Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 17

  • 85 883
  • 742
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 2 510
Майката го заведе при д-р Литвиненко и му изписаха Конвулекс за успокоение.
Не е ли за епилепсия?

# 736
  • Мнения: 1 738
Мами,
Опитах се да ви пусна таблица за тежестта на нарушенията от аутистичния спектър, но не става. Ще опитам да оформя данните по друг начин. Ето още нещо. Надявам се да ви е интересно.

Какво е различното?

(1) Създава се една обща категория “Нарушение от аутистичния спектър”, в която влизат класическият аутизъм, синдромът на Аспергер, детско дезинтегративно разстройство и ГРР, неопределено по друг начин.

Рационалното в това (според предлагащия промените екип) е, че:

•   Отдиференцирането на нарушенията от аутистичния спектър от типичното развитие и други нарушения извън аутистичния спектър е надеждно и  достоверно, докато разграничаването на отделните нарушения може да крие противоречия по отношение на това, за кое точно се касае и които често са свързани с тежестта, нивото на развитие на езика или интелигентността
•   Въвеждането на една единствена диагностична категория е по-добро, защото при всички тези нарушения има общ набор от поведенчески прояви. Адаптирането й индивидуалните клинични прояви става чрез включване на клинични особености (напр. тежест, говорни спосособности и др.) и характеристики (напр. известни генетични нарушения, епилепсия, интелектуален дефицит и т.н.).  Това отразява по-добре нивото на познанията ни за патологията и клиничното манифестиране отколкото сегашните критерии, които са като “да лепиш месо върху ставите”. (според мен,с това искат да кажат, че известното засега – ставата е общото за всички нарушения, които правим различни като добавяме неща към общото)

(2) Сегашните три области на нарушения сега са само две:
1)     Социални/комуникативни дефицити
2)     Фиксирани интереси и репетитивни поведенчески прояви

Причини:
•   Дефицитите в комуникирането (общуването) и социалните прояви са неделими и се  определят по-точно като се използва един и същи набор от симптоми и се определят специфичните особености, свързани с контекста и средата. 
•   Забавянето на речта не е уникално, нито касае всички индивиди с  ASD (нарушения от аутистичния спектър) и е фактор, който по-скоро влияе върху клиничните симптоми на  ASD, отколкото върху хпоставянето на диагноза ASD
•   Изискването да бъдат изпълнени напълно двата критерия подобрява специфичността на диагнодзата, без да влия върху чувствителността й.
•   Определянето на подобласти за съответните възрасти и нива на развитието на говор повишава чувствителността на диагнозата по отношение на степента на тежестта от по-лека  към по-тежка, запазвайки специфичността на двете области на нарушения.
•   Предложението за промяна е основано на обзор на литературните данни и обсъждания в работни групи, като основателността му е потвърдена от повторен анализ на данните от  CPEA иSTAART, University of Michigan, Simons Simplex Collection databases

Изискването за наличие на два симптома на репетитивно поведение и фиксираност на интересите подобрява специфичността на този критерий, без да намалява съществено чувствителността. 
Въвеждането на подобласти внася по-голяма яснота, подобрява специфичността чрез предоставяне на примери от различния възрастов обхват и речеви нива, запазвайки адекватна  за диагнозата чувствителност.

Включването на прояви, свързани с необичайна сензитивност, както и на стеореотипните двигателни и речеви прояви, както и разширяването на типовете проявления в тази област  са особено важни за диагностиката при малките деца. 

ASD е нарушение в развитието на нервната система, което трябва да е налице в кърмаческата възраст и ранното детство, но може да бъде открито и по-късно поради малките социални изисквания и подкрепата на родителите през ранните години от живота.




# 737
  • Мнения: 1 738
Мами, това е последната част от публикуваното предложение на екипа за промяна в DSM. Ако го прочетете внимателно, освен че можете да си извадите изводи за причините за предложението, можете и да си помислите къде е вашето дете. Аз направих и двете.

Тежест на нарушенията от аутистичния спектър
Ниво на тежест 3 -  Изискващо много съществено подпомагане
•   Социално комуникиране - Тежките дефицити във вербалните и невербалните умения за социално общуване водят до тежко нарушение на функционирането. Много ограничено иницииране на социално взаимодействие  и минимален отговор на опитите за това от страна на другите.
•   Ограниченост на интересите & репетитивни поведенчески прояви - Обсебеност, фиксирани ритуали и/или репетитивни поведенчески прояви пречат силно на функционирането във всички сфери. Силно разстройване при попречване на ритуалите или рутините. Много трудно пренасочване на фиксираните интереси или бързо връщане към тях.

Ниво на тежест 2 -  Изискващо съществено подпомагане
•      Социално комуникиране - Изразени дефицити във вербалните и невербалните умения за социално общуване; Нарушението в общуването е очевидно дори, когато има подкрепа.  Ограничено иницииране на социално взаимодействие и редуциран или абнормен отговор на опитите за това от страна на другите.
•   Ограниченост на интересите & репетитивни поведенчески прояви - РРП и/или обсебванията или фиксираните интереси са достатъчно чести, за да се очевидни  за случайния наблюдател и да пречат на функционирането в различни ситуации. Разстройването или отчаянието са видни при прекъсване на РРП. Трудно пренасочване на фиксираните интереси или бързо връщане към тях.

