Коледни пости 2011

  • 38 623
  • 537
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 343
MiaGia, благодаря за рецептите.   bouquet Втората особено ми се стори много апетитна.  Simple Smile
Задължително ще я направя тези дни.

Да се оплача, картофените кюфтета ми се натрошиха. Сигурно, защото няма яйце. Но са вкусни иначе, сложих повечко подправки. Мисля да направя един чеснов сос и да залея "картофената каша", тъкмо няма да си личи.  Grinning

# 451
  • Мнения: 1 418
Ето едни бонбони, които са подходящи и за постещите- изцяло с натурални продукти.

Плодови бонбони от дюли и ябълки и малини

# 452
  • София
  • Мнения: 36
Здравейте и от мен! Аз постя всяка година и ви следя с интерес. Реших да споделя една рецепта за манджа с нахут върху ориз, която си измислих наскоро: много е лесна и бърза и се надявам да ви хареса.



Продукти
1 глава лук
1 морков
1 консерва нахут (може и сами да си го приготвите, но аз все не намирам време)
1 малка тарелка гъби
1 консерва белени домати (около 400 гр)
сол и черен пипер
лют червен пипер на люспи
подправка зеленчуков микс (аз използвам на KOTANYI)

Приготвяне

Нарязвам лука, моркова и гъбите на ситно и ги запържвам на котлона в тефлонов тиган в малко олио за 2-3 минути. Добавям консервата домати (нарежете доматите на малки кубчета) и подправки на вкус: сол, черен пипер, зеленчуков микс, и лютия пипер (става по-вкусно, когато е леко люто). Разбърквам и оставям да къкри за 5 минути, после добавям консервата нахут и оставям за още около 5 минути. Манджата не трябва да е нито много течна, нито много гъста (нещо като сос за спагети).

Преценете сами дали да увеличите количеството на продуктите (аз готвя само за 2ма души). Можете да добавите и любимите си подправки.

Яденето се сервира върху сварен ориз, неподправен (може бял, кафяв, басмати). Аз използвам жасминов ориз от Билла ( в едни пакетчета се вари 20мин и става много вкусен).

Надявам се да ви хареса!   chef

# 453
  • София
  • Мнения: 36
https://picasaweb.google.com/lh/photo/9s_1tfUiIublAsx3zp843NMTjN … 0?feat=directlink

Това е линк със снимка към горната рецепта, дано да не съм объркала нещо с качването  Embarassed

# 454
  • Мнения: 1 746
Да се оплача, картофените кюфтета ми се натрошиха. Сигурно, защото няма яйце. Но са вкусни иначе, сложих повечко подправки.

И аз вчеpа пpавих, но се получиха добpе. 

# 455
  • The point of no return
  • Мнения: 822
Аз пък се интересувам от кокосовото мляко.

Аз направих кокосово мляко с грис онзи ден, отгоре поръсих с какао и стана супер Peace На мъжо много не му хареса, определи го като супер диетично, понеже го правих по рецепта за с нормално мляко, и определено можеше още захар да поеме  Grinning

На мен пък фалафелите не ми се получиха  Rolling Eyes наложи се да ги наблъскам с брашно, за да мога да оформя топчета. Пекох ги, уж за по-здравословно, но станаха супер сухи и още се мотат в хладилника...

За днес менюто е спагети с доматен сос и соя с лук, орехи и гъби.

# 456
  • София
  • Мнения: 1 456
 О, аз забравих да кажа, че правих с кокосовото мляко и сутляш, вкусен беше.

# 457
  • Пловдив
  • Мнения: 5 023
Аз днес правих една шоколадова торта.
Не мога да сложа линк, отчита ми го като спам, затова ще копна рецептата:

Шоколадова торта. Диетична! Сурова!


Необходими продукти:
За блата
1 чаша кокосови стърготини
1 чаша макадамия (може да се замени с бадеми или лешници)
1/8 - 1/4 чаша фурми без костилки
1/2 ч.л. морска сол
1 ч.л. какаово или кокосово масло (за по-нежен блат и е по желание)

За крема:
2 големи авокадо, обелени и накълцани
1 с.л. ванилия (1 пакетче)
1/4 ч.л. морска сол
1/2 чаша какао на прах (3/4 чаша брашно от рожкови)
1/2 чаша мед

За пълнежа:
4-6 банана /тънко нарязани на дължина (3-4 парченца от 1 банан)/
За украсата:
1 чаша дребни плодове и няколко листенца мента

Начин на приготвяне:
На блата:


Поставете кокосовите стърготини, ядките, солта и маслото и блендирайте до еднородна смес.
Накълцайте фурмите на ситни парченца и добавете в блендера.
Хомогенизирайте до твърдо лепкаво тесто. Извадете тестото и го пресовайте в кръгла форма за пай (22 см). Оставете във фризер да се стегне, докато приготвяте крема.

На крема:
Смесете всичките съставки и блендирайте до гъст крем.

Редене на тортата:
Извадете блата от фризера. Изсипете върху него 1/2 от крема.
Отгоре наредете 1 слой банани и залейте с останалата част от крема.
Украсете с избраните плодове и ментовите листа. Оставете тортата в хладилник минимум за 2 часа да се стегне добре.

* По желание, тортата може да се замрази във фризер и да се сервира като сладоледен пай.


