Консултации с адвокат

  • 128 983
  • 1 106
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 448
Вярно ли е,че изневярата вече не е причина за развод? Rolling Eyes
Не мога да повярвам!
Имам предвид юридически.Не важело в съда.Така било от година и половина.

Формално е вярно, защото в семейния кодекс от 1985 година - стария, текстът със задължения на съпрузите беше следния:

Чл.15. Отношенията между съпрузите се изграждат на основата на взаимно уважение, общи грижи за семейството, разбирателство и вярност.

В Семейния кодекс от 2009 година обаче, този текст е

Чл. 14. Отношенията между съпрузите се изграждат на основата на взаимно уважение, общи грижи за семейството и разбирателство.

тоест думата "вярност" липсва и вече не е задължение на съпрузите. Затова, съм виждала съдии да го цитират в решенията си, но все пак има известна доза шега в цялата тази  работа   Grinning

# 301
  • Бургас
  • Мнения: 6 611
Много Ви благодаря!  bouquet

Значи ако мъжът ми си има връзка и даже не се крие и аз ако подам молба за развод това,че той системно изневерява за съда няма значение.Трябва да доказваме вина или да се споразумеем.

Направо е уникално! Laughing

Отново благодаря за бързия отговор! Hug

# 302
  • Мнения: 448
Е, не го разбирайте съвсем буквално. Да кажем, че трябва да докажете, че изневярата сама по себе си води до дълбоко и непоправимо разстройство на брака ... защото не във всички бракове е така Grinning

# 303
  • Бургас
  • Мнения: 6 611
Мандаринка,благодаря отново за отговора! Grinning
Вашата версия е много по-приемлива и логична от тази на адвокатката,която питах.Последната каза,че изневярата няма никакво значение според новия текст на закона,но е ясно,че е въпрос ва тълкувание.
Весели празници на всички!
Желая здраве на вас и децата ви!

# 304
  • Мнения: 637
Дано да не се приеме като спам, но малко да разведрим :
Значи - изневерявайте спокойно, и по закон е разрешено Simple Smile  Sunglasses

ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ !!!

# 305
  • Мнения: 182
Нямам възможност да чета цялата тема,но се нуждая спешно от съвет.Приятелката ми е на смъртно легло.Майка и е постоянно до нея и до децата и.Тя ме помоли да проверя има ли начин сега докато е още жива дъщеря и да остави някакво писмено доказателство,че след смъртта и грижите за децата и ще ги поеме тя.Градът ни е малък,нямаме нотариус,мога да намеря  адвокат,но незная какво точно трябва да направя.Да уточня,че приятелката ми има съпруг,но е доста безотговорен.Дори две години след заболяването и той не се трогна и не стана по грижовен и отговорен.За това тя иска да остави някакво писмено доказателство,че след като си отиде от този свят за децата ще се грижи нейната майка.Да добавя само,че приятелката ми не е в състояние да ходи,ако за решаване на случая се наложи лично да посети адвокат или нотариус.
Моля ви дайте ни съвет какво трябва да направим и към кого трябва да се обърнем.
Благодаря предварително.

# 306
  • Мнения: 448
Това не е възможно, при всички положения родителските права ще останат за бащата поне първоначално. По-нататък бабата може да предприеме някакви действия, за да отглежда децата, но сега няма как да стане. Децата не са вещи, за да се завещават, и все пак трябва да отчетете, че ще имат жив родител - без значение отговорен или не.

# 307
  • Мнения: 936
Искам да попитам следното: в момента съм в процес на развод; не живея с мъжа си; ако в момента забременея от друг мъж, детето ще се води на мъжа ми ли? И колко време след влизане в сила на решението за развод, ако забременея, би имало това някакво отношение спрямо бившия ми?
Благодаря!

# 308
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Съпругът на майката се смята за баща на детето, родено по време на брака или преди изтичането на триста дни от неговото прекратяване.
Няма да се води, ако сключиш брак с друг мъж.

# 309
  • Мнения: 43
Ot tel.sam i se izviniavam za lat. Shte sam kratka,zaradi neia.

Pri podpisan dogovor pred notarius za zadalveniata na dvama suprisi, koito niama razvod, no ne zhiveiat zaedno, kogato ne se izpalni tochka ot nego kakvo sledva?

Mn blagodaria!