Ниво на тежест 1 -  Изискващо подпомагане
•   Социално комуникиране - Дефицитите в социалното общуване  водят до забележимо нарушение, когато липсва подкрепа. Трудно иницииране на социално взаимодействие и ясно  изразен нетипичен или неуспешен отговор  на опитите за това от страна на другите.  Може да изглежда, че има намален интерес за социално взаимодействие..
•   Ограниченост на интересите & репетитивни поведенчески прояви - Ритуалните и репетитивни поведенчески прояви (РПП) водят до значително нарушение на функционирането в една или повече сфери. Съпротивляват се на на опитите на другите да попречат на РРП или да пренасочат интересите им.

# 738
  • Мнения: 1 738
Мами,
не знам дали сте посетили новия сайт на фондация “Стъпка за невидимите деца на България”. Аз лично разбрах за него от линка, пуснат в тази тема онзи ден от Кезая. Сайтът е с атрактивен дизайн, направен професионално и съдържа много полезна информация не само за родителите на аутистичните деца, но и за професионално свързаните с тях хора (психолози, логопеди, учители) и широката общественост. Поздравявам ръководството на фондацията.

Кезая,
Ясно е, че фондацията е свършила много неща, които са от полза за цялата ни общност. Добре е обаче, да има и данни за развитието на инициативите. Така например, курсът за следдипломна квалификация “Терапевтични практики при аутизъм” изобщо не тръгна и може би при таксата от 800 лева няма да тръгне, ако някой (образование, здравеопазване и др.) не я поеме изцяло. Тя е твърде голяма и за родителите, но е утопия да мислим, че някой ще ги подпомогне.

Бих препоръчала на администраторите на сайта да дават на края на някои от разделите като “маркери”, “терапии”, “новини” (статии)  линкове/справка към оригиналите на използваните източник/източници. Това от една страна би повишило “тежестта” на материалите, а от друга би дало възможност на хората, които искат да “пият вода от извора” да го направят.

Не искам да издребнявам, но в резюмираната в сайта статия “Diagnosis changes worry autism advocates” от Detroit Free Press се цитира Колин Алън така:
“Това според него ще допринесе много хора с такава диагноза само заради определени признаци да излезнат от стигматизирането на състоянието.” Стори ми се странно и потърсих оригинала. Там е написано нещо доста различно и дори с противоположен смисъл “Her fear, she said, is that ‘you'll have this whole other population that is floating out there and doesn't fit.’ ”

Още веднъж, поздравления и пожелания за още успехи на фондацията!

# 739
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Майката го заведе при д-р Литвиненко и му изписаха Конвулекс за успокоение.
Не е ли за епилепсия?

Да, за епилепсия е. Моето дете го пие от една година заради епилепсия, действително е по-кротка, повече спи, не се буди и не будува. Повишава апетита - Наталия прояде много нови неща. За съжаление подтиска в някаква степен интелектуалното развитие. Други симптоми не се повлияха. Според новите критерии пак си е в спектъра.

# 740
  • Sofia
  • Мнения: 23
Много е успокоително; когато знаеш; че не си сам и има кой да отговори на въпросите ти. Искрено ви благодаря; за което. Слава Богу от 2 дни малкия е по-спокен. Дано хомеопатката да е права и точно; защото лекарството му действа; да е предизвикало още по-мощни кризи; а сега да чакаме подобрения във всичко. Много бих искала да е така не само заради нас;  а за да мога един ден да съм от полза на някой друг; така както вие ми помагате сега.
 Катина исках първо да ти благодаря за материалите за китайските билкови продукти. Веднага щом свърша с писането ще прочета всичко. Що се отнася до синдрома на Уилямс: такива дечица се раждат на случаен принцип; във всякакви семейства. При различните индивиди липсва различен брой гени от хромозома номер 7 . За това и хората с този синдром могат да имат дадени прилики; но може и да се различават много - може да ти липсват 2 гени; а може и да са 20. Да; масово имат стеснение на кръвоносен съд (аортна и / или пулмонална стеноза); поради липса на гена еластин. Синът ми е с аортна. Обаче...масово след проговарянето си (което дори да е късно - е към 3г.); не спират да говорят. Пепи ще навърши 5; а още не съм го чула да ми казва "мама". Обикновено са с богато развито въобръжение; много общителни; търсещи чуждото внимание; състрадателни и не агресивни - с 2 думи нищо общо с моя син. Синдрома ни е доказан с FISH тест и не го подлагам на съмнение. В американската литература чета за комбинация от Уилямс и аутизъм; при които  учители за аутисти; с много усилена работа променят децата и поведението им. Тепърва ще търся контакти в чужбина по въпроса. Дали знаете диетата без глутен и казеин може ли да навреди на дете с аортна стеноза?

# 741
  • Мнения: 7 418
   Дами,стигнали сме 50 -та страница,затова отворям нова тема.
   В близките дни ще редактирам първата страница,като ще добавя линкове към някои от последните постове на констанца.  Peace

# 742
  • Мнения: 1 738
Селма,
Мисля, че сега е времето да коригираш нещо, което вероятно никой от нас не е забелязал допреди да започнем да обсъждаме промените, предлагани от Армериканската психиатрична асоциация. Става дума за критериите в началото на темата. Написаво е “Европейските критерии и под него DSM IV”, които са всъщност сега действащите критерии на Американската психиатрична асоциация. Другите пък в ICD 10, наречени "американски" са на СЗО и би трябвало да са валидни за всички страни на света, но страните имат право да ги приемат или не. Доколкото знам, те са официално приети засега от 25 страни. САЩ смятат да ги приемат през 2013г.

Общи условия

Активация на акаунт