Коледни пости 2011

  • 38 612
  • 537
  •   1
Отговори
# 300
  • София
  • Мнения: 7 883
Айде сега да отговарям едно по едно.

Значи първо за брашното от просо. Аз го купувам от диетичните магазини и винаги съм го намирал там. Например последното изглеждаше така:


Захарта може да бъде кафява въпреки, че напомням в бозата тя е редуцирана вече и не е опасна така както в необработено състояние. Може да ползвате фруктоза, мед и всякакви други подсладители. Въпрос на вкус.

Според класиката бозата от просо е истинския оригиналния вариант. Но тя става наистина чудесно и от пшеница например.

Овкусителите на 1 чаша боза (250 мл):

- канела - 1/2 чаена лъжица;
- какао - 1 или 2 чаени лъжици (може и повече тука е въпрос на вкус, особено ако ще добавяте бита сметана, какаото може да се увеличи още повече);
- кафе - напомням само за възрастни - до 1/2 чаена лъжица - ако ще се добавя бита сметана може и цяла лъжица (хипертониците да забравят да тая добавка в бозата);
- сусама първо се препича, след това се смила - до 1 препълнена чаена лъжица;
- препечен арабски аромат (счукан карамфил, бахар, индийско орехче, канела - всичко това препечено и после хубаво смляно в блендера) - до 1/3 чаена лъжица;
и т.н.

# 301
  • Мнения: 4 344
благодаря ти за бързият отговор!  bouquet
аз много я обичам сутрин с нес кафе за събуждане.много меко става кафето..Simple Smile

# 302
  • Мнения: 2 545
Много, много, много благодарности и от мен!  Hug

Непременно ще пробвам да направя тази бозичка. Сигурна съм, че добавките ще я направят още по впечатляваща и с разнообразен вкус. Тази от магазина отдавна е табу за мен, заради наличието на аспартам. Това ще е единственият начин и децата да опитат тази вкусна  и толкова любима от детството ни напитка. Сигурна съм, че не само те ще се радват. Laughing

И още един въпрос - колко време може да се съхранява в хладилник?
Едва ли ще се й се наложи да престоява дълго там, но все пак е добре да знам.

# 303
  • София
  • Мнения: 7 883
Много, много, много благодарности и от мен!  Hug

Непременно ще пробвам да направя тази бозичка. Сигурна съм, че добавките ще я направят още по впечатляваща и с разнообразен вкус. Тази от магазина отдавна е табу за мен, заради наличието на аспартам. Това ще е единственият начин и децата да опитат тази вкусна  и толкова любима от детството ни напитка. Сигурна съм, че не само те ще се радват. Laughing

И още един въпрос - колко време може да се съхранява в хладилник?
Едва ли ще се й се наложи да престоява дълго там, но все пак е добре да знам.

Ами не знам. Просто не ми се е отдавало случай да проследя. Например тая днешната максимум до четвъртък ако остане (даже ще е постижение).

Значи ако нямате качествена оригинална боза. Сварете си препеченото брашно по каноните там, после оставете да се охлади, вземете една чаша от сместа докато е топла (не вряла, а приятно топла) сипете я в една купа и добавете половин чаена лъжичка суха мая или 9 грама жива мая. Оставете маята да шупне хубаво и върнете после тая смес обратно при другата боза. Разбъркайте хубаво и оставете тенджерата на топло да втаса бозата. Това е така нареченото експресно приготвяне.

# 304
  • Мнения: 2 545
Благодаря! Ще спазя всички указания и сигурна съм ще пожъна голям успех.  Peace

Имам голямо желание да се пробвам да направя и зелник, че досега все се отчитам със солени баници от спанак и праз. Най-напред обаче ще се поупражнявам с готови точени кори, пък после ще видим... може да се поотпусна и със собственоръчно точени.

Вие замисляте ли се вече за коледните сладки, щото аз вече мисля и за тях много активно. Според мен трябва да са на първо място полезни (разбирам с пълнозърнесто бращно, овесени ядки и т.н. ако може и без много захар) и после ефектни, че децата да се радват.
Моля, помагайте с идеи и рецепти. Hug Коледата наближава!!!

