Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 14 част

  • 61 764
  • 761
  •   1
Отговори
# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
a_val,при всяко положение ще получаваш обезщетение за бременност и раждане-работиш или не работиш.Сумата не зависи от това дали работиш или не работиш.Тя е сметната и определена още при 45 дневния ти болничен и ще е такава в продължение на всичките 410 дни.Как ще ти прекратят ТД няма отношение към получаването на обезщетението ти.1 м,3 м придезвестие или прекратяване веднага е все едно.Трябва да ти подадат декларацията 135-410 дни-само това е важното за теб.
Като ти изтекат 410 те дни си търси друга фирма,за да получаваш 240 те лв втората година

# 61
  • Мнения: 378
Елфита, благодаря. Това означава ли, че дори и на документи да получа обезщетение 1 работна заплата, това няма да ми прекъсне обезщетението за периода от 135-я до 410-ия ден.
И има ли значение на какво основание ще ме освободят - далпо взаимно съгласие, или съкращаване?

Последна редакция: чт, 18 авг 2011, 17:03 от a_val

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Елфита, благодаря. Това означава ли, че дори и на документи да получа обезщетение 1 работна заплата, това няма да ми прекъсне обезщетението за периода от 135-я до 410-ия ден.
И има ли значение на какво основание ще ме освободят - далпо взаимно съгласие, или съкращаване?

ааааааааа,възнаграждение не трябва да получаваш
за обезщетението ти няма значение дали си съкратена или сама си напуснала

# 63
  • Мнения: 4 734
merry21,   razbira se te ne mogat da me zadaljat da se varna tochno sled 3 meseca na rabota, no poneje imam dogovor za opredelena rabota i ne si svarsha tazi rabota, mogat da mi prekratiat dogovora ili da naemat drug chovek da ia svarshi.... V moi interes e da se varna vazmojno nai-barzo, za da si zapazia rabotnoto miasto, zashtoto blagodarenie na tazi belgiiska firma jiveem i se nadiavame da ostanem v Belgia cialoto semeistvo.... Ne e nikak lesno i tuk da se nameriat seriozni rabotodateli... A te ne mogat da praviat kompromisi samo za men, pri polojenie, che samite belgiiki se vrashtat na rabota sled 3 meseca??!!!
Molia ako niakoi e kompetenten da dade savet kak da procediram s moite maichinski.... newsm78

# 64
  • Мнения: 35
Може ли някой да ми каже като се пуска платен или неплатен отпуск как се броят дните като календарни или работни?

# 65
  • Мнения: 2 200
Може ли някой да ми каже като се пуска платен или неплатен отпуск как се броят дните като календарни или работни?
Платеният отпуск е в раб. дни. Неплатения за гледане на дете до 8 год.  възраст е 6 мес. Неплатен по други причини се брои в раб. дни.

# 66
  • Мнения: 25
Добро утро,момичета.Искам да попитам някой неща.С приятеля ми нямаме брак и аз ще се водя по документи самотна майка.Доколкото разбрах от социалните отпускат някаква помощ за самотни майки-около 150 лв 45 дена преди термин(моя термин е 08.12.2011г).Вярно ли е това нещо?Също така мен са ме осигурявали на 4ч и знам,че 2 г ще взимам майчинство колкото е минималната работна заплата-270 лв.Както и детските-35 лв.Както и еднократна помощ за раждане на 1во дете-от около 300лв.Общо взето на това ли имам право или и на някаква друга помощ?И къде мога да получа информация-в НОИ в отдела за детето(където по принцип се подават молбите за получаване на детски надбавки).Също така разбрах,че приятеля ми има право на 2 седмичен отпуск по бащинство.Как стоят и там нещата?Предварително ви благодаря!

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Добро утро,момичета.Искам да попитам някой неща.С приятеля ми нямаме брак и аз ще се водя по документи самотна майка.Доколкото разбрах от социалните отпускат някаква помощ за самотни майки-около 150 лв 45 дена преди термин(моя термин е 08.12.2011г).Вярно ли е това нещо?-няма да си самотна майка,защото бащата ще припознае детето.но и да не го припознае няма право на тази помощ,защото работиш Също така мен са ме осигурявали на 4ч и знам,че 2 г ще взимам майчинство колкото е минималната работна заплата-270 лв.-засега мрз е 240 лв Както и детските-35 лв-да,ако отговаряш на изискването за доход-350 лв бруто на човек.Както и еднократна помощ за раждане на 1во дете-от около 300лв-250 лв е .Общо взето на това ли имам право или и на някаква друга помощ?И къде мога да получа информация-в НОИ в отдела за детето(където по принцип се подават молбите за получаване на детски надбавки)инфо в социалните.в общи линии на това имаш право.има и помощи за отопление,но не знам какъв трябва да е доходът за тях.Също така разбрах,че приятеля ми има право на 2 седмичен отпуск по бащинство.Как стоят и там нещата?-да,има право,ако работи и има 12 м осиг стаж през целия си живот Предварително ви благодаря!

