Консултация с Неонатолог

  • 107 675
  • 303
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 117
Здравей nattty,
 Определено считам, че е уместно да се изследват нивата на калций, фосфор и алкална фосфатаза. А може би и да се извърши консултация с опитен детски ендокринолог, ако колегата не се чувства уверен.

# 136
  • Мнения: 117
Здравей Елена,
По груба преценка сега детенцето ти е на окло 3.5 месеца коригирана възраст. Аз лично смятам, че двете крайни мнения за късно или ранно захранване са прекалено екстремни. Вероятно истината е някъде по средата. Мисля, че спокойно можеш да опиташ вече захранване с немлечни храни.

# 137
  • София
  • Мнения: 2 100
Здравейте д-р Йонов!
Моята дъщеричка е на 7 месеца и от около месец  започна да върти главичката , все едно казва "да " с главичка! В началото го приех като ново забавление на детето. Правеше го рядко, но сега започна по-често! Прави го бързо!
Когато говорих с педиатър ми каза, че едва ли е неврологична реакция по-скоро е от доста натрупана ушна кал в ушните каналчета!
Искам да ви попитам може ли да е неврологично и за какви други смптоми евентуално да следя?
Много ритмично маха и с рачичките весе едно бие шамари, но ми се струва в рамките на нормалното!
Налага ли се според вас консултация с невролог и за какво може да става въпрос, ако е нещо неврологично?

# 138
  • Мнения: 117
Здравей Ybag,
Приемам, че си получила този отговор след като твоят педиатър е изключил всякаква друга причина. При нормално нервно физическо ръзвитие, възможна причина е детето да се забвлява, ако не му се отделя достатъчно внимание. Трудно ми е да ти дам някакъв разумен отговор и вярвам, че ти го осъзнаваш. Разумно би било ако нещата се задълбочават детето да бъде прегледано от невролог и то в момент, когато извършва описаните движения, за да може да се прецени дали са патологични или не.
Надявам се тревогите ти да са напразни.

# 139
Доктор Йонов, имам въпрос към Вас за глюкозо 6-фосфат дехидрогеназна недостатъчност. Синът ми има това заболяване. Какво представлява то? Генетично ли се предава и може ли аз да съм носител?

# 140
  • Мнения: 216
Благодаря ви Др.Йонов!

Направихме изследванията
калцй-2.40mmol/l
фосфор-1.93mmol/l
алкална фосфатаза-239U/l
Според лекаря са нормални и каза да спрем за 2 м Вигантола,а след това на 2к.

О6е веднъж благодаря за съвета!

Последна редакция: чт, 02 фев 2006, 17:42 от nattty

# 141
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Моля ви помогнете ми,днес вместо да капна Вигантол,по невнимание капнах Цитросепт в устата на бебка и сега плаче цял ден!!!Какво да правя?Не иска да яде.

# 142
  • Мнения: 1 271
пробвай като начало с повече вода, защото то е много горчиво и никога не се приема неразредено. представи си концентрат от грейпфрут и на теб няма да ти се яде.

# 143
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Не иска нито гърда,нито шише,незнам направо...

# 144
  • Мнения: 1 071
Аз имам следния въпрос.Нормално бебе на 9 месеца все още да не може да се обръща?Обръща се само от гръб на корем,но обратно не.Ако падне по корем започва да реве и докато не го вдигна не млъква,нож не прави опити даже да се обърне.Може да стои седнал,но не може още да се изправи до седнало положение.В къщи ходи с проходилка и за няколко минути прави стъпки без да се опира на нея.Не пълзи и няма желание за това.Знам,че при всяко бебе е индивидуално,но голямата ми дъщеря на тази възраст вече ходеше.

# 145
  • Мнения: 57
Не знам дали тук му е мястото на този постинг, но много отдавна искам да направя това и все не намирах подходящия момент Embarassed

Искам да кажа на Д-р Йонов едно голямо БЛАГОДАРЯ!!! за това, че напълно безкористно и със всички сили помага (виртуално и реално) на нашите деца да бъдат здрави и на мамите да бъдат спокойни. Искам също да добавя, че това че в този град има толкова много здрави дечица и щастливи семейства в много голяма степен се дължи именно на него! Искам да му пожелая крепко здраве и все такъв ентусиазъм в работата, както и да си остане винаги ЛЕКАРЯТ, който облекчава и стопля майчинските сърца! Мисля, че това  съвсем не е достатъчно, но все пак ДОКТОРЕ БЛАГОДАРЯ ВИ!!!  bouquet

# 146
  • Мнения: 117
Иви, извини ме и ти зазакъснелия отговор, но за да мога да ти кажа нещо без дате подведа трябва да съм видял детето. Нещата не звучат толкова травожно, но все пак го заведи на опитен педиятър или детски невролог за да се изчистят съмненията ти.
Натти, извинявай, че се включвам толкова късно и просто няма смисъл от какъвто и да е отговор.
Еминка благодаря за поздравите:) Не е необходимо.

