Консултация с Неонатолог

  • 107 673
  • 303
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 212
здравейте Доктор Йонов.
Благодаря за обясненията, ве4е съм малко по наясно, и като, 4е ли малко по оптимисти4но настроена.След като водата която продължава да натрупва може да се изважда, това ми дава надежда.Ще дам още малко информация сега и ще се опитам да се вклю4а с вас по кюто.
Със съпруга ми живеем в испания, на брега на морето в близоста до Валенсия.До тук ве4е ми стана ясно защо бебето ми има това заболяване.Моята кръвна група е А положителна както и на бебо.Роди се в 34 седмица.Тежи 3100, 47 см.След това са изкарали с диализата около половин литър вода.За съжаления смениха консистенциата, защото не им харесва как действа и от 3 денонощия е на нова диализа.Казаха ми 4е минава през пъп4ето, храненето става венозно, обясниха ми, нещо като космонавтите, видях те4ност, която е пълна с витамини и ккаво ли още не, от което не разбирам, подават му кислород през нослето, увели4ен оба4е от 3 дена.Има катетър на половия орган и 4акат да пишне сам.Имах голяма надежда от вторият ден на раждането, защото ми казаха, 4е бил уринирал сам 1 сантиметър, което ме води до заклю4ението, 4е все пак бъбреците функционорат.Днес е 10 ден от раждането.Казха ми 4е при техните слу4аи, в пове4ето от тях бебето запо4ва да уринира само още първите 4асове или дни, и това улеснява много работата на педиатрите и неонатолозите.Казаха ми, 4е са професионалисти, 4е бебо ще се оправи, но самите неонатолози не ми го казват, само 4е е зле и за сега стабилем в рамките на състоянието си.Имам телефон на който мога да звъня денонощно, тъй като аз съм изпизсана и съм си в къщи.За съжаление сме на 140 км. от Валенсия и ще го виждам 1 път седми4но.Което не е толкова важно за мен, колкото поне един път по телефона да ми кажат, 4е се изпизшкал.Чакам го да стане и се моля и имам 4уството, 4е колкото пове4е време минава толкова по трудно ще стане.Болницата е държавна, но оборудването е с последни технологии, вси4ко ми е безплатно и се грижат добре за малкият ми, винаги са били мили с  нас.Даже ми предложиха да ме оставят и мен в болницата , да го виждам всеки ден, но аз няма да издържа психи4ески, особено когато е посинял.Гледката е потресаваща.Правиха ни много изследвания, за сега вси4ко е отрицателно и няма при4ина за това заболяване.Чакаме резултати от амниоте4ността.Има снимки на мозъка, на сърцето на белите дробове, вси4ко е нормално, както и бъбреците, но защо не функционират?Моята бременност проте4е много тежко и полсендите 2 седмици, преди да родя бах много зле с болки в десният бъбрек, по4ти не можех да дишам от корем.2 дена преди да родя, дуквално ми изто4иха 2 литра от оклоплодните води, искаха и още, но се запущи иглата, не можех да дишам , нито да спя , нито да се храня.Бебето риташе нормално, следяха го всеки ден на ехограф по няколко пъти, нещата бяха на кантар, да предизвикат раждане или да 4акат.Но аз полу4их подготвителни контракции 2 дена по рано, и ве4ерта преди да родя треска с висока температура, сутринта сами се пукнаха водите, за съжаление самото раждане и излизането на бебо продължи пове4ко, беше доста голям.
Това е за сега, ще се опитам да направя връзка с вас по ISQ, но ще и продължа да пиша и тук.Исками се ако има и други такива слу4аи или просто за информация, да помогнем с моя пример и с вашите разяснениея.
Благодаря ви от мое име от името на съпруга ми, и разбира се от моя малък Дани.

# 16
Здравейте ,
 
След раждането на сина ми Божидар ми казаха, че има поглед тип залязващо слънце, който може да е симптом на заболяване, но никой не ми каза на какво и кога ще се прояви евентуално. Прикачам  част от епикризата, ако случайно я погледне специалист да добие представа за какво става дума, защото за мен термините са неразираеми. Благодаря предварително.


Касае се за новородено доносено дете от първо раждане по нормален механизъм с тегло 3100 гр, ръст 50 см, пол - мъжки ВТР - 20.05.2005, АПГАР  на 1 мин. 10 МИ 26 К/-/ отр.
 
Обективно състояние с локален, соматичен и специализиран статус:
 
Родено розово с акроцианоза. Добър тонус. Pulmo - везикуларно дишане с единични крепитации. Cor - ритмична сърдечна дейност, ясни тоове без шумове. Корем мек. Поставено на кислородна палатка.
 
