ДЮКАНСКИ ВКУСНОТИИ ПО ИСПАНСКИ И ОЩЕ НЕЩО...

  • 408 655
  • 728
  •   2
Отговори
# 555
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: ОБЕЗМАСЛЕНОТО КОНДЕНЗИРАНО МЛЯКО

Има рецепти и с обезмаслено кондензирано мляко. Досега не съм купувала, но потърсих в интернет и ето какво намерих /става въпрос за сравнение на стойностите на пълномаслено и обезмаслено кондензирано мляко/:


"Тази храна е направена от обезмаслено мляко, т.е. да съдържа най-много 1% мазнини, така че по принцип енергийното съдържание е намалено. Въпреки това, особеност на кондензирано мляко е добавянето на захар, което основно определя енергийната стойност на храната, и обезмасленото кондензирано мляко също е с добавена захар".

Търговска марка      Калории    Протеини g  Мазнини g    Въглехидрати g

Nestlé пълномасл.        333           8,0           9,0                    55,0

Nestlé обезмасл.          281            8,9           0,4                    60,5

Предполагам, че нещата стоят прибилзително по същия начин и в България.
Изводът е, че в обезмасленото кондензирано мляко са увеличени протеините /незначително/ и въглехидратите, а са намалени мазнините и незначително калориите.

За мен е абсолютно неподходящо за първа, втора, та дори и за трета фаза.

# 556
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: ВНИМАНИЕ: МАИСЕНА /БРАШНО и НИШЕСТЕ/

За Маисената. Брашното е по-калорично от нишестето. Дюкан разрешава нишесте.
Тук преди време съм снимала кутийката: http://smileys.snimka.bg/daily/yastiya-i-produkti-v-ispaniya.261863.7279552 На нея пише:"Маисена. Фино царевично брашно".
А ето тук: пише: "Маисена. Царевично нишесте."

И така, трябва да гледате, като купувате, надписа. Ако пише HARINA, това е брашно. Ако пише FÉCULA, това е нишесте. Вероятно, в България има и друго царевично нишесте, ама понеже сме захванали въпроса с Маисената, за нея пиша. По принцип MAIZENA, което идва от maiz /означава царевица/, е името на фирмата. Те произвеждат и други продукти. Но тъй като традиционно произвеждат продукти от царевица, в Испания е прието, като имаш предвид царевично нишесте или фино брашно, да кажеш Маисена. Точно така е и в испанските рецепти.

# 557
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: КАЛКУЛАТОРЪТ

Калкулаторът /но за мен първият/ на Дюкан е много по-точен от всякакви други, които можем да открием в интернет, защото отчита ред фактори: костна система, наследствено предразположение към напълняване, бременности, най-високо достигано тегло /нали и в книгата пише, че може един ден да си била N-количество максимилни килограми, организмът го помни/. Другите калкулатори не отчитат това.

Човек трябва сам да прецени, ама ако може да се погледне отстрани. За мен не е реално да си на определена възраст, да имаш бременности, раждания и да искаш да си на килограмите от ученическата възраст.

# 558
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: ГЛИЦЕРИНЪТ

Отговор на въпрос: Купих си течен подсладител и на него на съставките му пише, че има глицерин, режимно ли е или да не го ползвам?


Глицерин е тривиалното име на съединението 1,2,3-пропантриол, известно още като 1,2,3-триоксипропан (HOCH2CH(OH)-CH2OH), което представлява тривалентен алифатен алкохол. Друго, също разпространено име за същото вещество е глицерол, въведено с цел да се подчертае алкохолния характер на глицерина (наставката -ол се използва в химията за означаване на алкохоли).
 
Получава се при хидролиза на природни мазнини и масла. За първи път е получен от Карл Шееле през 1779 г. при осапуняване на мазнини.

Глицеролът е безцветна трудноподвижна течност, по-тежка от водата. Има сладък вкус, който е дал и тривиалното му наименование (от гр. гликерос — сладникав). Сладникавият вкус се дължи на натрупването на хидроксилни групи в молекулата на съединението. Във водата глицеролът се разтваря във всяко отношение, нещо повече, той е хигроскопичен. Затова, прибавен към смеси, ги прави по-трудно съхливи. Например глицеролът се прибавя в кремове за ръце и др.

За организма глицеролът е безвреден. Използва се като хранителна добавка. Той се прибавя към бонбоните с пълнеж. Глицеролът не дразни кожата. Той поддържа влажността на тютюна. Използва се и в полиграфията и в текстилната промишленост. Интересно е приложението на глицероловият тринитрат, по-известен като нитроглицерин. Той се използва като експлозив за производството на динамит, както и в медицината като лекарство.
 
