Коледни пости 2011

  • 38 579
  • 537
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 204
Благодаря  bouquet

# 286
  • Мнения: 6 472
Продължавам да експериментирам с рецептите, затова за тази вечер приготвих нещо по идея на Иван Звездев от тази сутрин - спагети (в момента се варят), сосът, който направих е от олио, в което запържих настърган джинджифил, чесън, праз, морков, гъби, червен пипер, чер пипер и малко сол. Опитах го - вкусно се е получило. Simple Smile Сега остава да събера компонентите.

Впечатли ме десертът с тиква на Горски букет, но определено ще заместя захарта с мед и ядки. Твърдо съм решила да огранича захарта и тестените неща.  Naughty Е, от време на време ще правя по някое нарушение... Нутелата също няма да подмина без внимание.  Peace


Това звучи много интересно. Малко необичайна комбинация на джинджифил с праз, но пък може наистина да е сполучлива. Не надделява ли много вкуса на джинджифила?

Какво мислите за соевата кайма? Аз вчера купих едно пакетче, направих мусака, по стандартна рецепта, каймата предварително я накиснах във вода. Стана много вкусно, чудя се обаче дали е полезна?  Thinking

Аз съм твърдо на принципа не важно какво, а колко....

 ....И разбира се истината е някъде по средата. А това ще рече оптимална употреба. Китайците горките за протеини разчитат само на соята, а калция си го набавят от други продукти пък като ги гледам са живи и здрави, нито мъжете им са със загубена импотентност, нито пък на жените са им поникнали мустаци....

В интерес на истината аз също съм за соята, но в умерени дози и не особено преработена. Ядем соя под формата на .... варена соя Mr. Green От  време на време ядем и тофу. Честно да ви кажа не обичам да замествам основните продукти в едно или друго ястие. Кюфтетата от соева кайма просто не ми приличат много на кюфтета и мусаката със соя, също не ми е като мусака. Предпочитам да измисля друго постно ястие. Правя страхотни зебенчукови кюфтета, запечени на сух тиган и сервирани с джинджифилов сос. Вариациите могат да бъдат всевъзможни - от намачкани картофи, през боб, до типа изчисти хладилника:) Тези дни ще правя и ще кача точна рецепта.

По същество: у нас тези дни

Пълнозърнест хляб от лимец, но вместо маслто и млякото от рецептата, замених с вода и зехтин. Добавих и малко маслини и хлебчетата станаха направо фантастични.



В употреба влезе и любимата ми баница със зеле.



И последно от снощи - любимите ми Домати пълнени с булгур



Другият път мисля да напълня сухи чушки, защото доматите излезнаха от сезон и тези които ползвах  бяха малко пластмасови (голяяяма изненада Laughing)

За днес е прясна паста със зехтин, чесън и сушени домати. Стига да се прибера навреме да направя прясната паста Rolling Eyes

# 287
  • София
  • Мнения: 263
Здравейте!
Някой има ли по- интересни  идеи за хапване в дните без олио? Аз се сещам само за грах, царевица, нахут и сурови зеленчуци!

Изключително интересно и полезно е написаното! Благодаря, simpatikonia!

# 288
  • София
  • Мнения: 793
 Окич, през този пост няма дни без олио. Погледни календарчето в първия пост на темата:)

# 289
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754

За днес е прясна паста със зехтин, чесън и сушени домати. Стига да се прибера навреме да направя прясната паста Rolling Eyes
Би ли казала как приготвяш пастата без яйца? Че аз знам само една рецепта и тя е с яйца.

# 290
  • София
  • Мнения: 565
Здравейте, днес съм на бобец, тези дни си готвих гъбена каша и спагети със зеленчуци. За утре съм планирала спаначена супа. Купих и нахут и ще спретна едни фалафели. За десерт отдавна съм хвърлила око на тези бонбони от моркови. Или на добре изпитаните шоколадови топчета с овесени ядки. Оригиналната рецепта е с масло, но сега ще го заменя с маргарин.

Шоколадови топчета с овесени ядки

2 с.л шоколадови пръчици или кокос за овалване
100г маргарин
4 с.л. захар
1 с.л. какао
300 г фини овесени ядки
1 с.л. вода

Маргарина, захарта и какаото се разбъркват до еднородна смес, добавят се овесените ядки и водата и се размесва добре. Оформят се топчета и се овалват в кокос или шоколадови пръчици. Оставят се в хладилник да стегнат.

Много са вкусни и децата много ги обичат, което ме навежда на мисълта, че ще трябва да правя двойна доза  Laughing

# 291
  • Мнения: 355
Здравейте,
последните дни - гъби с ориз и домати с чубрица, фалафели, салата с царевица, риба тон и копър. А и Щ`удъл (щрудел) за десерт.
Не едновременно, де!  Simple Smile
Замислила съм се сериозно за Хумус, че ми липсва, може да си направя сладки с тахан и овесени ядки. Кътам си и една консерва кокосово мляко за постен сутляш по Бразилка.
Има толкова възможности да си похапна по-интересни постни ястия, че изобщо не искам да се обръщам към традиционната кухня.
Бразииилкееее, Бразииилкеее! то, че се грижиш за бебе  Heart Eyes ясно, ама напиши някой ред да ни стане драго за теб  Simple Smile.
Хайде да ходя до "постното" магазинче за запаси.