# 305
  • Мнения: 4 344
и аз на опашката за здравословни коледни сладки.

# 306
  • Мнения: 2 545
 Много отрано почнахме, но нека да има време да подберем най-доброто.
Опашката вече се оформи  hahaha
БГ мами, давайте идеи, че да не се изложим на празника!
(Може и линкове да се пращат с картинки, че да отсеем най-ефектните модели)
Пък след празника може да направим и конкурс с лични снимки на "продукцията"! Joy

# 307
  • Мнения: 4 344
simpatikonia,виж в блога на бразилка.мин.год.правих голяма част от тях и всичко беше страхотно!

# 308
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Да дам бърз отчет за менюто тези дни.
Днес за обяд: сандвичите с хумус на Бразилка - абсолютен хит. Повторих и лещата (пак с крутони с подправки). Снощи бяхме поканени на гости на един приятел, който работи в таверна. Рибки, октоподчета, калмари, тахини, тарама, препечен хляб, картофи, салати..Общо взето всичко си беше като за нас.
През деня на мъжът ми - набързо паста със скариди.
Правих и тиквички с картофи и розмарин на фурна и за десерт кадаиф.
И аз мисля скоро да направя сутляша с кокосово мляко. Пробвах го миналата година, страхотно ми допадна.
Вчера си купих кутия за сладки, така че и аз съм в търсене на рецепти за меденки.

# 309
  • В страната на бурите
  • Мнения: 960
Аз си наслаждавам на кефето си с тези бонбони от моркови, които направих сутринта. Много са ми вкусни - много благодаря за рецептата и идеята.   bouquet

Иначе си направих едни рибени пръстчета с панировка (замразени- купени от Пикадили), но на време се усетих, че сме сряда и не се яде риба, така че ще са за утре. Вместо тях - спагети с постен сос.

И имам един малко страничен въпрос - пиете ли някакви допълнителни витамини?

Вчера изведнъж ми се зави свят, но може да е просто от пренапрежение и умора. newsm78

# 310
  • Мнения: 355
Дядо Хаджия, как можа да дадеш рецептата за боза след като ходих до магазинчето  Tired
сега пак трябва да ходя.  Simple Smile
Там имаше едни пълнозърнести крекери, които ми напомниха за един твой специалитет от минал пост - пак вид крекери от няколко вида брашно - идеални към бира в непостно време според сина ти. Отивам да поровя.. Thinking
Да, ама не ги намирам. Ако се сещаш за какво говоря, ще напишеш ли рецепта?
Нещо се назландисвам на една баница с праз лук. Ти беше писал по-назад за такава с булгур, праз лук и домати. Питанка за доматитО - от консерва или сушени?

Последна редакция: ср, 30 ное 2011, 16:44 от Мишанка

# 311
  • Пловдив
  • Мнения: 351
Да споделя една рецепта за сладки - здравословни и постни - точно, каквито ни трябват. Преди малко ги правих.
1/2 ч.ч. сусам
1 ч.ч. овесени ядки
1,1/4 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1/2 ч.ч. стафиди
1/2 ч.ч. мед
1/2 ч.ч. орехи или бадеми(аз сложих слънчогледови семки)
1/2 ч.ч. прясно мляко (сложих вода, за да са постни и стана същото)
1/2 ч.ч. сусамов тахан
1 ч.л. бакпулвер
1 ч.л. канела.
Смесват се поотделно сухите и мокрите съставки. После сухите се добавят към мокрите, разбърква се добре и се пече - в намазана тавичка се слага с лъжичка от сместа - стават грознички, но пък хубави. Пекат се малко - 10-15 мин, докато покафенеят леко.
Хъм, сега прочетох, че и красиви искате да са. Да, ама не, моите са като изплюти, но кой както си ги направи...