Използва се в производството или обработката на:
 взривни вещества (виж нитроглицерин);
 кожа;
 хартия;
 като компонент на антифриза;
 при някои лепила;
 козметика и сапун;
 при сладкарските изделия и алкохолни напитки (като хранителна добавка E422).
 добавя се като съставка за сапунени балони


Това пише в Уикипедия. На мен не ми се струва режимен като съставка.  Naughty

И още:

От къде идва?
 Получава се от природни мазнини и масла. Растителния глицерин се получава чрез един много сложен процес, наречен хидролиза, на края на който т.нар. растителен глицерин всъщност е вторичен продукт от извличането на масла.  По времето, когато свещите са се правили от животинска маз, хората са извличали глицерин от там. Но през 1889 най-накрая се намира начин за получаване на глицерин от сапун. За съжаление този глицерин се използвал за направата на нитроглицерин, от който се произвеждат и взривоопасни средства.
/от тук: http://cway.bg/index.php?m=2367/

И от блога: За голяма част от веществата, спадащи към групата на емулгаторите, сгъстителите и стабилизаторите няма данни да оказват вредно въздействие, когато се прилагат в минимални количества. Някои от тях дори влияят благотворно на човешкия организъм, но друг път пък имат обратното действие. Например Е422 – глицерин – предпазва молекулите на ДНК от разрушаващото въздействие на туморни агенти, но в големи количества може да предизвика главоболие, гадене и повишени нива на кръвната захар. /http://dukanskirecepti.wordpress.com/

# 559
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: ЛЮБОПИТНО: Д-Р ДЮКАН ЗА РЕЖИМА

ж 16 юни 2011

ArhMih, благодаря за оказаното доверие. Мейлът е на френски, пък аз съм испано-, руско-, полско- и понякога българоговоряща. Но ето какво измъдрих след дълго потене. Последното изречение е доста условно преведено. Надявам се да не се изложа много пред знаещите френски.   Embarassed

"Войната с килограмите /теглото/ не се печели с чайове.

На 8 юли ще станат 40 години от живота ми, които прекарах с Вас /има предвид борещите се с наднорменото тегло/ на фронта на войната с теглото.

По време на първите 30, спокойно конструирайки една система в постоянно взаимодействие с моите пациенти, след това с моите читатели и чрез интернет на интернационално ниво. С времето се убедих, че резултатите, получени от този метод, са много по-напред от официалните статистики. Така че реших да предложа този метод на разположение на цялата аудитория и на медиците.

Много бях изненадан да видя как се ражда и расте една надежда, една вълна от ентусиазъм, която, струва ми се, съвременният свят не е виждал до сега. Хора с наднормено тегло от цял свят разбраха, че не са обречени на провал. Много хора, които бяха се оплаквали, че този връх е недостижим за тях. И тези, които имаха полза, бяха знаещите, активните анонимни персони, които влязоха във веригата на едно широко гражданско и виртуално движение. В името на това имах удовлетлорението да живея, да практикувам, да чувствам, че нещо съм направил, да съм убеден, че спасявам животи, пренебрегвайки осъдителните мнения и условности, защото с моя метод развивам красотата, възвръщам доверието, здравето и самоуважението...

Пиер Дюкан"

  
 Embarassed Embarassed Embarassed

ж 16 юни 2011

Нещо любопитно! Знаех, че Кейт Мидълтън и майка й са се подложили на режима на Дюкан месец преди сватбата, но току-що прочетох едно интервю в официалния испански сайт на доктора.
Интервюто е за онлайн списанието XLsemanal.

Заглавието е: Пиер Дюкан: "До 40-те хората отслабват заради естетичен външен вид, след това заради здравето". Питат го за същността на режима, дали е опасен и последният въпрос /по-точно консатация/ е: "Има много знаменитости, които прилагат Вашия метод.

П. Д.: И само мога да бъда много горд. Бях поканен на сватбата на Кейт и принц Уилям /на испански е Гийермо, представете си  Те си преиначават имената, както им скимне/ и няколко члена от кралската фамилия дойдоха да ме поздравят. Очарователни са и за четири седмици направиха повече за популяризиране на диетата ми, колкото аз за много години."

# 560
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: КОЛА ЛАЙТ

Цитат на: Rossella в Нед., 12 Юни 2011, 22:56

но според мен тя е по-скоро маркетингов трик в книгата на Дюкан т.е. Кока-Кола са му платили, за да публикува препоръка за напитката. Такива неща се случват ежедневно навсякъде по света.

чичко Дюкан ме убеди да пия Кока-Кола Лайт и я консумирах с огромно неудоволствие. Този път ще си я спестя




Не я препоръчва, разрешава я. А това са две коренно различни неща.

"И накрая, кока-колата лайт и всяка друга подобна напитка, която не съдържа повече от една калория на чаша, са позволени на всички етапи от плана Протал.    

Диетолозите не са едно мнение относно напитките с изкуствени подсладители. Някои мислят, че измамният им ефект е долавян и компенсиран от организма. Според други консумацията им поддържа нуждата от захар. Аз лично съм научил от практиката, че въздържанието, колкото и да е дълго, никога не убива нуждата от захар. Така че не виждам никаква причина да не се порадвате на тази лишена от калории сладост. От друга страна, забелязал съм, че консумацията на споменатите напитки улеснява спазването на режима и че сладостта им, съдържащите се в тях ароматизатори, цветът им, както и аурата им на празнични напитки ги превръщат в храни „награди", които убиват желанието за „друго нещо", толкова често появяващо се у свикналите непрекъснато да дъвчат."


Не казвам, че е полезна. В никакъв случай!  Naughty Просто уточнявам, защото да твърдим, че Дюкан я препоръчва, е все едно да кажем, че ни препоръчва да ядем само протеини до достигане на желаното тегло. Затова и постнах цитат от книгата.

