Инхалации с небулизатор!!!

  • 38 783
  • 85
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 11
Да, още вчера следобед направихме  проба.сложих физ.р-р от банка и продължавам да търся по-малки дози .Доволна съм инхалатора, пристигна на следващия ден има и чанта за съхранение.Дъщеря ми свикна от поликлиниката с инхалациите и не я притеснява шума, който издава  Simple Smile

п.п. когато бяхте на процедури в поликлиниката сипваха физ.р-р от едно шише затворено лекичко с парче памук и така две седмици.според мен едва ли подменяха течността на два дни...въздържам се от поставяне на назо либеро в инхалатора заради прочетеното тук

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=487913.30

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=556997.0
за съжаление темите не са подновявани скоро

Последна редакция: ср, 14 дек 2011, 09:10 от galinaM

# 46
  • София
  • Мнения: 1 504
Може ли повече мед.информация за това твърдение  Небулизаторът вкарва разтвора директно в белите дробове и използването на каквито и да било други вещества /лайка например/ можело да бъде фатално.

Не е верно, че инхалаторите насилствено отварят бронхеолите - инхалаторът не прави високо налягане в маската, а оттам- в белите дробове. Маските имат дупки, през които излиза невдишаният аерозол. Технологията включва специален поток въздух в специално разработена небулизаторна чашка, където се раздробява механично течността и тя става на аерозол - това не е водна пара - никъде няма загряване и изпаряване! Подобен аерозол сте виждали когато отворите бутилка с газирана напитка - над нивото на напитката се получава една мъгла - това са фини капчици течност размесени във въздуха. Очевидно там няма никакво загряване!
 Ако имате още въпроси, пишете ми тук или на лично съобщение!
Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Копирам едно мнение.

Също така бях попадала на информация, че взависимост от разпрашаемостта,  различните инхалатори действат на определен участък от дихателната систаме...По спомени карам разпрашаемост над 5 микрона, горни дихателни пътища, от 3-5 микрона  ...не знам до къде. Единствено апаратите в болниците са с разпрашаемост под 3 микрона...ЩЕ се опитам да намеря мястото отъкъдето четох...дори се даваше, кои микрони са за фарингити, ларингити и т.н. Но засега не намирам инфото, доста отдавна съм го чела....
За какво инжектиране и вкарване на разтвора  в белите дробове става въпрос...като въобще техническите параметри на инхалаторите за домашна употреба нямат такива възможности?

# 47
  • Мнения: 11
Може ли повече мед.информация за това твърдение  Небулизаторът вкарва разтвора директно в белите дробове и използването на каквито и да било други вещества /лайка например/ можело да бъде фатално.
..........................
[/size]
доколкото четох инфо с последните дни се има в предвид вероятността от алергична реакция вследствие използване на лайка и т.н.
ето някои коментари от бг мама :
Аз също да предупредя да не се правят експерименти с отвара от лайка и т.н. Ние докарахме на големия бронхо спазъм веднъж след инхалация с лайка. Оттогава само физиологичен разтвор и ако е предписано от лекар, лекарство. Иначе, съм много "за" за инхалациите. Нас досега са ни спасявали много пъти от по сериозни проблеми или болница. Нашият инхалатор е Омрон и за сега сме доволни.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:QmlFpAy4dV0 … ;client=firefox-a

Последна редакция: ср, 14 дек 2011, 13:23 от galinaM

# 48
  • София
  • Мнения: 44 121
не точно се има предвид, че колкото и да я прецеждаш, малки частици от билката ще останат и ще отидат в дихателната система и белият дроб. Точно по същата причина не се препоръчва и  физ. р-р от стъклена ампула, където мъничко стъкалце(дори прашинка)  все ще попадне в разтвора. Също може и памучнеи влякна от цедките. Не прави налягане, не отваря бронхеолите, но се вдишва, а въздуха като го вдишаш си отива в дробовете.
Заради алергии не се препоръчва с етерични масла.

# 49
  • Мнения: 11
доста противоречиви мнения за лайка, евкалипт, кармолис  и подобни има в другите теми. аз лично не смятам да използвам нещо освен физ.р-р (и проспан -по лекарско предписание сме ползвали засега)

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=460021.45
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=441335.0

# 50
  • София
  • Мнения: 1 504
Принципно питането ми беше за вкарването директно в дробовете..едва ли е равно на инжектиране и т.н. Правя инхалации само с физ разтвор...ако се налага вентолин по предписание на лекар. Също така последния път ми каза педи са сложа сол....имам хималайска питах, каза чудесно...
И си разсъждавам....значи ако има някаква частичка лайка, то тя ще се утаи, няма да може да се разпраши от инхалатора...или ще може?? Много ме е яд, че не намирам инфото..за микроните...Така хубави си беше описано в един руски сайт ...

