Коледни пости 2011

  • 38 582
  • 537
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 864
здравейте,
и аз се присъединявам към постещите. изкарах едни 21 дена на плодове, зеленчуци и сурови ядки т. че няма да ми е трудно да продължа.

надявам се да намеря покой и да прочистя душата си. изчетох темата от началото и се замислих за един разговор със свещеник и няколко изповеди. обаче ми е странно. никога не съм го правила. споделете при вас как е било. ама накратко че да не разводняваме.

иначе моето меню днес беше скромно- сутрин принципно вече започвам първо със сок от греипфрут и малко джинджифил; после си правя зеленчуков сок - морков, картоф, целина, тиква, спанак, цвекло и тн. много са ми любими зеленчуковите сокове; през деня предимно плодове хапвах- круши, грозде, сливи, киви. а вечерта си спретнах една салатка от айсберг+морков+краставичка+репичка и овкусих само с лимонов сок, а за разкош прибавих конопено семе/уникално вкусно става и е много полезно/, слънчогледови и тиквени семки, но сурови.

някой питаше дали се отслабва или пълнее. ами мисля си че ако не закусвам всеки ден с филийка с маргарин или нещо друго едва ли. от бобовите съм почти сиигурна че няма д а се напълнее, по-скоро малко се злоупотребява със сладкишите и тестените. затова внимавайте. хапвайте повече плодове и зеленчуци и ще отслабнете, но и ще пращите от здраве. а как ще се пречистите..../нали това е соновната идея/

# 106
  • София
  • Мнения: 7 881
ЕЕЕ, чакайте де, тя още не е дошла следващата седмица  Stop

Аз имам питане- накиснах нахут. Какво да го правя после- единственото, което се сещам е хумус или  фалафел.
Никога не съм го приготвяла по друг начин.

Значи може и на чорба или яхния като боб. Може и с ориз и домати на фурна (ама тука върви сварения нахут). Или пък крем супа (обаче с добавяне и картоф, че става някак си сухо такова едно).

А може и нещо подобно на това:


Това е фалафел - пица (блата е от сместа за фалафел). Тая специално е правена през сирната седмица, та затова отгоре се видят яйца и кашкавал, ама ти пък може да я направиш само със зеленчуци и царевица примерно.

# 107
  • В страната на бурите
  • Мнения: 960
като писахте за нахут - никога не съм приготвяла такова нещо, та от няколко дни се питам къде вирее това животно, тоест откъде да си купя? пробвах в кварталните магазини - гледаха ме все едно търся от пиле мляко...  Embarassed а в големите вериги даже не знам къде точно да го търся...

днес бях на рожден ден с огромна и вкусноизглеждаща торта - поогледах я  Laughing малко е кофти като си на гости и кажеш, че постиш - аз нямам проблем, но  домакините обикновено се притесняват и почват да търсят какво да предложат...

менюто ми за деня беше зеленчуков гювеч, иначе за дните с риба - много обичам съчетанието на риба тон с маслинова паста и кисели краставички - иделано върху филия хляб.

# 108
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Нахут продават по пазарите, а в магазините - на щанда за здравословни храни. Има го навсякъде, даже и по кварталните малки магазинчета.
нахут
и пак

# 109
  • В страната на бурите
  • Мнения: 960
*Бенджи* мерси! Утре ще пробвам на пазара, но имайки предвид, че се накисва за една нощ, фалафелите отиват в плана за петък Simple Smile

# 110
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Аз набързо с една рецепта на която попаднах:

Постна плодова торта на Лили Лучкова от блога й.
Звучи мнооого добре.

Необходими продукти за блата:

1 бурканче соево кисело мляко(2 к. чаши - тъй като е много гъсто, като цедено аз го разредих с вода. Употребих половината бурканче)
1 бакпулвер
2 к. чаши захар(може и повече според мен)
1 к.чаша олио
4 к. чаши брашно или докато го дакарате с гъстотата на кексово тесто.
По желание можеда се добавят и сушени плодове (стафиди, кайсии и т.н. - на вкус)
Всичко това се обърква и се изсипва в намазнена тавичка или застлана с хартия за печене. Пече се на 180 градуса до готовност около 20-25 минути. Проверява се с клечка.
Така приготвения блат се оставя хубаво да изстине.

Необходими продукти за крема:
1 литър соево прясно мляко
2 пакетчета пудинг ванилия (аз използвам д-р Йоткер)
5-6 с.л. захар
3 големи банана
1 консерва тропчески коктейл, който съдържа ананас, папая, гуава и още нещо....(консервата с плодове може да се замени с пресни по избор и по вкус)
1/2 пакетче желатин.
1/2 голям пакет обикновени бисквити без масло(Житен дар)

Кремът се приготвя по указанието на пакетчето като млякото е по-малко от описаното. Напр. на 500 мл. мляко аз слагам 400 мл. Това се прави с цел кремът да стане по-гъст и да не изтече от тортата. Отделно разтварям половин пакетче желатин с малко водичка и след като набъбне го разтапям в мв за няколко секунди, буквално и го прибавян при непрекъснато разбъркване при крема.