# 561
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ, АМА ТОЗИ ПЪТ СЪС СТРАСТИ /3. ЧАСТ/

1. Цитат на: bigbaba3 в Нед., 12 Юни 2011, 12:28

 Kali_tod - а сещаш ли се колко е по  гадно да си мъж,  след като трябва да ни търпят такива:)



А колежките в офиса винаги са усмихнати, в добро настроение, готови да им поплачат на рамото. Така че... не е зле съпругите да се замислят, че никой не им е виновен, че са се родили жени и да не си го изкарват на домашните.   Naughty Ето това винаги съм повтаряла на дъщерите ми. Както и да не си купуват никога пенюари и анцузи за домашна употреба. Старите дрехи, които не можем да облечем, за да излезем, не стават и за къщи, защото жената не трябва да е "дропла" пред семейството си. У дома трябва да изглеждаме така, както бихме се показали и пред другите на улицата!   Naughty

2. С всеки ден се убеждавам, че Дюкан гениално е премерил всичко. Не че аз сега откривам топлата вода или съм човека, който ще му дава оценка, но обичам нещата да са ми пределно ясни и се старая сама да си ги изясня. Щом казва, че с ядене на режимните храни, без да броим калории и количества, се отслабва, трябва да се яде. Така си "размърдваш" заспалия метаболизъм. Щом казва, че трябва да се пие повече вода, за да се чисти организма и да не се увреждат бъбреците, трябва да се пие вода. Щом казва, че трябва да се ядат трици, защото действат като метла за изчистване, макар да съдържат въглехидрати /пък по този начин не се лишаваме съвсем от въглехидрати/, ги ядем и то до обяд. Не поече от 3 с. л. дневно, защото повечето количество започва да извлича полезни съставки от организма. Значи, ядем точно толкова е не повече. Ясно, кратко и обосновано е всичко!

Сега се замислих нещо. /Все още ми се случва, значи останал ми е мозък  /. Joy Ако решим, че не трябва да научим цялата азбука на един език, а само част от нея, защото така ни се струва по-добре за нас, дали ще можем да пишем и четем на съответния език? Същото е с режима и резултатите от него.

3. Цитат на: Лекси в Четв., 09 Юни 2011, 22:27

Сега с риск много да ме отсвирите, но ми се струва, че чак такава стриктност и буквално изпълнение на всичко, написано от Дюкан, не е необходимо.

  

 ooooh! Темата е за спазващите режима на Дюкан, а не за свободно-интерпретиращите режима му.  ooooh!

4.  Цитат на: lout в Четв., 09 Юни 2011, 19:20

Не сте отворени към новите/някой де/,давате отговор като че ли сте политик и после навиквате.
Никой не ви е сложил пистолет да отговаряте,но когато го направи човек го прави на добра воля с желание и не натяква.




Нека не слагаме етикети! Търсите помощ, после се сърдите, после сме били не знам какви... Не знам дали старите не сме отворени към новите, защото отговаряме, или новите са затворени към старите, та ни критикуват въпреки всичко. По-спокойно и по-ведро гледайте на нещата!  Simple Smile  И... четете, момичета!   Simple Smile Колкото и да се сърдите, че го повтарям непрекъснато. Ровя из дюканските материали, за да ви постна тук нещо, което го има вече написано. Никой не ми опрял пистолет, да, ама смея ли да не отговаря?  Wink  Има текст на всяка първа страница, има линкове.
 
5. Цитат на: bigbaba3 в Ср., 08 Юни 2011, 22:45

Не може да се казва, че хора които консумират сладолед Зеро не са Дюканки/ако и да са показали резултати и постоянство, за разлика от други които са попаднали в омагьосания кръг на етапите или прескачат от режим в режим/, а тези които не правят калкулатора, не ядат трици, не прочитат даже първа страница, защото видители "нямали време"   да се толерират и да се посрещат с  "добре дошли". Никога в постовете си не визирам определени хора, така, че моля да няма персонално засегнати и предварително се извинявам, ако някой  се е почувствал не комфортно.


Бабе,   Hug Нито се чувствам персонално засегната, нито некомфортно. Не споменаваш имена, ама който има глава на раменете си, ще се познае.  Wink  

Естествено, чувствам се длъжна да отговоря.

Слагам знак на равенство между безотговорно консумиращите храни с непозволени за режима съставки, та и препоръчващи го на останалите, и тези, които не ядат трици, не са запознати основно с режима, не правят калкулатор и си поставят безумни цели. С "добре дошла" поздравих аз от любезност и след това, както виждаш, си поставих въпросите и коментирах.

За три години и кусур следене на темата във форума съм се нагледала на какви ли не чудесии.  ooooh!  Разбира се, няма да вляза в дискусия с теб, защото не обичам безсмислените спорове. Приятна вечер!

Ние, старите, естествено, можем и да мълчим. Написали сме си нашето домашно. Ама понякога на човек му се ще да сподели опита си и да покаже на другите, че някъде грешат. Е, рядко се оценява, ама като не се, здраве да е! Все казвам: "Всеки трябва да е интелигентен за себе си!"  Simple Smile

6. Режимът си е режим и има своите разрешени и забранени продукти. Интерпретации колкото щеш. Тук нали поддържаме режима и пишем заради неговото правилно спазване? Това, че някой пие забранения от Дюкан алкохол, не го прави режимен. Това, че някой пие пълномаслено домашно мляко и сваля, не прави пълномасленото мляко режимно.  Naughty  Все пак не четем книгата като дявола Евангелието, нали?  Simple Smile

7. Цитат на: Nana_78 в Ср., 25 Май 2011, 11:24

а след първата фаза можело и бяло вино и водка?