Параклинични изследвания :кр. билирубин под 32
 
Консултативни прегледи - не се налагат
 
Терапевтична схема ; кислородотерапия.
 
Диагностични и терапевтични процедури : УЗ - ГФ 5/5. Трудна визуализация. Хиперхорегенни зони перивентрикуларно. Плексуси интактни.
Ход на заболяването: Втори ден прави симптом "залязващо слънце". На 22.05 с начален иктер.
 
Настъпили усложнения - няма такива
 
Обективно състояние при изписването : афебрилно, розово, кефалхематомът е с мекоеластична консистенция. Добър мускулен тонус. Pulmo et cor - б.о. Корем мек. Суче добре.
 
Изход от заболяването - кл. здрав.
 
дадени препоръки за хигиенно-охранителен режим след изписването:
1. естествено хранене, оводняване
2. активно наблюдение на новороденото
3. на 1 месечна възраст контролен преглед УЗ в отделението

# 17
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
....и при Диана го има това.
Означава, че си завърта очита нагоре.
Нека и лекарите се изкажат..пиши в темата за консултация с неонатолог.

Сега е важно да запазиш спокойствие и да заведеш детенцето на невролог (предполагам)...

# 18
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Миличка Тея,както ти писах и на кю-то,моля се всеки ден за малкото ти детенце.Много се надявам,че ще се пребори,защото телчетата са юнаци.Твоето момченце е с два дена след моя Калоян.Вярвай много в добрия изход.Прегръщам те горещо и ти пращам цялата си сила и енергия. Praynig


P.S.Преместих всички мнения на мамите,които са в подкрепа на Тея и мъничкия Луйс-Даниел в темата ВОДНО бебе?,за да остане тази само за консултации.

# 19
  • Мнения: 117
Здравейте El_diva,
Проблемът "поглед на залязващото слънце" най-често е проява на незряла координация на мускулите, които движат очите.  Имал съм много такива примери, при които детето се е развивало в последствие без неблагополучия.
Той може да е симптом на някои сериозни заболявания на мозъка свързани с наушения на структурата му. Именно за това е проведена и трансфонтанелна ехография, при която е изключено наличието на такова заболяване. Контролния преглед, обикновено се провежда за да се провери в развитие верността на първоначалното мнение.  (Това е рутинна практика при тези случаи)
Когато се дължи на сериозно забаляване на мозъка обикновено има и съпътствуващи симптоми (при твоето дете такива не са отбелазани)
Приеми спокойно сегашното състояние и изчакай прегледа, който е на единомесечна възраст.
А самата епикриза не е от българска болница предполагам. (стила не ми е познат)
Ако искаш да покоментираме още проблема свържи се с мен на Кю-то.

Последна редакция: чт, 09 юни 2005, 00:08 от Инджикифляктор от Чичепръчене

# 20
  • Мнения: 1 071
Моят въпрос е свързан с жълтеницата.Знам,че това е доста дискутиран въпрос,но искам да чуя мнение на специалист.
Дамян е на месец и още има жълтеница.Направиха му изследвания и нивото на билирубин е 150.Лекарката каза да му давам фенобарбитал,но се оказа че той отдавна не се произвежда.И в такъв случай нямало какво да се направи според нея,освен да го тъпча с глюкоза,която той упорито плюе.
Та въпросите ми са:
-високи ли са тия нива на билирубина и при положение че те оказвали влияние на мозъка,не е ли опасно да не се предприема нищо?
-при положение,че бебето не е сънливо,суче,наддава нормално-над 1кг за месец,пълни редовно памперса,не би ли трябвало жълтеницта да отминава вече?
С голямата ми дъщеря беше същото с тази разлика че тогава не знаех нщо за билирубина и изобщо не се притеснявах. Rolling Eyes

# 21
Благодаря Ви, че искате да помогнете и осведомите българските майки в най - трудният момент.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Здравейте,
не зная дали е правилно тук да задам този въпрос, но не мога да намеря никъде отговор. Знаете ли дали ваксината ТЕТРА АКТ ХИБ е със жили клетки на коклюш и въобще какви са противопоказанията за нея. Опитах се да получа отговор от доставчика им и от описанието във опаковката на ваксината, но за съжаление безуспешно. Трудно ми е да направя избор между тази ваксина и ИНФАНРИКС, всеки педиътър има различно мнение.