# 292
  • София
  • Мнения: 263
Окич, през този пост няма дни без олио. Погледни календарчето в първия пост на темата:)
Оле, ама съм зле! Мерси!
Гледах и тук и в още един календар и ми се виждат съботите и неделите по-светло синьо, та реших , че това са дните без олио.
А кой сусамов тахан взимате и е хубав? Аз някакъв български съм купувала, който хич не придаваше хубав вкус на ястията.

# 293
  • София
  • Мнения: 7 881

За днес е прясна паста със зехтин, чесън и сушени домати. Стига да се прибера навреме да направя прясната паста Rolling Eyes
Би ли казала как приготвяш пастата без яйца? Че аз знам само една рецепта и тя е с яйца.

Продават паста без яйца, даже има и пълнозърнест вид.

А у нас пък вече втасва поредната боза от просо.

# 294
  • Мнения: 6 472

За днес е прясна паста със зехтин, чесън и сушени домати. Стига да се прибера навреме да направя прясната паста Rolling Eyes
Би ли казала как приготвяш пастата без яйца? Че аз знам само една рецепта и тя е с яйца.

Правя я само с вода и брашно. Едно яйце е някъде към 60 гр, но понеже в него има и доста сухо вещество намалявам малко количеството на водата, така че слагам нещо от сорта на 40 гр. Да ти кажа, идва ми малко но око, до получаване на необходимата консистенция.

# 295
  • Мнения: 4 344
дядо хаджия,моля те за рецепта за бозата!  bouquet

# 296
  • София
  • Мнения: 7 881
дядо хаджия,моля те за рецепта за бозата!  bouquet

- към 400 гр. брашно от просо;
- към 500 гр. захар;
- около 6 литра вода (включително и тази да за закваската)

Първо почвам със закваската. Две - три препълнени лъжици брашно от просо и две препълнени супени захар  заливам с около 250 мл. хладка вода и оставам в едно бурканче на топло място за да втасва. Аз в случая трябваше да правя на 100 % чиста от глутен боза и затова нямах друг изход освен да чакам закваската да втаса (отиде ми два дена - в неделя вечерта я направих и днес към обяд втаса). Иначе може да добавим и четвърт лъжичка суха мая за хляб и тя ще ускори закваската. Ако пък имаме стара ама класическа (със захар, а не с подлсладител) боза, може да използваме от нея. По време на ферментирането от време на време разбъркваме. Закваската е готова когато започне да мирише на прокиснало, да прави мехури отгоре и т.н.

Като стане готова закваската, взимаме брашното и в един тиган го препичаме до порозовяване. Бъркаме постоянно щото много бързо загаря. Аз работех с пълнозърнесто брашно от просо и затова ми беше малко трудно да разбера кога в последна сметка ми се е препекло брашното, но реших, че щом се е размирисало и е горещо на пипане, значи се е препекло достатъчно.

Препеченото брашно заливаме с хладка вода и го разбъркваме хубаво до получаване на хомогенна каша (при мен тая работа я свърши пасатора). Като го разбърквате хубаво прибавяте и останалата вода и захарта и оставяте на котлона да заври. Като заври го варите около 5 - 6 минути. Аз ако си нямам работа го оставям да ври и повече на тих огън. Та ... колко повече го варите, толкоз по гъста става бозата. По време на варенето, бозата се разбърква постоянно за да не загори.

Като я сварим бозата, я оставяме да се охлади то телесна температура и прибавяме към нея закваската. Разбъркваме хубаво и държим тенджерата на топло да втаса бозата. В зависимост от силата на закваската и околната температура - бозата втасва от един до три дни. Като втаса (демек придобие вкус на боза и е едвам доловимо резлива) я разливаме в бутилки и я пращаме в хладилника, където престоява докато и дойде времето да я изпием.

Имате вариант преди да я разлеете по бутилките, да я разделите на няколко части и да направите варианти с какао, канела, кафе (последното само за възрастни), препечен млян сусам и други овкусителни добавки.

Сега ... обръщам внимание, че брашното от просо е с малко странно поведение и да не ви притеснява, че и закваската, а после и самата боза постоянно се утаявя и разлоява (по това се познава истинската боза от просо). Затова преди консумация готовата боза от просо се разбърква хубаво и тогава се поднася.

Боза естествено може да направите и от пшеничено, ръжено, царевично, оризово, нахутено и соево брашно.

# 297
  • Мнения: 4 344
много ти благодаря!  bouquet
а захарта може ли да е кафява?

# 298
  • Мнения: 2 545
Много благодаря на дядо хаджия за тази рецепта. Смятам да я пробвам. Да разбирам ли, че с брашно от просо става най-хубава? Вариантите както виждам са много - пшеница, ръж... и т.н.
А овкусяването с разните му там добавки -  какао, канела и прочее - как се дозират към бозата? Някаква примерна мярка, може ли да даде? Бих искала да съм сигурна, че ще стане вкусно. Laughing

Присъединявам се към въпроса за кафявата захар.. с въпрос и за варианта да се ползва плодова захар - фруктоза.

# 299
  • София
  • Мнения: 793
 Окич, моля Hug
 лулу!, чудесни рецепти!
 Дядо Хаджия, брашно от просо от къде? Или може да си смелим зрънцата в домашни условия? Присъединявам се към въпроса за кафявата захар. Peace

Общи условия

Активация на акаунт