Ако искаш да успееш, "изгризи" първата книга на Дюкан с кориците. Всичко друго - е свободни съчинения!   Naughty Успех!

8. Момичета, излишно си създавате отрицателни емоции, които пък от своя страна влияят на метаболизма на организма ви. Естествено, не в положителна насока.

Не е въпросът да нарушиш и да замълчиш или да нарушиш, да се изповядаш във форума и да ти олекне. Колко пъти се цитира тук Дюкан за иглата и балона. Ами, човекът много ясно го е обяснил. Дали ще го послуша някой, си е негов проблем. Нарушението може да се отрази и след седмица и да коства задържане и месеци. Дюканстващият вече е забравил нарушението и се чуди какво става и си скубе косите. Ако това всеки сам не го разбере, никой не може да му го "налее" в главата. И затова има дюканки, които с години си висят на режима. Ама на какъв точно режим, не е много ясно.

Празници и хубави поводи има цял живот, слава Богу! И, повярвайте, чудесно се изкарват и режимно. Единствено и само от нас си зависи.

9. И нещо, което в пълна сила се отнася за нашите успехи-неуспехи в борбата за запазване на теглото, от АКО ЖИВОТЪТ Е ИГРА, ТОВА СА ПРАВИЛАТА на д-р Чери Картър-Скот:

УРОКЪТ СЕ ПОВТАРЯ, ДОКАТО БЪДЕ НАУЧЕН

Един и същи урок ще ти бъде представян в различни форми, докато го научиш. Когато го усвоиш напълно, можеш да се заемеш със следващия.
Докато не предадат посланието, което носят, докато не изпълнят предназначението си, уроците ще се повтарят; ще се повтарят събитията и хората в твоя живот. Всяка ситуация, всеки човек са учители. За да излезеш от омагьосания кръг на повтарящите се ситуации, трябва да осъзнаеш урока и да го интегрираш в себе си като полезен опит.


10. Диетолозите съветват!

- Яжте високопроетинови храни – риба, пилешко, млечни продукти с ниска масленост, боб, леща, три пъти дневно. И т. н.
/ http://zdravno.com/perfektno-tqlo /


Що се отнася до млечните продукти, ролята на отслабващо вещество тук играе калцият. Наскоро учените доказаха, че отчасти процесът на стапяне на мазнини в нашия организъм зависи от нивото на едно специфично вещество, наречено калцитрол. Това е активната форма на витамин D. Калцитролът сякаш “пази” мастните отлагания и пречи за тяхното разрушаване. Когато в организма постъпва достатъчно количество калций, се изработва в много малки количества калцитрол. От тук следва, че по-лесно можете да се избавите от мазнините. Това обаче не значи, че само като преминете на млечни продукти, и мастната тъкан ще се стопи пред очите ви. Всъщност калцият не притежава способността да стапя мазнините. Той просто облекчава тяхната задача. Затова и тук препоръчваме фитнес или гимнастика - без тях няма да се разминете.

Не трябва да забравяте и за ограниченията на калоричността. Най-добре избирайте продукти с ниска масленост или напълно обезмаслени. Но не трябва напълно да се откажете от тях. Истината е, че жените, чието тегло ту нараства, ту се понижава през живота им, са подложени на риск от остеопороза. Приемайте достатъчни количества калций, за да се предпазите от тази коварна болест.  /източникът, който съм посочила, вече отваря друга страница/

Да не говорим, че щом Дюкан го препоръчва, не се разсъждава повече по въпроса.  Joy

Последна редакция: вт, 04 сеп 2012, 00:47 от smileys

# 562
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: СОРБИТОЛ

Сорбитолът (хексанхексол) (E420)е хранителна добавка. По химичен състав това е висш алкохол, който има сладък вкус. Използва се като изкуствен подсладител и овлажнител. Получава се от глюкоза. Използва се в захарни близалки, сушени плодове, захарни изделия, пасти, сладкиши и дъвки.
 
Сорбитолът често се приема като заместител на захарта и може да се срещне в диетичните храни и напитки. В естествен вид се среща в костилковите плодове и водораслите. Сорбитол се влага и при производството на сиропи за кашлица.

Сорбит /или сорбитолът/ е с  53 % е по-калоричен от захарта, затова не е подходящ за онези, които спазват диета. 


За режима ни не е подходящ нито сорбитолът, нито подсладителите, завършващи на -оза. Това са захари!   Naughty 


За да разберете дали все пак продуктът, който приемате, съдържа захари, търсете думи, завършващи на „-оза”.
 
