Коледни пости 2011

  • 38 603
  • 537
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 3
Отдавна не съм се включвала. Смятам да се захвана с нещо постно, вкусно и сладичко хем за закуска, хем за десерт тиквеничетата на баба http://mqlovekitchen.blogspot.com/search/label/%D0%9F%D0%BE%D1%8 … D1%81%D0%BD%D0%BE

# 196
  • Мнения: 324
От мен днес:
Салата зеле и моркови
Елда с морковче, грах и царевица.

# 197
  • Мнения: 301
Отдавна не съм се включвала. Смятам да се захвана с нещо постно, вкусно и сладичко хем за закуска, хем за десерт тиквеничетата на баба http://mqlovekitchen.blogspot.com/search/label/%D0%9F%D0%BE%D1%8 … D1%81%D0%BD%D0%BE


M.Q.
, точно навреме ми идва тази рецепта   bouquet Аз тук правя тиквеника с едни по други "кори" и днес си разсъждавах как следващия път ще пробвам някаква нова вариация на тиквеник Simple Smile Утре непременно ще ги направя, може и днес още   Embarassed Simple Smile

Ние днес пропуснахме рибата, но за Никулден разчитам на вас за хубава рецепта, моля!

# 198
  • Мнения: 310
Ева на третия етаж старая се да слагам всички рецепти, така е по-удобно за всички  Hug
Затова ще ви помоля, давайте целите рецепти, за да мога да пускам линк на първата страница.

Благодаря ви на всички за чудесните рецепти, нямам много време да пиша във форума, но постоянно черпя идеи от вас и не се притеснявам, че ще остана гладна  Laughing Надявам се поне тази година да издържа до края  Simple Smile

# 199
  • Мнения: 305
Тримиране в началото на великите пости. За коледните не съм чувал. За да нямате притеснение имате свещеници, отивате при тях питате и те ви казват как трябва да постъпите.
Казвам, че по принцип и това спазваше.
 
Аз няма кого да питам тук и затова се опитвам да си обясня тези разлики чрез вас.

# 200
  • Мнения: 2 545
Виждам, че назрява някакъв спор относно яденето на риба през Рождественския пост.

Позволявам си да ви посоча един линк, който ще отговори компетентно и авторитетно на всички тези въпроси: http://www.pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm#1

Тук е публикувана извадка от Типика на БПЦ, който определя и реда и начина на постене. Ще си позволя само да отбележа нещо много важно, което трябва да има предвид всеки, който решава да спазва постите. То всъщност е казано и чрез самия израз - "спазвам постите",  т.е. "доброволно се подчинявам на изискванията на поста". Всъщност постът е заповед, а не инициатива от страна на човека. Той има възпитателна цел - да ни помогне да укрепим волята си в доброто. Първият пост в историята на човечеството е бил Божията заповед към Адам и Ева в Бит. 2:17 - "От дървото за познаване добро и зло, да не ядеш". Затова не ние сами избираме как да постим, а се съобразяваме с църковната заповед.

Постът има няколко степени:
пълен пост ( т.е. пълно въздържане от храна и вода) - така се пости на Велики Петък (само веднъж в годината),
строг пост със сурова храна, (т.е не се яде нищо сварено или топло - напр. накиснат грах, овощи, сурови зеленчуци и т.н),
строг пост, който позволява сварена храна и топла храна без олио;
обикновен пост - сготвена храна с олио (и вино);
пост с риба, олио и вино, и накрая -
пост, т. нар. "бяло блажно",  който изключва само месото, но допуска яденето на млечни храни и риба (през Сирната седмица).
 