Блатът се разрязва на 2 части. Сиропира се с половината от сока от плодовата консерва. Внимавайте да не прекалите със сиропирането защото може да го разкашкате. Намазва се половината крем. и отгоре се нареждат нарязаните на парченца банани. върху бананите слагам 1 плътен ред бисквити и намазвамостаналата част от крема. Отгоре се разпределят плодовете от консервата. Според мен носи повече плодове от 1 консерва. Най-отгоре се завърша с другата половина блат, който също се сиропира с останалият сок от плодовата консерва. Притиска се внимателно за да се разпредели равномерно кремът и се прибира в хладилник да стегне.

Тъй като за основа под фондана тортата трябва да е измазана с маслен крем, но в случая не може да се използва масло, а маргаринът е доста вреден се спрях на варианта фъстъчено масло.

1 кутийка фъстъчена паста (оказа се доста по-рядка от фъстъченото масло) се разбива хубаво с 2 чаши пудра захар докато не стане гъсто като за мазане. С този крем се измазва цялата торта като неравностите могат да се прикрият с кашичка от този фъстъчен крем и трохи от блат. Заглажда идеално неравностите. След като се измаже тортата пак се слага да стегне.

Декорацията е въпрос на фантазия. Дали ще е с фондан или облепена с ядки или украсена с резени пресни плодове, импровизирайте

# 111
  • Мнения: 2 545
Вече си мисля, че идеята за "тематично ястие на седмицата" някак ще отпадне от самосебе си, предвид изобилието от идеи и предложения за готвене. Чувствам се като в кулинарно море, а не като на самотен постен остров Joy  В тази връзка си спомням как преди време (тъкмо бях започнала да постя) една моя по-възрастна колежка сподели, че по време на пости никога не е готвила едно и също ястие два пъти. Дори не успявала да сготви всички постни рецепти, които знаела... newsm78 Някак не можех да й повярвам. Сега обаче съм твърдо решена да последвам нейния пример. Особено като имам вас за консултанти.

Благодаря за хубавите идеи!  bouquet

Имам сушен нахут, който чака в резерв, а сега подбирам нещо по-завъртяно и интересно за готвене на леща, че и тя да мине своя ред. Да видим дали ще мога да не повтарям едно и също нещо два пъти. Това е истинско предизвикателство.

Има ли и  други съмишленици, които искат да участват в експеримент под надслов - "Не ям два пъти едно и също"? (Може да предложите и друго заглавие  bowuu)


Това едва ли ще мога да спазя по отношение на салатите, но все пак може да предложите и други по-интересни и дори екзотични варианти, защото от няколко седмици всичко при мен се върти неизменно около морковите... newsm78 

# 112
  • Мнения: 301
Аз направих "най-обикновена" леща яхния, но понеже обичам индийска кухня, а там лещата е доста застъпена, намерих тази рецепта, не съм я пробвала обаче, дано се включи някой друг  Peace

За хумуса успях да смеля достатъчно добре сусама с пасатор (онази част за ядки), нямам кафемелачка, мерси Бенджи Simple Smile

# 113
  • Мнения: 107
ЕЕЕ, чакайте де, тя още не е дошла следващата седмица  Stop

Рано пиле рано пее...

# 114
  • На острова
  • Мнения: 1 275

Измина още едни хубав постен ден. Simple Smile И аз много обичам този период от годината и постите изобщо. Има наистина нещо мистично в тях и всеки път се убеждавам в това. Истината е, че когато човек доброволно и от сърце се лиши от нещо, винаги бива възнаграден по необичаен начин. Най-често това се изразява в чувството на удовлетвореност,  на хармония, на пълнота. Изобщо хубаво нещо е човек да се чувства леко гладен - в ежедневието често забравяме това приятно усещане. Да не говорим, че поста постоянно ни напомня, че наближава голям и важен празник, и по този начин го изживяваме и предвкусваме много преди той наистина да е настъпил. Твърдо съм убедена, че никой не може да изживее истински Бъдни вечер, ако не е преминал преди това през Рождественския пост. 
 

Браво!

Ние снощи вечеряхме ориз с гъби и домати и отделно зеленчукови крокети (готови ги купих). През деня не обядвам и съм на плодове и ядки предимно.
Купих си и паста от маслини. На препечена филийка, мммм...
Леща ужасно много ми се е прияло, но мъжът ми не яде и не знам дали да готвя (а в интерес на истината никога не съм готвила леща, все мама ми е правила  Blush).
Надсловът - "Не ям два пъти едно и също", ми хареса, надявам се да успея да го изпрактикувам и то най-вече за съпружието, искам да му покажа колко разнообразна може да е постната храна (нали му е за първи път да пости).

