Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 774
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 900
  • Мнения: 5 178
L'agent, инфлацията, че е около 30 % за последните 5-6 години е ясно, ама и имотния балон се спука особено при панелите.. Днес тъкмо разгледах няколко обяви, че обмисляме малко реформи в имотното състояние.. Панелите са паднали с 40-50% спрямо 2007г, при НС спадът е 20% твърдо. През 2005 г наши приятели купиха 100 кв панел за 36000 евро крайна цена, в момента в техния блок се продава в доста по-добро състояние за 42 000 офертна цена, т.е за 38 хил е реално да може да се вземе. Това е панел след 90г, А бяха стигнали до 75-85 хил евра същите тези жилища.
Гледам и в нашия квартал от 80 през 2008, 2010 бяха паднали на 60-65,сега офертите са 45-55К.. проблема с панелата за нас е, че няма гараж.. ако ще си запазвам гаража през две улици тцъ мерси
От друга страна пък 4-стаен НС на нашата улица няма  Thinking и малки апартаменти няма да се продават ...

# 901
  • Мнения: 379
L'agent, инфлацията, че е около 30 % за последните 5-6 години е ясно, ама и имотния балон се спука особено при панелите.. Днес тъкмо разгледах няколко обяви, че обмисляме малко реформи в имотното състояние.. Панелите са паднали с 40-50% спрямо 2007г, при НС спадът е 20% твърдо. През 2005 г наши приятели купиха 100 кв панел за 36000 евро крайна цена, в момента в техния блок се продава в доста по-добро състояние за 42 000 офертна цена, т.е за 38 хил е реално да може да се вземе. Това е панел след 90г, А бяха стигнали до 75-85 хил евра същите тези жилища.
Гледам и в нашия квартал от 80 през 2008, 2010 бяха паднали на 60-65,сега офертите са 45-55К.. проблема с панелата за нас е, че няма гараж.. ако ще си запазвам гаража през две улици тцъ мерси
От друга страна пък 4-стаен НС на нашата улица няма  Thinking и малки апартаменти няма да се продават ...
Съгласна съм с теб. Тенденциите в търсенето занапред според мен ще са: големи или поне апартаменти с две спални в хубави квартали. Големина и локация, това ще е. Големите апартаменти на хубави места, не просто комуникативни, но хубави и комуникативни ще държат цена

# 902
  • Мнения: 79
При този нисък стандарт на средно статистическия българин, не знам кой ще купува масово големи апартаменти в хубави локации. То и сега се купуват, ама не са масово и не са от средностатистическия българин.

Инфлацията може да е и 30% и 50%, но в момента покупателната способност е много ниска, а при един кредит това е най-важно- да можеш да го носиш.

# 903
  • София
  • Мнения: 38 824
Доколкото помня, най-оборотни са малките апартаменти с хубава локация. Като нашия. Mr. Green
Ама някой ден ще ни трябва по-голям.

# 904
  • Мнения: 379
Доколкото помня, най-оборотни са малките апартаменти с хубава локация. Като нашия. Mr. Green
Ама някой ден ще ни трябва по-голям.
Трябва да дефинираме понятието голям и малък. Аз ще дам своята дефиниция. Малък апартамент е да речем типичното ново строителство с една спалня и хол и трапезария заедно, баня и тоалетна, малък коридор. За мен това не са оборотните апартаменти, масово семейства с деца си накупиха такива, преграждат холове да правят детски и тн, но в крайна сметка търсят нещо по-голямо. Голям апартамент по новите стандарти и нормален по старите е апартамент с две спални, тоест детска, спалня хол и кухня заедно или отделно-до 25 квадрата, защото има и огромни холове, мокро, баня тоалетна, ниши по-голям коридор. Това за мен се търси и ще се търси. Първия вариант на добро място бих си купила ако имам излишни средства и искам да печеля от наем.

# 905
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 943
Здравейте, дали някой може да ми отговори, какво с е случва при спиране плащанията по ипотечен кредит. Което знам е, че вземането се прехвърля към съдия-изпълнител, който се опитва да продаде имота, но не съм наясно през това време текат ли лихви (наказателни или други)? Може ли да се окаже, че ако към момента на спиране дължиш, например - 20 хил. лв.,  докато се осъществи  продажба, задължението е нараснало двойно? Надявам се, че е е що-годе разбираемо питането. 

# 906
  • Мнения: 5 178
Здравейте, дали някой може да ми отговори, какво с е случва при спиране плащанията по ипотечен кредит. Което знам е, че вземането се прехвърля към съдия-изпълнител, който се опитва да продаде имота, но не съм наясно през това време текат ли лихви (наказателни или други)? Може ли да се окаже, че ако към момента на спиране дължиш, например - 20 хил. лв.,  докато се осъществи  продажба, задължението е нараснало двойно? Надявам се, че е е що-годе разбираемо питането. 
Текат всякакъв вид наказателни лихви, лесно расте сумата още преди да са те предали на съдия изпълните, а те водят в просрочие просто, тогава в някои банки месечната наказателна лихва се изчислява по формулата (редовната лихва +10% )*главницата на кредита/12 и реално се получава следното главницата ти расте с по още една вноска на месец

Ако главницата ви е 20 хил търсете вариант докато не сте просрочили да рефинансирате с потребителски кредит за 10 год, така поне ако е единствено жилище и с площ до 50 м2 трудно ще предявят претенция .. Не знам какво ви е положението наистина, всичко зависи от обстоятелствата

# 907
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 943
Благодаря, КОТЕ  Hug

# 908
  • Мнения: 273
По принцип, веднага след забава кредита става под наблюдение и започва да тече наказателната лихва от +10-12% над текущата лихва, за която е писала Коте. Обикновено след 90-тия ден от забавата, кредита става предсрочно изискуем и кредитора може да даде имота на ЧСИ. При някои банки този срок е до 180 дни. Междувременно високите лихви Ви се начисляват и задължението става много по-голямо. След това клиента е натоварен с всички разходи по ЧСИ, адвокатски и нотариални разходи и пр. и се завърта в омагьосан кръг Sad Погледнете си договора за кредит в т. Предсрочна изискуемост или санкции и неустойки. Там е описано конкретно за Вашия кредит какви са условията при забава на плащане.