Защо съществуват толкова разнообразни степени на поста?
Тялото и душата на човека са неразривно свързани. Както преживяванията на душата се отразяват на тялото, така и обратно - ограниченията върху тялото се отразяват на душата. Когато човек изпитва силна скръб, той не яде и не пие (всеки го знае от опит). Постът има за цел по обратния път да предизвика у душата скръб, съкрушение, осъзнаване на реалното й състояние - отдалеченост от Бога и омърсеност от греха, т.е  да я извади от обичайното измамно и самодоволно съществуване. Затова истинската цел на поста не е в това да пречисти организма ни от токсините и да го излекува от болестите, а да послужи като лекарство за душата. Тялото е смъртно, а душата е вечна. Сами можем да преценим кое е по-важното в случая. Постът лекува душата чрез ограничения и лишения на тялото, посредством които предизвиква катарзис в душата.  

Великият пост е най-строг, защото целта му е да ни подготви да съпреживеем Христовите страдания и смърт на Голгота, да разберем същността на самото християнство, което не е нещо друго, а умиране за този живот и раждане за вечния живот. Затова Великият пост има по-траурен и суров характер.
Коледният пост може да се нарече радостен пост, защото ни подготвя да посрещнем Бог на земята - Христос се ражда (слиза на земята), за да ни издигне  към небето. Тук няма място за скръб и тъгуване.

Затова нека не се оплакваме от това, че този пост допуска толкова често ядене на риба. Всъщност това, че е допустимо да се яде риба не значи, че е задължително да ядем всеки ден риба.

Рибата е била и си остава важен християнски символ. За древните християни думата "риба" - на гр. език "ИХТИС" (ΙΧΘΥΣ) с отделните си букви се явявала съкратен израз на вярата: "Иисус Христос Син Божий Спасител" ( "Иисус Христос Теу Иос Сотир" - ησοὺς Χριστὸς Θεoὺ ῾Υιὸς Σωτήρ). В християнските храмове и до днес може да се види изобразена по стенописите, наред с хляба и виното (символите на Христовите Тяло и Кръв, с които се причастяваме) и  рибата (символ на Христос като Син Божий и Спасител).

Надявам се с това да допринеса за пълното реабилитиране на рибата в постната ни трапеза. Извинете ме, ако съм попрекалила с назидателния тон.  Simple Smile

Постарах се да напиша всичко това, защото от опит знам, че човек се чувства по-удовлетворен, когато прави нещо с разбиране, а не просто изпълнява някакъв обичай. Hug
Нека постим като истински християни, а не като "традиционно православни" (хич не обичам този израз  ooooh!)

Последна редакция: вт, 22 ное 2011, 00:22 от simpatikonia

# 201
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294

Аз няма кого да питам тук и затова се опитвам да си обясня тези разлики чрез вас.

Виж това
http://www.pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm#рождественски

А по повод на тримеренето, това което знам е , че  ако е без благословия/препоръка  на свещеникът ти, който те познава се смята дори за проява на гордост и обезсмисля идеята на поста.
По принцип мисля, че  постът не трябва  да се абсолютизира в неговия физически план.
Съвсем друга е идеята и ако се въртя цял ден в кухнята и сготвя пет вкусни превкусни постни ястия с които се натъпчем здраво дали ще съм постила?
Надявам се да не обидя никой с това, което пиша, защото не е това целта ми.



# 202
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Не знам дали намирате че е уместно да се сложат на първа страница и някоко думи за смисъла на поста, за да не се разбира той погрешно?
Ето това напр. от същия сайт, от който постнах преди малко :

Постите в православната църква.

Преди всичко примири се с врага си, като му простиш от сърце;
Като видиш беден не се отвръщай от него, но му помогни с каквото можеш;
Не завиждай никому;
Не осъждай никого;
Не поглеждай с пожелание;
Не протягай ръце към онова, което не ти принадлежи;
Не подавай ухо на клевети и лъжливи сведения за ближния си;
Нека устата ти да са затворени за всичко лошо за твоя ближен;
Пости с очи и уши, с ръце и нозе, с ум и сърце!
 
Бъди благоговеен във всичко, – бъди всякога смирен и кротък.