Като например:
 
Фруктоза – естествена захар, която се съдържа в плодовете и меда
 
Декстроза – приготвя се от нишесте
 
Лактоза – млечната захар
 
Малтоза – образувана от скорбялата под въздействието на дрожди
 
Захароза – получава се от захарна тръстика или захарно цвекло

# 563
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: МНОГО ВНИМАВАЙТЕ: ПАНГАСИУС!!!

6 ноември 2009

Леле, майко, какво чета сега. Днес за първи път си купих панга /така се казва тук, проверявам в интернет и това е много известната за дюканките в България - пангасиус/. Оказва се, както чета, че е внос от Виетнам и Китай /отглежда се по поречието на р. Меконг, протичаща между Виетнам и Китай/. По искане на един испански евродепутат е правено изследване и се оказва, че от 8 мостри в 6 откриват вредни субстанции, между които бактерията "Listeria monocytogenes", а в една от мострите - бактерия, носител на холера /Vibrio cholerae/. В развъдниците се използват забранени субстанции. Освен това заключението е, че въпросната риба, заразена или не, не притежава хранителна стойност. Въпреки това се купува, защото се продава във формата на филе и затова е предпочитана от консуматорите. Изследването е публикувано в абсолютно авторитетни вестници, единият от които е “El Correo Gallego”. Говори се, че може ЕС да забрани вносът на рибата в страните-членки.

Чуствах морално задължение да ви споделя прочетеното.

Аз я купих, защото е на оферта /3 евро за килограм филе/. Вероятно ще ми е за пръв и последен път. В момента я варя, за да я правя на суфле, но няма да повторя.

П. П. с днешна дата /04/09/2012/: Никога повече не купих тази отврат. Преди години, когато публикувах този пост, масово скочиха срещу мен. Аз го публикувам и отбелязвам с червено в заглавието, защото смятам, че съм длъжна да го направя. Всеки да решава за себе си.

# 564
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ, АМА ТОЗИ ПЪТ СЪС СТРАСТИ /4. ЧАСТ/

Майкооооооо, що нещо съм изписала  ooooh!, косата ми настръхва. Та взех и да прескачам някои постове.  Wink

1. Мълча, мълча, пък като ми кипне.

Влизат нови момичета. Питат, споделят и като чуят мнение на осведомени и знаещи дюканки, "палят моторетките", тръшват "вратата", тропат с крак и издуват бузи, защото не прочитат това, което биха искали.

Мили нови прохождащи дюканки, тялото, килограмите са си ваши и на никой друг. Кърмените бебета са ваши, както и ваши ще са токсините, които ще погълнат, благодарение на собствената ви безотговорност. Как няма да знаете, че се отделят токсини при подобен режим? Прочетохте ли книгата? Видяхте ли всичко синтезирано на първа страница на всяка тема? Защо пък мислите, че има отделен олекотен режим за бременни и кърмачки? Защото така му хрумнало на доктора ли?

2. От доста време ме занимава една мисъл, четейки във форума, и все изчаквам да минат няколко поста, за да напиша по този въпрос и да не се приеме от никого лично. Да, ама не - както казваше Петко Бочаров. Минат 1-2 поста с въпроси или оплаквания и хоп! пак някой прегрешил.

Та този път реших да си го напиша. Не мога да разбера мотива на прегрешаващите, които го споделят тук. По-леко ли им става, очакват някой да ги успокои, че няма страшно, оправдават ли се, хвалят ли се?

Такива ми ви работи. Към никого нищо лично в частност. Лично към всички прегрешаващи в общност.

3. Съжалявам за всички, които се връщат отново, за да свалят качени в трета или четвърта фаза килограми. И все си мисля: колко килограма трябва да качи човек, за да се стресне и да тръгне отново да спазва режима? Не трябва ли по-рано да зазвъни "камбанката" в главата ни? Не става въпрос да се вманиачваме. Дали тези, които качват, спират да се мерят и някак "не се усещат" какво става?

Лично аз усещам, когато и килограм е качило тялото ми, независимо дали е задържана вода или не. Всеки божи ден тежа на кантара, за да не ми тежи той на мен после. Де да знам... Разсъждавам си писмено...   newsm78

4. Цитат на: Боби1973 в Вт., 28 Юли 2009, 18:02

smileys, много точно го написа, ама мен ме боли, че хора, които пишеха подобни постове на твоя сега  
А за чий се връзвам като аз си подържам някакви килограми, дори се заех да смъкна още малко  !



А, де. Не им се връзвай просто. Все сме свикнали някой друг да ни подрежда живота, ако може. Така е по-удобно и ние едва ли не да наблюдаваме отстрани. Така след това можем да обвиним някого другиго за провалите си.

Възхищавам се на дюканките, които не се отказват да обясняват и обясняват едно и също очевАдно нещо. Мен, лично, ме хващат лудите и преставам да чета и не пиша, защото кой знае какво ще избълвам в яда си. Затова от известно време сама си налагам да не се ядосвам за чужди грешки и невежество и знаеш ли как хубаво пък ми се получава.  Naughty


Преди веднъж го бях споменала: нито веднъж не попитах нищо, нито веднъж не се тръшнах за повишение на теглото или задържане, защото знам, че затова съм си отговорна само и единствено аз. Нито доктора, нито някоя от вас ще дойде да ми прави менюто и да ми дъвче и поглъща храната, нито пък ще сваля заради мен. Това си е мое удоволствие и не го отстъпвам на никого!  

Ама че се разбъбрих и аз днес. Извинете ме!

