Коледни пости 2011

  • 38 603
  • 537
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 2 126
Aз правих няколко пъти вече ръчния хляб на Селма(моят се меси в машината).Тестото е уникално,а хляба става да не ви разправям Mr. Green Днес сутринта направих мекици от това тесто - станаха на вкус като казънлъшките понички дето ги продават по улиците.За всичко става това тесто и е напълно постно Peace
Аз честно казано зациклих с манджите,не ми идва нищо ново наум.Тези фалафели и прочие дето ги правите от нахут са непозната а мен територия,а и нахут няма откъде да намеря в малкия град Thinking
Нещо с ориз и картофи ще е пак......

# 271
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Аз правих тази постна мусака.

От доста веме правя мусаката по тази рецепта, дори и да не са пости. И моите месоядни вкъщи изобщо не могат да разберат, че вътре няма месо... Wink

# 272
  • Мнения: 343
Не разбрах, тази Нутела с лешници, мед и какао има ли по принцип и други съставки? Simple Smile
Ще я направя така сега, след постите евентуално и с останалото.
Предварително благодаря.  bouquet

Още една идея от мен - зеленчуково ризото. За утре съм замислила паста с някакви зеленчуци или риба тон.   chef

# 273
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Сега направих една доза Арменски сладки, добре се получиха. Във втората тавичка сладките вместо с локум, ги напълних с орехи, канела и кафява захар.

Снощи вечеряхме спагети с песто Дженовезе и гъби.
Днес на обяд сандвичи с хумус, маслинена паста, стърган морков и прясна краставица (по идея на Бразилка).
Вечерята не мога да я измисля. Имам идеи за яденета още няколко дена и после май ще повтарям и аз.

лулу!, как ги правиш картофите с тиквичките? Има ли ги в блога? Не че е ккой знае каква философия, то може да се импровизира, ама аз съм малко 'консерва' и обичам да готвя по рецепта  Mr. Green

# 274
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Днес абсолютно нетипично за нашите ширини ястие- суши.
Утре обаче ми е пълна магия.
Сварих една суха бакла. Никога не съм готвила такова нещо до сега. Сещам се само за варианта като постната- с лук, морков, чесън и повече джоджен(гюзюм по варненски). Сварена е доста хлебна на вкус  Naughty
Някой да има опит с такова нещо?

За протокола- за сега не съм повтаряла храна при готвенето. Но пък и още доста време има до края на поста.

# 275
  • Мнения: 204
Aз правих няколко пъти вече ръчния хляб на Селма(моят се меси в машината).Тестото е уникално,а хляба става да не ви разправям Mr. Green Днес сутринта направих мекици от това тесто - станаха на вкус като казънлъшките понички дето ги продават по улиците.За всичко става това тесто и е напълно постно Peace
Аз честно казано зациклих с манджите,не ми идва нищо ново наум.Тези фалафели и прочие дето ги правите от нахут са непозната а мен територия,а и нахут няма откъде да намеря в малкия град Thinking
Нещо с ориз и картофи ще е пак......
Би ли посочила рецептата на хляба, моля.

# 276
  • Мнения: 355
Аз пък правех вчера фалафелите със сос тахини, и двамата с благоверния си близахме пръстите! Евала за рецептата, получи се перфектно и без намирането на пресен кимион Simple Smile

 Peace

# 277
  • Мнения: 0
Здравейте и от мен,аз съм новичка и тази година постя за 3-ти път,просто си бях казала ,че ще направя всички пости,направих Петровия,Богородичния и сега този....за пръв път ми е въобще да постя,но ми е много приятно ,защото по принцип не сам месарче  Grinning !  Да си кажа и аз какво съм хапвала,вчера обърнах внимание на морковите:на обяд - салатка от настърган морков,царевичка,риба тон и копър с малко зехтин,лимонче и балсамико,много е вкусна....но ми се дояде и нещо сладичко и направих кейк от моркови http://www.xn--e1aaal8adrb5a.net/постен-морковен-кекс  Grinning стана превъзходен мммм ! А за днес мисля нещо с тиквички -обожавам ги,макар че не им е сезона,много ми се прияждат,правя ги в тефлона на много тънко нарязани преди това с малко пикантина и соев сос или уни сос ,стават като тиквички на скара,може и в тавичка или пък тиквички с ориз.....незнам ще помисля,но ще са тиквички днес ,ако някой има идейка и също му се ядат много с радост ще чакам някоя рецептичка ! Simple Smile

# 278
  • Под люляка
  • Мнения: 72
Привет, да ви кажа един от любимите ни за този сезон десерти -
Тиквена наслада:
0,800 гр. настъргана тиква / количеството е приблизително/
0,200 гр. постна юфка
1ч.ч. захар
1/2ч.ч олио
ванилия, щипка канела / орехи, стафиди по желание/
Всичко това се обърква внимателно с ръце , разстила се в тавичка и се изпича на умерена фурна.
Може 1-2 пъти да го разбъркате, но това е по ваша преценка. След като изстине се залива със сироп от 1ч.ч. вода и 1ч.ч захар. желателно е да се направи вечерта за да може да се напои и на другият ден сладкишат е готов за консумация.
Да ви е сладко!

