Консултация с Неонатолог

  • 107 723
  • 303
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 577
mimenceto, витамин Д има в кърмата - и то под форма която се усвоява много добре. Намира се в предното мляко.
Ясно ама така трърди лекарката,аз сега се притеснявам от този рахит какво още мога да правя освен да давам Вигантол

# 211
може ли докторе изоставането на детето ми на4год,да се дължи на увита пъпна връв ,родена е уж нормално изплака веднага ,но на 6мес,направи фибрилен гърч,на 1,3мес пък след тримовакс спря да ходи за 3дена опитаха да вземат пункция не можаха това е всичко та защо според вас е хиперактивна и се мъчи да говори вече с прости изречения всъщност след тримовакса започна така да се запъва с говора дали има връзка благодаря ви предварително

# 212
  • Мнения: 56
Имам следния въпрос, Докторе, много съм притеснена ! Дъщеричката ми е на 8 месеца и от първия месец е със субфибрилна температура (37.1; 37.2; 37.3; най-много 37.5C), но не е постоянна - една вечер има, две няма и така, но все пак е налице, досега чакахме и се надявахме да отшуми, но две вечери под ред имаше 37.5 и я заведохме във Варна (ние сме от Добрич) при детски нефролог-доц.Близнакова. Тя прегледа детенце на ехограф и каза, че има възпаление на пикочните пътища, като пикочния канал бил одебелен с 2.5 мм, и лявото й бъбрече задържало урина, като уточни, че инфекцията не е вродена и, че формата на бъбреците е идеална! Днес пуснахме втората урукултура и от петък започваме антибиотик ! За съжаление още нямяме резултати от урокултурата !Дали ще се оправи? Много ли е сериозно? Моля не ми спестявайте нищо ! Благодаря Ви от цялото си сърце, предварително !
 

# 213
  • София
  • Мнения: 1 050
Здравейте д-р Йонов,

Малката ми дъщеря Лора се роди преди почти една година в 36 г.с. с тегло 2 480 гр. и ръст 46 см.  Поради данни за перинатална асфиксия (оценка по Апгар на първа минута 5) бе проведена реанимация още в родилната зала и бе поставена на кислородотерапия в кувьоз. Постепенно състоянието и се влоши и на другия ден след раждането беше интубирана и приведена в Неонатологията на Института по педиатрия. Диагнозата от епикризата и е : Недоносеност. Перинатална асфиксия. Майчино-фетална инфекция. Респираторен дистрес синдром. Пневмония.

Лора престоя в неонатологията 28 дни. Беше на апаратна вентилация 7 дни като и беше приложен сърфактант поради тежкия респираторен дистрес синдром.

Изписаха я на 28 дни. На 45 дена направи първия си бронхиолит. Хоспитализираха ни за 1 седмица, като се оправихме само със сироп за кашлица и инхалации с вентолин.

След това още 3 пъти се разболяваше от бронхиолит - горе долу през месец, като само единият път беше по-тежко и се наложи прилагане на урбазон.

Бяхме се побъркали с тези болести и ежемесечни влизания в болница. Лекуващите ни лекари ни казваха, че Лора е "кандидат-астматичка".

При тази ситуация наблюдаващите ни неонатолози от Института по педиатрия ни предложиха да се включим в програмата за имуноглобулина паливизумаб (синагис), който има добър ефект като защитава недоносените бебета от респираторно синцитиалния вирус през есенно-зимния период. От октомври до февруари всеки месец ни слагаха по 1 инжекция. Болестите спряха като с магическа пръчка. Сега Лора е на почти 1 година. Не е боледувала от октовмври миналата година. Проходи на 9 месеца и вече ходи стабилно без чужда помощ или да се държи за нещо. Психическото и развитие е доста по-напред в сравнение с по-голямата и сестра на тази възраст. С две думи - радвам се като я гледам и имам чувството, че излязохме от един омагьосан кръг, който започна с раждането и.

След това подробно въведение, въпросът ми към вас е следния: До каква възраст белите и дробове ще останат чувствителни към респираторни инфекции в резултат от респираторния дистрес възникнал след раждането и? Ще ни се "размине" ли астмата? Каква профилактика или имуностимуланти бихте препоръчали?