5. Момичета, едва ли е необходимо да се губи толкова много енергия, за да търсим виновен и обвиняем. Всеки сам е отговорен за постъпките си, за начина на живот и за храненето си. На д-р Дюкан можем да бъде само и единствено благодарни за тази книга. За превода на заглавието - отговорност носят преводачите. Така идотоустойчиво човекът обяснява, повтаря и похилядва в книгата си, а че някои я четат както дяволът - евангелието, това е съвсем друг въпрос. Ако хванем хрема, например, по време на режима, пак ли докторът ще ни е виновен? Всеки има глава на раменете си, да чете внимателно, да препрочита, да се наблюдава и всичко ще бъде наред.

Не мисля, че трябва да имаме някакви съмнения, опасения и тревоги. Всичко е толкова просто, когато се постъпва разумно, с мисъл и отговорност. А неуспели с режима винаги ще има, макар че твърдят, че са чели всичко по темата и пак ще питат: А може ли маслинки и защо не, може ли по чашка винце и какво ще ми стане?

Е, аз пък обичам като някои дюканки свински трътки и крила, но много силно изпържени в свинска мас.   Joy Ха, наздраве!   Whistling

6. Писах, но изтрих.

Поздрави на всички!   Simple Smile

7. Напълно съм убедена, че направих правилния избор с режима. Прочетох случайно за него някъде из интернет и започнах на следващия ден, защото бях убедена, че написаното за него не са празни приказки. Шесто чувство и убеденост.

8. Искам пак да кажа нещо на “новопрохождащите дюканки”: Момичета, четете, четете, четете! Не подхождайте към режима безотговорно. Подлагаме организма си на огромен стрес и трябва да сме с ясното съзнание, че му помагаме, като го спазваме точно и правим престъпление към самите нас с волни съчетания на тема “Диетата на ДюкЯн!” Не си поставяйте срокове, планирайте си храненията, четете етикетите, не купувайте готови вакумирани боклуци, качвайте се всеки ден на кантара! И още нещо: звучи ми несериозно да започваш дюканския режим с думите: "Не ям месо, от рибата ми се   Sick, от яйцата се изривам, зеленчуци не понасям, а триците са направо отврат..."

И накрая, /вече прекалих с писането/ да ви кажа /и преди бях споменавала единия факт/, че на третия месец от започване на режима се разделих с таблетките за кръвно налягане, а от 4 месеца с разрешение на лекар не пия хормонални хапчета, които пиех в продължение на 19 години. Преди това ги спирах своеволно и още на първия месец започваха наново проблемите ми и пак се връщах към хормоните. Никой не можеше да ми каже на какво се дължат, един-единствен лекар ми каза, че ми пречи наднорменото тегло и, явно, ще се окаже прав.

9. Да споделя едно лично мнение: Момичета и момчета, за мен е най-малкото безотговорно да се търси тук разрешение на медицински проблем и да се задават въпроси, свързани със здравето. Още по-безотговорно е изказването на мнение по същите. Не смятам, че мнението ми е меродавно, но все пак помислете, в кого “остава контрата”, както казва народът. Питащият ще получи един куп противоречиви съвети, ще тръгне да ги спазва и после за кого ще са последствията? Е, казах го. Не искам да подбуждам полемика, само размисъл и то с най-добри чувства към всички.

10. 19. 02. 2009

Сериозно се замислям да минавам в трета, че вече взе, май, да ми писва във втора. Днес правя 333 дни с режима. За 7 месеца и 1 седмица свалих 40 кг. След това нищо. Килограмите играят: от 71 до 74 и обратно. Миналия понеделник видях на кантара 70,5, ама след това пак леко тръгна нагоре. Е, все пак 28 години изкарах с наднормено тегло. Тия показатели точно толкова години не съм ги виждала. Калкулаторът отсече 75 за моя милост, но аз заради индекса на телесната маса /според който ще съм в нормата, ако тежа 70/, реших да свалям до 70. Тъпа и упорита. Да, ама не! Та си мисля, че е крайно време на 24-ти, като направя 11 дюкански месеца, да взема да хвана и да се шмугна в трета, пък каквото стане.

Новопокръстените дюканки, имайте самоуважение и глава на раменете си и четете! Пиша много рядко, но преди поне четях. Вече чета постовете само на някои дюканки, които знам, че казват нещо съществено. Дори да ме “напъват” чувства да пиша, много бързо се отказвам, защото виждам, че няма смИ.

11. "Поуката" от тази "приказка" е: Четете, момичета! Не се доверявайте на чуто, видяно, преживяно, непреживяно! Всеки трябва да е абсолютно отговорен за всичко, което става с него и трябва да чете повече и да разбере, че наистина човек се учи докато е жив. Колкото повече сме любознателни и търсим, откриваме все повече полезни неща за себе си.

12. Да ви кажа на всички как си спестявам вече дългите обяснение пред испанците, като ме питат какво съм направила. Преди обяснявах какво ям, какво не ям, те кимат възхитено с глава, ама като стигна до фразата “Зехтинът е забранен!”, вече казват: “Ааааааааа, това не е за мен...” Сега започвам с тази фраза и по-нататъшни обяснения стават излишни. Имам чувството, че те са кърмени не с майчино мляко, а със зехтин. От всичко друго биха се отказали, само от него – не.  Mr. Green

13. НОВИЧКИТЕ, добре дошли, опичайте си акъла /и пилешкото, и телешкото – режимни все/, четете повече, мислете още повече и успех!