# 310
  • Мнения: 448
Ot tel.sam i se izviniavam za lat. Shte sam kratka,zaradi neia.

Pri podpisan dogovor pred notarius za zadalveniata na dvama suprisi, koito niama razvod, no ne zhiveiat zaedno, kogato ne se izpalni tochka ot nego kakvo sledva?

Mn blagodaria!

Ако въпросът е правилно зададен - задълженията между съпрузите /брачни и всякакви други, например издръжка, род.права и т.н./ не могат да се договарят пред нотариус, а само чрез съд. Тоест, могат, но подобни договорки нямат никаква правна сила. При неизпълнение НЯМА никакви санкции - просто все едно такава договорка не е съществувала.

Ако става въпрос за друго задължение, уточнете какво е то.

# 311
  • Варна
  • Мнения: 446
Здравейте,
Преди 10 месеца заведох дело за заместващо съгласие на съд при издаване на международен паспорт на сина ми и излизане в чужбина с мен, тък като бащата на детето е в неизвестност от 2007 г. Представителят на ответника беше служебен.
Излезе решение на делото, при което съдът се произнесе че за периода 12.2012-12.2013 г. мога да пътувам с детето, но не и решение за паспорт. Адвокатът ми пусна молба за допълване на решението в частта за международния паспорт, при което получих следния отговор: цитирам

"Прекратява производството в тази му част, поради недопустимост на производството, тъй като става дума за административно производство осъществявано от съответния орган на МВР."

От МВР ми казват, че за да издадат паспорт трябва заместващо съгласие от Районния съд.

Каква е процедурата оттук нататък за издаване на паспорт?

Благодаря предварително

# 312
  • София
  • Мнения: 4 884
Здравейте, имам нужда от професионален съвет и насоки как точно да се справя с проблема си.

Бащата на детето ми до скоро имаше наложен запор заради дължима издръжка, която получавах редовно. Смятам обаче, че при него има някаква промяна, свързана с нова работа, където явно никой не е наясно, че трябва да му се удържат пари, които да се превеждат по моята сметка или иначе казано- новият му работодател не ми превежда вече парите за издръжката. Какво мога да направя, за да се възобнови този запор и да продължа ежемесечно да получавам присъдената ми издръжка? Следва да спомена, че нямам никаква представа кой точно ЧСИ е инициирал запора преди години, тъй като бях ангажирала адвокат по случая, чиито координати съм изгубила. С две думи- нямам връзка с адвоката, който ми е съдействал за налагане на запора, нито с ЧСИ, който пък този адвокат е ангажирал тогава по моя случай.

Какво мога да направя аз в този случай? Трябва ли да търся нов адвокат, нов ЧСИ или трябва да изчакам още няколко месеца? Но ако продължа да не получавам издръжката, следва да се предприемат някакви действия от моя страна, които ще съм много благодарна да ми кажете какви трябва да бъдат.

# 313
  • Мнения: 2 931
     gabiplus, можеш да потърсиш контакт с колегата чрез съответната адвокатска колегия. Оттам да получиш актуален адрес и телефон, да я издириш и да разбереш къде е образувано изпълнителното дело. Без изпълнителен лист и дело запор няма.
     Можеш да предявиш иск за увеличение на издръжката и вече с новия изпълнителен лист да образуваш ново изпълнително дело. Но тогава ще трябва да прежалиш натрупаните издръжки, защото не знаеш от къде да искаш старото дело, за да бъдат двете присъединени.
     Можеш да поискаш и информация за съдия-изпълнителя от бившия работодател на съпруга ти, като попиташ изпълнил ли е задължението си да нанесе запора в трудовата му книжка. Може мъжът ти да си я е сменил, разбира се. Последният вариант не е много сигурен и вероятно ще ти откажат информация.
      И накрая - можеш да подадеш жалба до прокуратурата за неплатени повече от две месечни издръжки и да разчиташ, че ще ги плати всички, за да не бъде осъден и ще започне да ти превежда следващите доброволно. А и ще получиш информация кой е наложил запора и какви удръжки са правени, ако напишеш, че не си получавала издръжка за последния месец, в който реално си я получила.

# 314
  • Мнения: 1 520
Ако бащата на детето не получава официални доходи и няма банкови сметки, върху които да бъде наложен запор, не ти остава друго освен чрез ЧСИ-то да преминете към опис на имуществото му или да поискате справка от ТД на НАП дали лицето се осигурява и от кой работодател /осигурител/.

Общи условия

Активация на акаунт