# 23
  • Мнения: 117
Здравей Иви,
Не е необичайно кърмачета на тази възраст още да са със жълтеница. Това е така наречената пролонгирана жълтеница. Причините са много и едва ли бих могъл да ги обхвана всичките, без да те отегча или изплаша.  Ако изхожданията на детето са с хубав жълт цвят, а не белезникави и урината не е тъмна, и не цапа памперсите с голяма вероятност нямаш никакви основания за притеснение. Обикновено при деца,като твоето жълтеницата изчезва даже към края на втория месец или по-късно без лечение.
Това, което трябва да се направи за да се отхвърли вероятността от механична жълтеница е изследване на стойностите и на директната фракция на билирубина а не само на общия билирубин и евентуално ехография на черния дроб и жлъчните пътища.
Нивото на общия билирубин е високо за тази възраст, но е далеч под нивата, които биха увредили органите на твоето дете. Тази стойност даже не е заплаха за дете на двудневна възраст, когато органите и особено централната нервна система са особено уязвими.
Относно глюкозата или подсладената вода: направо ги захвърли, защото не вършат никаква работа. По-доброто е: Кърми детето толкова пъти и в такова количество,каквото то иска и това с голяма вероятност ще свърши повече работа от глюкозата.
Фенобарбитала не е спрян от производство, а просто от време на време липсва в аптечната мрежа. Той също би имал много добър ефект, но не по-рано от трети, четвърти ден след започване на прилагането му в доза 4 мг/кг тегло.
За повече можеш да се свържеш с мен на кюто.

Последна редакция: пт, 10 юни 2005, 23:29 от iskrica_nadejda

# 24
  • Мнения: 117
Здравей alegra,
Нямам личен опит и не бих могъл да ти дам препоръки. По принцип ваксините с безклетъчните компоненти са с по - слабо проявени странични реакции.
TETRAct-HIB  е с клетъчна компонента на пертусис , докато PENTAVAC, PENTACEL, PENTAXIM  са с безклетъчна коклюшна компонента. За подробности отиди и прочети на сайта на Pasteur Aventis. Инфарикс е с безклетъчни коклюшни компоненти. За него можеш пък да прочетеш на сайта на GlaxoSmithKline (http://www.gsk.com/products/vaccines.jsp)
ТетраАктХиб е с един компонет в повече от инфарикс, насочен срущу хемофилус инфлуенца тип б. Зависи от целите ти. Това би било определящото в избора на ваксина.


 
 



Последна редакция: пт, 10 юни 2005, 23:57 от iskrica_nadejda

# 25
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Относно глюкозата или подсладената вода: направо ги захвърли, защото не вършат никаква работа. По-доброто е: Кърми детето толкова пъти и в такова количество,каквото то иска и това с голяма вероятност ще свърши повече работа от глюкозата.
Доктор Йонов, Включвам се в консултацията заради този цитат горе. Вероятно сте посетили и форум Кърмене и захранване. До сега липсва компетентно мнение на медицинско лице по отношение на кърменето на поискаване и изключителното кърмене до 6 месеца. Тази липса кара много майки да се съмняват в правилния избор на този начин на хранене. Какви са плюсовете и минусите на едно такова хранене. Знам че специалността ви не е специалист по хранене Grinning но все пак до колкото хранененто на новороденото е една огромна част от ежедневието му и определя здравословното му състояние реших, че вие сте може би човека който може да ми отговори на тези въпроси. Извинявам се ако въпросът ми не е на място.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Здравей alegra,
Нямам личен опит и не бих могъл да ти дам препоръки. По принцип ваксините с безклетъчните компоненти са с по - слабо проявени странични реакции.
TETRAct-HIB  е с клетъчна компонента на пертусис , докато PENTAVAC, PENTACEL, PENTAXIM  са с безклетъчна коклюшна компонента. За подробности отиди и прочети на сайта на Pasteur Aventis. Инфарикс е с безклетъчни коклюшни компоненти. За него можеш пък да прочетеш на сайта на GlaxoSmithKline (http://www.gsk.com/products/vaccines.jsp)
ТетраАктХиб е с един компонет в повече от инфарикс, насочен срущу хемофилус инфлуенца тип б. Зависи от целите ти. Това би било определящото в избора на ваксина.

Др.Йотов, благодаря Ви много за коментара и отделеното време!!!!!!!! Аз смятах че в ттт разликата е само в това, че е прибавена още една ваксина и не допусках, че е с клетъчна компонента на коклюш. За съжаление, вече TETRAct-HIB и мисля, че детето я понася тежко - сега 30 часа след ваксинацията продължава да има температура. Чудя се дали е възможно и правилно да започна отново ваксинацитя след време като поставим Инфарикс - допускат ли се такива изключения?