Защото каква полза, ако измъчваш тялото си с неядене,
а душата ти се надува от гордост?

Каква полза имаме от това да бледнеем от пост, когато побледняваме от завист?

Що за добродетел е да не пием вино, а да се опиваме от омраза?

Или да не ядем риба и месо, а да изяждаме братята си с клевети?
 
И така, като постим телесно, нека постим и духовно;
като очистваме тялото с въздържание от храна и питие,
нека очистваме душите си от суетни и нечисти мисли;
нека се украсяваме с милосърдие, кротост, смирение, примиряване с враговете,
с милост към всички наши ближни.

 

# 203
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
О Embarassed simpatikonia не съм видяла, че сме писали по една и съща потайна доба с едно и също желание - да правим нещата с разбиране.
И за да  не звуча и аз назидателно, искам да си призная, че за мен поста още не е започнал.
Надявам се да успея да го започна, че и да го свърша.

А за нахута да предложа - Аз сварявам обикновено по-голямо количество. Една част правя на хумус като наблягам сериозно  на количеството на сусамовия тахан, лимона и чесъна. Кимион не слагам много.

Останалата част от нахута, която изваждам (с част от водата в която ври) преди да е съвсем сварен,  смесвам с картоф, морков (на кубчета) малко домат на парченца, лук, подправки, червен пипер и зехтин и правя нещо като яхния, която е страшно вкусна.
 

Последна редакция: вт, 22 ное 2011, 01:03 от В

# 204
  • Мнения: 2 545
 Hug

Да, човешко е да се стремим към това.
Мисля, че в света са повече гладуващите за пълнота и смисъл, отколкото за храна или нещо друго...

# 205
  • Мнения: 324
simpatikonia, В, лично аз не усетих нищо назидателно в нито един от постовете ви  Hug
Благодаря ви за разясненията   bouquet
Риба не ям, но ми беше любопитно защо и кога се разрешава консумирането ѝ по време на пост.


Аз накиснах нахут снощи, но още не съм решила точно под каква форма ще го приготвя, по-късно ще докладвам  Wink

# 206
  • София
  • Мнения: 1 456
 Момичета, благодаря ви, постоянно ви чета и черпя идеи от вас   bouquet
Повтаря те ли ястия? Аз още -не. Минаха по реда си - грах яхния, ориз със зеленчуци, картофи на фурна, боб със зеле, тиквеник, кюфтенцата на Лабрекс, леща, зелен боб с картофи, няколко вида салати, домашна туршия ....
 Хубав и усмихнат ден  Wink

# 207
  • Мнения: 0
Постно зеле смятам да спретна за обяд. Само за салатка се чудя какво да направя...

# 208
  • Мнения: 305
simpatikonia, В,  благодаря за разясненията. За мен бяха много полезни   bouquet

Аз днес пак ще съм на спаначено меню. Много обичам, а в къщи само аз го ям и не готвя често. Сега ще си наваксам.

# 209
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 749
Влизам да се запиша при вас. За първи път постя. Макар че по принцип обичам салати и зеленчуци, за разлика от мъжо. Много ми харесава, че споделяте страхотни рецепти  chef
Днес следобед ще се пробвам  chef
Искам много да си направя тиквеник.За Коледа имам предвид. Проблемът ми е, че тук не намирам кори фини? Маминка ми беше дала рецепта,ама тя с много опит и мерки точни...йок Simple Smile Та не успявам да ги доизкусуря newsm78 Иначе ми се удава точенето,само дето се късат #Cussing out
Ако някой има рецепта за кори за баница Praynig
Искам да споделя с вас моята"нутела" постна,бърза и вкусна.Аз правя по малки количества поради
различни основателни причини( много основателни Joy)
2с.л. мед;2с.л. какао и бъркате докато се получи еднородна смес.После добавяте ядки на вкус-сусам,препечен,орехи,лешници,стафиди
Да ви е сладко!

Общи условия

Активация на акаунт