Коледни пости 2011

  • 38 623
  • 537
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 545
Привет! Радвам се, че открих тази тема и удоволствие се присъединявам към вас! В близките дни ще се постарая да прегледам старите теми, за да видя какво съм пропуснала. Rolling Eyes

Темата е изключително полезна и актуална! Хубаво е да можеш да споделиш важни неща и рецепти за Коледните пости. А и да имаш приятна компания по време на поста.  Hug

По въпроса за борша - ще се радвам да науча от вас някоя хубава рецепта, защото съм голяма почитателка на супите.  Лично аз никога не съм приготвяла традиционен борш, нито съм експериментирала върху него. Само мога да дам една идея, която може да ползвате при готвене на летни и есенни супи (включително и при борша). Аз слагам в супите по един зелен домат нарязан на кубчета (все още го продават по зеленчуковите сергии). Той придава леко кисел вкус и супичката става много приятна. Лятно време може да се прибавят джанки ( пробвала съм - зеленият фасул става вълшебен с тях).

Много ми беше интересно да прочета менюто ви за днес, затова ще споделя и моето.

На закуска сок от грейпфрут и малко овесени ядки с мед (варени, че не обичам много суровите).
За през деня си приготвих липов чай с мед и 1 суп. лъжица настърган джинджифил. Четох, че е много полезен за профилактика на простуди и грип, а също действал добре и на храносмилането.  На обяд гъби с ориз и салата от марули (на работа хапваме готова храна, но има голям избор и предвид това, че много хора постят, в кухнята се съобразяват Peace). А за вечеря си приготвих любимата ми салата от спанак и моркови с червен лук. Основното ястие за вечеря, а и за утре е праз яхния с гарнитура от бял ориз.

По въпроса за олиото първата седмица (а също и в последната - дните от Игнажден до Бъдни вечер и Рождество  Христово )- смело яжте всичко сготвено с олио и зехтин. Рождественският пост не е строг като Великия и дни на строг пост практически няма. С изключение на първата и последната седмица, се позволява да се яде риба във всички дни, без сряда и петък. Така е указано в Типика на Православната Църква. Би трябвало църковните календарчета, които се продават навсякъде да отразяват това точно, но не винаги е така.

Пожелавам леки пости на всички! Ще се включа по-нататък с някоя от моите рецепти. Само трябва да се поразровя малко из моите тефтери.

# 76
  • София
  • Мнения: 565
simpatikonia, добре дошла при нас! Моля те, сподели за салатката със спанак, моркови и червен лук. Simple Smile

# 77
  • Мнения: 305
С изключение на първата и последната седмица, се позволява да се яде риба във всички дни, без сряда и петък. Така е указано в Типика на Православната Църква. Би трябвало църковните календарчета, които се продават навсякъде да отразяват това точно, но не винаги е така.
Благодаря, мислех че не съм разбрала. Сега съвсем няма да усетя постенето, а в църковните календарчета това наистина не е отразено  Hug

# 78
  • Мнения: 2 545
О, веднага!

Салата от спанак, моркови и червен лук:
Съставки: спанак, моркови, червен лук, сол, лимонов сок, зехтин (олио)
(възможни са варианти  с цвекло и целина като добавка, а също и да се прибавят разни ядки - слънчогледови, сусамови и прочее. Аз лично съм почитателка на "класиката")

Спанакът се нарязва на ситно - листа и дръжки (чувала съм, че и корените са много полезни, но е голяма играчка да се мият, стържат и прочее). Леко претривам спанака със сол, за да омекне, но не прекалено, че да изгуби приятния си вид. После настъргвам морковите на едро. Аз ги беля с белачка задължително, защото считам, че само с остъргване не мога да ги  изчистя достатъчно добре. Накрая се нарязва на полумесеци една по-малка глава червен лук, който също претривам със сол, за да овкуси по-бързо салатата. Съотношенията между продуктите са въпрос на личен избор и вкус.
Мисля, че е излишно да казвам, че се консумира веднага, за да не изгуби витамините и добрия външен вид! Украса по желание!


Като голям почитател на спанака, ще споделя и моята постна баница със спанак и праз. Много е вкусна - уверявам ви! Не претендирам за оригинална рецепта, но съм съчетавала продуктите по мое хрумване... И се получи доста добре.
 
