Консултация с Неонатолог

  • 107 681
  • 303
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 117
Здравей ivi2000,
Тъй като не ми споменаваш никаква възраст, някои въпроси няма да ги коментирам, защото рискувам да ти дам погрешен отговор. Що се отнася до така наречената киста на кавум верже, считам че понятието е погрешно. Кавум верже представлява етап в развитето на мозъка(задната част на кавум септи пелуциди). Самото име показва, че се касае за кухина. Ето защо не може да съществува киста на Кавум Верже(киста в кухина). И дума не може дастава за злокачествено заболяване. Този погрешен термин най-често се употребява от рентгенолозите. Най-вероятно имаш предвид Кавум Верже Персистенс - тоест персистиращ Кавум Верже. Не рядко се наблюдава при много недоносени деца. Доколко има отношение към патологични отклонения в моториката не е установено със сигурност.

# 196
  • Мнения: 888
Благодаря на д-р Йонов за бързия отговор!
Предполагам, че наистина са имали предвид Персистиращ Кавум Верже тъй като детенцето ми наистина е недоносено!Но в самото заключение от компютърната томография са записали само киста на Кавум Верге и не ми обясниха нищо конкретно!А киста звучи зловещо за каквото и да става дума...Внесохте малко успокоение по един от хилядите въпроси, свързани с нашето здраве!Благодаря!

# 197
  • Мнения: 89
Здравейте д-р Йонов!
Незнам дали точно към вас трябва да се обърна, но след като говорих с имунолози и доценти в Майчин дом-София, още мнения по въпроса не са излишни.
Бременна съм в 5 месец и образувам значителни антитела към плода,тъй като аз съм с отрицателен резус фактор , бебето положително.Титъра ми за две седмици скочи от 1:64 до 1:1000.От МД не дават шанс на бебето да оцелее до 7-ми месец ,за да му прелеят кръв навън.Интересува ме във вашата практика срещали ли сте такъв случай на новородено с тежка жълтеница и много усложнения(които още ги няма, но ще се появят)и оцеляват ли бебетата и с какъв титър?

# 198
  • 42.016399,23.101179
  • Мнения: 259
Здравейте, DrYonov!
Дъщеря ми е на 1г. и 4м., преди 1 год. вдигна безпричинно температура и след изследвания на урината и откриха Е. коли 105.след лекуване с нелидикс количеството им спадна до 10 4. Тази година преди 1 месец нещата се повториха отново,но този път вместо е. коли и откриха протеус 10 4.
отведох я на преглед с ехограф и там ни казаха, че на левия бъбрек има централен застой на урината, единично раздути чашки и остатъчна урина в пик. мехур над нормата. Доктора ни препоръча да отведем детето в София.
Ужасно съм притеснена, на какво можеда се дължи това?
Не зная също и къде в София да я отведа точно. Бихте ли ми препоръчали някои доктор?

# 199
  • Мнения: 117
Здравей krasi5,
Не знам с отговара на кой от въпросите ти да почна.
Като начало: не съм виждал такива титри в тази гестационна възраст, тъй като те се наблюдават от акушерите. Виждал съм новородени с трицифрени стойности на титрите, които след съответното лечение сме изписвали здрави, но се касае за деца, родени близко до термина. Понякога обаче, има значение не само титъра, а типа натитела, които са произведени от майката. Когато са предимно ИгЖ тип 2, хемолизата(разрушението на детските еритроцити) на феталните еритроците е по-слаба, докато при тип 1 и 3 е по-изразена  и при ниски стойности на титрите.
Не знам какви са възможностите на колегите в майчин дом, но ти явно вече имаш тяхното мнение. В срока на бременността в който си ти е възможно да се намали степента на хемолиза чрез ежеседмично вливане на имуноглобулини. Съществува и процедура за интраутериннао вливане на кръв на фетуса(Не ми е известно обаче дали тази процедура се изваршва в МД) след 22-24 гестационна седмица с цел намаляване на анемията и достигане на фетуса до подходяща възраст за родоразрешение, когато могат да се превеждат обменни кръвопреливания и фототерапия. Въпреки тревожните изследвания за които ми съобщаваш, ти пожелавам успешно достигане до родоразрешение и оздравяване на бебчето.

# 200
  • Мнения: 117
Здравей Marci,
Най-честа причина са дренажните нарушения(тоест нарушения в нормалното отичане на урината от бъбреците, които обаче от своя страна могат да бъдат най-разнообразни). Не е уместно да  ти ги изреждам тук, защото само бих те обременил. Този факт се подкрепя и от ехографското изследване за което ми пишеш. Определено е необходимо доуточняване на състоянието на нарушение в дреанажа за което се налагат допълнителни изследвания. Аз лично бих ти препоръчал д-р Буева от института по подиатрия София или Колегите от детска урология Пирогов.