# 51
  • Мнения: 11
маг.фарм. Антон Вълев  има доста мнения относно инхалаторите.даже бях изпратила запитване към сайта му относно актуални цени на инхалаторите.Върна ми обаждане по телефона и доста подробно и изчерпателно разговаряхме за инхалатори.Предложи ми модел чиято цена беше 166лева (по памет-не се сещам марката,малко скъпо ми идва) ,  Омрон не ми ги препоръча особено (останах с впечатление, че залагат на продажби на другите марки) .Доволна съм от разговора , защото в главата ми беше (а и все още е) доста объркано относно инхалатори.

# 52
  • София
  • Мнения: 1 504
Еми не намерих руския сайт, но попаднах на това
Големината на частиците определя това, къде прониква медикаментът. По-големите частици (над 5 микрона) достигат устната кухина, носа и гърлото. Малките частици достигат долните дихателни пътища и са необходими за третиране на бронхите. Това e подсигурено с MMAD (Mass Median Aerodynamic Diameter) от 3 микрона чрез разпрашителя V.V.T.
Това е цялата статия http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2011-12-08&article=391774
Повечето инхалатори за домашна употреба са с разпрашаемост от 3 до 5 микрона..дори в техническите параметри пише че 80% от частиците са по-малки от 5 микрона. Със сигурност обаче, си спомням, че за долни дихателни пътища трябваше частичките да са под 3 микрона.

# 53
  • София
  • Мнения: 44 121
и какво мислиш че не може да има такава прашинка билка ли? защото аз съм  сигурна че може да има и такива прашинчици...

и понеже цитираш Вълев ето ти още един цитат от същото

"Не инхалирайте разни чайове и други отвари на билки, защото етеричните масла много често са мощни алергени. Също така, проготвените от вас в домашни условия разтвори, колкото и да ги цедите, почти сигурно съдържат малки частици от билките (например: от цветовете на лайката) или от цедката (памучни влакна) и вие по този начин директно ги инхалирате в най-тесните участъци на белодробните разклонения! Има специални технологии за проготвяне на такива разтвори, но дори в нашата аптека не ги правим, понеже чакаме доставка на една специална апаратура за това. "

# 54
  • София
  • Мнения: 1 504
Нееее въобще не ставаше въпрос за лайката, а принципно до коя част от дихателната система стигат прашинките....Писах с какво правя инхалации, съответно явно не съм привърженик на инхалациите с билки и т.н. Със сигурност инхалаторите с разпрашаемост на частиците над 5 микрона, не стигат дори и до трахеята...Иначе вдишваме и парата в банята, когато се нагряваме и тази пара влиза в белия ни дроб, въпроса е кои частички къде стигат...защото има доста защитни механизми на дихателната система, като се почне от космичките в носа....

# 55
  • Мнения: 11
като цяло информацията по темата е доста ограничена според мен.дори фармацевтите не могат да дадат правилен и точен отговор какво да се ползва за инхалатора.... newsm78 newsm78 newsm78

# 56
  • София
  • Мнения: 44 121
според мен не фармацевтите, а лекарите трябва да отговорят на този въпрос Wink
т.е. детето си има лекар - питаш го, как, с какво, колко и т.н. може да го ползваш този инхалатор.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 504
 Wink така де...но такива твърдения напосоки, написани, че се инжектира направо в белия дроб...ще объркат доста хора Laughing
А и с технитечките параметри на инхалаторите  не всички лекари са наясно...за това става въпрос, а не с какво и колко  Wink

# 58
  • Мнения: X
А според мен си е точно работа на фармацевтите.

# 59
  • Мнения: 11
според мен не фармацевтите, а лекарите трябва да отговорят на този въпрос Wink
т.е. детето си има лекар - питаш го, как, с какво, колко и т.н. може да го ползваш този инхалатор.

малко по-нагоре бях писала как правеха инхалациите в поликлиниката
 
когато бяхме на процедури в поликлиниката сипваха физ.р-р от едно шише затворено лекичко с парче памук и така две седмици.според мен едва ли подменяха течността на два дни...

шишето беше стъклено без капачка   newsm78

Последна редакция: пт, 16 дек 2011, 00:05 от galinaM

Общи условия

Активация на акаунт