НОРВЕГИЯ - 43

  • 71 062
  • 738
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 786
Добре дошли в новата тема.


Ето линк към по-стара тема, в която има полезна информация ---> http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=486231.0

Линк към предишната 42-ра тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=625694.0



Но накратко:

За обяви за работа - www.nav.no и www.finn.no

Имиграционни служби информация - www.udi.no

За квартири и всякакви други обяви - www.finn.no

За признаване на образованието от България - www.nokut.no

Повече полезни линкове в темата от горния линк.

Неотдавна отпаднаха ограниченията за българите, но все още са в сила изискванията, които се отнасят за всички страни от ЕС, а именно - 3 месеца престой като турист + 3 месеца допълнително като търсещ работа. За да се възползвате от допълнителите 3 месеца, трябва да се регистрирате в полицията като търсещи работа преди да са изтекли първите 3 месеца след пристигането. Пазете си билетите, само така можете да докажете кога сте дошли.
За повече информация на английски език - http://www.udi.no/Norwegian-Directorate-of-Immigration/Central-t … for-EEA-citizens/

Час в полицията се запазва от този сайт - https://selfservice.udi.no/

# 1
  • Мнения: 2 786
http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/ostlandssendingen/1.8241261

Заглавието звучи ли ви познато от България?  Joy Laughing

# 2
  • Мнения: 0
 Laughing Те румънските цигани много модерни бе..... Като му гледам коженото яке и прическата направо може да му завиди човек. Представям си ако беше някой български беззъб, зализан и одрипан...щях да потъна в земята от срам на ваше място там. hahaha

# 3
  • Мнения: 2 786
То половината микробуси там са с българска регистрация, та знае ли се ... Иначе от кадрите не изглеждат особено добре облечени, но пък пушат. Контрабандно-внесени цигари? Защото с едната просия не виждам как ще си купуват безумно скъпите цигари тук.
Живеещите наблизо пропищели от бум на престъпленията, откакто циганите са се самонастанили в градинката на църквата. Нищо ново под Слънцето за нас, но за норвежците е новост и са ужасени.

# 4
  • Мнения: 0
То половината микробуси там са с българска регистрация, та знае ли се ... Иначе от кадрите не изглеждат особено добре облечени, но пък пушат. Контрабандно-внесени цигари? Защото с едната просия не виждам как ще си купуват безумно скъпите цигари тук.
Живеещите наблизо пропищели от бум на престъпленията, откакто циганите са се самонастанили в градинката на църквата. Нищо ново под Слънцето за нас, но за норвежците е новост и са ужасени.
Уникални са просто!  #Crazy Толкова са нагли .... ужас ... норвежците ако им дадът пари те ще се махнат и след време пак ще се върнат за още... трябва да ги затворят или да ги изгонят... това е безобразие... не хуманност

# 5
  • Мнения: 2 786
Ми то към гонене вървят нещата. Щом са дошли като ЕС граждани, трябва да отговарят на някои условия. Да имат достатъчно пари по време на престоя. Те нямат, а чакат тук да им се даде наготово покрив над главата, пари и работа. Наглост безобразна, каквато е позната и от същите рефрени в България. Надявам се, че норвежците не са толкова глупави и наивни и не се поддадат на манипулации.

# 6
  • Мнения: 14
Толкова,толкова,че и още повече   Grinning Скоро норвежците ще са малцинство тук,ако вече не са.
ТЕРЕЗА,благодаря за новата тема   bouquet
Много хубаво си обяснила това с месеците.Аз до сега не съм имала проблем,не мисля че точно този закон се следи особено стриктно...но знае ли човек  Rolling Eyes Да се надяваме, че сега като тръгна да си ходя за БГ няма да ме върнат ха ха