# 279
  • София
  • Мнения: 545
Какво мислите за соевата кайма? Аз вчера купих едно пакетче, направих мусака, по стандартна рецепта, каймата предварително я накиснах във вода. Стана много вкусно, чудя се обаче дали е полезна?  Thinking
Днес ще правя локумки, с тесто замесено с вода и мая, за вечеря мисля да направя крем супа от моркови и белена леща, оригиналната рецепта е с мляко, ни мисля, че и без ще стане вкусна. Тайната е в кимиона, който се добавя накрая.

# 280
  • София
  • Мнения: 7 883
Какво мислите за соевата кайма? Аз вчера купих едно пакетче, направих мусака, по стандартна рецепта, каймата предварително я накиснах във вода. Стана много вкусно, чудя се обаче дали е полезна?  Thinking
Днес ще правя локумки, с тесто замесено с вода и мая, за вечеря мисля да направя крем супа от моркови и белена леща, оригиналната рецепта е с мляко, ни мисля, че и без ще стане вкусна. Тайната е в кимиона, който се добавя накрая.

Аз съм твърдо на принципа не важно какво, а колко. Например колкото и да твърдим, че един плод или зеленчук или някакъв хранителен продукт е полезен, толкова той може да се окаже опасен ако го преекспонираме в нашето меню и той стане водещ за дълъг период от време.

За соята се изказаха много мнения от Алилуя до Разпни я. И разбира се истината е някъде по средата. А това ще рече оптимална употреба. Китайците горките за протеини разчитат само на соята, а калция си го набавят от други продукти пък като ги гледам са живи и здрави, нито мъжете им са със загубена импотентност, нито пък на жените са им поникнали мустаци.

Така, че аз съм за. Е ... сега аз по друг начин действам. Доставят ми тукашна българска соя (у нас да знаете я садят за говедата, ама знаите ли колко ми пука дал околните ме водят за човек или говедо). Значи хубаво я измивам аз соята на леля Гина от село. После я турям у вода да се изкисне така от индикиено време от предишния ден до ракиено време на следващия ден. Сетне така протривам между дланите на ръцете да и махна люспите (кое падне падне, кое не да си стои) и ... хайде моля у блендераааа. Мдаааа - смилам я аз по така на едрично и после задължително правя соево мляко. Като отделя през цедката течността от направата на млякото, това което ми остава вътре е моята кайма или добавка за хляб, или пасирана я правя на крема сирене и т.н., бе каквото ми дойде в акъла. От соевото мляко то е ясно - с добавка на пасирани плодове става плодово, пресечено с лимон става сирене - тофу и тем ми ти подобни изпълнения.

Така, че ако се притеснявате от генномодифицирана соя (защото у нас се среща и такава) ето ви изход от ситуацията. Апропо в диетичните магазини продават натурално брашно от соя, което би ви улеснило много.

Между другото да споменавам ли, че повечето неща от изброените тук стават и с нахут, бадеми, лещници, кайсиеви ядки и така нататък.

# 281
  • Мнения: 0
Az ot dve sedmici pochnah s postite i sum svalila 2 kg. Takche az lichno preporuchvam da mahnem vsiscki dieti i da zapochnem da postim. Taka i shte si namalim grehovete kolkoto se moje de : ) uspeh ako ima nqkoi komentar shte se radvam da go spodelite .

# 282
  • Мнения: 2 126
Би ли посочила рецептата на хляба, моля.
Ето я Grinning

# 283
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 749
Радвам се,че ви е харесала нутелата Grinning И в къщи се яде с удоволствие. Няма нужда от нищо друго освен мед и какао, а и знам какво слагам и се приготвя за отрицателно време.
 Да ви призная, много се гордея с мене си, дето все още издържам да постя bowuu С вашата подкрепа и свежи идеи ми е по-лесно да устоя! Благодаря ви,мили дами  love001 Two Hearts

# 284
  • Мнения: 2 545
Продължавам да експериментирам с рецептите, затова за тази вечер приготвих нещо по идея на Иван Звездев от тази сутрин - спагети (в момента се варят), сосът, който направих е от олио, в което запържих настърган джинджифил, чесън, праз, морков, гъби, червен пипер, чер пипер и малко сол. Опитах го - вкусно се е получило. Simple Smile Сега остава да събера компонентите.

Впечатли ме десертът с тиква на Горски букет, но определено ще заместя захарта с мед и ядки. Твърдо съм решила да огранича захарта и тестените неща.  Naughty Е, от време на време ще правя по някое нарушение... Нутелата също няма да подмина без внимание.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт