МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 45 ТЕМА

  • 66 998
  • 728
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 1 111
ето за тези тавички с незалепващо покритие говорех преди в моя пост,че са много удобни за хляб или козунак, от миналата промоция в Лидъл са

# 676
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Не съм изчислявала колко грама кокосово масло има в контейнера, но 15 мл тежат 14 грама. Можеш сама да изчислиш колко грама има в опаковката, мене в момента ме мързи  Embarassed.

От царевичния грис ще стане много хубав качамак в машината на програма "конфитюр. Само трябва да го разбъркаш малко в студената вода и да сложиш солта предварително за да се разтвори добре. Ако е едър може и банош със сметана да направиш, пак в машината, но едва ли е едър щом си го сбъркала с брашно.

Само с царевичен грис не зная рецепта, но може друг да има. Имам хубава с брашно и грис, смесено. На програма "нормален" или бял:
300 гр брашно тип 500
200 гр фин царевичен грис
300 ml вода (или колкото поеме)
1 ч.л. сол
 20гр прясна мая
1 супена лъжица глутен ако брашното е от мека пшеница
1 супена лъжица зехтин
1 cs d'huile d'olive

Този става много хубав, яла съм го, но не съм го правила:

http://www.lesfoodies.com/crazymum/recette/pain-semi-semoule-mais

ако някой се интересува мога да преведа рецептата.

# 677
  • Мнения: 6
Не съм изчислявала колко грама кокосово масло има в контейнера, но 15 мл тежат 14 грама. Можеш сама да изчислиш колко грама има в опаковката, мене в момента ме мързи  Embarassed.

От царевичния грис ще стане много хубав качамак в машината на програма "конфитюр. Само трябва да го разбъркаш малко в студената вода и да сложиш солта предварително за да се разтвори добре. Ако е едър може и банош със сметана да направиш, пак в машината, но едва ли е едър щом си го сбъркала с брашно.

Само с царевичен грис не зная рецепта, но може друг да има. Имам хубава с брашно и грис, смесено. На програма "нормален" или бял:
300 гр брашно тип 500

200 гр фин царевичен грис
300 ml вода (или колкото поеме)
1 ч.л. сол
 20гр прясна мая
1 супена лъжица глутен ако брашното е от мека пшеница
1 супена лъжица зехтин
1 cs d'huile d'olive

Този става много хубав, яла съм го, но не съм го правила:

http://www.lesfoodies.com/crazymum/recette/pain-semi-semoule-mais

ако някой се интересува мога да преведа рецептата.

Ще изпробвам хляба,но може ли да заменя със суха мая?Не не е едър.А в какво съотношение грис и вода да напрявя качамака?Никога не съм правила,но май му е дошло времето вече Embarassed

# 678
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Да, може. Делиш на две. 20 гр прясна мая = 10 гр суха. Качамак на котлон се прави с поне 3 чаши вода на чаша царевичен грис. Понеже в машината водата почти не се изпарява, защото температурата е ниска се слага много по-малко - от 2 до 2.5 чаши вода. Може и 3 да сложиш ако го искаш по-рядък. Машината за хляб прави страхотен качамак и от нея качамакът винаги сладни и никога не горчи. За качамакът е важно да се готви бавно и дълго за да се превърнат алфа нишестетата в бета и да не горчи. Няма друг уред, който да го готви толкова добре! Преди да разтвориш гриса, разтвори солта, по-лесно е. Успех.

# 679
  • София
  • Мнения: 793
 Невена, за по-неопитните, може ли съставките и пропорциите за качамака:)

# 680
  • Мнения: 6
Невена, за по-неопитните, може ли съставките и пропорциите за качамака:)
Описа го в последния си пост.Днес ще изпробвам качамак и един козунак.Сега пека хляб за довечера оставям да почине малко и пак.Вчера правих кекс и стаха разкошен bowuu

# 681
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
*Elle* , кое точно не ти е ясно?

За качамака- царевичен грис, вода и сол. Това е. Нищо друго. Като сервираш може да добавиш масло. Пропорциите са от 2 до 3 в зависимост от гъстотата. Точно колко да сложиш не мога да кажа, защото не зная какъв го искате.

За качамака в машина за хляб - Зависи и от машината. Ако работи на по-ниска температура отива по-малко вода. Започни с 2 чаши вода и ако е много гъсто, доливай след като е въртяло поне 15 минути. в друг съд разтвори солта и гриса с чаша студена или хладка вода и разбъркай. Сипи в машината и с другата чаша облей съда за да иде в машината целия грис. Пускаш на програма конфитюр. По принсип може и да не се бърка, но не съм сигурна, че във всяка машина може да стане без да се бърка. Аз слагам водата и сипвам солта предварително. Тя се разтваря сама след време. Сипвам гриса и пускам.

За солта в качамака - важна е и е необходима, но точно колко зависи от вкуса и дали ще го ядете със сирене или конфитюр, примерно. чаена лъжица на 2 чаши грис е добре. По-лесно се разтваря във водата.

Количество качамак - зависи от машината и най-вече обема на контейнера. С 500гр грис в малка машина с капацитет до 900гр няма да се получи. Пробвайте първо с малко продукти - 2 чаши грис, примерно. Ако сте повече хора, сложете по половин чашка грис на човек. Ако резултатът ви хареса може да правите по-големи количества, които по-късно, като се изстуди и втвърди, може да препичате или пържите.

Ако има друго - питай!

# 682
  • Мнения: 1 934
Невена, не е ли голяма играчка да се прави качамак в машина  newsm78
Аз равя редовно с царевичен грис: кипвам вода в каната  литра, прехвърлям я в тенджера, щипка сол и половин кг царевичен грис сипвам бавно, като непрекъснато бъркам с дървена лъжица. Става за 4-5 минути  Peace

# 683
  • Мнения: 307
Някой беше писал, че е правил лютеница на програмата за конфитюр.
Дайте рецепта Simple Smile

# 684
  • Мнения: 383
Някой беше писал, че е правил лютеница на програмата за конфитюр.
Дайте рецепта Simple Smile

 newsm78 Тука

# 685
  • Мнения: 307
А дали ще се получи без патладжани ( мъжа ми е силно алергичен към патладжана) и кое повече да сложа за да компенсирам липсата на патладжан?

# 686
  • София
  • Мнения: 7 879
Хайде пак се отплеснахме на тема конфитюри, сладко, качамак, шкембе чорба, лютеница и Бог знае още какво в машината за хляб.  ooooh!

Сега трябва да мисля за рецепта за хляб пригодена за казан за варене на буркани.

# 687
  • Мнения: 3 410
Хайде пак се отплеснахме на тема конфитюри, сладко, качамак, шкембе чорба, лютеница и Бог знае още какво в машината за хляб.  ooooh!

Сега трябва да мисля за рецепта за хляб пригодена за казан за варене на буркани.

 Joy Joy Joy Joy

Аз днес пък си използвах машинката по предназначение - направих си тесто за пица, приложих някои тънкости, които ми разкри един майстор на пици от Виена и резултата беше зашеметяващ. Жалко само че фурната ми е до 220 градуса и се пекат 15 мин, неговата фурна беше професионална и на 400 градуса ставаха за 5-6 минути.

# 688
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Кливия , Не, не е играчка в машината, защото няма бъркане. За 3-4 минути хубав качамак не може да се получи, освен ако не е от специален грис за бързо готвене, защото качамакът има нужда от повече време. Иначе горчи. Аз мога и в оризоварките да го направя без бъркане, също в тенджерата под налягане, но не е същото. Истинският качамак от едро смляна царевица, бавно приготвен е несравним. Може бързо да се направят полента или качамак от ситен грис, който е предварително обработван на пара, става за 2-3 минути, но, както казах, не е същото. Бавно готвеният качамак е леко сладък, защото бета нишестето е превърнато в алфа (или обратното, не помня) То е по-лесно усвоимо от организма. Горчивият, бързо сварен качамак е даже вреден.

Правя и страхотен банош в машината - молдавски качамак със сметана вместо с вода. За него трябва едро смляна царевица. Ще снимам, по-късно грисовете от царевица за да видите разликата.

Аз си купих програмируема оризоварка под налягане и вече правя всички каши като овесени ядки и ориз с мляко и зърнени като жито и подобни в нея. Няма бъркане и е бързо. Има налягане, но по-ниско от обикновена тенджера под налягане. Всички гореспоменати в нея стават много лесно и бързо. Само включвам програмата, задавам време и налягане и като достигне определеното налягане изключвам и то си се доготвя само. Понеже не изпуска налягането сама, то постепенно пада и през това време блюдото си се готви без консумация на ток. Всичко в нея е много бързо и вкусно........ не и качамака. Пробвах да го приготвя по този начин, сготви се, беше си мек гриса, но .......... не сладнеше. Разбрах, че бърз качамак няма и вече си го пускам на по-ниско налягане по-дълго време.

В машина за хляб може да си правите и овесени ядки за закуска. Може да сложите продуктите от вечерта и да я програмирате да за почне да готви докато спите така, че като се събудите да свършва. Стават меки ядките, не ги харесвам киснати, но за шотландските по-едри и твърди ядки е супер.

За лютеницата в машина трябва да потърся рецептата, че нещо не я намирам.

sinapovaaya може и без патладжани, но вкусът, естествено, ще бъде друг. Аз много обичам от червени чушки, моркови и с много малко домат и чесън. Може всичко да сложиш по твой вкус.

# 689
  • София
  • Мнения: 793
 Невена, нищо не ми беше ясно..просто не зная как се готви качамак, но благодарение на обясненията ти разбрах и ще опитам Peace

Общи условия

Активация на акаунт