# 312
  • Мнения: 2 545

И имам един малко страничен въпрос - пиете ли някакви допълнителни витамини?

Вчера изведнъж ми се зави свят, но може да е просто от пренапрежение и умора. newsm78

Лично аз не ползвам никакви витамини. Старая се да консумирам по-голяма част от храната в суров вид. Например като фреш сутрин, разнообразни плодове през деня между храненията, задължителна салата на обед и вечер . Сигурна съм, че така успявам да набавя нужните витамини от самата храна. Засега успявам да спазвам режима "повече сурова храна и по-малко готвена" и смятам дори да го продължа и след постите. Тогава обаче изкушенията за нарушаване на режима са много големи, та не знам дали ще устоя.  Thinking

От опит мога да ти кажа, че рязката промяна в хранителния режим води понякога до подобни смущения. Нужно е време на организма да се пренастрои, а е общоизвестно, че подобен хранителен режим стимулира  процесите на изчистване от вредни вещества и токсини. Възможно е да си попрекалила с ограниченията в храната, може да е и от преумора, но е възможно и да е реакция характерна за един очистителен процес. Така че не се притеснявай, може да е добър знак. И все пак постарай се да се храниш не само постно, а и здравословно. И най-вече пий много течности. Ако постиш отскоро всичко това, което описваш е нормално. С годините организмът свиква на подобни полезни изпитания като постенето и по-лесно се пренастройва.  Peace

# 313
  • София
  • Мнения: 7 883
Обичам да импровизирам, на тема фалафели. Тези от снимката долу са обогатени с картофи, соево брашно и моркови.

Този път импровизирах и на тема хумус, като го обогатих в единия вариант с картофи и моркови, а в другия с червени чушки. Естествено имаше и класически хумус.


Дядо Хаджия, как можа да дадеш рецептата за боза след като ходих до магазинчето  Tired
сега пак трябва да ходя.  Simple Smile
Там имаше едни пълнозърнести крекери, които ми напомниха за един твой специалитет от минал пост - пак вид крекери от няколко вида брашно - идеални към бира в непостно време според сина ти. Отивам да поровя.. Thinking
Да, ама не ги намирам. Ако се сещаш за какво говоря, ще напишеш ли рецепта?
Нещо се назландисвам на една баница с праз лук. Ти беше писал по-назад за такава с булгур, праз лук и домати. Питанка за доматитО - от консерва или сушени?

Ами друг път уведомявайте обществеността кога ще ходите до магазина, че да знаем кога пък ние да пишем тука разни рецепти.

Сега ... аз да ти кажа пиша на поразия, импровизации всякакви, та ... крекери сто на сто нямам, ама брускети имам. Обачееее брускетите душа в хиляди варианти и не помня някои да не са ставали за бира. Ааааа да има такива дето не стават, това са тия със стафидите и сладкото. Та всякакъв препечен по подходящия начин и с подходящите подправки хляб става.

Ето тука например и една интересна закачка:


Показвал съм я и друг път. Това ми е любимата рецепта. От царевично и оризово (лично приготвено от мен) брашно с добавка на зеленчуци, картофи и .... ама наистина много голямо желание да направя и да се получи нещо. И то се получи. Аааа ...  newsm53 кво ще кажете. Върви страхотно с царевично пюре с лют червен пипер, ама то това е отделна тема.

Последна редакция: ср, 30 ное 2011, 23:00 от дядо хаджия

# 314
  • Мнения: 2 545
Това е много интересно, а и красиво изглежда.
Да споделиш някои тънкости относно подправките. Аз също правих хумус - класически, като се престраших да му сложа само малко червен пипер и кимион. Някъде четох, че не трябва да се прекалява с тахана - и наистина, доста се усещаше, макар че сложих малко повече от 1 чаена лъжичка. newsm78
Бих опитала отново да пробвам и ми се иска да експериментирам с подправките, но не смея много да се развихрям. Основно,  за да не похабявам материала Laughing
Би ли споделил кои подправки са най-ефектни?

Общи условия

Активация на акаунт