КОЗУНАЦИ - 2012г. - 1

  • 96 282
  • 735
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: X

А с рецептата на Венета ми беше първият провал , така че не бих я повторила,това си е лично моя тактика. Не повтарям една рецепта с която съм имала провал  Mr. Green.
 Виж рецептата на Нудел с кеф пак бих я направила  ooooh!
Бай дъ уай голяма разлика м/ у двете няма  Mr. Green
Между повечето рецепти няма глобална разлика,така че едва ли провала ти се дължи на рецептата,още повече щом сама казваш,че си приличат двете.
Всичко е съотношения на яйца,млека,захар,мазнина и подходящото за целта количество мая и брашно.Peace

Blue_eyes,очарователни са ти станали,браво!  bouquet
И аз смятам да врътна едни такива миньонки в неделя! Crazy
Ванила и Гуинет,поздравления и за творенията,и за снимките-впечатляващи!  bouquet

# 196
  • Австрия
  • Мнения: 28
не мога да намеря рецептата на Нудел
помогнете ,чета много добри отзиви за нея !!!
Здравей Валети,
ето рецептата на Nudel33 заедно с обясненията ѝ. Всъщност Nudel33 е модифицирала рецептата на Max mama.

Миналата година правих козунаци по рецептите на Пина и Max mama. Снимки ще кача по-късно.
Утре ще пробвам рецептата на Венета.
Успех на всички в майсторенето на козунаци  Peace

ilka, благодаря ти, че си дала вече отговор.   bouquet

Аз в по-предни постове мисля, че бях споменала, че рецептата всъшност е на Max mama. Само, че аз я промених малко. Но все пак на който му харесва по този начин, нека да пробва така. Simple Smile

Оригиналната рецепта на max mama:
3 яйца-единият жълтък се отделя за намазване накрая
200 гр захар
180 мл прясно мляко
90 мл мазнина-сложих 60 мл свинска мас+30 мл олио
20 гр прясна мая
лимонови и портокалови корички,предварително сварени и подсушени
лимонова есенция
брашно,около 600 гр(ориентировачно)

Моите промени:
150гр захар вместо 200гр.
125 мл прясно мляко вместо 180мл, защото исках да е един. Като сложа повече течност ще отиде и повече брашно, а аз се съобразих с формата си.
60гр масло+30мл олио, но за другия път ще си купя мас, за да опитам как ще стане.
Две ванилии и една капсула есенция лимон.
брашно може би 530гр до максимум 550гр. Зависи колко големи са яйцата.
половин чаена чаша стафиди + лимонови корички.
Пече се 25-30 мин на 180°С
Месих в машината.

Стана много ароматен и сладичък, точно по мой вкус.





Гуинет, прекрасни козунаци!   chef

Blue_eyes, много хубави кифлички си сътворила. Чудесна идея за подарък.  newsm10

miusli, козунаците ти са станали невеpоятни!   chef  Бpаво!  smile3501

Последна редакция: пн, 09 апр 2012, 15:52 от nudel33

# 197
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте,
тази година и аз реших да се включа в правенето на козунаци, направих първата проба(рецептата взех от една книга), но не беше нашия козунак, така че продължавам с издирването на подходяща рецепта и затова имам следните въпроси -
        Можете ли да ми препоръчате рецепта за козунак, който става по- влажен и лепкав отвътре (дано ме разбирате какво имам в предвид) и другият ми въпрос е рецептите, които са за машина, могат ли да се правят на ръка или няма да се получат?
Хубав ден!!!  bouquet

lubasha, рецептата за Чешки козунак, която съм дала е за такъв козунак, по-сбит, по-влажен и дълго издържа без да изсъхне.

Между другото намерих хубави видеа за сплитане - така както го правя аз с 9 плитки(което включва и сплитане с 4 плитки) и също с 6 плитки.