# 147
  • Мнения: 38
Здравейте д-р Йонов,
Сина ми е на четири месеца вече, а билирубина му (общия) не само че не спада, а дори се е повишил от предния месец.На два мес.беше 84,след лечение в болница за бактерии, спадна на 67, на три мес.беше 33, а сега на четири скочи на 43. Кърмя го, имаме Rh несъвместимост, от два месеца пие 5%глюкоза.Сега ни пращат на гастроентеролог ( но часът ни е чак след  две седмици, няма часове за по- рано с направление ). Притеснявам се дали да чакаме или да ходим на частен преглед? Според педиатърката ни не е спешно и можем да изчакаме, вие как мислите?  Какви може да са причините и последиците и въобще опасно ли е ?
Предварително Ви благодаря.
 

 

# 148
  • Мнения: 117
Здравей Svetli,
Разграничаването на причините за повишено ниво на билирубина е трудна задача и изисква време и допълнителни изследвания. Съществуват десетки причини за високо ниво на билирубина. Понякога диагнозата се поставя и на принципа на изключването(нерядко). Във вашия случай покачването от 33 на 43 може и да е лабораторна разлика/грешка (двете стойности в една и съща лаборатория ли са правени). Уместно е да се изследва и нивото на директния билирубин.
Не малко деца остават с високи стойности на билурубина докато се кърмят. Приема се, че това се дължи на някои субстанции в кърмата, подтискащи конюгацията му.
При такива ниски стойности, каквито са на детето ти не бих се притеснил. Бих те посъветвал преди да отидете на специалист да направите изследвания на нивото на директния билирубин и евентуално на чернодробни ензими (аминотрансферези).
Относно глюкозата: не тормози детето и себе си. Приема се, че ензимите конюгиращи билирубна зависят от енергия. Имено с тази цел са ти препоръчали даването на глюкоза. Същото количество кърма би дало моного повече енергия в сравнение с глюкозата. Глюкозата може само да му подтисне апетита за известно време и не върши работа.
Мисля, че няма място за питеснение, но все пак аз изказвам предположение само върху това което знам от постинга ти, така че посети гастроентеролога  и надявам се да прочета радостни новини скоро.
Успех

# 149
  • Мнения: 38
Здравейте д-р Йонов
Изследванията си ги правим в една и съща лаборатория, така че предполагам че няма грешка,а директния билирубин при предното изследване беше добре и затова сега ни пуснаха само общ, тъй като се надявахме че вече и той ще е спаднал.
Иначе ние решихме все пак да отидем по- рано на преглед. За сега няма нищо обезпокоително. Докторката  беше много внимателна и подробно ни обясни всичко, прегледа на бебчо  черния дроб (с напипване) и каза, че не е увеличен, прослуша го,разгледа му всички изследвания и резултати и каза, че високия билирубин се дължи на Rh несъвместимостта между мен и бебо и поради това, че аз все още го кърмя ( но не трябва да спирам ). Само дето не го прегледа на ехографа, ама и аз нищо не казах, дали не трябваше да настоявам- незнам .Оформи му дневно меню . Изписа ни две лекарства- фенобарбитал и урсофалк, каза да продължаваме да пием глюкоза, но 2.5%, и така един месец и след това пак изследвания и би трябвало всичко да отшуми, ако не (което е малко вероятно)- ще има нови изследвания и ново лечение. Аз обаче мисля да спра глюкозата, защото вече два месеца я пие, а и вие казвате, че може и без нея. Според докторката след като детето си наддава добре и изглежда здраво би трябвало да няма проблеми с лечението. И така от утре започваме с лечението и да се надяваме , че вече ще се оттървем от тая жълтеница. Ами това е в общи линии.
Благодаря ви за отговора и изказаното мнение!

Общи условия

Активация на акаунт