Последна редакция: вт, 04 сеп 2012, 15:22 от smileys

# 565
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: НАПИТКИТЕ С ИЗКУСТВЕНИ ПОДСЛАДИТЕЛИ

стр. 72-73

“Диетолозите не са на едно мнение относно напитките с изкуствени подсладители. Някои мислят, че измамният им ефект е долавян и компенсиран от организма. Според други консумацията им поддържа нуждата от захар.
Аз лично съм научил от практиката, че въздържанието, колко и да е дълго, никога не убива нуждата от захар. Така че не виждам никаква причина да не се порадвате на тази лишена от калории сладост. От друга страна, забелязал съм, че консумацията на споменатите напитки улеснява спазването на режима и сладостта им, съдържащите се в тях ароматизатори, цветът им, както и аурата им на празнични напитки ги превръщат в храни “награди”, които убиват желанието за “друго нещо”, толкова често появяващо се у свикналите непрекъснато да дъвчат”.

# 566
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ, АМА ТОЗИ ПЪТ СЪС СТРАСТИ /5. ЧАСТ/

1. 6 януари 2009

Сега по същество. Доста време чета, сърбят ме пръстите да пиша. Тръгвам да го правя, после ме хващат бесовете от прочетеното и се отказвам. Мнооооооооооооого компетентни и категорични  мнения чета и тегля една майна и се отказвам от писането. Казвам си: “Всеки трябва да е умен за себе си и не искам никого да поучавам, че де да знам как ще прозвучи” /Всъщност знам и затова и се въздържам/. Ама все пак реших да си го рекна:

 Първо: Не знам защо напоследък всичко живо се напреварва да си пише прегрешенията. Това на кого помага? Успокоява прегрешаващите? Тяхната съвест? Освобождава съзнанието на преграшаващия с призива за тигани от Вещи и от всички четящи? Прегрешаващият смята, че мотивира новичките и им внушава, че и прегрешили, пак ще стигнаг поставената цел, макар и по-късно?  Много въпроси имам по този повод, може би, не съм достатъчно интелигентна, за си отговоря на тях...

Второ: Какво значи: “Наплюсках се, изпуснах прасето, сега предстоят Х протеинови дни? “ И това докога, ако смея да попитам? За мен това е едно непрекъснато измъчване на организма, което не води до нищо добро. Според скромното ми мнение: Това не е режимът на д-р Дюкан! В него има правила, които се спазват. Като не спазват, това не е същият режим.

Трето: Някои пишат: “Имам нужда да сваля... кг. Всичко съм изчела, много съм мотивирана, помагайте! Без вас няма да се справя.” ???? Тъпа съм, явно, не разбирам тези постове.

А сега нЕкои съображения относно режима, съгласно “библията ни”, т. е. първата книга на д-р Дюкан /Господ здраве да му дава!/:

1. Качването на кантарЯ е всекидневно. КантарЯТ трябва да ни се превърне от враг в доживотен приятел. Не се теглех с години и се докарах до нетърпимо вече за мен самата състояние. След като започнах режима, внимателно прочела книгата, преди още да открия форума, се качвам на кантара всеки Божи ден. Не разбирам мнения “Няма да се меря, за да не се разочаровам”, “Ще се премеря след 10 дни, защото...”
Това категорично не разбирам. Нали го правим за нас самите? Не за кантара, не за околните, не за комишията. Това мотивира, то е КОРЕКТИВ!

2. Не разбирам вечните въпроси и възражения: “Ама аз месо не понасям. От месото ми се повръща. Вода не мога да пия, насилвам се, ама повече от ... гр не мога да изпия.”
Щом е написано и обяснено, и мотивирано защо трябва да се пие вода, трябва ли да се оборва и обсъжда? Ама ако щеш пий, ако щеш – не. После само не се оплаквай и не обвинявай режима и доктора.
Преди бях споменала, че вода не пиех с месеци. Като започнах режима, го приех, като лекарство: наливах се с по половин литър вода на закуска, обед и вечеря плюс вода между храненията и вече ми стана навик.

3. Не разбирам изказвания: “Без прегрешения съм, много съм стрикна ВЕЧЕ три дни.”
Браво от мен в този случай!

4. Непонятни са ми мненията: “Предстоят празници, няма да издържа и ще си понеса последствията.” ?????

Да ме прощавате всички, но имам чувството, че както и за други неща се опитваме да избутаме събитията извън нас, извън нашите правомощия. Като че ли искаме да кажем: “Ама аз съм си стриктна, ама ето на, празници всякакви и много и те ми нарушават режима...”

5. Звучат ми неразбираемо: “Започвам от утре режима. До... трябва да съм свалила ... кг. Как мислите: ще успея ли?

Боже мой, нали четете книгата, четете уж всичко написано в темите! Както всичко в този живот и режимът действа индивидуално: всяко дете прохожда, проговаря по различно време, един с един хората не си приличат. И пръстите на ръката ни са различни – стара истина!

6. Аз карах 10 дни първа фаза, без да питам никого. Защото съм свикнала сама да си правя всичко и да си поемам отговорността. До деветия ден свалях. Всеки си решава, естествено. Но да се твърди, че не се сваля след 5-ия ден, мисля, че не е правилно.

7. Никъде в книгата не пише до колко часа трябва да се яде. До шестия месец ядях и в 2 часа през нощта, като не съм си легнала дотогава, но само режимна храна и пак имах минус на следващия ден.