За сега се стараем да и осигурим това, което зависи от нас - правилно хранене, много разходки на вън. През март я водихме за 10 дена на Боровец като снежната почивка и понесе изключително добре, включително и разходки на 2400 м. надморска височина.

Предварително Ви благодаря за отговора и извинявайте за досадно дългия постинг.

С уважение,

Яна Кирилова

P.S. Поздрави на Плевен. Аз също съм плевенчанка и при всеки удобен случай с удоволствие се връщам в родния град.

# 214
  • Мнения: 216
Др Йонов ,вече съм ви писала!

Предварително  искам да ви  благодаря за вниманието и този път!

Синът ми е недоносен,роден в 33 г с На 3 м започна да прави леки клонични гърчове Ходихме на невролог, правиха му трансфонтанелна ехография  казаха че е добре и с времето ще се  израсте както  стана

Сега от 3 4 сед когато е развълнуван или му се спи си обръща очите на горе Но не остав само склера ,а се вижда и половината  ирис

Да се притеснявам ли?

# 215
Здравей д-р Йонов исакм да попитам  какво означава рисково новородено.Моето момче се роди 3.700кг а аз съм дребничка  и докторите го изродиха чрез вакум.И сега има нещо на мозъчето някъкви образувания и съм много притеснена.Какви са рисковете за бвбе изродено с вакум.Благодаря ви предварително.

# 216
Писмото на yana_k  е показателно за това какви са част от сериозните проблеми на недоносените деца  и какво има на разположение съвременната медицина. Почти всяко недоносено детенце развива бронхиолит заради РСВ вируса. Това влече болници, забавено развитие, по-късно астма и не дай си боже - най-лошото. В България мина една програма финасирана от производителя на Синагис за безплатно лечение, но тя свърши ... Някак си се очаваше от Касата и МЗ да продължат с такава програма, но ... ! Няма! Да боледуват нашите деца! така им се пада като са се родили в България!

Синагис се прави дори на децата ескимосчета! Но не и у нас!

# 217
  • София
  • Мнения: 1 050
Здравей Гошо,

Ако имаш регистрация прати ми ЛС много ще се радвам да си пишем от време на време.

За Синагиса - аз първоначално бях доста скептична. Някакво такова недоверие - едва ли не братята американци ще си тестват лекарствата на нашите дечица. Но се поразрових доста в интернет, освен това говорихме с още един татко на недоносено бебе, който имаше някакви връзки с фармацевтичната индустрия. Отделно той си кореспондираше с някакви чуждестранни професори по тези въпроси и след като обменихме информация категорично реших да влезем в програмата. Резултатите се оказаха наистина впечатляващи. От октомври-до май не се разболя нито веднъж - даже и най-банална хрема. В началото на май се зарази с хрема от кака си, като я изкара само със сополи за една седмица. Аз тръпнех, защото предишните пъти беше: ден първи - хрема, ден втори - хъркащи гърди и болница.

На запад това лекарство се прилага на всички недоносени и заболеваемостта от респираторни заболявания е изключително ниска.

При нас се прилага в рамките на пилотни програми, включващи 15-20 дечица и то година за година. Говорих с доцент Христова - шефката на неонатологията в Института по педиатрия и тя ми каза, че се опитват да лобират пред Министерството на здравеопазването да отделя пари за такава програма и в България, но не знам дали има развитие.
Отделно според мен родителите също се отнасят предубедено към всякакви ваксини от този тип (съдейки по мен първоначално) и е необходима работа в тази насока те да бъдат информирани за положителните им ефекти.

# 218
  • Мнения: 83
др ионов бихте ли ми казали за болеста ахондроплазиа изоставане в растежа ние сме на 6 годинки по4нахме ле4ението на 2 години сега дащеря ми е на 6 и е 103 см  ле4ението ни е с растежен хормон геноитропин кажете ми до каква степен достига раста им без ле4ение и раста им с ле4ение напишете ми пове4е за болеста благодариа