Много лесна и вкусна!  Peace

# 458
  • София
  • Мнения: 478
Здравейте Grinning

За Никулден много планове имах, ама накрая не успях всичко да осъществя. Сьомгата беше филета с босилеково песто и под фолио със зехтин, а пъстървата, вместо с лук и орехи в тесто, я направих по мързеливия начин – сол, пипер, зехтин, колелца лимони и пак под фолио. Другото бяха салати и разядки.

От утре започвам с коледните сладки и сладкиши Mr. Green

Мишанка, ама ти сериозно ме зариби с тази книжка на бай Данчо Crazy Много хубави негови рецепти пускаш. Тази рецепта за картофената салата с пушена риба много ми харесва. Аз я бях видяла от Българска национална кухня (луксозното издание) на Бон апети и преди време я правих редовно, точно с топлопушена риба, червен лук и маслини. Там има и една страхотна салата от печен лук с орехи. Ще взема да разгледам пак книгата за вдъхновение и определено се замислям дали да не си купя тази на бай Данчо Peace

simpatikonia, чак зашеметяваща рецепта нямам, но това са моите постни фаворити с кокосово мляко:

Пикантни гъби с кокосово мляко, Мляко с ориз, Червена леща с кокосово мляко,
Постни рафаело, Паста със скариди, Гъбена крем супа и всякакви крем супи Peace Имам и една, която не съм качила с бяла риба, ако те интересува, ще я напиша специално и непостни вече бол, ама тях след 25 декември предлагам да си ги менкаме Joy

Chanel*, и аз правих тиквички тези дни Peace Освен пълнени с ориз, гъби и булгур, мога да ти предложа и тези пълнени тиквички по ливански



Тези дни помолих баща ми да накисне нахут преди да си легне и на сутринта какво си мислите, че виждам…  Laughing огромна пълна купа с нахут, сигурно половин килограм е бил накиснал ooooh! та наблегнахме на него под формата на фалафели, хумус, тази лесна индийска яхния и за този пост определено приключих с него ooooh!

Правих и дип от авокадо с тахан и сумак


Разядка от печени чушки



Пълнени гъби



Бутертиквеник



И един кекс с тиква, който направих много набързо, преди да си легна. Стана страхотен, но не помних какво слагах и какво правих. Старост, нерадост...  ooooh! Ще трябва да се пробвам да го повторя.



сьомга с босилеково песто



Като не пиша редовно, така става Mr. Green Километричен постинг, ама не ме бийте Joy Друг път по - често и по малко Joy

# 459
  • Мнения: 2 545
Прегледах набързо какво сте сътворили в кухнята тези дни и съм направо засрамена от себе си.  Embarassed И аз напоследък се чувствам малко поуморена, нямам голямо желание да готвя и я карам мързеливо-постно (разбирай: най-бързо, най-просто и най-лесно).
Набелязала съм си да пробвам някои рецепти, но ако продължавам да отлагам постът ще свърши. Joy
Истината е, че готвенето е изкуство, което изисква време, настроение и вдъхновение.

Много ви благодаря за хубавите идеи. Става ми уютно и вкусно само като ви чета.  bouquet

# 460
  • Мнения: 343
brazilka, благодаря ти за хубавите идеи и рецепти   bouquet

Днес татко ще прави постен гювеч за обяд, а за вечеря ще си приготвя доматена крем супа.   chef
Отсега съм се размечтала за Коледните гозби... Simple Smile
Желая ви хубав и весел ден!   bouquet

# 461
  • София
  • Мнения: 1 456
brazilka,   bouquet Пише по- често, ако можеш и по- дълги постове  Wink
 Моля те, сподели рецептата за сьомга с босилеково песто, не я намирам в блога ти, а сьомгата е на почит у дома. Днес ще правя пица с риба тон и пости рафаело от твоите рецепти.

# 462
  • Мнения: 72
http://recepti.delyanvasilev.org Тук има хубави рецепти по правилата на аюрведа. И всички са подходящи за коледните пости

# 463
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Писах, писах и то се изтри. Идва краят на постите и активността в темата май спада.
То и аз не знам какво ми става - нито ми се готви, нито ми се яде. От години постя с желание, този път първо проблем със стомаха, сега пък се чувствам като един дроб. Нямам сили за нищо. Вярно, че някакъв вирус ме тресна, ама втора седмица не минава. По принцип съм и малко анемична, а хич не обичам спанак и подобни, та кой знае колко желязо ми е останало  Mr. Green
На всичкото отгоре, днес си забравих торбичката с плодове за работа и вече ми е лошо. Хрупам едни бадеми и кашу цял ден. Мисля да си взема витамини допълнително, но сега се сещам, че те остават за утре, защото тук в сряда следобед нищо не работи  Twisted Evil. Пооплаках се, споделена мъка - половин мъка.

Иначе снощи: салата домати с песто и маслини и ориз с гъби и чушка (за цвят) на фурна.
Довечера пица. Ако имате предложения за страшно бързо аламинути, приемам също  Grinning. Принципно съм заредила и тиквички, броколи и т.н. само да има кой да ме отмени следващите дни в кухнята..

Тези желирани бонбони на BiankaD  изглеждат страшно апетитно, но ми се струва страшно трудоемко и не мисля, че бих си го причинила.

А Бразилка бих си я взела на щат у нас  Mr. Green

# 464
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
И аз нямам желание да си готвя. Само, аз постя в къщи. Напоследък ,явно бях прекалила с хляба,защото и качих 2кг. Нещо ми става ,тази година WinkДори и Коледно настроение ми липсва. Надявам се да ми мине и то скоро  Laughing
Довечера, зеленчукова супа.

Общи условия

Активация на акаунт