Сплитане с 9 плитки

Сплитане с 6 плитки

miusli,  Blue_eyes, vanillla, Гуинет, прекрасни и изкушаващи произведения сте показали! Страхотни сте! Hug Heart Eyes

# 198
  • от точка К до точка С и обратно
  • Мнения: 150
Роси, Наталина, nudel33, ahasver, благодаря!  bouquet

danidji , ето тук качих рецептата  и клипче за начина на оформяне! Peace

Последна редакция: сб, 24 мар 2012, 18:35 от Гуинет

# 199
  • Мнения: 385
Гуинет,козунаците ти са прекрасни, а този с плетката  е много по-хубав от този на клипчето.

# 200
  • Мнения: 2 113
Ето го и вчерашният резултат:


Моля за рецептата ...  bouquet

# 201
  • София
  • Мнения: 4 177
Здравейте, чудесни неща правите. Аз отдавна не съм правила козунак, но сега реших да си пробвам купата за месене и да направя тренировка преди Великден.
Но, явно тестото беше прекалено меко и не можах да го оплета хубаво-преляха се една в друга плитките  Laughing момичета Уж добавих още брашно накрая, но пак не стана на хубава плитка. А дозата си я спазих, не знам защо така се получи.

P.S.  ето го резултата

Последна редакция: сб, 24 мар 2012, 20:20 от rimar

# 202
  • Мнения: 100
natalyna, благодаря за отговора! Изглежда доста добре!  bouquet

# 203
  • варна
  • Мнения: 7
Здравейте момичета ,и аз направих първия си козунак но определено не съм доволна .Рецептата на Венета пробвах :като за начало ми изгоря миксера от това бъркане ,мисля че втаса добре първия път после не месих така пише направо мазах с мармалад и усуквах ,оставих да втаса и сложих да се пече .При печенето не се наду както обикновенно ми става с питките остана си така даже ми се стори че се разплька .Накрая се оказа че мармалада е паднал на дъното и е загорял на хартията за конци не говорим  Sad.Следващия ми опит ще е за празника направо че да видим тогава какво ще сътворя мисля да променя малко рецептата струва ми се че нее много сладък и ароматен и май само това месене с миксера нене достатъчно  newsm78

# 204
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Aksiniq, в рецептата съм споменала, че има миксери, които след десет минутна употреба трябва да се изключат за 10  минути,  иначе изгарят.
Препоръчвам също  на тези, които никога не са правили козунак, да прочетат рецептата поне два пъти. Знам, че е дълга, но е така подробна точно заради начинаещите в правенето на козунак. Препоръчвам също да се прочетат и въпросите, които възникнаха мината година, както и техните отговори, разбира се.

Да ви покажа и вчерашният козунак, Striezel Wiener Knopf

# 205
  • Варна
  • Мнения: 448
Илка ,Нудел
благодаря че сте ми отговорили
задължително ще го направя !

# 206
  • Австрия
  • Мнения: 28
Ето го и поредния козунак.



# 207
  • Мнения: 95
здр това е рецептата за козунака който баба ми приготвя всяка година и става много вкусен

козунак с лимонада

за закваската:
1 затоплена лимонада(250мл.)
1 щипка сол
1 щипка захар
мая колкото кибритена кутийка
6 с.л. брашно

за тестото:
1 кг. брашно
4 яйца
4 с.л. кисело мляко
8 с.л. олио
12 с.л. захар
1/2 ч.л. сол(може да се сложи и по-малко)
6 капки оцет

Забъркваме маята,лимонадата,солта,захарта и брашното и я оставяме да втаса.Смесваме яйцата ,киселото мляко,олиото,захарта,солта и оцета и ги оставяме на топло.Във вече пресятото брашно се изсипва шупналата мая и разбитите яйца  и започваме да месим докато се получи гладко тесто.Намазваме го с олио и го оставяме да втаса докато удвои обема си.
След като удвои обема си се разделя на 3 равни части.Всяка от трите части се загъва на руло.Трите рула се сплитат на плитка и се слагат в избраната форма за печене когато са готови се оставя козунака да втаса още 1 път.Втасалия козунак се намазва с разбит жълтък с малко олио отгоре се поръсва с кристална захар.Козунаците се пекат в предварително загрята фурна на 180-200 градуса.

# 208
  • Мнения: 463
Момичета, споделете от къде купувате захар на гранули, искам и аз за моите козунаци  Praynig

# 209
  • Мнения: 7 779
Момичета, споделете от къде купувате захар на гранули, искам и аз за моите козунаци  Praynig
по-назад в темата е писано откъде се купува

Общи условия

Активация на акаунт