8. В началото ядях много рулца от раци. Просто ми се ядяха и не спираха или забавяха в никакъв случай загубата на тегло. Както и изварата, сладките режимни храни с подсладители. Да отворя една скоба: Подслаждам само със Стевия, защото това е единственият естествен подсладител. Четох нещо през последните дни тук за Спленда. Това не е естествен подсладител. Спправка – съставките му.

Не агитирам никого, разбира се.

Накрая да кажа “в свое оправдание”, че не съм питала никога за нищо /освен веднъж на лични за кода за качване на снимка в “Преди и сега” и рецептата за тутманика/.  Избягвам да пиша заради всички изброени по-горе неща, които “напират” в мен и не искам да засягам никого.


Е, вече прекалих с писането, но исках да напиша “Заспалите чувства, които събуждат в мен мненията във форума...” и да кажа, че продължавам режима.

Здрава, успешна и удовлетворяваща желанията Нова 2009 година!

2. 13. 08. 2008

Побеснях , като видях как пак някой си прави реклама на гърба на д-р Дюкан и наричайки го "моя колега"  ooooh!, написано и с правописна грешка на всичко отгоре /Книгата на мояТ колега Дюкан“Как да отслабнем завинаги?” е поредната комерсиална бомба, хвърлена в публичното пространство/. Ето тук е сайтът: http://www.belchohristov.com/821.html

Иначе, изчетох тези дни на кого какво му липсва при режима. На мен нищо не ми липсва, дори килограмите, които се надявам да отлитат завинаги в историята.  Wink

Последна редакция: вт, 04 сеп 2012, 16:16 от smileys

# 567
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Четейки стари мои постове, открих рецепта, която съм публикувала преди 4 години в дюканския форум. Бях я намерила някъде из интернет, но многократно съм я изпълнявала.

ЕКСПРЕСНО КИСЕЛО ЗЕЛЕ ЗА “АМНЕЗИРАЛИ” ДОМАКИНИ

Продукти: 1 здрава цяла зелка, сол, лимонтузу, вода

Приготвяне: Сипвам в тенджера 1 л вода /в зависимост от големината на зелката, аз утроих пропорциите, защото зелката беше много голяма/, в която има 2 чаени лъжички сол и 2 чаени лъжички лимонтузу. След като заври водата, слагам почистената от кочана зелка с дупката надолу. Водата не е задължително да покрива зелката. Ври 10 мин. Ако водата не покрива зелката, държа 5 минути с дупката надолу и още толкова с дупката нагоре. Оставям зелката около половин час във водата. След това е вече годна за сарми /или нарязана за готвене с месо/.

# 568
  • Испания
  • Мнения: 37 503
МЕСНИ САРМИ С КИСЕЛО ЗЕЛЕ


Продукти: ½ кг режимна кайма /пилешка, пуешка, телешка или говежда/, 1 зелка, приготвена по рецептата "Експресно кисело зеле за "амнезирали" домакини, 1 глава лук /нарязан на ситно/, 1 морков /настърган/, домашен пилешки бульон, млян черен пипер, кимион, копър


Приотвяне: “Запържвам” каймата с лука в сух тефлонов тиган, прибавям настъргания морков и подправките. Заливам с малко бульон, за да се свари хубаво всичко. През това време отделям листата на зелката. Слагам от каймата и завивам на сарми, които редя в тенджера, чието дъно е покрито с нарязани на ситно листа от зелката, които не са годни за завиване на сарми. Захлупвам с чиния, сипвам част от водата, в която е вряла зелката, и добавям малко бульон. Варя около 50 минути на умерен огън.


Забележка: Сармите стават кисели и изобщо не са солени.

# 569
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: СТЕВИЯ


Цитат на: get_real в Ср., 10 Дек. 2008, 08:37

smileys, а защо е спряна стевията? Гледах едно предаване по бг тв за нея и до колкото разбрах - хората от захарната индустрия са лобирали за спирането й- Но със сигурност трябва да са имали някакви логични аргументи?
Има ли странични ефекти или вреди някакви?




Стевията е единственият естествен подсладител. Като такъв не може да бъде лицензиран. Лицензирани са всички синтетични боклуци, повечето от които могат да предизвикат рак. Лобират за спирането й, защото е въпрос на много пари, които печелят от продажбата на синтетични подсладители. Това съм го коментирала с много испанци, предимно от билковите магазини, които си поръчват по приятели Стевия от Швейцария и САЩ, но не смеят да я продават тук, защото наказанията са тежки за продажба на забранени продукти. Това е положението. Предпочитат /правителствата/ да тровят хората , но да се съобразяват с нечии финансови интереси. Ползата на Стевия няма никакви странични ефекти, нито каквито и да било вреди. В България се е продавала Кримската Стевия. В Перу продават перуанска. Четох, че в Шумен отглеждат растението, но какво го правят сега - не знам.
Аз до скоро се въздържах да пробвам, защото бях чела, че горчи, но не забелязах такова нещо. Кафето и чая пия без захар, но си послаждам дюканските сладкиши и киселото мляко с тях. Тук има обезмаслени сладки кисели млека, но пак са със синтетични подсладители.

Бележка: Когато е публикуван постът, Стевията беше забранена в страните от ЕС, но и преди, и сега могат да се намерят много статии за нея в интернет.



Общи условия

Активация на акаунт