Халит Ергенч и новата продукция "Великолепният Век" ( Muhteşem Yüzyıl) тема 12

  • 53 867
  • 739
  •   2
Отговори
  • Мнения: 683







                                       

    
                                   
 


Продукция: Tims Production-Timur Savcı
Режисьор: Nihat Durak
Сценарист: Meral Okay
Жанр: Исторически/Драма

Излъчва се всяка сряда по Show TV от 20:00 часа

Любовна история, която предопределя съдбата на една цяла империя. Направен по действителен случай, "Великолепният век" ще повдигне завесата на изпълнения с тайни и интриги живот в султанския харем по времето на най-величествения период на Османската империя. Дошла като робиня от най-крайните земи на империята, Роксолана успява да спечели сърцето на султана. Благодарение на блестящия си ум, необикновената сила на волята и привлекателната си външност от безправна робиня тя става жена на султан Сюлейман Великолепни — най-могъщият султан в Османската империя.


   









Превод, редакция и техническо изпълнение: Мistik, Sevi_nil, Stereo_hz, Ibrahim и завер ханъм

   


   

Последна редакция: ср, 13 апр 2011, 05:18 от anna3com

# 1
  • Мнения: 683
Добри дошли в новата тема  Hug Нека тя бъде изпълнена само с хубави емоции и интересни дискусии. Искам да сложа една мисъл на Мигел де Сервантес, която гласи:

"Нищо не струва така евтино и не се цени така скъпо както учтивостта."


Последна редакция: ср, 13 апр 2011, 01:20 от anna3com

# 2
  • Мнения: 31 183
Благодаря за новата тема.  bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 4
и аз тук в новата тема страхотна е и доно е пълна с хубави емоций   

# 4
  • София
  • Мнения: 5 334
И аз да се цопна в новата тема от сега! Hug Hug Hug

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 2 171
Цоп в новата тема   bouquet

# 6
# 7
  • Истанбул
  • Мнения: 123
Здравейте фенове! Hug Не смогвам да ви изчета Grinning, а на колко места исках да кажа някои неща, но... момента бе безвъзвратно отминал... Затова, ще изразя някои свои общи мисли:
Прави ми впечатление, с колко много фактологически материал боравите (Гавина, Ибрахим). За това се иска или професионално умение и знание или много, много свободно време. Колко е хубаво, че имате едно от двете или и двете... Grinning  Информацията, която давате е безценна, защото колкото и да иска човек, не може да си я набави за късо време сам. А тук всичко е на едно място, което e особенно ценно за любители историци като мен. Hug
Много се радвам, че мога да помагам в превода на сериала. Това е изключително важно за мен от национална гледна точка, първо, второ, че обuчам да правя преводи, трето, че обичам историята, и четвърто, много важно (малко реклама за мен Mr. Green), да правя преводите на най-трудните изрази, изказвания и писма на османски Embarassed Тук давам за пример писмото до Сюлейман и монолога на Ибрахим, когато заминава за Пapга (да ме извинява Ибрахим, който набързо ги беше превел  Hug). Умирам за монолозите и стиховете на тоя сериал, прекрасни са !!! Crazy

"Господарю…aз Ибрахим, синът на гръцкият рибар Манолис от Парга, с когото се запознахте по време на лов в горите на Маниса; Ибрахим, слугата oт имението „Сарухан”…. Пиша Ви това писмо, отказвайки се от всички сaнове u чинове, с които видяхте за необходимо да ме удостоите, Господарю… Тръгвайки на път към семейството си, връщам всички мои задължения и високи възможности на държавата, на която те (т.е. семейството) ме повериха, без да съм й навредил, с вярност и лоялност….    Аз няма да се завърна, Господарю… Защото за мен, всеки миг в големия Ви дворец вече е повод за неописуема мъка. Дълбокото чувство и влечение, което изпитвам към Хатидже султан ме правят безпомощен. Невъзможността да й помогна в мъката, която изживява, да съм свидетел на болките й отдалече, е по- лошо и от смъртта... Господарю, аз се отказах от себе си и сана си, проcтете ми... Препочитам да жертвам кариерата си пред на сълзите на Хатидже султан... "