Голям проблем срещаме със термометъра - имаме един електронен с който мерим в ушите температурата и той всеки път показва най-разнообразни стойности, например в едното ухо 38C  а в другото 36,5C. Принудих се да меря температурата в дупето, но там не мога да я меря лесно и често

# 27
  • Мнения: 117
Здравей yosarian,
Със сигурност няма да мога да дам изчерпателен отговор на поставените от теб въпроси. Преглеждал съм форума и го намирам за много полезен. Някои неща от библиотеката му даже са ми от полза.
По отношение на естественото хранене (кърмене) мнението ми е АБСОЛЮТНО ЗА! Относно кърмене при поискване също.
Част от най-важните мотиви са:
1. Кърмата, като биологичен продукт е претърпяла развитие в посока на най-подходяща храна за новороденото на даден вид. Отделно от това кърмата на дадена майка е най-подходяща точно за нейното новородено.
2. Майката предава част от собствeния си имунитет на новороденото чрез клетки и субстанции,налични в кърмата.
3. Емоционалния контакт, осъществяван по времe на кърменето е от голямо значение както за новороденото така и за майката.
4. Преминаването през целия период на кърмене, започвайки се от начaлото и завършвайки с постепеното отбиване подлага организма на жената на по-плавни физиологични колебания и натоварвания и го предпазва от редица заболявания в по-късна възраст. В първите дни и седмици кърменето спомага и за по-бързото преминаване на женския организъм от състоянието на бременност към нормалното и физиологично състояние.
5. Известно е, че кърмените деца по-рядко боледуват в зряла възраст от някои социално значими автоимунни заболявания.
6. Относно свободния режим на кърмене: Никой не знае абсолютно точно от какво количество кърма се нуждае детето в даден момент, колко кърма има в гърдата тогава и е абсолютно безпредметно да държим едно кърмаче гладно само и само за да му се изгради някакъв строг спартански режим. Още повече с времето майката и детето се нагаждат един към друг и гърдата произвежда кърма в достатъчни количества на определени интервали, ако майчиният организъм не е подложен на някакъв физически или емоционален стрес. Така режима сам си идва на мястото. Simple Smile
Могат да се преведат оща редица доводи в полза на кърменето, които може да се открият и в материалите на вашата библиотека.
Дали да се кърми? Отговорът е ДА, но не на всяка цена. Ако това заплашва зравето на майката (физическо или психическо) едва тогава е уместно да се търсят алтернативи.
Относно ранното захранване: Не съм абсолютен привърженик на крайностите. Нито абсолютно ранното захранване, нито прекалено късното са за предпочитане. Всяка майка трябва да напипа сама ханителния толеранс на нейното дете, подпомагана от педиатъра си или литературата до която има достъп, внимателно наблюдавайки реакцията на детето към въвежданата нова храна. Шаблоните са удобно нещо, но те само ни предпазват от груби грешки. Така, че моето мнение е, че майката е тази, която най-добре ще усети хранителните нужди на детето си и най добре ще ги удовлетвори.
По този въпрос са изписани многотомни издания и едва ли бих могъл да отговоря на всички въпроси, а и не съм до там компетентен. За сега мисля, че горното е достатъчно да убеди повечето майки в полза от кърменето и внимателното въвеждане на нови храни в диетата на детето.

Последна редакция: сб, 11 юни 2005, 20:41 от iskrica_nadejda

# 28
  • Мнения: 117
Здравей alegra,
Относно въпроса ти дали можеш да използваш при следващата апликация инфарикс, отговора е да. Поне такива са посочили в указанията на Глаксо (производителят на ваксината).
А за термометрите. Тези електронни термометри отскоро са на пазара и от малкото си срещи с тях не ги намирам за особено надеждни. Използвай прост живачен термометър и можеш да измерваш температурата в ингвиналната гънка вместо в ануса, за да избегнеш раздразването му от честото мерене.

Последна редакция: сб, 11 юни 2005, 20:42 от iskrica_nadejda

# 29
  • Мнения: 4 244
Др Йонов, имам следния проблем
Дъщеря ми е с диагностициран синдром на хиперактивност и дефицит на внимание. В момента е на 5 г.
Възможно ли е стреса който съм преживяла по време на бременността да са довели до това и заболяване сега, което започна да се проявява от 2 1/2 г или няма конкретни доказателства за причините на това заболяване.
Аз като всяка майка търся вината в себе си и ще ме боли още повече ако се окаже че перипетиите по време на бременността са причина за това и страдание сега.
Благодаря ви предварително и се надявам да можете да ми отговорите

Общи условия

Активация на акаунт