# 68
  • Мнения: 28
Здравейте! Запис и от мен. Много полезна тема.

Прегледах темата и не намерих отговор на моето питане. Дано не се повтарям, тъй като най-вероятно е имало и други теми.

Ако фирмата, в която работя прекрати своята дейност по време на майчинство, това ще се отрази ли по някакъв начин на майчинските? Все пак се разглеждат 12 месеца назад, а не напред...

Ако по време на първо майчинство забременея, за второто майчинство мога ли да получавам пак 90% от брутната ми заплата?
И отделно от кога започват да текат майчинските на 90% от заплатата за второто майчинство...


Благодаря предварително!

# 69
  • Мнения: 3
Здравейте, бременна съм в 11 г.с. и съм безработна.Имам 12 месеца трудов стаж и се интересувам кога най-късно  преди да изляза в отпуска по майчинство мога да се "зачисля" на работа и да си плащам сама осигуровките, за да мога да получавам 2 години майчинство? А някой наясно ли е с другият вариант-да си плащам осигуровките директно в НАП? Колко време трябва да го правя и каква е процедурата? Благодаря ви предварително!  Smile

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Запис и от мен. Много полезна тема.

Прегледах темата и не намерих отговор на моето питане. Дано не се повтарям, тъй като най-вероятно е имало и други теми.

Ако фирмата, в която работя прекрати своята дейност по време на майчинство, това ще се отрази ли по някакъв начин на майчинските? да,,отразява се.ако прекрати дейност по време на 410 те дни,ще получаваш обезщетение докрая на 410 те дни,но след това не.ако прекрати по време на втората година майчинство-веднага ти спират парите Все пак се разглеждат 12 месеца назад, а не напред...

Ако по време на първо майчинство забременея, за второто майчинство мога ли да получавам пак 90% от брутната ми заплата?-да,ще я получаваш само ако 45 дневния за второто ти започва преди първото да е навършило 2 г и ти си в майчинство за първото, а не си се върнала на работа

И отделно от кога започват да текат майчинските на 90% от заплатата за второто майчинство..-обезщетението за бр и раждане започва както и при първото ти дете с 45 дневния болничен.


Благодаря предварително!



Здравейте, бременна съм в 11 г.с. и съм безработна.Имам 12 месеца трудов стаж и се интересувам кога най-късно  преди да изляза в отпуска по майчинство мога да се "зачисля" на работа и да си плащам сама осигуровките, за да мога да получавам 2 години майчинство? А някой наясно ли е с другият вариант-да си плащам осигуровките директно в НАП? Колко време трябва да го правя и каква е процедурата? Благодаря ви предварително!  Smile

започни работа малко преди 45 дневния ти болничен.1 отработен ден е достатъчен,за да влезе ТД в сила
другия вариант предполагам имаш предвид да се регистрираш като самоосигуряващо се лице-за едното майчинство не е рентабилно
търси си фирма

# 71
  • Мнения: 28
Благодарности, Елфита!   bouquet

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 349
Здравейте! Ето един казус, който се надявам да можете да осветлите Simple Smile
Майката е съкратена на 30 май 2010. 4 месеца до септември 2010 е получавала обещетение от Бюрото по труда. От тогава е безработна, сега е разбрала, че е бременна, термина й е края на април 2012. Какво майчинство и колко време ще получава? Какви са алтернативите за нея - може ли да се осигурява някъде и колко време? Благодаря ви предварително!

# 73
  • Мнения: 2 200
Здравейте! Ето един казус, който се надявам да можете да осветлите Simple Smile
Майката е съкратена на 30 май 2010. 4 месеца до септември 2010 е получавала обещетение от Бюрото по труда. От тогава е безработна, сега е разбрала, че е бременна, термина й е края на април 2012. Какво майчинство и колко време ще получава? Какви са алтернативите за нея - може ли да се осигурява някъде и колко време? Благодаря ви предварително!
Ако към началото на болничния за 45 дни не е осигурена може да получава една година соц. майчинство при доход на член от семейството под 350 лв.
Ако към датата на започване на болничния за 45 дни е осигурена по труд. правоотношение ще получава две години обезщетение. Трябва да има поне един отработен ден. Мин. мес. размер на обезщетението е МРЗ.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 349
Viva_123 , благодаря ти много за отговора! Да видим дали съм разбрала - не е необходимо да започне от сега да се осигурява - достатъчно е месеца преди 45-дневния болничен - в този случай ще взима 2 г. по 240 лв?

Общи условия

Активация на акаунт