"Да си спомням, е като богослужение за мен... Да се пречистя от греховете си, да си възвърна невинността, да изпадна в транс... Ето сега, отново съм в морето, променило съдбата ми и се вглеждам в живота си...
Аз, Ибрахим! Oт Мaнoлис направен и от Софuя роден, дьонмето  от Пaрrа… От 17 години не съм виждал лицeтo нa майка си, избягвам огледалата. B отражението  там търся лицата на баща си, майка си и брат си, търсейки се загубвам, нямам посока на хоризонта, не мога да хвана ръката й. В ушите ми звучи цигулката на мама и научените от нея мелодии- единствените спомени, отнесени  от мен от родното място на детството...
Аз, Ибрахим! Kакво е да се върнеш? Къде се завръща човек, кое е мястото, където се завръща, има ли завръщане, възможно ли е!?
Или съдбата само бъдещето ли показва?
Мястото откъдето си дошъл, завърнал, там ли е, чака ли тe? Ще видиш ли, ако погледнеш? Сърцето ти като се завръща, компас ли ти е?
Без да си забравил местата, през които си минал, минавайки по същите места, ще намериш ли пътя за дома?
Морето, което пресичаш, заливът в който пристигаш, гнездото което намираш, спомня ли си за теб?
Взимайки те в обятията ти, ще те пази и закриля ли? Завръщането не е талант, необходимост е, Ибрахим..."


И накрая, в бъдеще, може би ще стане дума, цитата по-долу:

Поинтересувах се от тия Искендеровци, и то не за друго, а защото, Искендер е араб. вариант на името Александър. А един от синовете на нашия цар Иван Шишман - Александър, приел исляма и служба в ОС и може и да е имал някакви наследници...То, вече няма как да се разбере (а, май един от тия е поляк, другите кой ги знае какви са), но ми попадна нещо весело, подходящо за неделя. Joy

"... Александър. Той заемал високи постове в султанската административна и военна йерархия. Бил валия (управител) на вилаетите на Самсун и Сарухан, командвал и войските на султана срещу въстаниците на Бьорклюдже Мустафа и Торлак Кемал - последователи на прочутия средновековен философ-революционер шейх Бедретин Симави, който проповядвал утопичен комунизъм.   rotfImao rotfImboАлександър загинал през 1419 г. или 1420 г. в сражение с въстаниците в Западен Анадол."
http://www.kroraina.com/knigi/giliev/dsh/dsh_02.htm

Писалият статията, ще да е голям веселяк... Joy Joy Joy
  

Няма грешка... Този Искендер е именно българинът Александър, както и Шейх Бедреттин, известен като Еретика, родом от Симавна, се смята за основоположник на  комунизма Hug Hug

P.P.:На Перегрин също бях отговорила на въпроса за дъщерите на Сюлейман, изброявайки, коя за кой е била омъжена, но явно не е забелязала... Thinking

Мчшел, благодаря, голям жест от твоя страна!  bouquet Hug Hug





Последна редакция: вт, 12 апр 2011, 18:59 от mistik

# 8
  • Мнения: 1 296
Хайде и аз в новата тема Peace Безкрайно съм благодарна на всеки, отделил от времето си и задълженията си, за да ни предложи превод към филма, историческа информация, клипчета и всякакви други интересни неща Hug

# 9
  • Мнения: 534
Мистик, благодаря за прецизния превод на монолозите и писмата.    bouquet

"Шейх Бедреддин е наказан с мъчителна смърт, множество български селища отново са разграбени, а жителите им – избити или отведени в робство." Ех, гадните капиталисти  Mr. Green

Нямам спомен,  какво и дали съм питала - вече сме 12 тема, за съжаление не помня и кой, какво и дали ми е отговарял... Thinking  Joy
Обаче, Ибрахим скоро беше писал за сестрите на СС (това го помня  Joy) и затова му пренасям цитата и в тази тема, сигурно ще потрябва.
   bouquet
За сестрите на СС,не са показани в сериала може би защото по голяма част от тях не са от Валиде султан.Две от тях Бейхан Султан и Шахсултан Султан  са от дъщерята на татарския хан Айше.
-Гевхерхан Султан е родена 1494 ,но според Юлучай тя не е дъщеря на Селим и от там идва разминаването в броя на дъщерите с Озтуна.Същата през 1509 година доколкото си спомням,  се омъжва за Султанзаде Мехмед бей от рода на Исфендияроглу.Който пък през 1514 загива в битката при Чалдъран.
-Нашата Хатидже е родена 1496  ,и умира 1582.Първи брак с Искендер паша,втори с наш Ибрахим.
-Бейхан Султан се омъжва за Ферхад паша,има го в сериала.Умира през 1559.
-Най-шавлива от сестрите   била Фатма Сулатан.Развежда се с първия си мъж сама,името на горкия дори не е споменато,Втори брак с  Дукакинзаде Ахмед паша,също го има в сериала.След екзекуцията на Ахмед паша през 1555,се омъжва за трети път.Трети брак с Дамад Хадим Ибрахим паша,от много мъка по втория си съпруг,за хатър… Rolling Eyesне се шегувам точно така е споменато в източниците. Joy Joy JoyНе се смейте.
-Хафса Султан омъжва се за възпитаник на Ендеруна Искендер бей,който през 1515 е екзекутиран ,самата Хафса Султан повече не се омъжва и умира през 1538.
-Шахсултан Султан се омъжва за Лютфю паша,но СС не е доволен от отношението на пашата към сестра му и ги принуждава да се разведат.Умира през 1572г.
-Ханъм Султан се омъжва за Чобан Мустафа паша.
Aко съм сбъркал някоя и друга година,извинения,но както казваше учителят ми по история ,една -две години в Историята не са нищо  Shocked