Баница със спанак, праз и ориз:

Продукти: 1 пакет кори (за предпочитане ръчно точени - най-добре става с "Ориент", но може да използвате и "Одрински". Истината е, че качеството на корите е много важно за крайния резултат!); 1 пакет замразен спанак и равно количество праз лук; 1 чаена чаша ориз; 1-2 настъргани моркова (може и без тях); сол, 1 суп. лъж. червен пипер, черен пипер (малко се поръсва с мелничката), доста джоджен (приблизително 2 суп. лъжици); олио 1- 2 кафени чашки общо (не пестете олиото, ако искате да стане вкусно); галета за поръсване върху плънката (също не е задължителна);

Приготвяне:
Плънката се приготвя в по-дълбок съд, може и тиган с капак. В загрятото олио - 1 1/2 каф. чашка, леко се запържва ситно нарязаният праз лук с 1 супена лъжица червен пипер, преди да прегори пиперът се долива малко вода и се задушава под капак. Добавя се морков (ако решите да сложите). След това се размразява спанакът и се добавя при праз лука, като предварително се изцежда от излишната вода. Тук се добавя най-важната продправка - джодженът. Тя придава вълшебен вкус на ястието (много наподобяващ агнешка дроб-сърма Laughing) и от тук нататък готвенето се превръща в удоволствие и предвкусване на това, което има да стане. Laughing Изчакваме известно време и спанакът да поомекне. Тук някъде ястието може да се посоли (приблизително се слага 1 равна супена лъжица сол). Чак тогава прибавяме ориза, като от време на време доливаме гореща вода, за да може оризът да я поема на порции. Плънката е готова, когато ароматът стане неустоим (като на готово ястие) и оризът почти се свари. Не трябва да допускаме плънката да бъде много течна. Не прекалявайте с водата, защото в такъв случай ще се наложи да корегираме плътността й с галета. Много воднистата плънка прави баницата клисава, което е много, много неприятно и не трябва да се допуска.

Тази баница изисква максимално широка тава, особено ако ползвате корите, които посочих. Те са доста големи и без това, та се налага да се подреждат на парчета. Тавата се намазва отдолу с повечко олио (изобщо олиото не трябва да се пести) и се слага първата кора. Плънката се намазва върху нея - трябва да се получи много тънък пласт. Корите не се мажат допълнително с мазнина, защото самата плънката доста мазна (който е пестил олиото в плънката ще трябва да намаже корите обилно). Така редим - ред кори, ред плънка, като завършваме с последната кора. Баницата се нарязва на правоъгълници, като внимаваме да не я сплескваме с ножа. И като пестеливи домакини изплакваме добре с малко вода съда, в който сме приготвили плънката (все има останал материал по него) и с получената ценна течност поливаме равномерно баницата отгоре. Целта е да се намокри горната кора и да не остане прекалено суха. Ако водата е била повечко и плънката е по-течна, поръсваме върху всеки ред плънка и по малко галета. Аз лично винаги поръсвам отгоре баницата с галета - за да се получи по-хрупкава коричка.

Печене:
Остава само да се изпече. Фурната трябва да е подгрята на 200 градуса, като после намаляваме на 180 градуса. Печем докато се изпече и замирише на готово ястие (това е и най-верният ориентир). Обикновено става готова след 40-50 минути. Горната кора трябва приятно да се зачерви.

За останалото е излишно да се говори. Laughing Става много вкусно! Една моя позната я кръсти "Спаначена лазаня", може и така да се нарече. Това е! Hug
Приятен апетит!

Последна редакция: ср, 16 ное 2011, 00:26 от simpatikonia

# 79
  • Мнения: 324
simpatikonia, страхотни рецепти  Hug
Ще се пробват задължително!

За борша – съвсем наскоро беше първия ми опит и точно обмислях повторение за тези дни.

Ето и моят вариант:
Нарязвам картофите на кубчета и ги слагам да се варят.
През това време нарязвам наситно лук, пипер и морков и ги слагам в тиган с олио и малко водичка да се задушат(може и просто да се запържат в олио, без да се добавя вода, въпрос на вкус). Нарязвам и червеното цвекло на кубчета и го добавям при зеленчуците. Като омекнат зеленчуците, добавям настърган домат(или доматено пюре, според сезона), след това по малко брашно и червен пипер. Наливам малко водичка и след около минута изсипвам цялата смес при полусварените картофи. Добавям нарязан наситно чесън.
Оставям да поври още малко(или до сваряването на картофите).
Накрая подправям със зеленийки(бях сложила копър и магданоз, но то си е въпрос на вкус).

Могат да се правят най-различни вариации със зеленчуците. Срещала съм рецепти с боб и със зеле, аз лично ги пропуснах.


Иначе аз снощи хапнах само зелева салата.
За днес още не съм решила какво да е – една леща ми се върти из главата от няколко дни, но ще видим  Rolling Eyes
Със сигурност съм замислила салатка от зеле, моркови и червено цвекло.

# 80
  • Мнения: X
Да ви следя .И за вдъхновение....че макар и да ядем месо 1-2 пъти в седмицата,миналата година не успях да издържа до края....    Hug
За довечера -леща.