Последна редакция: ср, 12 апр 2006, 21:46 от DrYonov

# 201
  • Мнения: 89
Много ви благодаря д-р Йонов!!!
Искам да ми дадете повече информация за вливането на имуноглобулини!Искам да направя всичко възможно да подобря състоянието на бебето!!!Моля ви , дайте ми по-подробна информация!!!! Praynig
В МД не ми казаха какви точно са IG ,които образувам против бебето.
А доколкото знам вътреутробното кръвопреливане не се прави в България и е с висок процент на спонтанен аборт след това!
Чакам информация за вливането на имуноглобулини, за да взема спешни мерки!Не искам да загубя това бебе.

# 202
  • 42.016399,23.101179
  • Мнения: 259
Много ви благодаря за бързия отговор, DrYonov!
Това което забравих да ви кажа и попитам е че Викичка пие страшно много вода, което чак ме притеснява. Докторите с които съм споделяла казват че е много хубаво за бактериите да пие повече течности. Но пък аз си мисля, че не е ли възможно точно на голямото количество да се дължи този застой на урина?
Дали бъбречетата и не се натоварват прекалено много??? Тя заспива с 200-300мл. вода и след това на нощ понягога изпива още 500-700мл.

# 203
Здравейте доктор Йонов
Синат ми Алекс се роди на 14.02.2006г вапроса ми кам вас е при преобуване на памперса като му повдигна крачетата дясното припуква не дава признаци да го боли ритка си с него каква е причината?

# 204
  • Мнения: 117
Здравей oradeva,
Доста место се среща при новородени деца това което описваш и най-често причина за това е по-халтавата капачка на коляното, която с израстването се стабилизира. Все пак уместно е да посетиш ортопед, за да се изключи друга причина.

# 205
  • Мнения: 3 591
ъъъъ, не ми се смейте, ама какво е по-халтава Embarassed

и аз чувам такова пукане понякога, на консултацията ми казаха, че е нормално.

(да не е нещо като примерно както пръстите на ръцете ни понякога пукат?)

# 206
  • Мнения: 11
З дравеите доктор Йонов, Laughing казвам се Деси и имам запитване за сина ми Алекс?Когато го родих нямах карма и минахме на НАН,тои се обрина минахме на хипоалергенно,но и при парвото и при второто мляко акаше зелено и имаше ужасни газове!Минахме на Аптамил но акито си му остана зелено.Носих проба в лаборатория но нищто не откриха.От какво той постоянно ака зелено и ако знаете решение на проблема дайте ми савет?Забелязжам сащо че,като му дам нещо ново за него като  примерно вместо зелена,червена ябалка веднага акито си променя цвета,а на другата сутрин пак е много наситено зелено а вече е на 2месеца не би трябвало да е така!Другия ми вапрос е биха му ваксина против дифтерия,тетанус,и куклуш,обаче педиатарката която го наблюдава ми каза че,е склонен кам алергия защото от млякото се обрива за препорачване била не тази ваксина от ХЕИ А АЗ ДА СИ Я ЗАПЛАТЯ 40ЛВ ДАДОХ ЗА НЕЯ КАЗВА СЕ ИНФАНРИКС ДАЛИ САМ ПОСТАПИЛА ПРАВИЛНО И ТОЛКОВА ЛИ СТРУВА ТАЗИ ВАКСИНА?

Последна редакция: нд, 16 апр 2006, 15:19 от sammanta

# 207
Здравейте Д-р Йонов, казвам се Пламен и преди време Ви бях писал във този форум за синът ми Даниел - беше със съмнение за хематомб.Направихме му повторни снимки и вижте какво записаха в картона му - моля ви ако е възможно да ми дадете повече информация и да ми кажете сериозно ли е?
"Обзорни - кранитографии - лицева и профилна проекция - на двете проекции не личат сагитален и ламбовиден шев  - брегмата почти затворена - данни за ераниостеноза .На профилна окципитално извън коста се визуализира мекотъкънна сянка - вероятно организирана хематомна сустанция"
Ще Ви бъда много благодарен ако ми преведете за какво става въпрос и също тъка към какъв специалист да се обърнем - дори и в София да е.

Благодаря Ви предварително и Ви желая лек и успешен ден.

# 208
  • Мнения: 577
Здравейте д-р Йонов,много съм притеснена след днешната среща с нашата педиатърка.След обстоен преглед ни каза че сме с начална степен на рахит и ми увеличи дозата вигантол от 2 капки на 4.Моето бебенце се роди едро 4 килограма и сега на 5 месеца тежи 8100,което е достичка според нея.И другото което е че сме само на кърма и искам да захранвам следващият месец,лекарката ми обясни че децата на кърма имали много често този проблем защото в кърмата няма Вит.Д,докато в АМ има изкуствено добавен.Дали е така?Трябва ли да захранвам?И дали ще се оправи,много ама много се притесних.Моля за отговор.Благодаря предварително.  bouquet

# 209
  • Мнения: 3 591
mimenceto, витамин Д има в кърмата - и то под форма която се усвоява много добре. Намира се в предното мляко.

Общи условия

Активация на акаунт