# 10
  • Мнения: 1 296
Peregrin, много интересна информация  Peace

# 11
  • Мнения: 9 738

А Н И
БЛАГОДАРЯ ЗА НОВАТА ТЕМА




МИСТИК
НИКОГА НЕ Е КЪСНО ДА НИ ЗАРАДВАШ С ТВОИТЕ МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ИНФОРМАЦИЯ Peace
БЛАГОДАРЯ И ЗА ПРЕВОДИТЕ Hug

# 12
  • Истанбул
  • Мнения: 123

"Шейх Бедреддин е наказан с мъчителна смърт, множество български селища отново са разграбени, а жителите им – избити или отведени в робство." Ех, гадните капиталисти  Mr. Green


Дали е вярно това горе виж тук:

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B … D0%B0%D0%B2%D0%B8

Въстанието е избухнало и потушено в Айдън, почти централен Анадол.
Понякога прекаленият светец и Богу не е драг  Mr. Green
Oттогава са и алевитите/алианите в България Thinking


  Цитат на: Gawina в Четв., 31 Март 2011, 13:27

 Интересно колко сестри и братя е имал Сюлейман?


Сюлейман хан има 4 сина и 7 сестри. Синовете, освен Сюлейман са починали като малки, а сестрите са омъжени поред: Бейхан Султан (починала 1559г), за Ферхат паша; Хатидже (1538г), омъжена за 1. Искендер, 2. за Паргалъ Ибрахим паша; Хафса Султан (1538г), омъжена за Искендер паша(вероятно друг); Фатма Султан, омъжена за Кара Ахмет паша; Йенихан Султан, (няма сведения); Шах Султан (1572г), омъжена за Лютфи паша, но интересното е, че после се РАЗВЕЖДА с него; Ханум Хатун Султан, омъжена за Чобан Мустафа паша. Ако сте забелязали, пашите фигурират във сериала.

 

# 13
  • Varna
  • Мнения: 2 595
МИСТИЧЕ, ИБРАХИМ, Благодаря ви  bouquet  bouquet

Наскоро ви бях изпляскала една снимка, където съм се курдисала във двора на Харема. И ви бях казала, че прозорците зад мене са от част от харема. Това е една дълга зала, където са спяли момичетата....тъма зала...тъжна зала.....и студена. Която е ходила от вас, знае за какво говоря. А и от книгата за Роксолана на украинският автор си спомням, че пишеше, колко студено им е било на момичетата. Не знам защо не съм я снимала тази дълга и тъмна зала Rolling Eyes  иначе другите зали, голяма красота, голяма и някак си топли и уютни.
А във апартамента на Валиде сигурно си спомняте, какъв голям оджак има за отопление...бях ви сложила снимка от там, а там при тези  джариета, не видях, оджак. Много усойна зала.

# 14
  • Мнения: 1 296
МИСТИЧЕ, ИБРАХИМ, Благодаря ви  bouquet  bouquet
..... Това е една дълга зала, където са спяли момичетата....тъма зала...тъжна зала.....и студена. Която е ходила от вас, знае за какво говоря. А и от книгата за Роксолана на украинският автор си спомням, че пишеше, колко студено им е било на момичетата. .....
Ами то Сюлейман султан ги е топлил момичетата Joy Нищо чудно, че Хюррем така се натиска за господаря, умряла е от студ, горката Laughing

Общи условия

Активация на акаунт