# 81
  • Мнения: 1
    Здравейте,хайде давайте менюто си за днес.Моето е закуска:маслини с пълнозърнеста филийка ,обяд: грах +салата зеле и вечерята мисля да е ориз със праз+ салата "Витамина",прави се по следния начин-настъргваш на едрото на стъргалото червено цвекло,черна ряпа и морков,нарязваш могданоз и подправяш с 2 скилидки чесън минат през пресата,лимонов сок и зехтин,пробвайте става супер  WinkУспешен ден на всички  bouquet

# 82
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Борш, правя не много често, но Дядо Хаджия даде добра идея- аз нямам поредност на слагане на зеленчуците/картоф, морков, целина глава- ако има, зеле, грах/- всичко в тенджерата и да ври на бавен огън. Ако не е пост застройвам със сметана. Сега си мисля, че бих могла да запържа малко брашно, за да "уплътня" вкуса.

Иначе днешното меню е грах с картофи за вечеря, салатата ще да е ряпа с морков. За обяд- салата зеле и картофи соте /аз също съм на готова храна през деня/. Закусих един фреш от грейпфрут и портокал.
Сега си купих и сушени сливи за хапване между храненията.
Салата, която опитах наскоро и много ми хасера е варено цвекло с лимон и зехтин. Нищо особено на пръв поглед, но като е студено цвеклото е невероятно вкусно.

# 83
  • Мнения: 135
Аз все още подхождам несериозно, и ям каквото намеря вкъщи. Вчера закусих със салата от варени картофи. Обяд - циганска баница, лютеница, ябълка. Вечеря-салата от прясно зеле, маслини, салата от картофи. Днес- закуска с маслини, лютеница. За обед си сготвих прясно зеле с ориз, ще имам и за вечеря.За десерт-компот от дюли. Заредила съм се с овесени ядки, сурови слънчогледови семки, ленено семе. Имаме много ябълки. Ще си правя щрудел. Обаче, много ми е трудно-на семейството готвя ястия с месо. Засега удържам, ама по-нататък ще видя волята ми колко ще е. Хладилникът е пълен с всичко. Аха да взема сиренце, кашкавалче, месце, масълце.... Момичета, вие как удържате да не посегнете към нещо непозволено?

# 84
  • Мнения: 310
Златна превъзходна и аз вчера посегнах към кашкавалчето, но се усетих на време.Свиква се  Simple Smile
Аз днес мисля да си сваря Елда, другото не съм го измислила още, но мисля че ще е нещо с картофки.Пък и ми остана от пикантния карфиол, който правих снощи.

Ето една полезна статийка за постите http://www.ladyzone.bg/dieti-i-sport/dieti/story/1142609151-5_ch … eme_na_posti.html

# 85
  • Мнения: 187
моето меню за днес е като за заети хора-форнети(говорих с продавачката постни са),ориз по китайски със зеленчуци-без яйце:ябълки,маслинки...........като имам повече време ще си направя тиквеник!

# 86
  • Мнения: 33
Здравейте, мили хора Simple Smile.
И аз съм с вас Simple Smile. Постите са ми най-любимите периоди, защото тогава не мисля толкова за храна и други подобни страсти, а се концентрирам върху по-важните неща Simple Smile.
Златна превъзходна, поздравявам те с тази статия http://www.pravoslavie.bg/Есеистика/Идат-пости и се надявам да ти даде отговорите, които търсиш
Лек и спасителен пост ви пожелавам! Simple Smile

Последна редакция: ср, 16 ное 2011, 15:10 от iliqnka

# 87
  • Мнения: 337
Момичета завиждам Ви, че ви остава време да сготвите толкова вкусотиики. Като Ви чета и .... ми ида да ръфна компютъра. Аз днес открих "баничарница " където имат постен геврек. Обаче ако си го позволявам честичко -  смятам , че по Коледа ще има - "два пръста под шийката " Mr. Green. А снощи едни сварени картофи си подмятах. Да види тази вечер какво ще е ....  Thinking .
Да Ви се оплача - опитвам се да бъда добра , ама като има пресони "нон - грата ", който ми късат нервите  #Cussing out как да живея в мир ???? В неделя явно ще присъстват в изповедта ми  newsm78.
Пожелавам Ви приятна постна вечер .

# 88
  • Мнения: 301

Да Ви се оплача - опитвам се да бъда добра , ама като има пресони "нон - грата ", който ми късат нервите  #Cussing out как да живея в мир ???? В неделя явно ще присъстват в изповедта ми  newsm78.
Пожелавам Ви приятна постна вечер .

Да и на мен това ми е най-трудната част от поста Simple Smile С храната - няма проблем, даже супер се радвам, че ям много по-малко боклуци, но да съм добра много не ми се отдава  Simple Smile

# 89
  • Popovo
  • Мнения: 219
И аз се включвам при вас. Но този път съм решила да е малко по особен поста ми - ще изключа само месните продукти, а ще консумирам млечните.
Надявам се да мога да издържа без проблеми.
Дори днес на рожденият ми ден пак ще постя и ще ми е леко на душичката.
Пожелавам ви здраве и силна воля и нека Богородица бди над нас .

Общи условия

Активация на акаунт