# 219
  • Мнения: 268
 Здравейте, доктор Йонов
 Родих момченцето си чрез вакуум-екстремум в средна тежка асфикция. Беше в реанимация, проведаха му продължителна кислородотерапия,антиконвулсивна-тарапия,дехидратираща терапия. След приложеното лечение, съсстоянието  му се подобри и ни изписаха на десетия ден
На епикризата пише, за окончателна диагноза - Интрапартална асфиксия. Мозъчен едем.
Водихме Калоян първите три месеца на контролни прегледи в МЦ- М. Дом
 Казаха, че детенцето се развива нормално за възраста си.
Сега вече е на годинка и три месеца. От четери месеца насам ходи уверено, казва-мама,тата,баба,дядя,да (за водата) и още няколко думички. Различава хората и е много щастливо и засмяно.
Въпроса ми е, вече добре ли е детенцето ми, нали няма вероятност да се появят последствия от трудното раждане. Познати ми казаха, че може да има изоставане с ръста следствие от раждането, това вярно ли е.
 Другия ми въпрос е, защо при положение, че изкарах много лека бременност, приеха ми с изтекли води и за 14 часа не получих повече от 2 см разкритие. Доктора през цялото време ми натискаше стомаха отгоре, бебето да слезе надолу.Когато започнаха да се губят тоновете на бебето,казаха, че не могат да направят секцио. Биха ми епидурална упойка, получих 10 см разкритие. Не чувствах  обаче напъни и както вече писах, родих с вакуум. Защо се получи така( извиявам се за глупавия въпрос, но не ми дава мира,дали аз съм виновна раждането да мине толкова трудно).
 При следваща бременност, мъжът ми много иска две дечица, имали опасност за бебето. По-добър вариант ли е раждане със секцио?
 Благодаря предварително

Последна редакция: чт, 08 юни 2006, 16:17 от Eli-G

# 220
  • Мнения: 657
здравейте. дъщеря ми е на на 1г и 5 м. нормално бременност, здраво родено,не се е разболявала от нещо сериозно, не е пила антибиотици.от известно време забелязвам само когато се събуди и се надига да става едната й ръчичка леко потреперва за секунди.не се променя нищо в поведението й, развива се нормално според педиатъра ни.на какво може да се дължи това. нужно ли е да тръгвам по неврологични изследвания.благодаря ви за отговора.
_________________

# 221
  • Мнения: 11
Здравейте доктор Йонов пиша ви защото сам много обезпокоена!Синат ми Алекс му откриха болеста Краниостеноза!Вапроса ми кам вас е от какво се получава това заболяване,и вазможно ли е при самото раждане това заболяване да се е получило?Как се развива детето след операциите ние направихме вече едната доктор Георгиев го оперира от "Свети Иван Рилски",нормално ли се развива като другите деца след тези операции?Благодаря предварително!!

# 222
  • Мнения: 481
Здравейте д-р Йонов!
Синът ми е на 4 мес. роден със секцио. Забелязах, че си държи главичката само наляво. След посещение на ортопед и невролог констатираха тортиколис. В момента ходим на рехабилитация от около 1 мес. Има видимо подобрение. Вследствие на лежането само на една страна има лека асиметрия на главата. Въпросът ми е : кога ще се коригира асиметрията и средно каква продължителност има лечението при рехабилитатор на това заболяване.
Предварително Ви благодаря!

# 223
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Д-р Йонов е много натоварен напоследък с професионални и лични ангажименти и се извинява на всички,които не са получили отговор.При първа възможност ще отговори на запитванията ви!  bouquet

# 224
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Здравейте,
бих искала да Ви попитам за какво иде реч.Ходихме на трансфонтанелна ехография защото открих едно нещо като ръбче ли, като цицина на главичката на сина ми.Намира се по-точно вдясно под фонтанелката.И такаааа с това нямахме проблем, било наред, но ни казаха това:

мозъчна структура - за възрастта, в ляво хепирехогенен плексус, незначителна лека вентрикулна асиметрия в ляво.
Много бих искала да ми се обясни, на обикновен за мен език и да ми се обясни опасно ли е или какво.
Двигателно и моторното ни развитие е според растежа ни, т.е. според възрастта ни.Ходим, стъпваме здраво на земята, изправя си сам, върти се, седи, подава и взима с ръчичка, показва с пръст различни предмети, какти и хваша трохички с показалец и палец.

Също така, да не забравя защото не е маловажно - родих Калоян с форцепс, беше в ковьоз за 4 дни.От болницата не ми дадаха някакви специални препоръки по начина на отглеждането на сина ми.

Това е което мога да дам като информация за нас.
Благодаря Ви, за навременната помощ!

С Уважение:
Димитрова

Общи условия

Активация на акаунт