Моят съвет е да се опитате да преговаряте с банката да преструктурира кредита-по-ниска мес. вноска за сметка на срока, плащане само на лихва /без главница/, отпускане на гратисен период за 6-12 месеца и пр. Може да правите и частични малки погасявания, само и само да не допуснете кредита да става предсрочно изискуем. Банките са склонни да преговарят, а кредитополучателите в Бг за съжаление са в много неизгодна ситуация, защото ние сме единствената държава в ЕС, в която няма закон за фалит на физическите лица. Ако тази ситуация не Ви устройва, по-добре опитайте да продадете сами имота си, а не да се стига до там банката да го прави /публична продан/, защото от това ще загубите много.

Поздрави и успех!

# 909
  • Мнения: 5 178
Аз за срока на просрочие, след което те пускат на ЧСИ не смях да напиша, че знам за случаи 10-12 месеца.. Някои банки го отчитат като чиста далавера, защото така вдигат дължимата сума  #2gunfire

# 910
  • Мнения: 273
Taка е за съжаление, Коте Cry Но истината е, че банките протакат също, защото са наясно, че реално от даването на 1 имот на ЧСИ никой не печели освен самото ЧСИ. Схемата е безумна-банката не отписва загуби, защото закона й го позволява, ЧСИ-то налага брутални такси. И всичко това е за сметка на кредитополучателите в затруднение, та дори и за сметка на редовните платци по кредити. В крайна сметка имота се продава неизгодно и човека продължава да дължи пари на банката...

# 911
  • София
  • Мнения: 9 954
Предстои ни частично погасяване на ипотечен кредит (с 3000лв), теглен преди година, в момента главницата е около 1/4 от вноската (и се увеличава във времето).  ooooh!
Идеята ми е да допълним (до 5 700 няма нак. лихви) с още 2 кредитни карти, които са на 10% лихва (първите 6месеца). Нали има полза от такъв вид маневра?

На кредита ще се намалят годините, таксата остава същата, но вече ще е с по-малка лихва и по-голяма главница.

# 912
  • Мнения: 79
Предстои ни частично погасяване на ипотечен кредит (с 3000лв), теглен преди година, в момента главницата е около 1/4 от вноската (и се увеличава във времето).  ooooh!
Идеята ми е да допълним (до 5 700 няма нак. лихви) с още 2 кредитни карти, които са на 10% лихва (първите 6месеца). Нали има полза от такъв вид маневра?

На кредита ще се намалят годините, таксата остава същата, но вече ще е с по-малка лихва и по-голяма главница.


На 100% има полза, само не знам с тези кредитни карти каква им е играта.
До колкото знам при теглене в брой от кредитна карта, лихвите отиват към 30%.

Последна редакция: сб, 09 ное 2013, 12:38 от Red_Hot

# 913
  • Мнения: 273
Предстои ни частично погасяване на ипотечен кредит (с 3000лв), теглен преди година, в момента главницата е около 1/4 от вноската (и се увеличава във времето).  ooooh!
Идеята ми е да допълним (до 5 700 няма нак. лихви) с още 2 кредитни карти, които са на 10% лихва (първите 6месеца). Нали има полза от такъв вид маневра?

На кредита ще се намалят годините, таксата остава същата, но вече ще е с по-малка лихва и по-голяма главница.


При всички случаи има смисъл от предсрочното погасяване, още повече щом нямате наказателна лихва. Не съм убедена обаче с кредитна карта/и е най-добрия начин. Лихвите там са доста над 10%, а безплатен обяд няма, така че проверете къде е уловката;). По-добре пробвайте да погасите предсрочно с пари от потребителски кредит - може да намерите такъв при лихва 7-8% и после, когато имате възможност да го погасявате предсрочно.
Все пак, всичко зависи от това, колко е в момента лихвата по ипотечния кредит, защото може да се окаже по-добър вариант директно да го предоговорите за по-ниска лихва, отколкото да погасите предсрочно по-малка част с друг кредит, за който също трябва да плащате допълнителни такси и в крайна сметка лихвата по ипотечния да си остане висока.
Друга опция е директно да си рефинансирате ипотечния кредит с кредит от друга банка, но тази опция е изгодна при по-големи задължения.

Поздрави и успех,
Мария

# 914
  • Мнения: 646
Аз за срока на просрочие, след което те пускат на ЧСИ не смях да напиша, че знам за случаи 10-12 месеца.. Някои банки го отчитат като чиста далавера, защото така вдигат дължимата сума  #2gunfire
правят го от пренатовареност, не от далавера. И от някакви лъжливи очаквания нещо да се случи, преди да се прибегне до ЧСИ.

Айяла, след като за кредита е подадено заявление за изпълнителен лист, върху главницата за която се иска лист започва да тече законна лихва - 11% е тя в момента. Имай предвид, че за завдено изпълнителн дело допълнителните разноски отиват към 6-8% на размера на дълга.

hakama, не мисля, че е добър вариант да погасявате с кредитна карта. Да, ще си намалита абс. сума на лихвата по ипотечния кредит, но по кредитната карта ще плащате най-вероятно по висока лихва по същата тази главница. Погасявайте само със събраното.

Общи условия

Активация на акаунт