Довечера мисля да направя овесени кюфтенца. За десерт халва. Или грис-халва може да направя, ако ми остане време.

# 115
  • Мнения: 324
Да не говорим, че поста постоянно ни напомня, че наближава голям и важен празник, и по този начин го изживяваме и предвкусваме много преди той наистина да е настъпил. Твърдо съм убедена, че никой не може да изживее истински Бъдни вечер, ако не е преминал преди това през Рождественския пост.


Понякога си мисля, че точно тази емоция от наближаващия празник е основната причина да постя.
Аз по принцип съм си вегетарианче, а покрай тази бременност съм и почти веган, та менюто ми няма да претърпи особени промени по време на поста, но наистина съм забелязала, че когато не съм успяла да постя, след това усещането за празника не е толкова истинско и пълноценно.
Може и просто да си внушавам, не знам....  Rolling Eyes



Относно рецептите с леща, ще взема да си споделя вчерашното творение, че да не взема да се разраждам докато дойде ред за тематичното ястие следващата седмица  Mr. Green
 
Ориз с леща
Сваряваме 1 ч.ч. леща за около 15-20 мин.
Нарязваме наситно 1 глава лук и 2-3 скилидки чесън и ги запържваме в олио. Добавяме към тях 2 ч.ч. ориз, след това добавяме и лещата, сол, малко червен пипер и подправки(аз сложих чубрица, джоджен, копър и риган, но тук вече всеки си знае вкусовете). Заливаме с 6 ч.ч. гореща вода и печем в предварително загрята фурна.
Да ви е сладко!



За днес още не съм измислила какво да е, ще се включа по-късно с менюто  Peace

# 116
  • София
  • Мнения: 565
И аз се включвам при вас. Но този път съм решила да е малко по особен поста ми - ще изключа само месните продукти, а ще консумирам млечните.
Надявам се да мога да издържа без проблеми.
Дори днес на рожденият ми ден пак ще постя и ще ми е леко на душичката.
Пожелавам ви здраве и силна воля и нека Богородица бди над нас .

Жабче, честит рожден ден и честита лентичка  Grinning Пожелавам ти лека бременност и много щастие!

fio, а при теб срещата с бебчето съвсем наближила! Леко и безболезнено раждане!
Рецептата за леща с ориз е много интересна. Никога не съм се сещала за такава комбинация.

Днес ще правя този карфиол с чесън и горчица от рецептите на първа страница.

simpatikonia, много ми е приятно да чета постовете ти Simple Smile

# 117
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
По темата за лещата и ориза- има едно арабско ястие, чието име не зная, но е доооста вкусно-
Сваряват се по 1 чаша ориз и леща, отделно и се отцеждат.
В тиган се изпържва  нарязан на луни лук /около 3-4 глави/, докато покафенее, след което се смесва с ориза и лещата. Подправя се със сол и ч.пипер.

Н

# 118
  • Мнения: X
Ето малко идеи от мен....

Минестроне

Лучена супа  -маслото спокойно може да се замени с олио

Паста с тиквички и каперси

Зеленчукова супа с цвекло и орзо

Кафяв ориз с патладжани и маслини

Пълнени чушки с киноа и тофу

Лозови сърми с червен боб и кафяв ориз

Кюфтенца с кус кус и картофки

Оризов пай със зеленчуци

ИДЕЯ ЗА ЛЕЩА

и още доста  рецепти, http://hihonas.blogspot.com/search/label/%D0%97%D0%95%D0%9B%D0%9 … D0%A3%D0%A6%D0%98   ,на когото му е интересно.
Млякото и сиренето могат да се заменят със соеви.

У нас снощната обикновена    Simple Smile  леща свърши.Довечера мисля нещо с кус кус да е...

# 119
  • София
  • Мнения: 793
 Здравейте:)
 Вчера изкарах до 3 часа само на грозде, обядвах сандвичи с авокадо и мариновани сушени доматки, вечерях крем супа от тиква:)
 Днес за вечеря мъжът ми ще приготви карфиол по следната рецепта от индийската кухня: В голяма тенджера или тиган тип уок се запържва едно голямо парче пресен джинджифил с 2ч.л. червен пипер, 2 с.л. кимион на зърна, 2ч.л. куркума и малка връзка кориандър, ако нямате пресен, се заменя с 2ч.л. сушен, за около 10,15 сек. колкото да освободят аромата си. след това се добавя карфиолът с малко вода, така се задуваша под капак, като се разбърква периодично. Харесваме ястия с повечко подправки.
 Към карфиола приготвям и питки с розмарин и люта чушка - готовата питка се намазва със смес от накълцани листа розмарин и настърганата чушка и се изпичат до златисто на силно сгорещен грил-тиган.
 

Общи условия

Активация на акаунт