# 7
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Ха, те сега прогледнаха. Преди едно 3 години, в местен вестник, един от професорите им по социология, се беше изказал- видите ли колко са бедни и нещастни те, трябва да им помагаме, да им намерим място за пребиваване, доброволци да им сервират храна и тн. Горките хора. Смях се, тогава, ама се смях, идея си нямат какво си навли4ат на главата  ooooh! Усетиха се след толкова години, ама нейсе, ще видим как ще се измъкнат от паразитите сега  Hug
Млади, прави, здрави жени, с доста тлъсти телеса, дето хи4 не са ми заумирали от глад, да седят и просят, после и по пъбовете ги виждам на по бира, толкова ли не му хрумна на уж умния норвец, 4е нещо не е както трябва в скалъпените им истории  ooooh! 4е и улу4ни вестници ще им предлагат да продават. Да си назна4ат първо наркоманите и алкохолиците, 4е да не се мотат из града като зомбита, пък после да мислят за горките, жалки роми  Sick Аман и тук няма отърване от тях....

# 8
  • Мнения: 2 786
Мохини, теоретично е възможно някой да успее да се покрие и да пребивава под радара. Но знам няколко случая на българи, които така 3 месеца, та още 3 ... и накрая получиха писма да напуснат Шенген в срок от няколко дни.

Та всеки си поема риска сам дали да стои нелегално и да се чуди кога ще го хванат, че е нелегален или да действа чисто и да му е спокойно на съвестта.  Peace

Бобче, да благодарим на този http://gfx.nrk.no/zEmXyyUPq7x-7oX2TUM51gQlBsFJOMr_jZE_iIWUDBJw.jpg тук, който е пръв защитник на циганските права да просят, мърсят наоколо, създават катуни където им скимне. За щастие Общинския съвет в Осло има глави на раменете си и гласува премахването на катуна от парка в Софиенберг. Да видим циганите къде ще отидат. В друг парк, да вдигат друг катун с подръчни материали, любезно осигурени от тоя на снимката.

# 9
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Благодаря за новата тема, ако някой пази онлайн уроци за езика - ще се радвам да сподели  Peace

# 10
  • Мнения: 0
Здравейте момичета,
разбрах, че вас ви удави това лято дъжда. Даже има вече шега на тази тема, че в Библията, когато валяло 40 дена и 40 нощи го наричали края на света, а в Норвегия му викали лято. Laughing

Преди малко попаднах на една статия, която ме натъжи, но признавам, че е много вярна, колкото и да не искам да е така и реших да я споделя с вас. Писана е от английски писател, който си бил купил къща в България.

http://zonamoga.com/bulgar/ - това е линка.

Не знам кога ще се оправи положението в нашата мила родина, но може би наистина проблемът си е в нас... Sad

# 11
  • Мнения: 14


Ето я и шегата  Laughing то не е шега всъщност

# 12
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Не знам кой в коя част на Норвегия живее, но аз от времето оплаквания нямам.
 Ако пък имам и те са непреодолими, вероятно бих си събрала багажа и бих се преместила нейде другаде, на 39 градуса на сянка.  Laughing
И в никакъв случай не бих правила може би не всичко възможно, но във всеки случай ред неща за да попадна в тази плачевна държава Норвегия.  Peace

Вие какво ще кажете?   Wink

# 13
  • Мнения: 2 786
Чак да ни удави - не. Облачно е, чат-пат повалява малко, температурите са есенни, а не лятни. Но порои нямаме. Засега.  Mr. Green
Този уикенд се очертава слънчев, пък да видим.  Crazy

# 14
  • Мнения: 14
Ами аз бих казала,че който е дошъл с цената на всичко и е търпял лишения и Бог знае още какво,ще си натиска парцалите и няма да се оплаква,а друг който е попаднал тук по случайност на съдбата или поради лошо стечение на обстоятелствата ,или от липса на по-добро място за момента,ще си негодува открито и няма да се прави на щастлив само защото другите го очакват,а ще си събере багажа при първа възможност  и беж към 39 те градуса на сянка. Wink  Peace Всъщност около мен само норвежци се оплакват от собсъвената си държава и се чудят как да бягат на юг,а на чужденците много им харесва....чудно защо ли? Вие какво ще кажете?

Общи условия

Активация на акаунт