- на един лист са залепени цветове, изрязани под формата на моливи- така учи цветовете
А какво правим ние в къщи:
- учим се да слагаме щипки ( развиване на финната моторика)
- учим се да слагаме щипките по цветове ( имам няколко кофички в различни цветове, боядисала съм щипки в същите цветове и ги подрежда по кофички)
- направих карти (снимки) на различни животни, купих малки пласмасови такива - слагаме съответното животно на картата с неговата снимка

Общи условия

Активация на акаунт